IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не (2) ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Познавах възрастен арменец, който се занимаваше със часовници и бижутерия. В началото на прехода обърна всичките си пари в злато. Осребри ги след финансовата криза. Сега магазините му процъфтяват. Това за арменците! А евреите работят със злато векове преди онзи на кръста! Така че, като не знаете нещо - питайте тях!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от mechka uteshitelka Разгледай мнение
      Ма нали затова ти рукам, че среброто не става за буркан, бе човек,.
      ЗА мен - най-големият му проблем е обема. И че не става за буркани.
      Не подценявай народа. Я да оправим малко сметките:
      Цена на красивата златна балониера към момента - 1488 и продължава да надува.
      Цена на бедната сребърна алтернативка към момента - 18
      Съотношение между тях 82,6 егати
      Тегло на единица обем златото - 20, същия обем за среброто - 10.
      Съотношението на обемите за една и съща цена стана =2*82,6 = 165
      Това означава, че като инвестиционна стойност 1 буркан злато = 165 буркана сребро.
      Населението тр. да е тотално превъртяло за да държи 165 буркана, вместо 1 буркан. Това още айдуците са го знаели, ти сега се мъчиш тука да ги опровергаеш. Не става. Топлата вода е измислена.
      ако гледаш през призмата на обем (по-лесно криене) си абсолютно прав, но никой не казва златото да слиза от трона ... просто в случай когато можеш да го съхраняваш среброто е също интересен метал за съхранение на стойност във времето с големи перспективи.

      това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

      Коментар


      • Ми са, че се качва ли пазара на злато и ли че пада.

        https://www.investor.bg/novini/130/a...echno--291124/

        Коментар


        • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

          знам за естония и германия и мисля, че немскят модел е добър компромис за нас - 7%/9% на инвестиционни продукти с някакъв номинал. тук вече опираме до държавна политика. за мен даже 0% ддс е още по чисто откъм счетоводно отчитане. Пазарът е толкова малък, че няма да ухапе фиска, НО изграждането на една инвестиционна култура сред населението ще е само в плюс за Българската държава като цяло.

          Пример - 1 милиард лева вложени в инвестиционно сребро биха 'вързали' относително малко ресурс , но това са пари на населението вложени вместо във влог на 0% лихва...или във възглавница. Обаче в условия на една по-сериозна криза недай боже с еврото. Тези 1 милиард ще струват много повече като валутен резерв, който така или иначе населението държи в много по-голям мащаб но в буркани - евро, франкове, долари.. ако само част то тези буркани се напълнят със кленови листа, орли, филхармонии... резерва ще бъде много по-защитен от валутни войни и тн простотии, които ни чакат в бъдеще. тук вече опираме до държавна политика, но там приоритетите са съвсем други

          поздрави
          Ма нали затова ти рукам, че среброто не става за буркан, бе човек,.
          ЗА мен - най-големият му проблем е обема. И че не става за буркани.
          Не подценявай народа. Я да оправим малко сметките:
          Цена на красивата златна балониера към момента - 1488 и продължава да надува.
          Цена на бедната сребърна алтернативка към момента - 18
          Съотношение между тях 82,6 егати
          Тегло на единица обем златото - 20, същия обем за среброто - 10.
          Съотношението на обемите за една и съща цена стана =2*82,6 = 165
          Това означава, че като инвестиционна стойност 1 буркан злато = 165 буркана сребро.
          Населението тр. да е тотално превъртяло за да държи 165 буркана, вместо 1 буркан. Това още айдуците са го знаели, ти сега се мъчиш тука да ги опровергаеш. Не става. Топлата вода е измислена.
          Я всегда буду твоим поводом напиться.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

            знам за естония и германия и мисля, че немскят модел е добър компромис за нас - 7%/9% на инвестиционни продукти с някакъв номинал. тук вече опираме до държавна политика. за мен даже 0% ддс е още по чисто откъм счетоводно отчитане. Пазарът е толкова малък, че няма да ухапе фиска, НО изграждането на една инвестиционна култура сред населението ще е само в плюс за Българската държава като цяло.

            Пример - 1 милиард лева вложени в инвестиционно сребро биха 'вързали' относително малко ресурс , но това са пари на населението вложени вместо във влог на 0% лихва...или във възглавница. Обаче в условия на една по-сериозна криза недай боже с еврото. Тези 1 милиард ще струват много повече като валутен резерв, който така или иначе населението държи в много по-голям мащаб но в буркани - евро, франкове, долари.. ако само част то тези буркани се напълнят със кленови листа, орли, филхармонии... резерва ще бъде много по-защитен от валутни войни и тн простотии, които ни чакат в бъдеще. тук вече опираме до държавна политика, но там приоритетите са съвсем други

            поздрави
            Дaно такива мисли се завъртят в главите и на нашите управници. Щом Русия махна ДДС върху инвестиционното злато наскоро, значи не е толкова трудно да се появи подобна мисъл и тук. Дано. Някои биха казали, че проблемът е в ЕС, но не е, щом има страни със занижено или нулево ДДС.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Krum Atanasov Разгледай мнение

              Taка е, но ти ходи го обяснявай на инвеститорите, че е ок да им продадеш 1000 едноунциеви Американски Орли с бели петна на 10 % от тях. Не всеки е длъжен да знае и разбира всичко. Колкото до ДДС-то трябва да призная, че има логика. Златото е с много малко индустриално приложение. Под 10 % и намалява непрекъснато с новия добив, основно стакван, като банкови резерви и при повишаващата се цена. Среброто и останалите ЦМ са с по 50 и нагоре %а. Ако, махнеш на някои от тях ДДС, а на други не, ще изместиш цели индустрии в посока определени взаимозаместими метали. Затова златото е пари, а другите са по- скоро индустриални commodities. В Естония няма ДДС. Германия намери компромисен вариант. Сложиха само 7 % на инвестиционно сребро, което е приемливо. Ако и тук стане така, бих работил със сребро, иначе не.
              знам за естония и германия и мисля, че немскят модел е добър компромис за нас - 7%/9% на инвестиционни продукти с някакъв номинал. тук вече опираме до държавна политика. за мен даже 0% ддс е още по чисто откъм счетоводно отчитане. Пазарът е толкова малък, че няма да ухапе фиска, НО изграждането на една инвестиционна култура сред населението ще е само в плюс за Българската държава като цяло.

              Пример - 1 милиард лева вложени в инвестиционно сребро биха 'вързали' относително малко ресурс , но това са пари на населението вложени вместо във влог на 0% лихва...или във възглавница. Обаче в условия на една по-сериозна криза недай боже с еврото. Тези 1 милиард ще струват много повече като валутен резерв, който така или иначе населението държи в много по-голям мащаб но в буркани - евро, франкове, долари.. ако само част то тези буркани се напълнят със кленови листа, орли, филхармонии... резерва ще бъде много по-защитен от валутни войни и тн простотии, които ни чакат в бъдеще. тук вече опираме до държавна политика, но там приоритетите са съвсем други

              поздрави
              това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Krum Atanasov Разгледай мнение

                Taка е, но ти ходи го обяснявай на инвеститорите, че е ок да им продадеш 1000 едноунциеви Американски Орли с бели петна на 10 % от тях. Не всеки е длъжен да знае и разбира всичко. Колкото до ДДС-то трябва да призная, че има логика. Златото е с много малко индустриално приложение. Под 10 % и намалява непрекъснато с новия добив, основно стакван, като банкови резерви и при повишаващата се цена. Среброто и останалите ЦМ са с по 50 и нагоре %а. Ако, махнеш на някои от тях ДДС, а на други не, ще изместиш цели индустрии в посока определени взаимозаместими метали. Затова златото е пари, а другите са по- скоро индустриални commodities. В Естония няма ДДС. Германия намери компромисен вариант. Сложиха само 7 % на инвестиционно сребро, което е приемливо. Ако и тук стане така, бих работил със сребро, иначе не.
                Аз пазарувам сребро (монети) от Германия, малко но пазарувам. Тях ги купувам по-скоро като марки или картички, взимам само такива, които ми харесват. За разлика от златото тях ги взимам ей така, защото ми харесват. Значително по-изгодно е наистина.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                  единственият проблем е ДДС-то и ниската инвестиционна култура по отношение на ЦМ сред масата хора .... останалото да ме извинявате, но са щуротии за хора, които хал хабер си нямат от сребро и свойствата му да се окислява във времето,което не го прави по-малко ценно. Може да се изпише много за приложението му в индустрията, цената на добива (почти не се среща в самородно състояние), свойствата му, съотношението злато/сребро и тн и тн. но темата е за златото .

                  личното ми мнение е, че този пазар има огромен потенциал ако се направи нещо с ДДС-то , защото среброто е било и ще бъде 'златото на бедняците' , а в България като цяло сме такива

                  Taка е, но ти ходи го обяснявай на инвеститорите, че е ок да им продадеш 1000 едноунциеви Американски Орли с бели петна на 10 % от тях. Не всеки е длъжен да знае и разбира всичко. Колкото до ДДС-то трябва да призная, че има логика. Златото е с много малко индустриално приложение. Под 10 % и намалява непрекъснато с новия добив, основно стакван, като банкови резерви и при повишаващата се цена. Среброто и останалите ЦМ са с по 50 и нагоре %а. Ако, махнеш на някои от тях ДДС, а на други не, ще изместиш цели индустрии в посока определени взаимозаместими метали. Затова златото е пари, а другите са по- скоро индустриални commodities. В Естония няма ДДС. Германия намери компромисен вариант. Сложиха само 7 % на инвестиционно сребро, което е приемливо. Ако и тук стане така, бих работил със сребро, иначе не.
                  Last edited by Krum Atanasov; 13.10.2019, 13:19.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Krum Atanasov Разгледай мнение

                    Не е само това. Избиват бели петна по сребърните продукти от влагата. Дилърите са принудени да ги търгуват с такива петна. Инвеститорите се притесняват, дали ще им ги купят после обратно. Остават и отпечатъци от пръсти, които потъмняват. Транспортът до БГ е значителен %, заради високото тегло, което ненужно оскъпява актива. Въобще, физическото сребро е каша.
                    единственият проблем е ДДС-то и ниската инвестиционна култура по отношение на ЦМ сред масата хора .... останалото да ме извинявате, но са щуротии за хора, които хал хабер си нямат от сребро и свойствата му да се окислява във времето,което не го прави по-малко ценно. Може да се изпише много за приложението му в индустрията, цената на добива (почти не се среща в самородно състояние), свойствата му, съотношението злато/сребро и тн и тн. но темата е за златото .

                    личното ми мнение е, че този пазар има огромен потенциал ако се направи нещо с ДДС-то , защото среброто е било и ще бъде 'златото на бедняците' , а в България като цяло сме такива


                    това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от mechka uteshitelka Разгледай мнение

                      над 100 пъти повече обем за една и съща цена, Не става за бурканбанК
                      Не е само това. Избиват бели петна по сребърните продукти от влагата. Дилърите са принудени да ги търгуват с такива петна. Инвеститорите се притесняват, дали ще им ги купят после обратно. Остават и отпечатъци от пръсти, които потъмняват. Транспортът до БГ е значителен %, заради високото тегло, което ненужно оскъпява актива. Въобще, физическото сребро е каша.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение
                        При метали към злато, но не и сребро. Бри Крипто към Биткойн и Етер, но не и към малките. При акции само към премиум акции.

                        Което ме подсеща за конкретен въпрос, Круме. Продаваш ли сребро, паладий и платина или си изцяло фокусиран в златото? Възнамеряваш ли да се занимаваш и с тези продукти за в бъдеще? Как ги оценяваш?

                        Предварително ти благодаря.
                        ДДС-то ги убива, като инвестиция. Само на фирма има смисъл да се купуват и да се начислят, като финансов актив. Но, при обратното изкупуване, някой може да те вкара в схема с ДДС, което хич не е приятно и няма как да се предпазиш, като дилър. Затова, надали ще работя с тях. Там и аз препоръчвам ETF, следващ метала.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Zalmoxis Разгледай мнение

                          Защо, не сребро? Заради спреда в БГ и ДДСто ли? Ако е от чужбина?
                          над 100 пъти повече обем за една и съща цена, Не става за бурканбанК
                          Я всегда буду твоим поводом напиться.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение
                            При метали към злато, но не и сребро. Бри Крипто към Биткойн и Етер, но не и към малките. При акции само към премиум акции.

                            Което ме подсеща за конкретен въпрос, Круме. Продаваш ли сребро, паладий и платина или си изцяло фокусиран в златото? Възнамеряваш ли да се занимаваш и с тези продукти за в бъдеще? Как ги оценяваш?

                            Предварително ти благодаря.
                            Защо, не сребро? Заради спреда в БГ и ДДСто ли? Ако е от чужбина?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Krum Atanasov Разгледай мнение

                              Колкото до геополитиката- за мен тя е неизменна част от разбирането на пазарите и това, че масата финансисти и макроикономисти не я разбират и отчитат е само в техен минус. В днешно време геополитиката е практически всичко.
                              Абсолютно правилно. Ако перифразираме дядо Маркс:
                              Пари - политици - геополитика - Пари'
                              https://youtu.be/4Tgr0IAboVQ
                              Last edited by Kildirim_Bei; 13.10.2019, 10:01.
                              Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                              ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                              Коментар


                              • При метали към злато, но не и сребро. Бри Крипто към Биткойн и Етер, но не и към малките. При акции само към премиум акции.

                                Което ме подсеща за конкретен въпрос, Круме. Продаваш ли сребро, паладий и платина или си изцяло фокусиран в златото? Възнамеряваш ли да се занимаваш и с тези продукти за в бъдеще? Как ги оценяваш?

                                Предварително ти благодаря.
                                Last edited by Selena; 13.10.2019, 09:10.

                                Коментар

                                Working...
                                X