IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Tази година 50% от местата в бг университети остават незаети

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Jason_Thorn Разгледай мнение
    Напротив, нашите преподаватели в уни-тата и с млади хора толкова им е работата. Свикнали са да работят с безмозъчни овце. От доброто комо минало им е останало това. Като оная приказка, докато аз съм старшина Дунав ще извира от Стара Планина. Те са свикнали едни малоумни тикви да ги гледат с умиление и да им слушат глупостите. Я да се появи някой малко по-буден и да вземе да задава неудобни въпроси да видиш за какво иде реч. Но това не е проблем, те умните отдавна вече се изнасят след 12-ти клас.
    Не е така, имам доста приятели преподаващи в университети, в какви ли не специалности, верно е че са асистенти и не те определят правилата на играта, но са изключително отворени към новото хора и с доста широка обща култура, освен тясната им специализация.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Колчо Слепеца Разгледай мнение
      Тва къде ?
      Във Видин ли ?
      София каде.

      Коментар


      • Моите партийни тезиси:
        1. Има и отворени преподаватели.
        2. Но даже и да се преподава по най-консервативен начин, обучаващите се има на какво да се научат за тези 4-5 години.
        37.Процесът на обучение зависи и от двете страни.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от kostas19 Разгледай мнение
          Става въпрос за 2 завършили инженери които познавам: 1вия знае 2 езика и е завършил програмиране- в момента работи за 500 лева. 2рия е завършил телекомуникации търси си 1 година работа и накрая се хвана в фирма за видеонаблюдение. Кво да говорим
          Тва къде ?
          Във Видин ли ?
          Ходя по въже.Не ръкопляскайте, това е моят път.С костюм на клоун съм, да ми се смеете, когато падна

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Jason_Thorn Разгледай мнение
            Напротив, нашите преподаватели в уни-тата и с млади хора толкова им е работата. Свикнали са да работят с безмозъчни овце. От доброто комо минало им е останало това. Като оная приказка, докато аз съм старшина Дунав ще извира от Стара Планина. Те са свикнали едни малоумни тикви да ги гледат с умиление и да им слушат глупостите. Я да се появи някой малко по-буден и да вземе да задава неудобни въпроси да видиш за какво иде реч. Но това не е проблем, те умните отдавна вече се изнасят след 12-ти клас.
            Що така слагаш общ знаменател.. да има малоумни но едва ли са всички + тва малоумите и мързеливите отпадат до 1вата година

            Коментар


            • Напротив, нашите преподаватели в уни-тата и с млади хора толкова им е работата. Свикнали са да работят с безмозъчни овце. От доброто комо минало им е останало това. Като оная приказка, докато аз съм старшина Дунав ще извира от Стара Планина. Те са свикнали едни малоумни тикви да ги гледат с умиление и да им слушат глупостите. Я да се появи някой малко по-буден и да вземе да задава неудобни въпроси да видиш за какво иде реч. Но това не е проблем, те умните отдавна вече се изнасят след 12-ти клас.
              Bulls make profits, bears make profits, only the hungry pigs get slaughtered. Don't be a hungry pig!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от sisiko Разгледай мнение
                Ако си наясно какво искаш да научиш, сядаш и четеш ( на англ.,немски,руски) колкото ти душа сака. А предлагането го няма , защото просто няма кой да ти го предложи в бг.. Ти знаеш какво търсиш, а младите сега завършили не знаят какво търсят. Затова и за тях има предлагане.
                Не е същото, аз това и правя, но за елементарно усмисляне на нещо, в което човек не е специалист се губи много повече време от колкото ако има някой който да му го обясни с две изречения. Липсва натрупване по логическата верига. Просто откъслечни факти за чиято систематизация трябват много повече усилия ако човек го прави сам. За някой неща ми трябват месеци само за да проучвам наличната литература и да си избера какво да чета. А ако човек е запознат може да ти го каже за пет минути.

                Коментар


                • Става въпрос за 2 завършили инженери които познавам: 1вия знае 2 езика и е завършил програмиране- в момента работи за 500 лева. 2рия е завършил телекомуникации търси си 1 година работа и накрая се хвана в фирма за видеонаблюдение. Кво да говорим

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                    Поколенията са малки и ще си останат малки. От тях малцинствата заемат все по-голяма част. А в същото време университетите не правят нищо да привлекат поне хората, които вече са избрали да живеят в България. След 10-15 години трудов стаж, на достатъчно хора им е втръснало от това с което се занимават, вече са много по-наясно с това какво всъщност искат имат достатъчно средства за да си задоволят тази прищявка. Но парадокс, на това потенциално търсене няма никакво предлагане.
                    Ако си наясно какво искаш да научиш, сядаш и четеш ( на англ.,немски,руски) колкото ти душа сака. А предлагането го няма , защото просто няма кой да ти го предложи в бг.. Ти знаеш какво търсиш, а младите сега завършили не знаят какво търсят. Затова и за тях има предлагане.

                    Коментар


                    • В България умствената работа е много подценена и неплатена... По- добре да си отвориш един бъкетшоп за нещо ще изкарваш 4 пъти повече от това да станеш "кариерист". В момента в България са добре платени само в IT сектора.
                      Last edited by kostas19; 24.07.2012, 15:03.

                      Коментар


                      • Поколенията са малки и ще си останат малки. От тях малцинствата заемат все по-голяма част. А в същото време университетите не правят нищо да привлекат поне хората, които вече са избрали да живеят в България. След 10-15 години трудов стаж, на достатъчно хора им е втръснало от това с което се занимават, вече са много по-наясно с това какво всъщност искат имат достатъчно средства за да си задоволят тази прищявка. Но парадокс, на това потенциално търсене няма никакво предлагане.

                        Коментар


                        • местата са незаети по 2 причини:
                          1. И основна - слаба раждаемост в периода след въвеждане на демокрацията
                          2. Ниворо на пуцовете в Бг е много ниско и реализиацията е нулева, т.е. липсва връзка с бизнеса. Или с две думи - ако мама и таи не са звезди, вариантът да си намериш хубава работа е нулев, ако ще идимплома със 7.00 да имаш.

                          Затова и всеки, който има малко акъл в главата си, зачезва на запад (е, и не малко олигофрени отиват там, но тях си връщаме - калинки и прочие) - там знаеш, особено в уса, че ако имаш отлична диплома, то вратите на най-големите фирми в съответния бранш са широко отворени, а тук все още сме на принципа - Учи, мама, за да не работиш, но напоследък този принцип прекалено буквално започна да се интерпретира
                          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение
                            Но не мисля, че те ще съгласни да положат усилия.
                            то вече не е до съгласие. А до това искат ли да имат работа ли не.

                            Коментар


                            • Като пример за пълна недомислица - всичките магистърски програми са ориентирани към някакви супер тесни специалности. Ок ако смятат че това е добре да ги оставят, но да пуснат широко дефинирани магистратури където човек може сам да избира какви предмети иска да учи и избора му да не е от 5 предварително зададени предмета, а от 50 или 100. Като пример в икономическите дисцпилни изобщо не се изучава психология, политологията е на някаква рудиментарно ниво, правото е съвсем повърхностно, на натъпкват една камара абсолютно безсмислени икономически дисциплини.
                              Да разбият тази простотия с една група която си върви като армейски взвод, а да свържат образованието с взети конкретни часове - които човек сам си е избрал - макар и във всеки час да влиза в съвсем различна група.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                                Говоря за хора по на 30-40 години. Аз лично гледам от време на време какво предлагат, но за нещата които ме интересуват се държат като феодали, държащи свещения граал.

                                Програмите им са ужасяващи, никаква гъвкавост на предметите - никаква възможност за взимане на курсове от различни области на познанието, макар и смислово свързани. Слагат някакви избираеми дисциплини които на 90% са някакъв пълен таш..к. и никаква работа не вършат практически. не повече от 10-20% от това което му налагат да учи ще има някакво приложение.

                                За часовете за преподаване пък е пълен абсурд, липсва дългосрочен график, липсва възможност за планиране, липсва сигурност че ще са така направени че човек да може и да ходи на работа и да учи.

                                Административната им организация е като на комунистически бюрократ. Опашки, губене на време, преподавалети държащи се все едно че никаква отговорност не носят, а имат само права.

                                И за цялата тази пародия слагат някакви безумни такси.
                                Именно, свикнали са да бъдат педагози. По един начин се обучават деца и младежите, по съвсем друг начин хората над 30 години. Подходът е различен.
                                Преподавателите в нашите университети са свикнали да работят с млади хора.
                                За да работят с по-възрастни ще им се наложи да променят начина си на поднасяне на материала.
                                Но не мисля, че те ще съгласни да положат усилия.
                                Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                                Мечо

                                Коментар

                                Working...
                                X