IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Най-РЕТРОГРАДНОТО Правителство!Спасете АО Рожен!

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Две неща се бъркат явно тук в споровете:
    1.) Не се прави разлика между астрономия и астрофизика
    2.) Не се прави разлика между ФИЗИК ( по обективни причини тук няма да сложа степен Научен работник иначе така трябва да се казва) , Инженер физик , и преподавател физик.
    ФИЗИК ( От наука не се забогатява ) пример
    Един познат отиде в американски научен център покрай университета в които работи и защитава дипломна по астрофизика. Човека е направил бая голяма работа , като е обработвал дадените му данни, относно някаква супернова. Той забелязал че в спектралният анализ има многоплетни линии в спектралната картина ( значи това са дължини на вълните с много малка разлика между тях и при много сложно разлагане могат да се видят , отделят една от друга и той използвал нов подход на при анализа им) от няколко химични елемента. Оказва се че "новите линии" са от Fe +14( а може и +12 да са били, значи атом на желязото с 14 електрона по малко в електронната му обвивка излъчва електромагнитни вълни ). Защитил си работата и малко пообъркал теориите за супернови ( защото в този стадии в звездите не би трябвало да има наличието на желязо в какви то и малки количества да са били).
    От научна гледна точка това си е Велико откритие, но спрямо ежедневните нужди на човек , все тая. Може след стотина години това му откритие да служи за нещо но сега жалост не.
    Инженер физик:
    Примери всякакви , от инженерните решения за какви да са прътите с гориво за АЕЦ до , всякакви аеродинамични решения, буквално всичко. Е тук вече неговите инженерни решения се патентоват и може да се печели от тях. Те взимат описаните физични явления от горните и работят по тях , в зависимост дали ще се спечели нещо или не
    Преподаватели физици : тук вече е ясно какво правят

    Та на база горното вие какво решение искате да се вземе за Рожен ?
    Ясно е че Физици по описаният критерии там вече нямат работа( в предишният си пост описах защо), остават инженери и преподаватели.
    Е аз още в самото начало казах, че ще съм за музеи, училищен център, архитектурна забележителност, специализирани затвори и т.н.
    Защо да не се направят като зелени училища и от време на време от цялата страна да идват ученици на групи и да им се дават някакви задачки/закачки и да се карат да им се развива мозъка. и прочие, но да се обявява като научна дейност и прочие и да се хвърлят пари на вятъра, е айде моля ви се дайде по сериозно , поровичкайте се в гугъл да видите до къде са стигнали развитите страни и тогава говорете за наука и Рожен
    Успех и лека ден на всички

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
      Абе, чунчов - ти нормален ли си? Какво искаш - астрономите да сеят компири ли, та да е щастлив Картофоглавият вожд?

      Нищо не произвеждали били учените... те и мангасарите нищо не произвеждат (освен нови мангали и л.йна), ама кретенът борисов налива милиарди за издръжката им, нали? Ама ще налива - щото мангалите са точно като него - малоумни, тъпи, мръзеливи и негодни за нищо - и гласуват под строй.

      Или според тебе един астроном е много по-малоценен от един дрислив и крадлив циганин?
      виж, тука за мангустите си прав - там отиват много кинти. Сигурно за десетки обсерватории. За капак на всичко се оказва така, че се наливат кинти, за да се разваля матряла. Така вожда ще констатира от избори на избори че матряла става и по-лош, а пародията е в това, че той именно го влошава, kaто му снася и хрантути наготово
      Не е препоръка

      Коментар


      • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
        с три думи

        не си разбрал
        кажи го тогава с 5, ако не можеш с по-кратко, та белким те разберем. Хем си несъгласен, хем не си съгласен, май се оказва твойта
        Не е препоръка

        Коментар


        • Първоначално изпратено от 4un4o Разгледай мнение
          Ти разбираш ли , че обсерваторията е част от БАН. и Бюджета и оцеляването и е част от управлението на БАН, Който управлява БАН той носи отговорност за състоянието на Роженската обсерватория. Да съкратят 30% от непродуктивните си "професори" насиращи се и с алцхаймер и тези пари да ги пренасочат към Рожен. Да ама ако комунистическата структура БАН се преструктурира и започне да работи ефективно, нали това ще е успех на Герб, и Песовете помияри няма да има за какво да плюят.
          Там е проблема. В държавните структури властват комунистическите порядки на управление и производство.
          Виж БДЖ. Колко усилия се хвърлят вече 3 години и още не могат да ги вкарат в правият път. Крадат си нафтичка, предават на отпадъци годни релси, и какво ли още не.
          Няма никъде по света такава хвърчаща научна структура като БАН. която не произвежда и не продава нищо. На запад научните работници работят и получават заплати или от военните институти, или от големите концерни които издържат собствени институти, и плащат докато ученият е продуктивен. След като не е продуктивен го заменят с друг или му бият шута. или работи почасово за определено време и то с конкретна научна задача. БАН за кой работи? за бизнеса ли или за Държавата? Ясно ли е? За който произвежда научни продукти той да ги издържа. Май трябва САЩ и Западна Европа да им поемат издръжката , защото всеки учен в Бг направил научно откритие веднага го продава в САЩ или в Европа а не на Българската държава или фирми.
          Абе, чунчов - ти нормален ли си? Какво искаш - астрономите да сеят компири ли, та да е щастлив Картофоглавият вожд?

          Нищо не произвеждали били учените... те и мангасарите нищо не произвеждат (освен нови мангали и л.йна), ама кретенът борисов налива милиарди за издръжката им, нали? Ама ще налива - щото мангалите са точно като него - малоумни, тъпи, мръзеливи и негодни за нищо - и гласуват под строй.

          Или според тебе един астроном е много по-малоценен от един дрислив и крадлив циганин?
          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

          Коментар


          • Първоначално изпратено от shokova terapia Разгледай мнение
            С две думи, искаше да кажеш, че си за това - да я зарежат обсерваторията, задно с налятите кинти и за сградите и за най-голямото огледало на балканите и да го оставят на мангустите да го разкулачат за старо желязо и тю-тю, ще си по-спокоен като данъкоплатец.
            Ок, само това със спокойствието на данъкоплащането няма да ти се получи. Ония от парламента просто ще си повишат заплатите догодина, самоиндексирайки се, като видят, че имат нови кинти за раздаване и толкоз... (па ти си се радвай, че си спестил някой пробит долар )
            с три думи

            не си разбрал
            това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

            Коментар


            • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
              Да си кажа честно въпреки, че съм фен на науката точно обсерваторията в Рожен за мен не е науката за която бих искал да отиват данъците ми...

              Големият проблем е простотията във властта. Хората са казали рибата се вмирисва откъм главата. Намират пари за хеликоптери, за возене на футболисти с правителствения авиоотряд (само да не обесняват, че си били плащали...аре нема нужда). За нови коли в нагласени търгове. И тн и тн, а в същото време няма пари за лечение на деца с церебрална парализя, за трансплантации, за нормални болници, за реформа на бърза помощ и тн и тн....

              Слугинажите от БТВ, НОВА и БНТ .. да не говорим за медиите на свинята майка и отрочето и ни облъчват с какви ли не ленторязания през час, а в същото време на всеки поискал средства от властта се казва " криза е пари няма"

              иначе Рожен е прекрасно място да си гледаш звездите особено ако не си капризен и си над парите.
              С две думи, искаше да кажеш, че си за това - да я зарежат обсерваторията, задно с налятите кинти и за сградите и за най-голямото огледало на балканите и да го оставят на мангустите да го разкулачат за старо желязо и тю-тю, ще си по-спокоен като данъкоплатец.
              Ок, само това със спокойствието на данъкоплащането няма да ти се получи. Ония от парламента просто ще си повишат заплатите догодина, самоиндексирайки се, като видят, че имат нови кинти за раздаване и толкоз... (па ти си се радвай, че си спестил някой пробит долар )
              Не е препоръка

              Коментар


              • Да си кажа честно въпреки, че съм фен на науката точно обсерваторията в Рожен за мен не е науката за която бих искал да отиват данъците ми...

                Големият проблем е простотията във властта. Хората са казали рибата се вмирисва откъм главата. Намират пари за хеликоптери, за возене на футболисти с правителствения авиоотряд (само да не обесняват, че си били плащали...аре нема нужда). За нови коли в нагласени търгове. И тн и тн, а в същото време няма пари за лечение на деца с церебрална парализя, за трансплантации, за нормални болници, за реформа на бърза помощ и тн и тн....

                Слугинажите от БТВ, НОВА и БНТ .. да не говорим за медиите на свинята майка и отрочето и ни облъчват с какви ли не ленторязания през час, а в същото време на всеки поискал средства от властта се казва " криза е пари няма"

                иначе Рожен е прекрасно място да си гледаш звездите особено ако не си капризен и си над парите.
                това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                Коментар


                • Първоначално изпратено от 4un4o Разгледай мнение
                  Ти разбираш ли , че обсерваторията е част от БАН. и Бюджета и оцеляването и е част от управлението на БАН, Който управлява БАН той носи отговорност за състоянието на Роженската обсерватория. Да съкратят 30% от непродуктивните си "професори" насиращи се и с алцхаймер и тези пари да ги пренасочат към Рожен. Да ама ако комунистическата структура БАН се преструктурира и започне да работи ефективно, нали това ще е успех на Герб, и Песовете помияри няма да има за какво да плюят.
                  Там е проблема. В държавните структури властват комунистическите порядки на управление и производство.
                  Виж БДЖ. Колко усилия се хвърлят вече 3 години и още не могат да ги вкарат в правият път. Крадат си нафтичка, предават на отпадъци годни релси, и какво ли още не.
                  Няма никъде по света такава хвърчаща научна структура като БАН. която не произвежда и не продава нищо. На запад научните работници работят и получават заплати или от военните институти, или от големите концерни които издържат собствени институти, и плащат докато ученият е продуктивен. След като не е продуктивен го заменят с друг или му бият шута. или работи почасово за определено време и то с конкретна научна задача. БАН за кой работи? за бизнеса ли или за Държавата? Ясно ли е? За който произвежда научни продукти той да ги издържа. Май трябва САЩ и Западна Европа да им поемат издръжката , защото всеки учен в Бг направил научно откритие веднага го продава в САЩ или в Европа а не на Българската държава или фирми.
                  Е какво искаш да кажеш сега - че трябва да се закрие БАН? Заради това, че имало насиращи се. Насиращи се с алцхаймер или повръщащи от преяждане и препиване глупаци - не е ли все тая? Ако с магическа пръчка изчезне целия персонал примерно над 65 години от БАН - какво ще се случи? Кого ще сложат?
                  Или идеята ти е - да се "приватизира" БАН, за да не е "комунистически" ?
                  Ами аз мога да дам доста примери за приватизирани предприятия, които пак си работят по "комунистически". То конкретните хора по места определят какво се случва. По частните фирми има доста "нищоправници", точно по същия начин, както и в държавните учреждения се срещат и "работяги" - всеки може да даде пример. Приватизацията не е панацея.

                  Но така само си мелим и всеки е прав, а се отклноняваме от темата:

                  На мен (а и на повечето нормални хора) ми е за съоръжението, което не се строи току така всяко десетилетие. Иначе, съм свидетел на унищожаването на завод 6-ти септември и построяването на някакви увеселителни паркове на мястото му и т.н. - всеки може да даде пример на унищожена индустрия от последните години. Извинението - ами това беше комунистическо, затова го унищожихме е много, много смешно. И то смешно - защото трябва да бъдем положителни, не за друго,.


                  Честно казано - емоции няма в тая работа икономиката - човек трябва да е готов да говори по един и същ начин и да е с еднакво отношение към:
                  1. насиращ се професор от БАН
                  2. 20-годишно девойче назначено от герб за управител на голямо предприятие

                  Всеки си получава заслуженото накрая. Важи и за нас, това което в момента можем да направим е да се включим като граждани в спасяването на Обсерваторията. Аз лично ще се включа. Останалото са (само)разрушителни идеи.
                  Както се казва - всеки сам преценява как да помогне.
                  Пък и съм сигурен, че запазването на обсерваторията е добре за всеки интересуващ се от икономика и инвестиции. Дори ето така, просто като нещо вдигащо ценността на този район - Родопите. Нещо неправилно ли разсъждавам ?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от verimg Разгледай мнение
                    Novakаt, явно си лично огорчен нещо, личи си някак. Не така - карай по-позитивно(нали сега е модерно). Да не бъркаме емоция с обективна оценка все пак.
                    Бях това лято на Рожен, посетих обсерваторията. Да, не съм специалист-физик или астроном.
                    Огледалото струва наистина много пари. Сградата е построена по всички правила за строеж на такива съоръжения. Подобни изказвания като "от астрономите няма смисъл" са меко казано малоумни. От астрономите има изключително голям смисъл, от наличието на едно такова съоръжение има изключително голям смисъл. Да унищожим всичко умно в държавата е идея единствено, ако искаме да сме тъпи и щастливи като циганите в катуна. "Блажени са нищите духом" пишело в Библията. Така че - нека бъдем тъпи и щастливи? Мислех си, че тоя форум има умни хора, не само "божествено тъпи и щастливи".
                    Амебата е най-щастлива, защото реагира първосигнално - боцкат ме - бягам, не ме боцкат - кефя се. И затова не и пука, когато я пуснат в сярна киселина.
                    Трябва да бъдем малко по-умни и да запазим обсерваторията "ВЪПРЕКИ бойко борисов". Ако наистина повечето куполи са в ремонт - ами лошо. Явно парите не стигат доникъде. Единственият "спонсор", който забелязах в обсерваторията е завода за оптика. Според мен може да се привлекат спонсори. Ами, че това съоръжение е много по интересно от измислените планетариуми в Смолян и във Варна. Ами така де - какво предпочитате? Да карате кола на живо или на симулатор?
                    А с другите неща от живота - и с тях ли на демо-версия?
                    Изказването на премиера вчера по телевизията наистина ме издразни. Явно изобщо не му пука за обект от национално значение. Грозно беше.
                    Извинявам се за емоционалното изказване, което не е за инвеститорски форум, но... Мястото е уникално за астрономически наблюдения. Ще стане като с БГА "Балкан" - ликвидирахме го, но после се оказа, че сме имали едни от най-изгодните летищни такси и т.н.
                    Ти разбираш ли , че обсерваторията е част от БАН. и Бюджета и оцеляването и е част от управлението на БАН, Който управлява БАН той носи отговорност за състоянието на Роженската обсерватория. Да съкратят 30% от непродуктивните си "професори" насиращи се и с алцхаймер и тези пари да ги пренасочат към Рожен. Да ама ако комунистическата структура БАН се преструктурира и започне да работи ефективно, нали това ще е успех на Герб, и Песовете помияри няма да има за какво да плюят.
                    Там е проблема. В държавните структури властват комунистическите порядки на управление и производство.
                    Виж БДЖ. Колко усилия се хвърлят вече 3 години и още не могат да ги вкарат в правият път. Крадат си нафтичка, предават на отпадъци годни релси, и какво ли още не.
                    Няма никъде по света такава хвърчаща научна структура като БАН. която не произвежда и не продава нищо. На запад научните работници работят и получават заплати или от военните институти, или от големите концерни които издържат собствени институти, и плащат докато ученият е продуктивен. След като не е продуктивен го заменят с друг или му бият шута. или работи почасово за определено време и то с конкретна научна задача. БАН за кой работи? за бизнеса ли или за Държавата? Ясно ли е? За който произвежда научни продукти той да ги издържа. Май трябва САЩ и Западна Европа да им поемат издръжката , защото всеки учен в Бг направил научно откритие веднага го продава в САЩ или в Европа а не на Българската държава или фирми.
                    Last edited by 4un4o; 12.11.2012, 10:24.

                    Коментар


                    • Novakаt, явно си лично огорчен нещо, личи си някак. Не така - карай по-позитивно(нали сега е модерно). Да не бъркаме емоция с обективна оценка все пак.
                      Бях това лято на Рожен, посетих обсерваторията. Да, не съм специалист-физик или астроном.
                      Огледалото струва наистина много пари. Сградата е построена по всички правила за строеж на такива съоръжения. Подобни изказвания като "от астрономите няма смисъл" са меко казано малоумни. От астрономите има изключително голям смисъл, от наличието на едно такова съоръжение има изключително голям смисъл. Да унищожим всичко умно в държавата е идея единствено, ако искаме да сме тъпи и щастливи като циганите в катуна. "Блажени са нищите духом" пишело в Библията. Така че - нека бъдем тъпи и щастливи? Мислех си, че тоя форум има умни хора, не само "божествено тъпи и щастливи".
                      Амебата е най-щастлива, защото реагира първосигнално - боцкат ме - бягам, не ме боцкат - кефя се. И затова не и пука, когато я пуснат в сярна киселина.
                      Трябва да бъдем малко по-умни и да запазим обсерваторията "ВЪПРЕКИ бойко борисов". Ако наистина повечето куполи са в ремонт - ами лошо. Явно парите не стигат доникъде. Единственият "спонсор", който забелязах в обсерваторията е завода за оптика. Според мен може да се привлекат спонсори. Ами, че това съоръжение е много по интересно от измислените планетариуми в Смолян и във Варна. Ами така де - какво предпочитате? Да карате кола на живо или на симулатор?
                      А с другите неща от живота - и с тях ли на демо-версия?
                      Изказването на премиера вчера по телевизията наистина ме издразни. Явно изобщо не му пука за обект от национално значение. Грозно беше.
                      Извинявам се за емоционалното изказване, което не е за инвеститорски форум, но... Мястото е уникално за астрономически наблюдения. Ще стане като с БГА "Балкан" - ликвидирахме го, но после се оказа, че сме имали едни от най-изгодните летищни такси и т.н.
                      Last edited by verimg; 12.11.2012, 09:56.

                      Коментар


                      • Ето за това казах хора които са били на Рожен , но не като любители а с дипломна по физика !
                        Чета и се мая,и сега ще обясня: там има 4 купола, като онзи които е 3,6 се използва за астероидният пояс ( да ги картографират за да им слагат имена - той работи 1-3 пъти в годината, защото много пари иска, причината е че е постоянно в ремонт , на него сложиха "електрониакта" )
                        Другите два не работиха, пак поради същите причини , и остана 4-тия които е с големина на любителски и на който правят изследването на слънчевата корона, с две думи се насочва към Слънцето и с един филтър направен така че слънцето се изрязва( казвам го по възможно най малоумният начин) емитирайки слънчево затъмнение и останалото се прожектира на стена + паралелно с фотоллака се заснема. Защото както знаете при слънчевото затъмнение се очертава идеално слънчевата корона и се наблюдава ефекти открити преди 2 световна война , които ако ги слушаш са много важни за науката на България и си заслужават милката на година( 1 милион и половина на година струва Рожен). Затова и казах че спокойно един любител може да си го направи в домашни условия и то ако сега си вземе тази техника , ще е с 30-тина години пред Рожен най-малко като технология
                        Вторият купол беше със техника за спектрален анализ ( но пак от техника от 70-те ) при това не работеща ( тук по съм съгласен да се изследват но пак казвам , че се е изчерпал самият обект), там вече се гледат слънчевите петна.
                        А останалата апаратура беше за слънчева радиация и тук пак като направя сметка не си струва , особено ако видите темата за фотоволтаиците, (хората до къде са стигнали и какви изследвания вече правят частните фири, за даден имот , а тези са още в средновековието и замерват щуротии. Ако не съществуваше тази индустрия на фотопанелите на пазара, то нашите слагат тепърва основите за тази индустрия , така да се каже, смао че света ги е изпреварил с има няма 30 години )
                        Даже и само Слънцето да изследват, данните които ще изкарат сравнени с техниката която развитият свят използва е направо не ми се говори - все едно сме любители с 3,6 метров телескоп.

                        И тук искам да вметна, нали няма тук някои които да си мисли че само Рожен единствено ги интересува Слънчевата активност? Е не е само Рожен, а и другите развити нации изкарват данни които нашите учени ще им е трудно да ги смелят повечето такива, за мое голямо съжаление
                        Last edited by Novakat; 12.11.2012, 09:15.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от съни(тя) Разгледай мнение
                          Поводът за темата е астрономическата обсерватория в Рожен, която е само брънка от безхаберието и цялостната ретроградна политика на правителството на ГЕРБ.

                          Според Лисабонската стратегия държавите в ЕС трябва да отделят за наука и изследвания суми, равни на поне 3% от Брутния вътрешен продукт. В проектобюджета на образователното министерство за 2013 година за наука са предвидени 51.17 млн. лева – равняващи се на 0.06% от БВП на България за 2011 година.
                          Съни ( каквото и да си там ) ..защо тогава променихме политическия строй ... трябваше да си оставим Държавата ( Партията ) да управлява целия ни живот и да не се занимаваме с глупости...

                          Та ретроградно е твоето мислене и мисленето на голяма част от обществото - продължавате да искате Държавата ( Партията ) да ви дундурка ...и то 23 г. след като отрекохме това дундуркане..... и понеже тя не го прави си позволявате тежки клетви и проклятия.....

                          Кажете си го направо - ИСКАМЕ СИ БКП-то / БСП-то , защото то се грижеше за нас .
                          Last edited by йосиф; 12.11.2012, 09:06.

                          Коментар


                          • Тук пишат в 50% чиновници. Болшинството мразят науката. В държава на мангали и чиновници друго не може да се очаква. От ЕС вече отдавна текат глоби за това, че не отделяме достатъчно пари за наука, но истината е, в държавната администрация има омраза към всякакъв вид научна дейност, тъй като се явява нещо по-умно от администрацията. Затова, всички чиновници в червата мразят науката и предпочитат тихо-мълком да плащат от бюджета глобите, вместо да дадат същите пари за научна дейност. Имам приятел на Рожен, астроном и знам колко е зает телескопа с месеци наред, но ще го скапят. Нарочно! Достатъчно е да видиш написаното долу, за да ти стане ясно какво е умственото състояние на бюрократа.
                            Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                            Картофоглавият вожд каза, че не му пука. - както всеки посредствен простак от всичко най много мрази по-умните и образованите от него, затуй няма намерение да дава пари за наука - виж, друго нещо е неговият абсолютен приоритет - развъждането на циганите... Просто не само обсерваторията, но и Българската наука и култура нямат шанс да съществуват, докато това тъпо селско парче с питекантропски череп не бъде изритано от властта - това е истината. Новаков - електрониката е заменима, не и оптиката. Интересно ми е кой "любител" има 3.6 метров телескоп?
                            +++++++++++++ Радой Ралин имаше карикатура за това императоре. Един нарисуван шопар, а отдолу надпис - Сит търбух, за наука глух! И си голям оптимист, ако мислиш, че повечето са наясно колко струват оптика или огледало. Ловя бас, че повечето ни колеги мислят, че тия неща се правят без пари и в Китай

                            Last edited by Jay Gould; 12.11.2012, 02:52.
                            http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от съни(тя) Разгледай мнение
                              Поводът за темата е астрономическата обсерватория в Рожен, която е само брънка от безхаберието и цялостната ретроградна политика на правителството на ГЕРБ.

                              Според Лисабонската стратегия държавите в ЕС трябва да отделят за наука и изследвания суми, равни на поне 3% от Брутния вътрешен продукт. В проектобюджета на образователното министерство за 2013 година за наука са предвидени 51.17 млн. лева – равняващи се на 0.06% от БВП на България за 2011 година.
                              Картофоглавият вожд каза, че не му пука. Самият му външен вид, когато рече това (блуза на хоризонтално райе, с разкопчано деколте до средата на гърдите, отгоре сако, забрави за вратовръзка (надолу може би беше с долнище на анцунг, не се видя)), е достатъчно показателен за мнението му - подобно облекло би било позор за всеки селяшки кмет, а това същество е премиер...
                              Разбира се, че няма да му пука - дреме му за Лисабонски стратегии - той както всеки посредствен простак от всичко най много мрази по-умните и образованите от него, затуй няма намерение да дава пари за наука - виж, друго нещо е неговият абсолютен приоритет - развъждането на циганите... Просто не само обсерваторията, но и Българската наука и култура нямат шанс да съществуват, докато това тъпо селско парче с питекантропски череп не бъде изритано от властта - това е истината.

                              Новаков - електрониката е заменима, не и оптиката. Интересно ми е кой "любител" има 3.6 метров телескоп?
                              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                              Коментар


                              • Преди време бях изказал едно мнение в бисери и вицове относно една обява за работа на този обект и сега заставам зад него ( мнението си )
                                Това малко като темата с АЕЦ-а , трябва да дадат мнение само тези които са бил там и са се запознали с нещата по професионално
                                Ако за АЕЦ-а съм с две ръце ЗА ( независимо извъртането на ББ и Ко за това кои ще я строи и кои не) то за Рожен съм абсолютно против да се спасява в този си вид или ако се спаси да е като място за наказание за всеки които има дипломна пряко свързана с Физика( като да му се води положен обществено полезен труд ). при извършено от него (физика) престъпление, казано по друг начин да се спаси като затвор !
                                На кратко:
                                Там наистина нищо не правят, даже сеизмолозите имат повече работа от тези ( когато няма земетресения сеизмолозите поне се занимават/правят сеизмологични модели и не трошат пари и не си губят времето на вятъра)
                                Всичко което може да се направи/постигне в Рожен вече е направено и самият обект се е изчерпал от научна гледна точка.
                                То даже и за обучение не става, толкова е изостанал обекта , а като видите какво строят хората в други страни ... и незабавно ще го спрете.закриете.
                                Да не говорим как се хвърлиха през 2006 година 40 000 долара за цифрова матрица с разделителна способност 1 мегапискела за да се сложил на еди кои си телескоп ( по същото време Нокия изкараха 3,6 мегапиксела с доста по нова като свойства матрица на телефоните си от колкото капацитетите купиха тогава за телескопа) за да можели да заснемат астероидните пръстени намиращи се след Марс и преди Юпитер и да се дават имена на тях
                                Друг пример за нищо правене - е да изследваш Слънчевата корона по методи от преди 2 световна война ! - нещо което всеки любител с телескоп и подходящ филтър за него, може да го направи у дома си, стига да няма облаци в този момент
                                Е ако стане музей и успее да се самоиздържа по този начин , също съм да се запази
                                Лека вечер и успех на нощната смяна

                                Коментар

                                Working...
                                X