IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не (2) ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Powell Overwhelming Разгледай мнение
    Всичко това, разбира се, се очаква осезаемо да покачи цената на златото по дефоулт, за кризи да не говорим.
    Цената на златото няма почти нищо общо с добива му. Цената на златото има съвсем малко общо с наличностите му. Общо взето цената на златото не зависи от самото злато, а от търговията на деривати. Контраинтуитивно е, не е хубаво, ама е факт. Вярвай, че ако се стигне до момент цената на златото да започне да се определя единствено от физическите наличности, няма изобщо да ти е до него.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

      Много мислиш.
      Напрежението около лихвите е голямо защото инфлацията вече действа обратнопропорционално на ефектите когато е в здравословни граници.
      От тук риска нараства и съответно натиска над Ц.банки също се увеличава.
      Прозореца за добри цени на златото е 6 месеца горед долу.
      Акциите са до Нова Година и то ако инфлацията не ускори още .
      И аз залагам на нещо такова. Повишените лихви ще дойдат все някога, може би тогава ще изгърмят акциите.
      Тази година събирах долари и физическо злато, премахнах акциите почти изцяло. Златото ще го държа дългосрочно, за вечни времена, застраховка. Ако цената падне на 1500 или 1200$ ще докупувам. А може вчерашната ниска цена вече никога да не я видим и да си спомняме за нея с умиление.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от blackaquarius Разгледай мнение

        Аз купувам често, но много рядко продавам. Продадох само миналата година лятото за да си купя планински имот.
        Това е хубава инвестиция. Нишова, с голям хоризонт и с потенциал за голям растеж през следващите 20 години. В момента са доста подценени селските имоти и все още човек може да си закупи много добри имоти в българските планини. Не толкова като сгради а като парцели с потенциал за строеж. Има дори полуизоставени села на страхотни места които постепенно започват да се превръщат във вилни зони. Забелязва се една тенденция да се строят нови съвременни къщи на мястото на старите кирпиченки. А след време доста хора ще започнат и да живеят там за постоянно след като могат да работят дистанционно. Предстои едно малко възраждане на българското планинско село което ще дойде от поколението родено след 1980г.
        Има доста интерес и от чужденци от западна Европа.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от alphaomega Разгледай мнение
          Колко от хората които пишат тук че са "купили" или "продали" наистина са си купили или продали злато? Имам предвид истинско физическо злато на кюлчета, монети, скрап или самородно в суров вид?

          Имам чувството че някой хора не правят разлика между реална покупка на физическо злато и спекулация с договори за разлика (CFD).
          Аз купувам често, но много рядко продавам. Продадох само миналата година лятото за да си купя планински имот.
          Sapienti sat - На разбиращия (и малко) му е достатъчно.

          Коментар


          • Според мен по-важният въпрос от това дали златото е балон е дали ще има достатъчно за всички. Нека поясня.

            Миналата година, по думи на CEO-то на Barrick Марк Бристоу, глобалният златодобив се очаква да спадне с 30% до 2029 г., тъй като лесно достъпните залежи на злато в глобален мащаб вървят към изчерпване. Всъщност, още през 2015 г. Световният съвет по златото изказа подобно становище, но естествено малко бяха хората, които му обърнаха внимание.

            Очевидното решение би било да се добиват по-труднодостижими залежи, което пък би оскъпило труда и наложило инвестиции в по-скъпа техника. Да не говорим, че за сектора отдавна се знае, че не е фен на инвестициите в по-ефикасни технологии за златодобив, рутинно влиза в преразходи при придобиването на нови компании, а нетният дълг на компаниите расте като деца-чернобилчета.

            Проблемът на текущия пазар е, че разчита на непрекъснат златодобив, в допълнение към претопяването на вече съществуващо злато (бижута, кюлчета и т.н.), за да държи цената ниска. Освен това, когато цената е ниска, банките по света имат навика да се презапасяват с благородния метал като застраховка срещу бъдеща криза, което пък би създало още по-голям дефицит занапред. А да, имаме и рекордна инфлация, хи-хи.

            Всичко това, разбира се, се очаква осезаемо да покачи цената на златото по дефоулт, за кризи да не говорим. Така че, дори и да не е балон, златото само по себе си според мен вече не е достатъчно удачен инструмент за хеджиране на инвестициите както е било досега, а по-скоро се налага съставянето на по-разширено портфолио от активи, рефлектиращо новата действителност. Кои са тези активи вече всеки решава сам за себе си - просто исках да обърна внимание и на тази част от полемиките за златото.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
              Да се "купува и продава" физическо злато е малоумно. Мисля, че разговорът е как да печелим от златото. Физиката няма място тук.
              Физическо злато само се купува и не се продава никога освен ако ситуацията не е на живот и смърт.

              А за печалбата и преди съм коментирал че пак се прави през физическото злато. Или със добив или с преработка на скрап от електроника.
              Ако някой си мисли че ще спечели нещо с търговия на CFD имам лоши новини.

              Коментар


              • Да се "купува и продава" физическо злато е малоумно. Мисля, че разговорът е как да печелим от златото. Физиката няма място тук.

                Коментар


                • Колко от хората които пишат тук че са "купили" или "продали" наистина са си купили или продали злато? Имам предвид истинско физическо злато на кюлчета, монети, скрап или самородно в суров вид?

                  Имам чувството че някой хора не правят разлика между реална покупка на физическо злато и спекулация с договори за разлика (CFD).

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Jorkata Разгледай мнение

                    Така е, но те в момента само там са фокусирани и почти нямат друг полезен ход освен вдигане на лихвите. Другите проблеми ще ги фиксират временно с вдигане на QEтата... поне за малко.
                    Да вдигнеш лихвата и в същото време да правиш QE e малко шизофренично.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от mvr0306 Разгледай мнение

                      Ако ФЕД е до стената; отговора е вдигане на лихвата? Съмнявам се...това ще повлече други проблеми.
                      Така е, но те в момента само там са фокусирани и почти нямат друг полезен ход освен вдигане на лихвите. Другите проблеми ще ги фиксират временно с вдигане на QEтата... поне за малко.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                        В момента изтрива всички ръстове и е пак нанадолу,това са временни лагове,важен е прозорец 6 месеца -година .
                        Виж долара как цепи нанагоре стабилно.
                        Фед,енд къмпан са до стената заради инфлацията ,отговора е само един ...
                        Ако ФЕД е до стената; отговора е вдигане на лихвата? Съмнявам се...това ще повлече други проблеми.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Bingomatic2 Разгледай мнение

                          Значи съм по-добър от BlackRock. Взел съм му повече пари от тях. Преди един месец цената беше доста по-ниска. Спирам да се ядосвам, че днес е нагоре а пък аз продадох вчера.
                          В момента изтрива всички ръстове и е пак нанадолу,това са временни лагове,важен е прозорец 6 месеца -година .
                          Виж долара как цепи нанагоре стабилно.
                          Фед,енд къмпан са до стената заради инфлацията ,отговора е само един ...

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                            Блек рок го направиха преди месец някъде .
                            Разтовариха всичко .

                            https://www.bloomberg.com/news/artic...from-portfolio

                            Markets BlackRock Fund Manager Has Cut Almost All Gold From Portfolio

                            By
                            Eddie Spence
                            ,
                            Tom Keene
                            , and
                            Jonathan Ferro September 16, 2021, 7:37 PM GMT+3
                            Значи съм по-добър от BlackRock. Взел съм му повече пари от тях. Преди един месец цената беше доста по-ниска. Спирам да се ядосвам, че днес е нагоре а пък аз продадох вчера.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение
                              колеги, сега ли е момента да продавам?
                              Блек рок го направиха преди месец някъде .
                              Разтовариха всичко .

                              https://www.bloomberg.com/news/artic...from-portfolio

                              Markets BlackRock Fund Manager Has Cut Almost All Gold From Portfolio

                              By
                              Eddie Spence
                              ,
                              Tom Keene
                              , and
                              Jonathan Ferro September 16, 2021, 7:37 PM GMT+3

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Bingomatic2 Разгледай мнение

                                Аз продадох вчера. Мисля, че другите си мислят, че като се вдигнат лихвите златото ще падне защото не носи доходност.
                                Не е препоръка.
                                С парите си купих акции защото си мисля, че другите си мислят, че като се вдигнат лихвите акциите ще паднат защото пари ще се насочат в облигации. Според мен обаче лихвите ще се вдигат много бавно и много след инфлацията т.е. реалните ще са отрицателни и тези дето произвеждат нещо ще си вдигнат цените за да останат в бизнеса и пак ще има дивиденти.
                                Не е препоръка.
                                Много мислиш.
                                Напрежението около лихвите е голямо защото инфлацията вече действа обратнопропорционално на ефектите когато е в здравословни граници.
                                От тук риска нараства и съответно натиска над Ц.банки също се увеличава.
                                Прозореца за добри цени на златото е 6 месеца горед долу.
                                Акциите са до Нова Година и то ако инфлацията не ускори още .

                                Коментар

                                Working...
                                X