IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Pанно пенсиониране

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • И земята и апартаментите не стават за ракети. Ако някой сега стартира с цел ранно пенсиониране те трудно ще му вършат работа, просто ще останат за внуците.
    Затова трябва подценен актив, който трудно се намира дори и сега.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от relatively new Разгледай мнение
      виждам че спорът зацикля поземлено.
      затова си мисля че 3-4 апартамента в София са най-добре.
      земята трябва да е на големи масиви, а това могат да си го позволят само фондовете.
      затова ето ви малко смешки за подобряване на настроението
      http://jabog.blog.bg/
      и стига сте мислили за пенсия на млади години.
      живота се живее СЕГА
      Така е 3-4 апартамента е най-добрата и сигурна пенсия. Е трябва подръжка, ама това не е болка за умиргане.
      Аз съм закупил формата, сега пълня съдържанието и съм готов до няколко години да не чакам на държавата.
      Имот на 700м. Добре, че не съм Gastarbeiter!

      Коментар


      • Темата придоби лек аграрен характер. Казвам го с добри чувства понеже
        колкото и да се имаме за граждани,
        връщайки се 2-3 поколения назад, предполагам, че повечето от тук
        пишещите са свързани с земята и българското село.
        Така, че няма лошо да държим по един чифт цървули в някой долап
        в къщите си за да ни напомнят
        от къде са тръгнали нашите баби и дядовци.

        По темата с пазара на земя до преди десетина години - такъв просто нямаше.
        Имам лични впечатления от 1999-2000 г. няколко години след
        възстановяването на собствеността в реални граници.
        Повечето от бившите ТКЗС-та, вече кооперации, бяха изпофалирали
        заради некадърно управление.

        Частните арендатори бяха по 1-2 в землище и обработваха не
        повече от няколко хиляди декара.
        Даже си спомням, че имахме проблеми да убедим един такъв
        да поеме за обработване няколко десетки декара.
        Обясни ни, че бил достигнал границата над която нямал физическата
        възможност с наличната стара техника да обработва
        допълнителни площи. Рентите бяха мизерни макс. 7-8 лв. в по добрите години.
        Субсидии естествено нямаше.
        Покупко-продажбите бяха спорадични. Веднага се разчуваше, ако
        някой успееше да продаде някоя нива 3-4 категория за 220-230 лв.
        и купи кола на старо или помогне с изплащането на апартамента на
        сина/дъщерята в града.

        От 2007/08 е различно. Арендаторите се умножиха, по-старите
        си обновиха техниката.
        Приятно е някакси да наблюдаваш всяка година как новонавлезлите
        се надцакват с по-старите.
        В деня, в който по-стария арендатор обяви размера на рентата,
        няколко часа по-късно по-новите, респ. обработващи по-малко земя,
        го "наддигат" с някой лев отгоре в стремежа си да прилапат някой
        и друг декар за обработване.
        Доста се забавлявам и като започнат да ме убеждават как видиш
        ли всеки момент предстои да бъде въведен данък
        върху собствеността на ЗЗ и как те биха ми направили неоценима
        услуга като ме отърват от този товар, наречен "нива".

        P.S.
        Очертава се една "вноска" в пенсионния фонд до края на годината,
        по цени под средната на Атерката, ако стане ще се похваля
        |^^^^^пиво^^^^\\|""\\_,_
        |___________||__|___|)
        (@)(@)""*|(@)(@)**(@)

        Коментар


        • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
          И аз имах за предните години, ма не ми се рови сега.
          Няма смисъл да се сравняваме със Щатите и други континенти.
          Зависим от дотациите на ЕС, а измежду страните членки сме все още на дъното.
          А земята ни не е най калпавата, нали. Даже най починалата бих казал.
          Тоест ако земята наистина е балон, то при нас е най малък в сравнение с цяла Европа.
          Доста си проницателен!
          Пайпбел, няма да си кривя душата и без много увъртания ще призная, че макар и непреднамерено, думичката "балон" деликатно и срамежливо надзърта измежду редовете на предния ми пост.
          Да знаеш, че в това няма и грам назидателност.
          Ти все знаеш къде да бръкнеш и да извадиш някаква информация или любопитен линк, това е всичко, което стои зад "въпроса" ми.
          Просто чудене, докъде е надут балонът

          Земята ни не е лоша.

          Европейските плащания от агрофондовете са валидни за всички страни членки, продуктите на земеделието са практически все борсови стоки с явни цени, техниката е еднаква, горивото струва еднакво.

          Разходите за труд са по-ниски. Облагането у нас е по-благоприятно.

          Но пък земята е раздробена.

          Има фактори, които действат от неутрално до разнопосочно.

          Ако сме на дъното, няма страшно. Значи има още перспективи.
          Ама, чичо продава за Х, защото чул, че цените ще се качват. Как да кажа!?
          Това го видяхме вече при строителните парцели и обезщетенията с апартаменти.

          Туй, което ме човърка е, че в материала, който визирах, май имаше цени на земя в големите евр. страни (Полша, Румъния, дори Франция, да не говорим за Украйна, къде случаят е друг), които далеч не бяха по-високи, май. Става дума за преди няколко години.
          Пусто, нищо конкретно не помня.

          Коментар


          • виждам че спорът зацикля поземлено.
            затова си мисля че 3-4 апартамента в София са най-добре.
            земята трябва да е на големи масиви, а това могат да си го позволят само фондовете.
            затова ето ви малко смешки за подобряване на настроението
            http://jabog.blog.bg/
            и стига сте мислили за пенсия на млади години.
            живота се живее СЕГА

            Коментар


            • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
              И аз имах за предните години, ма не ми се рови сега.
              Няма смисъл да се сравняваме със Щатите и други континенти.
              Зависим от дотациите на ЕС, а измежду страните членки сме все още на дъното.
              А земята ни не е най калпавата, нали. Даже най починалата бих казал.
              Тоест ако земята наистина е балон, то при нас е най малък в сравнение с цяла Европа.
              В Илинойс земята е 5000-12000 долара акър. При тези цени рентите са 100-320 долара на акър.
              За пояснение - това са едни от най-добрите райони на царевичния пояс в САЩ.
              Last edited by fortiss; 14.11.2012, 21:21.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от музовир Разгледай мнение
                Само с декари ЗЗ няма да мой се пенсионирате, най-много да се пансинизирате
                Трябват си и апартаменти да се отдават под наем, търговски площи и машини, само така ще може да вземате реални кинти в големия град без да си мърдате пръстетата.
                А, че повечето под пенсиониране разбирате да вземете няколко десетки декара и да се трепате лично, буди у мен само смЕх

                ако успея да направя 600 дек защо да не се пенсионирам???

                Коментар


                • Първоначално изпратено от nacheff Разгледай мнение
                  Не съм сигурен, къде точно преди време ми е минавал материал за цените на земеделска земя в Щатите, Зап. Европа, Изт. Европа.
                  Защо ли нещо да нямам спомен да се е говорело за такива числа?!

                  Дали някой не разполага с по-пресни данни?
                  Има причини да се сравняваме.
                  И аз имах за предните години, ма не ми се рови сега.
                  Няма смисъл да се сравняваме със Щатите и други континенти.
                  Зависим от дотациите на ЕС, а измежду страните членки сме все още на дъното.
                  А земята ни не е най калпавата, нали. Даже най починалата бих казал.
                  Тоест ако земята наистина е балон, то при нас е най малък в сравнение с цяла Европа.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                    Като следваща мярка за по-ранно пенсиониране мисля след Нова година да взема 45-50 декара.
                    Ако изборът е особено голям, предлагам да ги "вземеш" на някой екзотичен остров.

                    Коментар


                    • Само с декари ЗЗ няма да мой се пенсионирате, най-много да се пансинизирате
                      Трябват си и апартаменти да се отдават под наем, търговски площи и машини, само така ще може да вземате реални кинти в големия град без да си мърдате пръстетата.
                      А, че повечето под пенсиониране разбирате да вземете няколко десетки декара и да се трепате лично, буди у мен само смЕх
                      Имот на 700м. Добре, че не съм Gastarbeiter!

                      Коментар


                      • Като следваща мярка за по-ранно пенсиониране мисля след Нова година да взема 45-50 декара.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от daris Разгледай мнение
                          абсолютно точно, даже и са нещастни някои - всичко им било толкова наредено, че психясвали и се самообиват.
                          Имах в предвид, че аз ще съм щастлив, ако около мен хората са богати поне толкова колкото бедните шведи, не се чудят как да си платят тока и дали ще имат хляб за вечеря.
                          А ако това стане с българите около мен и пак са нещастни, то ... вече ще го отдам на кармични проблеми
                          "Проблемът" на шведите е малкото слънцестоене, а не уредената им държава.
                          Въпрос на химични реакции.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                            За мене е рано все още да се отписват. БГ комасацията е на съвсем незадоволително ниво все още. Само от нея поне 30-40% отгоре сложи при препродажба.
                            И аз не очаквам такова експлозивно нарастване и съответно доходност както последните години, но не са без перспектива. При това са нискорискова инвестиция.
                            Някъде по-долу видях заявена готовност да се купува на 1000 лв.:дка без да се задават въпроси. Вярно е, има такива цени, има и сделки.
                            За Добруджа се казва, че има е 1400 лв. Не коментирам намеците за 2000.
                            Ти им слагаш още 30 - 40 %.

                            Не съм сигурен, къде точно преди време ми е минавал материал за цените на земеделска земя в Щатите, Зап. Европа, Изт. Европа.
                            Защо ли нещо да нямам спомен да се е говорело за такива числа?!

                            Дали някой не разполага с по-пресни данни?
                            Има причини да се сравняваме.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                              Кранчето на покупко-продажбите ан фондовете вече е стегнато. Цените са почти такива, на които и те продават и няма как да купуват евтино и да продават скъпо. Трудно може да се чака силно поскъпване на земята занапред. Рентата е колкото разходите за управление на фонда. Остава един актив, от който ще се спечели ако се продаде и това е. Няма преспектива за развитие при тях. Ако си имаш собствена и ако тя не е много малко, ще вземаш добра рента, която ще инвестираш отново, т.е. няма да плащат за управлението на земята си. А сега с това нарастване цената ан земята замазаха очите на акционерите. Подарък беше ниската стартова цена на акциите, но той вече се изчерпа.
                              За мене е рано все още да се отписват. БГ комасацията е на съвсем незадоволително ниво все още. Само от нея поне 30-40% отгоре сложи при препродажба.
                              И аз не очаквам такова експлозивно нарастване и съответно доходност както последните години, но не са без перспектива. При това са нискорискова инвестиция.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                                Куци са да, ма за тези които нямат от тях. Няма лошо, затова е борса, ако всички бяхме на 1 мнение...
                                Но не виждам къде е риска при тях, за разлика от повечето други нямат и грам дълг, от най ликвидните са,червясали са от кеш. За доходността да не приказваме.
                                След дивидента другата година ще имам 80дка на 0.70/акция атера. 400% доходност при евентуална ликвидация, 10% от ренти при спиране на продажбите.
                                И ако реша още другото лято мога да ги кеширам и изтегля от БФБ за 2 дена и да си купя реална земя,която ще ми излезе 3 пъти по евтино от пазарната цена. Без кредит !
                                И всичко това за 18 месеца. Кой може да постигне тези резултати на реалния пазар ? Или кой друг сегмент на БФБ може да бъде толкова профитен при нисък риск ? Е няма...

                                Кранчето на покупко-продажбите ан фондовете вече е стегнато. Цените са почти такива, на които и те продават и няма как да купуват евтино и да продават скъпо. Трудно може да се чака силно поскъпване на земята занапред. Рентата е колкото разходите за управление на фонда. Остава един актив, от който ще се спечели ако се продаде и това е. Няма преспектива за развитие при тях. Ако си имаш собствена и ако тя не е много малко, ще вземаш добра рента, която ще инвестираш отново, т.е. няма да плащат за управлението на земята си. А сега с това нарастване цената ан земята замазаха очите на акционерите. Подарък беше ниската стартова цена на акциите, но той вече се изчерпа.

                                Коментар

                                Working...
                                X