IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не (2) ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Тя ако рецесията се закучи - и слизане под себестойността сме виждали.
    Това да не те грее много.
    Опре ли корема в гърба.......

    п.п.
    Аз лично не го очаквам толкова ниско... дори на 1400 не го очаквам, просто попитах ако може да слезе на 1400, какво пречи /ако могат/ да го свалят и на 1000? Или айде - нека 1100-1200 да е... да не е 1000.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
      Избягвам да коментирам такива теории, защото по тая логика можем да спекулираме, че ако могат - що да не го съборят и на 1000 долара и да изкупят де що могат?!

      Да, Ецб-то са консерви, но поне са наясно, че тук рецесията ще удари по-силно и затова не искат съвсем да доубиват де що има длъжници. И ще държат лихвите поне 1 стъпка зад федералните, но в тоя случай инфлацията покрай горивата ще продължава да се разнася по веригата (+ неизбежните с това фалити)...
      Извинявам се, но тук имаме реална себестойност на златото от около 800-1000$, може би вече е дори по-висока предвид повишената цена на дизела. Ако се поинтересуваш малко ще видиш, че има няколко банки, които всеки ден (и то по два пъти на ден), определят рейнджа на жълтото. Даже имаха някакъв термин от рода на "определяне на златото". Незнам дали знаеш но пазара на жълтото е за около 20 трилиона $ на година.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение
        sssaaa съгласен съм.И нивата ни са близки

        $1680 седмична подкрепа
        $1460 месечна


        Според мен обаче няма да видим нов връх ,а и цени над $2к поне 4-5г най-малко,да не кажа и доста повече



        https://tvc-invdn-com.investing.com/...0502a73798.png



        Над 2к$ ще видим до зимата на 2023г., тъй като според мен ФЕД ще започнат да намалят лихвите тогава, поради високата задлъжнялост ще искат бързо да дадат глътка въздух.

        Коментар


        • sssaaa съгласен съм.И нивата ни са близки

          $1680 седмична подкрепа
          $1460 месечна


          Според мен обаче няма да видим нов връх ,а и цени над $2к поне 4-5г най-малко,да не кажа и доста повече



          https://tvc-invdn-com.investing.com/...0502a73798.png



          Коментар


          • Първоначално изпратено от sssaaa Разгледай мнение
            Ако погледнеш геополитически на златото, то тогава най-голяма изгода имат САЩ за ниска цена на златото в $, макар и за кратък период от време. Тъй като цената на златото е силно манипулирана от правителствата и банките от Европа и САЩ, то самите САЩ биха използвали по-силната си позиция за да изкупуват злато от заккъсали страни, дори и от страни в черния им списък. Реално ще дадат "обещание", каквито са фиатните пари в случая $ на страни, в които към момента курса на $ е на изключително висока и безпрецедентна цена. Казано накратко, дават "нищо" за "нещо", каквото е физическото злато.
            Избягвам да коментирам такива теории, защото по тая логика можем да спекулираме, че ако могат - що да не го съборят и на 1000 долара и да изкупят де що могат?!

            Да, Ецб-то са консерви, но поне са наясно, че тук рецесията ще удари по-силно и затова не искат съвсем да доубиват де що има длъжници. И ще държат лихвите поне 1 стъпка зад федералните, но в тоя случай инфлацията покрай горивата ще продължава да се разнася по веригата (+ неизбежните с това фалити)...

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
              sssaaa

              Като цяло съм съгласен с повечето от нещата, които си написал с някои изключения и не чак с такива резки движения нагоре-надолу.
              Златото под 1500 долара не го виждам, това първо.
              Второ - да, има индикации, че федералните още 2023 може да почнат да свалят лихвите, но няма как еврото веднага да стане пак по-скъпо от долара. Поне 2 год. ми се струва, че ще гледаме долара по-скъп от еврото (може би в диапазона 2.10-2.20), мои виждания.
              Трето - златото не мисля, че скоро пак ще се върне на 2000, особено ако рецесията се закучи... еле пък ако войната утихне или спре - над 1800 не мисля, че ще рипне скоро. Трябва да има някаква по-сериозна ескалация...
              Ако погледнеш геополитически на златото, то тогава най-голяма изгода имат САЩ за ниска цена на златото в $, макар и за кратък период от време. Тъй като цената на златото е силно манипулирана от правителствата и банките от Европа и САЩ, то самите САЩ биха използвали по-силната си позиция за да изкупуват злато от заккъсали страни, дори и от страни в черния им списък. Реално ще дадат "обещание", каквито са фиатните пари в случая $ на страни, в които към момента курса на $ е на изключително висока и безпрецедентна цена. Казано накратко, дават "нищо" за "нещо", каквото е физическото злато.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение
                Златото не е каквото беше.Ни най-малко пък е хедж срещу инфлацията и т.н.

                Нека погледнем последните 2 год. Ковид криза,война в Украйна ,рекордна инфлация от 20-30 год. навсякъде по света.Как се представя златото през това време:

                в евро, на годишна база :

                2021 +3.4%
                2022 +4% ( за момента)

                в долари:

                2021 -3.6%
                2022 -6.2% (за момента)


                Пред цифрите и боговете мълчат !
                Не мисля, че някой тук се мисли за Бог, но във връзка с написаното по-долу от мен би било добре да погледнеш как е цената на златото от както ФЕД започна да вдига лихвите, съответно ЕЦБ стои на страна и се вайка.
                Защото в зависимост от времевия отрязък цената може да е в доста широки граници в избрани валути. Например 1 YEAR GOLD (което значин от 19.7.2021 до 18.07.2022) имаме най-висока цена (при затвваряне на борсата в Ню Йорк), 2052$, съответно най-ниска цена от 1708$, при текуща цена от около 1714$. Следвайки паричната политика на ФЕД с увеличение на лихвите от ФЕД с 0,75 или дор 1% в края на месеца, очаквам златото да падне под 1700$ в краткосрочен план, достигайки цена от 1620-1640$, макар голяма част от пазара вече да е отразил това лихвено увеличение и пазарно настроение.
                Цената в евро сега много зависи от увеличението което ще видим през тази седмица от ЕЦБ, ако стартират с 0,5%, а не с 0,25% както преобладава като прогноза, то тогава бихме очаквали спад с около 40-50 евро в краткосрочен план. Моето мнение е че ЕЦБ е изключително консервативна и няма да видим високи увеличения, като тези на ФЕД (от по 0,75 или 1%), а по-скоро умерени и плавни във времето.

                Коментар


                • sssaaa

                  Като цяло съм съгласен с повечето от нещата, които си написал с някои изключения и не чак с такива резки движения нагоре-надолу.
                  Златото под 1500 долара не го виждам, това първо.
                  Второ - да, има индикации, че федералните още 2023 може да почнат да свалят лихвите, но няма как еврото веднага да стане пак по-скъпо от долара. Поне 2 год. ми се струва, че ще гледаме долара по-скъп от еврото (може би в диапазона 2.10-2.20), мои виждания.
                  Трето - златото не мисля, че скоро пак ще се върне на 2000, особено ако рецесията се закучи... еле пък ако войната утихне или спре - над 1800 не мисля, че ще рипне скоро. Трябва да има някаква по-сериозна ескалация...

                  Коментар


                  • Златото не е каквото беше.Ни най-малко пък е хедж срещу инфлацията и т.н.

                    Нека погледнем последните 2 год. Ковид криза,война в Украйна ,рекордна инфлация от 20-30 год. навсякъде по света.Как се представя златото през това време:

                    в евро, на годишна база :

                    2021 +3.4%
                    2022 +4% ( за момента)

                    в долари:

                    2021 -3.6%
                    2022 -6.2% (за момента)


                    Пред цифрите и боговете мълчат !
                    Last edited by petrg5s; 19.07.2022, 13:07.

                    Коментар


                    • Златото се търгува в Долари. При силен долар винаги сме имали по-слаба цена на златото. Когато ФЕД вдига лихвите, това се отразява негативно на златото.
                      Тук по-важното е да си направим изводите от това какво се случва с Еврото. Към този момент еврото се обезценява спрямо долара т.е. Виждаме една относително непроменена цена на златото в Евро/лев, въпреки спада на златото в Долари.
                      Лично аз смятам, че ФЕД ще направим още до края на тази година 2 по-агресивни покачвания на лихвите (едното ще се сега в края на Юли, другото според мен Октомври или Ноември). Останалите повишения ще са минимални (близо до 0,25), докато нацелят подходящите нива. През този целия период смятам, че цената на златото в долари ще бъде доста по-ниска от текущата и не е изключено да видим дъно около 1400$, но е важно да се знае, че тренда в ЕВРО няма да следва този на Доларите и реално ще виждаме увеличение в краткосрочен план на цената му в Евро. Смятам, че другото лято можем да очакваме смяна на ролите между Долара и Еврото, което ще се отрази и в цената на златото, като прогнозирам цена от около 2100-2200 $ за унция през зимата на 2023г., а цена в евро около 2000-2100. Смятам, че през лятото на 2023 ФЕД ще започне бавно да намаля лихвите за разлика от ЕЦБ.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

                        Количеството добив няма абсолютно, ама абсолютно нищо общо с цената на златото. Не е имало и няма да има.
                        Количеството добив няма особено значение, но слуховете и новините че дадена мина е преустановила работа защото цената е под себестойност имат значение - Също така както можеш да видиш и с койните доближавайки цената на себестойност спада спира - Подобна е ситуацията и с петрола ако цената падне под себестойността на добива след това следва рязко поскъпване

                        И златото и койните и петрола се манипулират

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                          Количеството добив няма абсолютно, ама абсолютно нищо общо с цената на златото. Не е имало и няма да има.
                          Винаги е имало и винаги ще има.
                          Просто се използва като довод пред масовката да се обясни някакво движение.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ledosvetlenie Разгледай мнение
                            Цената за добив на повечето компании е над 1000 долара за унция и с инфлацията непрекъснато расте, цената на златото вероятно ще падне до около 1300 долара и тогава вероятно голяма част от мините ще ограничат добива и ще спрат да продават и цената отново ще тръгне нагоре

                            Този срив до около 1300 вероятно ще се случи до края на годината след това 2023-та пак ще има тестване на нива над 2000
                            Количеството добив няма абсолютно, ама абсолютно нищо общо с цената на златото. Не е имало и няма да има.

                            Коментар


                            • Цената за добив на повечето компании е над 1000 долара за унция и с инфлацията непрекъснато расте, цената на златото вероятно ще падне до около 1300 долара и тогава вероятно голяма част от мините ще ограничат добива и ще спрат да продават и цената отново ще тръгне нагоре

                              Този срив до около 1300 вероятно ще се случи до края на годината след това 2023-та пак ще има тестване на нива над 2000

                              Коментар


                              • Щом има санкции значи е балон.
                                https://radiosputnik.ria.ru/20220717...803045628.html

                                Коментар

                                Working...
                                X