IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Алтернативи на идеята за безусловен базов доход

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Сега базовият доход от 30 лв. е нещо реалистично. Ето защо.

    30 лв. x 12 месеца x 7000 000 души = 2 520 000 000

    На пръв поглед сумата изглежда голяма, но 96-7 % от тези пари ще са просто лява ръка - десен джоб. По-голямата част от населението има 30 лв., с които да преживява. Така че, дали ще им се вземат и върнат не е проблем. Действителния трансфер ще бъде нещо от сорта на 3-4 % парични средства от имащи към нямащи.
    И всъщност тежеста ще бъде нищожна за цялото, докато поне ще се гарантира, че няма да има гладни хора.

    Това не е лоша идея. Може да се нарече идея за "безплатен хляб".

    Коментар


    • Колкото до азиатските общества. Вярно е, че са по-конкурентни, но не заради данъците, а заради цената на труда. Същевременно ниската цена на труда гарантира ниски цени на произвежданите капиталови продукти, а от двете следва и продуктивността и конкурентоспособността на онези общества.
      Но това ни най-малко не трябва да води до притеснение. От техния растеж печелим и ние.
      Ако не беше растежът и конкуренцията на азиатските общества днес цената на един автомобил или компютър най-вероятно щеше да бъде 2 пъти по-висока, от тази, по която се продава и дори повече.
      Същото се отнася и за много други технологични продукти.
      Икономиката не е игра с нулева сума, всички могат да спечелят.
      Техният растеж е "скрит" растеж и за нас.
      А конкурентоспособността им ще се изгуби стига да започнат да работят за истински заплати.
      Все пак, ако беше толкова хубав живота там и тази конкурентоспособност им помагаше, работещите щяха там да бягат.
      В момента Китай една бедна страна и нищо, че годишния и БВП е колкото на САЩ.
      Но едно е 1,350 млрд. души да го правят, друго е 320 млн. и как се разпределя между едните и между другите.
      Същевременно друго е да имаш национално богатство от 85 трилиона долара в САЩ за 2015 г. и 22 трилиона в Китай. Говорим за нетно национално богатство, което отчита дълговете.
      33 % от световното нетно богатство се намира в САЩ, едва 8 % в Китай. Това е за 2015г.
      Аз лично съм чувал изказвания, че Китай може "да купи" САЩ, но по-скоро е обратното.
      България може и да не е толкова конкурентоспособна, колкото Китай, но определено имаме по-добър стандарт на живот от техния и по-високи доходи и това трудно ще се промени.
      Last edited by Патриарх; 22.03.2016, 01:56.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
        Те ако са 13% в България ще има наплив от инвеститори защото данъците ще са убийственно ниски..
        Общите разходи на правителството на България от БВП са 35,7 % за 2013 г., обикновено се движат между 34-39 %.
        Това е съществено по-малко от разходите на западноевропейските правителства.
        Ние всъщност имаме изключително ниски правителствени разходи и същевременно нормални социални (13%) като част от тях.
        В някои страни като Швеция се стига до 60 и няколко % (правителствени разходи от БВП), доколкото съм наясно. Германия, Франция и Англия също са с по-високи, отколкото нашите 40 и няколко, 50 и няколко % от БВП.

        Така или иначе бизнесът не ги плаща. Плащат ги предимно или трудещите се или потребителите на стоки и услуги.

        Бизнесът и инвеститорите се интересуват не толкова от данъци, колкото от разходи за труд и капитал.
        Last edited by Патриарх; 28.03.2016, 05:47.

        Коментар


        • Ако погледнеш, която и да е страна, в ЕС, ще забележиш, че почти навсякъде %-та на социалните трансфери от БВП е такъв. 10-13 % (преди малко го калкулирах с точност 12,7 % за нас). В по-развитите страни това може да означава доста солидни пенсии. При нас БВП на глава от населението е малък и следователно означава мижава пенсия. Но от мижава пенсия между 150-230 лв. до нищожните 33 лв. има голяма разлика. Това е обричане на смърт.
          Затова е необходим баланс и в никакъв случай не вярвам, че баланса би бил да им се дават 33 лв. На пенсионерите в момента им се дава буквално базов доход за преживяване, или "преживяване".
          Ако върнеш парите на техните деца, надали голяма част от децата им ще се погрижат за тях. Не и с нищожнониската култура, която имат. Така или иначе и да ги върнеш на децата им, те ще трябва да направят съответните разходи за по-възрастните си родители, ако въобще ги направят.
          Както знаеш каквото остане от пенсията винаги отива за внучетата и децата на тези хора, така че въпросът е взаимосвързан.Но сегашния трансфер е необходим. Нищо не може да ме убеди в обратното. Той е колкото да преживяват. Аз не съм чул все още пенсионер в България да живее в разкош, който е добре да му бъде отнет за сметка на децата му. А и рядко родителите гледат повече себе си, отколкото децата си.

          Коментар


          • Патриарх

            Давате ли си сметка че ние се конкурираме с общества в които тези разходи са драстично по ниски и губим в тази конкурентна борба с Азия.Добре е че те вървят по нашия път и ще ни стигнат някога - въведоха пенсии и други цивилизационни екстри - социални. Но до тогава демографски така ще сме се свили и напълнили със социално слаби. Тези социални разходи произвеждат общество от социално слаби.
            D.Y.F-091066

            Коментар


            • Патриарх

              Добра идея ли е премахването на младите хора и на нераждащите се хора ? Те сами ще се се самопремахнат, тя посоката е тази - липсата на приходи ще премахне социалните глупости.
              D.Y.F-091066

              Коментар


              • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                Те ако са 13% в България ще има наплив от инвеститори защото данъците ще са убийственно ниски..
                Цифрите са много сериозни. Няма място за натъкмистика.
                Но, както казах, в тях влизат пенсиите на старите хора, за които цял живот са плащали. Не виждам как с 33 лв. ще живеят. Преобладаващата част от тия 13 % са именно тия пенсии.
                Това, което исках да кажа, е, че премахването на социалните програми и въвеждането на базов доход за тяхна сметка не е добра идея.

                Коментар


                • Патриарх

                  Те ако са 13% в България ще има наплив от инвеститори защото данъците ще са убийственно ниски..
                  D.Y.F-091066

                  Коментар


                  • Патриарх

                    Т.е. по 100 лв. на човек на месец могат да се спестяват и съвсем правилно предлагам ББД да е 33лв.
                    D.Y.F-091066

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от 4i40 Разгледай мнение
                      Разбира се...
                      По 150 лв на калпак за всички регистрирани българи и спиране на ВСИЧКИ социални програми !
                      Около 13 % от БВП са разходите за социално осигуряване: включва пенсии за старост, инвалидност, всевъзможни други социални трансфери към болни, инвалиди, безработни и прочие.
                      БВП*% на социалните трансфери = 86 000 000 000 *13 % = 11 180 000 000/ 7 000 000 = 1597.14285714 = 1600
                      1600/12 = 133,33 лв. месечно на гражданин на страната.

                      Това са грубите сметки.
                      Но лишенията за огромна част от населението ще бъдат крупни.

                      Коментар


                      • Алтернатива има и отдавна се прилага в Кравария..

                        More than 15 million Americans are unemployed, homelessness has increased by 50 percent in some cities, and 38 million people are receiving food stamps, more than at any time in the program’s almost 50-year history.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от val/she Разгледай мнение
                          Аз съм за ббд, но при определени условия. ПЪЛНОЛЕТИЕ. И, да, спиране на всички други социални плащания.
                          п.п.Веднъж да съм на едно мнение с теб.

                          Относно иронията ти, достатъчно е да е хляб- истински.
                          Мии чи, аз какво съм виновен за това.....

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от 4i40 Разгледай мнение
                            Разбира се...
                            Бедните трябва да се хранят с хляб от три вида брашна и 4 вида ядки ....

                            По 150 лв на калпак за всички регистрирани българи и спиране на ВСИЧКИ социални програми !
                            Аз съм за ббд, но при определени условия. ПЪЛНОЛЕТИЕ. И, да, спиране на всички други социални плащания.
                            п.п.Веднъж да съм на едно мнение с теб.

                            Относно иронията ти, достатъчно е да е хляб- истински.

                            Коментар


                            • Патриарх

                              Социалната цел е никой да не може да каже че ще умре от глад ако не краде.Според мен това е напълно достатъчно.
                              D.Y.F-091066

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от val/she Разгледай мнение
                                Явно в различни Българии живеем. В града, в който живея, читавият хляб е над 1 лв.
                                Разбира се...
                                Бедните трябва да се хранят с хляб от три вида брашна и 4 вида ядки ....

                                По 150 лв на калпак за всички регистрирани българи и спиране на ВСИЧКИ социални програми !

                                Коментар

                                Working...
                                X