IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не (2) ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

    никога не казвай никога.. ако си го купил за застраховка от финансов колапс при един такъв може да си сигурен, че ще пиеш една газирана вода, а ако ти трябва за спекула и трейдинг - тогава всеки форекс посредник ще ти е 10 пъти по-удобен да си джиткаш на маржин.

    поздрави
    Силно се изненадах от обстоятелството, че попадам в тази тема на истинска лавина от мнения. След кратък размисъл съобразявам, че всъщност няма нищо странно. С оглед на някои актуални развития, явлението е разбираемо и дълбоко симптоматично.

    Прав е колегата КА, форумите са затворени общества, където избуяват много особени отношения и емоции, градят се авторитети, йерархии, формират се блокове, разиграват се схеми. Средата е негостоприемна за новопоявили се.
    В темата за златото горните характеристики се изявяват в пъти по-силно.
    Колкото повече пишеш, толкова повече информация даваш за себе си и оттам ставаш по-силно уязвим. Не трябва да се подценява колективният талант, дори гений! Смислово оттук можем да изведем и твърдение, че участие в подобен форум с истинското си име е проява на кураж и особен, своеобразен вид социална и гражданска доблест, особено при съобразяване на обстоятелството, че личните мотиви, позиции и интереси са ясно и категорично заявени.
    Няма скрито-покрито!

    Отплеснах се! Бертрам, ти си сдържан и балансиран в мнения и отношения с останалите. Горният ти отговор е привидно обикновена реакция на постинг на колега, но само небрежен поглед няма д а забележи напомпаното вътре съдържание. Искам да проверя, доколко съм те разбрал правилно и очаквам да потвърдиш. Разчитам и на мнение по една теза, която всъщност отсъства пряко в постинга ти. Виж теза 3:

    Теза 1:

    ако си го купил за застраховка от финансов колапс при един такъв може да си сигурен, че ще пиеш една газирана вода,
    В условия на драстични събития и пазарни развития, златото (физическото) по-скоро няма да помогне на притежателя му.

    Теза 2..
    ако ти трябва за спекула и трейдинг - тогава всеки форекс посредник ще ти е 10 пъти по-удобен да си джиткаш на маржин.
    Спекулиране чрез инструменти, които са базирани на златото е безперспективно.

    Теза 3.
    По същество ти не си изказал становище в този пост по тезата, но аз ще опитам все пак да формулирам, доколкото дори в последната раздумка, мотивът се среща често.
    Притежаването на физическо злато не е (или пък е) подходящ инструмент за дългосрочно складиране и запазване на стойност.

    Понеже започнах да звуча досадно (давам си сметка) искам умишлено да вкарам в повествованието още две тези за разведряване.

    Теза 4.
    Последователите на |Импето много добре знаят, че златото е полезно за близане

    Теза 5.
    Видът на физическото злато има магическо въздействие върху човека, дори удовлетворява негови тайни емоционални, психологически и естетически потребности
    Last edited by nachev; 09.10.2019, 11:44.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от michaelis12 Разгледай мнение

      ок няма проблем, да не стане само злато на 1300$ в бързината ..... а такива статии от ваща страница съм спрял да чета от бая време , те нямат никакъв смисъл за мене начел съм се на такива "икономически излияния" борсата не се влияе от тях. Ама тебе кво те бърка ти си посредник и продаваш на спред, не заемаш позиции на борсата, виж ако заемаше тогава нещата не съм много сигурен дали щяха да отговорят на ваще икономически прогнози .....
      Крум е основно продавач на злато. Такива за 95% от участниците на този пазар в последните години и това не е хич лошо. Когато станат предимно купувачи на злато - това ще означава само едно - лоша работа и бъркане в касичката "бели пари за черни дни".

      В този ред на мисли .. ВСИЧКИ продавачи на злато БЕЗ ИЗКЛЮЧЕНИЕ.. са продавачи и на Страх по един не толкова лош начин. Никога не съм чул човек имащ общо с бизнеса със злато да каже нещо Оптимистично за Бъдещето. Това обаче е майндсетъп, който е напълно резонен спрямо позицията, която заемат в момента. Повече страх от бъдещето - повече бели пари за черни дни под формата на наполеони. И не казвам, че казват грешни неща - напротив посочват всички грешки на настоящите управляващи по света... просто го правят в концентриран и добре структуриран вид

      хубаво е да се говори за рисковете, защото баш, когато не трябва всички се превръщаме в консуматори , кредитополучатели и спираме да мислим, че след лятото идва и зима.

      поздрави
      това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Krum Atanasov Разгледай мнение

        Сравняваш ябълки с круши. Онова беше период на възстановяване на икономиката след кризата. Дали, QE е правилния начин за това- надали. При Fractional Reserve Banking няма друг начин, за нещастие, колкото и грешна да е системата. Това в момента е период съотносим с периода преди кризата- 2003-4. Ето ти статия, която съм написал март, казваща, че към момента се намираме на прага между цикъл на подценяване на златото и цикъл на първа оценка. Летните събития го доказаха. https://igold.bg/blog/investitziya-v-zlato-2019/
        ок няма проблем, да не стане само злато на 1300$ в бързината ..... а такива статии от ваща страница съм спрял да чета от бая време , те нямат никакъв смисъл за мене начел съм се на такива "икономически излияния" борсата не се влияе от тях. Ама тебе кво те бърка ти си посредник и продаваш на спред, не заемаш позиции на борсата, виж ако заемаше тогава нещата не съм много сигурен дали щяха да отговорят на ваще икономически прогнози .....

        Коментар


        • Първоначално изпратено от michaelis12 Разгледай мнение

          миии аз съм взел шорт позиция отдавна на S&P500 не защото има нещо политическо и лихвени %, недвижими имоти и т.н. а щот техниката тва ми показва. А сега ти си представи през 2013та година когато долара нямаше кьорава лихва и беше съвсем тоалетна хартия, златото къде беше, аз мога и още са да ти кажа, беше на 1100$ и тогава беше всичко издуто с QE, някои си мислеха, че с лихвите на долара, златото щеше да слзне на 700$ е да ама слезна на 1500$ с лихвен 2.25% долар Като се обезцени долара кво, ми нищо, еврото ше се веигне на 1.20/25 и толкоз нема злато на 2000$ нема кризи, рецесии, full scale тва са филми в новините .....
          Сравняваш ябълки с круши. Онова беше период на възстановяване на икономиката след кризата. Дали, QE е правилния начин за това- надали. При Fractional Reserve Banking няма друг начин, за нещастие, колкото и грешна да е системата. Това в момента е период съотносим с периода преди кризата- 2003-4. Ето ти статия, която съм написал март, казваща, че към момента се намираме на прага между цикъл на подценяване на златото и цикъл на първа оценка. Летните събития го доказаха. https://igold.bg/blog/investitziya-v-zlato-2019/

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Krum Atanasov Разгледай мнение

            Помисли. Пазарът на акции е издут, като никога. Пазарът на облигации го държат от Ню Йоркският FED на стероиди. Имотните пазари вече циклят на едно място и са също много издути. Лихвите по депозитите стигнаха почти нула. Криптото все още е малко и твърде волатилно за да има социално значение. Единствената причина златото да е още на 1500 USD е високия спрямо другите фиатни валути долар и големите масиви пари изтичащи към него в момента. Сега си представи какво ще стане при обезценка на този долар, дори и да говорим за обикновена рецесия, а не за full scale криза.
            миии аз съм взел шорт позиция отдавна на S&P500 не защото има нещо политическо и лихвени %, недвижими имоти и т.н. а щот техниката тва ми показва. А сега ти си представи през 2013та година когато долара нямаше кьорава лихва и беше съвсем тоалетна хартия, златото къде беше, аз мога и още са да ти кажа, беше на 1100$ и тогава беше всичко издуто с QE, някои си мислеха, че с лихвите на долара, златото щеше да слзне на 700$ е да ама слезна на 1500$ с лихвен 2.25% долар Като се обезцени долара кво, ми нищо, еврото ше се веигне на 1.20/25 и толкоз нема злато на 2000$ нема кризи, рецесии, full scale тва са филми в новините .....

            Коментар


            • Първоначално изпратено от michaelis12 Разгледай мнение

              https://www.goldpreis.at/gold/goldmuenzen/

              видях ги, при вас е с 50€ на стотинка отгоре. Не разбрах само тренда на златото и акциите накъде е, разбрах пе се обръщал срещу Тромпета, да ама нагоре или надолу ?

              P.S. аа да видях долу "в следващите 5г. злато над 2000$" - успех с това ви желаем
              Помисли. Пазарът на акции е издут, като никога. Пазарът на облигации го държат от Ню Йоркският FED на стероиди. Имотните пазари вече циклят на едно място и са също много издути. Лихвите по депозитите стигнаха почти нула. Криптото все още е малко и твърде волатилно за да има социално значение. Единствената причина златото да е още на 1500 USD е високия спрямо другите фиатни валути долар и големите масиви пари изтичащи към него в момента. Сега си представи какво ще стане при обезценка на този долар, дори и да говорим за обикновена рецесия, а не за full scale криза.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

                Аз не го искам физически. Затова съм в ЕТФ. Не съм апокалиптик. Ще си продавам дялове от ЕТФ-а ако ми потрябват пари. Не си строя бункер като някои други участници.
                Супер. Всеки решава за себе си, важното е да сме наясно с плюсовете и минусите и на двата вида притежание. Аз примерно съм фен на сребърните ETF, защото ДДС обезмисля среброто в България. Пък и съхранението му е трудно за разлика от това на златото.
                Last edited by Krum Atanasov; 09.10.2019, 10:38.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Krum Atanasov Разгледай мнение

                  Гледайте ги в сайта вътре в продуктите. Подлежат и на предоговаряне, както и тези по продажбата в зависимост от количествата, локалното търсене и пр. 2%, 1.2% , 1.5% под борса за същите продукти. Тези се променят по- често от продажните.
                  https://www.goldpreis.at/gold/goldmuenzen/

                  видях ги, при вас е с 50€ на стотинка отгоре. Не разбрах само тренда на златото и акциите накъде е, разбрах пе се обръщал срещу Тромпета, да ама нагоре или надолу ?

                  P.S. аа да видях долу "в следващите 5г. злато над 2000$" - успех с това ви желаем
                  Last edited by michaelis12; 09.10.2019, 09:03.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Krum Atanasov Разгледай мнение

                    Ок, тук съм съгласен. Сега виж таксите, които ще ти искат за да го изтеглиш физически и да ти го доставят до БГ и ще разбереш защо е по- изгодно да го купиш физически още в началото, ако целта ти е притежание, а не спекула. В какви разфасовки ще го получиш за различни суми? Ликвидни ли ще са те? Прочети faq където и да го търгуваш и да говорим.
                    Аз не го искам физически. Затова съм в ЕТФ. Не съм апокалиптик. Ще си продавам дялове от ЕТФ-а ако ми потрябват пари. Не си строя бункер като някои други участници.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
                      Според мен темата не трябва да става място за личностни нападки и политика (геополитика също), а да се концентрираме върху златото.

                      Круме - как е пазарът в момента. Предполагам не е лесно, защото златото качи рязко в последните месеци и това малко или много стресира хората решили да вложат пари във физическо...ами ако падне 10% или 20%... чакай да видим до нова година и тн и тн...

                      поздрави
                      Прав си, ама той първи почна ( може би само за обосновка, ама...) да я намесва геополитиката и да дава квалификации....та каквото повикало - такова се обадило
                      Пък и не може съвсем да се игнорира, нали - доста е корелирана към жълтото така или иначе, надали някой ще го отрече.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

                        Освен ако не е застраховано и физическо. И се пази в трезор в Лондон. Кое прави трезора в БГ по сигурен от тъмницата в Лондон. Инвестирал съм в 8PSG.
                        Ок, тук съм съгласен. Сега виж таксите, които ще ти искат за да го изтеглиш физически и да ти го доставят до БГ и ще разбереш защо е по- изгодно да го купиш физически още в началото, ако целта ти е притежание, а не спекула. В какви разфасовки ще го получиш за различни суми? Ликвидни ли ще са те? Прочети faq където и да го търгуваш и да говорим.
                        Last edited by Krum Atanasov; 08.10.2019, 23:31.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
                          Според мен темата не трябва да става място за личностни нападки и политика (геополитика също), а да се концентрираме върху златото.

                          Круме - как е пазарът в момента. Предполагам не е лесно, защото златото качи рязко в последните месеци и това малко или много стресира хората решили да вложат пари във физическо...ами ако падне 10% или 20%... чакай да видим до нова година и тн и тн...

                          поздрави
                          В последните години, движенията бяха малки, златото сравнително стабилно и само хора инвестиращи традиционно в злато и разбиращи от циклите на пазара инвестираха в него, очаквайки смутни времена при по- ниска цена, но по- дълго изчакване на повишенията. Летните покачвания буквално вкараха нови хора от всякакво естество в пазара. Обръщането на кривата на доходността при облигациите, отрицателните лихви на европейските и японските облигации, както и действията на FED и други централни банки, бутащи лихвите надолу накараха хора типично инвестиращи в акции да се обърнат към злато под една или друга форма. Политическите вълнения допълнително объркват всички. Включително и хора, които имат по- съвременни разбирания и далеч не са типични инвеститори в злато. Учуден съм, че има девелъпъри, които купуват инвестиционно злато. Хора, които традиционно са много по- склонни да инвестират в крипто, p2p, start ups или каквато и да е друга електронна форма на инвестиции и не разбират напълно концепцията за всичко, което е извън the iot. Реално това повишение върна акцента към златото и няма много притеснения от гледна точка на инвестиция в него. Вчера пуснах анкета във Фейсбук страницата на компанията, дали златото е подценено или е скъпо. Към момента 76 % от хората смятат, че е подценено и само 24 %, че е скъпо. Така че, трендът при инвеститорите в България е да купуват инвестиционно злато. Но далеч не говорим за паника. Това е едва първа оценка от години насам. Златото функционира много просто. Както го нарекоха Forbes миналата година- no brainer investment. Реално, то не си покачва цената, а фиатните валути се обезценяват спрямо него. Друга причина за покачването е загубата на доверие в status quo. А, аз лично не се сещам за друга ситуация в краткия си 38 годишен живот, в която липсата на доверие в правителствата в Западния Свят да е била по- висока ( изключвам България ). Хората го усещат, макар и да нямат финансови или геополитически познания. След като война почти се обявява в Туитър, американски избори се манипулиуат във Фейсбук от руска пропаганда и FED подлежи на директен натиск в същите социални платформи, то всеки става част от това притеснение кога точно ще удари кризата и колко силна ще е тя. Нека не забравяме и че миналата криза бе чисто финансова, без никакъв политически оттенък. Единственото свързано с политика беше липсата на регулации типични за всяко републиканско правителство, като това на Буш. Деглобализацията в момента изтощава пазарите и страховете на хората с всякакви разбирания и познания се изострят. Всички виждат и първите сигнали. GE и Томас Кук много приличат на Biotech на Марта Стюарт, Enron, Adelphia и Madoff. Макар и вторични, тези сигнали предвещават глобална криза. Така че, от моя гледна точка пазарът се разширява. Но, да има и хора, които смятат, че е високо. Обикновено същите, които в последните години казваха, че няма смисъл. Златото е много неудобно за играчите на пазара. Трудно манипулируемо, дългосрочно задържа пари и стойност. Отразява реалното състояние на икономиката и дългосрочно винаги е нагоре. Норамлно е да търпи критики почти постоянно. И като дойде криза всички тези гласове утихват, понеже само то си качва цената. Така работи системата. Ето едно интервю на Николай Делчев как да се подготвяме за кризата: https://www.facebook.com/ForumFinans...8915254561043/
                          Last edited by Krum Atanasov; 08.10.2019, 21:31.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение
                            Освен ако не е застраховано и физическо. И се пази в трезор в Лондон. Кое прави трезора в БГ по сигурен от тъмницата в Лондон. Инвестирал съм в 8PSG.
                            никога не казвай никога.. ако си го купил за застраховка от финансов колапс при един такъв може да си сигурен, че ще пиеш една газирана вода, а ако ти трябва за спекула и трейдинг - тогава всеки форекс посредник ще ти е 10 пъти по-удобен да си джиткаш на маржин.

                            поздрави
                            това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Krum Atanasov Разгледай мнение

                              Нямам против ETF. Имай предвид, че едното злато е твое, а другото не е. При ETF, няма на чия врата да почукаш за да си поискаш златото. Имаш и мениджмънт риск. Всеки един борсов посредник е гарантиран с фондове от държавата на стойност максимум 90 % от 40 000 лв. Всичко над тази сума се губи при фалит на посредника. И преди някой да каже как такъв фалит не се очаква, мога да кажа само, че то и на Лимън Брадърс не се очакваше, и на Томас Кук и на Астрал Холидейз.. но, ето...никой не е застрахован от фалит. Така че, който иска да спекулира с цената на златото- електронни инструменти. Който иска да инвестира и да съхранява стойност дългосрочно- физическо. Даже аз сам пращам хора към Елана и към Бенчмарк, ако физическото не е подходящо за тях, като концепция.
                              Освен ако не е застраховано и физическо. И се пази в трезор в Лондон. Кое прави трезора в БГ по сигурен от тъмницата в Лондон. Инвестирал съм в 8PSG.

                              Коментар


                              • Според мен темата не трябва да става място за личностни нападки и политика (геополитика също), а да се концентрираме върху златото.

                                Круме - как е пазарът в момента. Предполагам не е лесно, защото златото качи рязко в последните месеци и това малко или много стресира хората решили да вложат пари във физическо...ами ако падне 10% или 20%... чакай да видим до нова година и тн и тн...

                                поздрави
                                това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                                Коментар

                                Working...
                                X