IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не (2) ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от muller2020 Разгледай мнение
    Сребро под 14 би било добър вход за влизане. Жалко, че тези смешници от Западните централни банки, няма как да дигнат лихвите повече от 5 %
    Не те ли отблъсква ДДС-то? Или пишеш за хартиено сребро?

    Коментар


    • Сребро под 14 би било добър вход за влизане. Жалко, че тези смешници от Западните централни банки, няма как да дигнат лихвите повече от 5 %

      Коментар


      • Добър вход в жълто ще е поне до края на тази година. Възможно е ЕЦБ ако започне да свива баланса си през Q1,23 да има още по-добри цени в Евро, но нека не забравяме, че жълтото се търгува в $, а там пътят за вдигането на ливхите е поне на 60% извървян.
        Ако целта е да хеджираш с едни свободни 5-10% от кеша, то момента на влизане в Жълто е без никакво значение - сега веднага, след месец или година. Ако имаш кеша наличен, няма смисъл да чакаш. В БГ има няколко добри търговци, които имат наличности на сравнително добри цени.
        Личното ми мнение е че никога не е рано или късно да инвестираш едни 5-10% в Жълто и не трябва да съжаляваш "ако утре цената падне с 50-100лв на унция", спрямо деня на твоята покупка, тогава умните биха купили още, а глупавите да продадат.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ThePawnbroker Разгледай мнение
          Борсата в евро е надолу и това е един прекрасен момнент за покупка на инвестиционно злато. Планирам една разходка до Виена и смятам за си купя няколко монети от Автрисйкия монетен двор. Но от известно време на сайта им пише, че няма наличност на почти всички австрийски монети. Каква плзва, че борста е уж надолу, като няма наличност ? Някваки предположения защо ? Все пак , 4те дуката, които съм си харесал са с премия над 10% върху борсата.
          Дебна и според мен има още да пада преди да е добро за покупка. Предстоят нови повишения на лихвите.

          Те наличностите отдавна поизчезват.

          Коментар


          • Борсата в евро е надолу и това е един прекрасен момнент за покупка на инвестиционно злато. Планирам една разходка до Виена и смятам за си купя няколко монети от Автрисйкия монетен двор. Но от известно време на сайта им пише, че няма наличност на почти всички австрийски монети. Каква плзва, че борста е уж надолу, като няма наличност ? Някваки предположения защо ? Все пак , 4те дуката, които съм си харесал са с премия над 10% върху борсата.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Bad_Bear Разгледай мнение
              Това с мините ми стана доста интересно - пряко ли кореспондира с цената на златото, или има и други фактори? Понеже сме в мечи тренд, мисля да разпределя определена сума за 10 месеца и да купувам всеки месец, с цел добра средна цена. Не очаквам катаклизми, а "регуларизация" на цената спрямо равнищата на инфлация. Част от златото ще купя с долари, обменени приблизително на 1.60лв, така че се надявам да се получи нелоша сделка. Честно казано съм ограничен откъм други идеи за инвестиране в настоящата ситуация.
              Основните фактори са цена на злато и разходи за добиване. Други важни фактори са колко са задлъжнели и какви залежи на метал имат в мините. В момента по рисковите с повече дългове и по висока цена на добиване се търгуват до 70%-90% от върховете през последните 2 години а по големите компании с нисък разход на 40%-60% от върха. Та обърне ли цената нагоре ще видим много добра доходност. По важно в момента е до къде още ще падат Но очаквам кратък бичи цикъл който ще е подобен на този през 2009- 2011 след като свърши спадът

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Bad_Bear Разгледай мнение
                Това с мините ми стана доста интересно - пряко ли кореспондира с цената на златото, или има и други фактори? Понеже сме в мечи тренд, мисля да разпределя определена сума за 10 месеца и да купувам всеки месец, с цел добра средна цена. Не очаквам катаклизми, а "регуларизация" на цената спрямо равнищата на инфлация. Част от златото ще купя с долари, обменени приблизително на 1.60лв, така че се надявам да се получи нелоша сделка. Честно казано съм ограничен откъм други идеи за инвестиране в настоящата ситуация.
                Включи и крипто , там пазара е бърз . ETH , POLYGON . Доходност за две години ще е 2000- 3000 процента. Не е нужно да да участващ с големи проценти от портофейла. Също така е важно да го продадеш когата настане еуфорията За златните копачи ще трябва да почакаш 10 -20 години за тази доходност която частично ще бъде изядена от инфлацията, но пък там тренда ще е устойчив в дългосрочен план.

                За копачите купувай тези скъпите с най - малък спад и които ,,рипат,, повече.

                Last edited by Майстора233; 29.09.2022, 21:40.

                Коментар


                • Това с мините ми стана доста интересно - пряко ли кореспондира с цената на златото, или има и други фактори? Понеже сме в мечи тренд, мисля да разпределя определена сума за 10 месеца и да купувам всеки месец, с цел добра средна цена. Не очаквам катаклизми, а "регуларизация" на цената спрямо равнищата на инфлация. Част от златото ще купя с долари, обменени приблизително на 1.60лв, така че се надявам да се получи нелоша сделка. Честно казано съм ограничен откъм други идеи за инвестиране в настоящата ситуация.

                  Коментар


                  • Не отричам че е добре човек да има малко физическо злато примерно 5%-10% от портфейла в случай на някакви крайни кризи като война или нова парична система. Друга е картината при мините където от спадове до 80% стигаме до ръстове от 300%-1000% и това без левиридж. Ако златото скочи в следващият цикъл 50%-60% ще има много подобни ръстове в сектора.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
                      Но пък се влияе и от др. фактори като войни и прочее и както скочи февруари/март, ако човек се поддаде на паниката и се нашие баш на върха на топлийката (разбирай 2000$/oz) сега ще има бая да почака дори само да излезе на нула!

                      А ако войната в Украйна свърши скоро - по един или друг начин (и ако не сътворят някоя простотия в Тайван) може и под 1500 да го видим (макар, че аз лично под 1500 трудно го виждам, но никога не се знае)... ще видим и колко са напористи с лихвите.
                      Всякакви военни конфликти са възможни, може и сегашния малък конфликт Иран-Ирак да прерастне в нещо повече. Вообще, не са ли прекалено много възможностите за военни конфликти, че да пренебрегваме вероятността за някакъв скок на златото?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение
                        ......Инфлацията от 2013 е много повече от 25%,което ще рече, че златото не е хедж срещу нея. А е така,защото цената му е изкуствено подържана ниска от Wll St с техните хартиени деривати. аз говоря от опит,и аз имах физическо злато ,но от тази пролет вече нямам
                        Но пък се влияе и от др. фактори като войни и прочее и както скочи февруари/март, ако човек се поддаде на паниката и се нашие баш на върха на топлийката (разбирай 2000$/oz) сега ще има бая да почака дори само да излезе на нула!

                        А ако войната в Украйна свърши скоро - по един или друг начин (и ако не сътворят някоя простотия в Тайван) може и под 1500 да го видим (макар, че аз лично под 1500 трудно го виждам, но никога не се знае)... ще видим и колко са напористи с лихвите.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от sssaaa Разгледай мнение
                          Относно 10г. хоризонт, който си посочил, бих искал да споделя нещо реално. През 2013 закупих на около 1210$ физическо злато (като платих в тавекса 1866лв за унция).
                          Това е така защото си хванал бичия пазар едно и две и то основно, че си си купил с евра(лв),а не с долари.EUR/USD е паднал близо 30% за периода
                          Или половината ти печалба е от обезценка на еврото.Тези купили злато в Америка ,или където и да е с долари са спечелили около 25% само за периода минус разходите за сейф и минус спреда.Инфлацията от 2013 е много повече от 25%,което ще рече, че златото не е хедж срещу нея.
                          А е така,защото цената му е изкуствено подържана ниска от Wll St с техните хартиени деривати
                          И аз говоря от опит,и аз имах физическо злато ,но от тази пролет вече нямам

                          п.с Погледах в момента 6 месечна графика на GOLD/EUR и там виждам крещящ селл сигнал ....и че сме на мулти годишен връх тук.Предстои сериозна корекция надолу ,като време поне 6 до 24 месеца
                          Last edited by petrg5s; 29.09.2022, 16:58.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от sssaaa Разгледай мнение

                            Относно 10г. хоризонт, който си посочил, бих искал да споделя нещо реално. През 2013 закупих на около 1210$ физическо злато (като платих в тавекса 1866лв за унция). Даже си пазя касовите бележки все още.
                            В тази връзка бих искал да изразя мнение, че не съм загубил някаква съществена част от вложените хартийки, тъй като в момента цената на жълтото е около 3500лв.
                            Златото не е за дългосрочна инвестиция с цел печалба, а с цел съхранение на покупвателната способност.
                            За съжаление Имотите не стават за дългосрочна инвестиция, там си е чист хазарт.
                            А кое в момента не е хазарт като дългосрочна инвестиция? Освен ЗЗ друго не виждам.
                            Last edited by Arana; 29.09.2022, 18:36.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Bad_Bear Разгледай мнение

                              Именно, не познавам инвеститор, който да се "набива" дългосрочно, при положение, че има добри средносрочни алтернативи. Повдигнах темата, защото тайминга при златото е от ключово значение за да е "рентабилна инвестиция", понеже няма пасивен доход от него. Затова и дадох пример с 10 годишния хоризонт. 100К инвестирани в един обикновен двустаен апартамент през 2012 за тези години е УТРОИЛ инвестицията си под формата на капиталова доходност + наеми.

                              Както се вижда обаче, при пазара на индексите и имотите положението вече не е розово, а отчитайки спада на златото през последните няколко месеца, предполага, че вече върви към подценяване. Тук разбира се идва въпроса и с потенциала. При текущите дисбаланси породени от инфлацията, смятате ли, че 3000$ е постижима цена?
                              Относно 10г. хоризонт, който си посочил, бих искал да споделя нещо реално. През 2013 закупих на около 1210$ физическо злато (като платих в тавекса 1866лв за унция). Даже си пазя касовите бележки все още.
                              В тази връзка бих искал да изразя мнение, че не съм загубил някаква съществена част от вложените хартийки, тъй като в момента цената на жълтото е около 3500лв.
                              Златото не е за дългосрочна инвестиция с цел печалба, а с цел съхранение на покупвателната способност.
                              За съжаление Имотите не стават за дългосрочна инвестиция, там си е чист хазарт.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Seuthes Разгледай мнение
                                До 2 години златото го очаквам до към 2400-3000.
                                Ако има долари. Може да има само CBDC-та долари, евро, левове и златото да е по 1000 или 10000 CBDC долара. Ако ти позволят да купиш с тях злато. Или ако продадеш за електронни пари злато, да ти изчзнат след 30 дена от сметката. Честито.

                                Общо взето, моето мнение е, че каквото и да случи, няма как да е като предните кризи и златото може да не ни спаси в пълна степен. Все пак то плюс апартаментите и земята винаги ще имат стойност, колкото и да изгубят от полезността си за акумулиране на благосъстояние. За разлика от фиатните пари, които утре могат да кажат, че ни ги обменят 10 към едно с електронните и само до 10.000 по сметка в централната банка. Даже ще ни обяснят, че заради краха на финансовата система това е спасението и ние ще се радваме. Физическо злато, апартаменти земеделска земя, за тези със спестяванията, поне малко да запазят. За тези без ще е по-трудно.

                                Коментар

                                Working...
                                X