Първоначално изпратено от psycoholic
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Оптимизъм на БФБ !!!
Collapse
Заключена.
X
X
-
Първоначално изпратено от Колчо СлепецаПървоначално изпратено от ФиникиецаПървоначално изпратено от DDЛиквидността започва да се възстановява :-P
То всичко се срина и продължава да се срива, а някои продължават да се опитват да успокояват обстановката.Само лично мнение!BULL MARKET -- A random market movement causing an investor to mistake himself for a financial geniu
Коментар
-
Първоначално изпратено от ФиникиецаПървоначално изпратено от DDЛиквидността започва да се възстановява :-P
То всичко се срина и продължава да се срива, а някои продължават да се опитват да успокояват обстановката.Само лично мнение!Ходя по въже.Не ръкопляскайте, това е моят път.С костюм на клоун съм, да ми се смеете, когато падна
Коментар
-
Онзи ден излезе инфо какво ще пише в отчета на Инвестора: http://www.investor.bg/?cat=5&id=58842"The most valuable commodity I know of is information." Gordon Gekko
Коментар
-
Глобалната криза не влияе на кредитния ръст в България
"Икономист" и "Рисърч енд маркетс" прогнозираха, че ръстът на заемите ще продължи
Автор: Мария АТАНАСОВА
днес, 20:03
Ръстът на кредитирането в България ще продължи и през тази година въпреки глобалната финансова криза. Това прогнозираха почти едновременно аналитичното звено на списание "Икономист" и базираното в Дъблин анализаторско звено "Рисърч енд маркетс" (Research and markets). Според "Икономист интелиджънс юнит" темпът на отпусканите заеми дори може да се ускори спрямо нивото от 2007 г. Анализаторите от Дъблин и български банкери обаче прогнозираха леко забавяне на ръста.
Силното търсене на кредити от страна на потребителите и бизнеса в комбинация със сравнително ниското ниво на финансово посредничество в България са в основата на големия потенциал за по-нататъшен ръст, се казва в последния коментар на аналитичното звено на "Икономист". Пазарът на кредити в България има потенциал да расте още, е съгласен и Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор и председател на управителния съвет на Уникредит Булбанк. Но според него темпът ще се забави, тъй като след разразилата се глобална криза от лятото на 2007 г. банките вече работят с по-скъп ресурс и оценяват риска на клиентите си по-стриктно.
Според дъблинските анализатори от "Рисърч енд маркетс" ръстът през тази година ще се води от ипотечното и потребителското кредитиране. Търсенето на заеми от фирми пък ще се подхранва от продължаващия приток на преки чуждестранни инвестиции.
Все още има сериозен потенциал за увеличение на фирменото кредитиране в България, смята и Мария Илиева, главен изпълнителен директор на МКБ Юнионбанк. "Предприятията в страната се нуждаят от заемен ресурс, за да изпълнят инвестиционните си намерения. Една част от тези програми са наложителни във връзка с изпълнението на изискванията на европейските стандарти за качество на продукцията. Предприятията имат нужда от сериозни инвестиции в подновяване на производствената си база и оборудване, за да изпълнят изискванията на пазара", коментира Илиева.
Едно от последните изследвания на "Кредит център" сочи, че ипотечните заеми през тази година ще се увеличат с 40-45% спрямо над 70% през 2007 г. Прогнозата за ръста на потребителските заеми е около 30%. Според Илиева в резултат от впечатляващия темп на заемите на дребно, и то на фона на все по-нарастващата база, задлъжнялостта на глава от населението се е повишила до близо 800 евро и вече доближава средната за страните от Централна и Източна Европа от малко над 1000 евро. Сред основните консуматори на заемен ресурс при домакинствата си остава жилищното кредитиране, което само през миналата година е погълнало над 2 млрд. лв.
Според Илиева конкуренцията между банките все още ще задържа логичния по принцип ръст на лихвите по кредитите, който произтича от усложнения достъп на банките до ресурс от международните пазари. Левон Хампарцумян смята, че през 2008 г. цената на кредита все повече ще се определя от "кредитната история" на клиентите и тяхната надеждност. Банките, които си позволяват по-агресивна ценова политика и по-разхлабена оценка на риска, сами се излагат на риск на фона на затегнатите условия на финансовите пазари, допълни Хампарцумян.
Като цяло според специалистите лихвите през тази година ще се увеличават. Ръстът им започна през септември, когато БНБ увеличи задължителните минимални резерви от 8 на 12% като мярка срещу свръхкредитирането, сочено сред основните опасности пред финансовата стабилност на фона на глобалната криза. Ефектът от това действие се прояви първо при потребителските кредити, които започнаха да поскъпват. По последни данни от ноември на централната банка средната лихва по левовите потребителски заеми е била 10%. Противоположна е тенденцията при жилищните кредити, лихвата при които продължи да пада в резултат от промоциите към края на годината и стигна под 8%.
--------------------------------------------------------------------------------
Европейската централна банка е изправена пред трудна дилема за лихвената си политика, предизвикана от забавящия се икономически ръст в еврозоната в съчетание с нуждата да се укроти инфлацията. Според повечето експерти в близко бъдеще централната банка ще остави основната лихва без промяна на ниво 4%. Последните данни за търговските продажби в еврозоната се оказаха по-лоши от очакванията на анализаторите, което според повечето от тях ще накара ЕЦБ да ревизира намеренията за вдигане на лихвата. Британските търговски компании отчетоха най-слабия си коледен сезон за последните три години, като ръстът на продажбите е едва 0.3% спрямо миналия декември. Германия се радва на леко увеличение на индустриалните поръчки за ноември, но за следващите месеци прогнозата е негативна заради силното евро и забавянето в икономиките на някои от основните й търговски партньори.
Коментар
-
Браво дори се просълзих ))
Тази седмица няма да е другата също но от 21.01.2008 може и да го има тоз сценарий ))
Не е препоръка.
Първоначално изпратено от оптимисткаНека биволите дойдат
http://www.youtube.com/watch?v=LU8DDYz68kM
Мисля си,че след като изгледате това клипче,оптимизма ви за развитието на БФБ трябва да нарасне поне с една идея повече
пп
не бикове,не прасета,нито пък други животни са ни необходими,само наличието на повече биволи ще ни от ползаНе е препоръка.
Коментар
-
оптимистка
Нека биволите дойдат
http://www.youtube.com/watch?v=LU8DDYz68kM
Мисля си,че след като изгледате това клипче,оптимизма ви за развитието на БФБ трябва да нарасне поне с една идея повече
пп
не бикове,не прасета,нито пък други животни са ни необходими,само наличието на повече биволи ще ни от полза
Коментар
-
оптимистка
Първоначално изпратено от sunshineSOFIX & BG40 praviat neshto napodobiavashto na Inverse H&S..
a moje i tozi range da stane niakakva konsolidacionen triugulnik ili diagonalen kanal koito ako se probie nadolu shte e znak za continuation.. mn zle natam..
Виж,година след въвеждането на XETRA може и да е интересно да се анализира,но преди това,по-скоро не!
Ето,ако аз сега зная датите за ЛЕВ ИНС,ГБС,КЦМ,направо ще ти предскажа спадовете ,а ако зная кога ще излезе Енемона,ще ти предскажа дни с върхове
Ето тази статия е значително по-полезна за четене и осмисляне!
Икономиката през 2008 г. - очаквания
от Димитър ЧОБАНОВ*
Настъпването на новата година е повод за равносметка какво се е случило в икономиката на страната досега и какво предстои през следващите 12 месеца. Основен вътрешен фактор за това отново ще бъде стопанската политика на правителството, която ще се влияе от стабилността на коалицията и съгласуването на интересите в нея, а външните са свързани с членството в Европейския съюз. Генераторът на добавената стойност е частният сектор, но потенциалът за това до голяма степен би могъл да бъде намален от неправилни действия на управляващите.
Българската икономика се интегрира все по-силно с европейските, което се потвърждава от нарасналия обмен на стоки, от повишените капиталови потоци и от по-големия брой пътувания. Освен това законодателството на страната става все по-близко до това в ЕС. По тази причина решенията на Европейската комисия и на Европейската централна банка (ЕЦБ) ще имат по-голямо въздействие върху българските компании. Особено важна в случая е реакцията на ЕЦБ спрямо кризата на ипотечните пазари по отношение на поддържаните лихвени проценти в еврозоната.
През 2007 г. основната лихва беше повишена два пъти поради ускоряването на темпа на инфлация, който достигна 3.1% през декември и превишава поставената средносрочна цел. От друга страна обаче, ЕЦБ разхлаби рефинансирането на банките в еврозоната и на няколко пъти отпускаше големи по обем кредити за увеличаване на ликвидността в системата. В резултат от това инфлацията в еврозоната не се понижава, което означава, че в началото на 2008 г. не би трябвало да се понижава целевата лихва. Кризата с по-високорисковите ипотечни кредити не е преодоляна и допълнителната ликвидност от ЕЦБ отлага изчистването на системата от натрупаните грешки и изкуствено понижава лихвените проценти.
Отражението върху българската икономика не е еднозначно. Повишената ликвидност на европейските пазари дава възможност за по-големи обеми от изходящи капиталови потоци, част от които се вливат в страната и увеличават инвестициите в нея, а оттам и потенциала за стопански растеж. От друга страна, те водят до повишаване на паричното предлагане и по-висока инфлация. По-рестриктивната политика на ЕЦБ би означавала свиване на тези потоци.
През 2007 г. се наблюдава известно забавяне на темпа на нарастване на икономиката в България, като през първите девет месеца на годината реалният растеж на брутния вътрешен продукт е 5.7%. Ситуацията през 2008 г. ще бъде подобна. Очакваният темп ще бъде между 5.5 и 6.5%, като основен фактор за това ще бъде лекото забавяне на инвестициите. Делът на инвестициите, изразени чрез бруто капиталообразуването, ще се запази над 30%, но вероятно няма да нарасне. Потреблението ще продължи да нараства с умерен темп, като делът му в БВП ще се запази на същите равнища като през 2007 г.
В резултат от запазването на висока инвестиционна активност и на дела на спестяванията в БВП дефицитът по текущата сметка и през 2008 г. ще превишава 20% от БВП. Той ще се покрива напълно от положителното салдо по финансовата сметка, като по този начин общите валутни резерви ще продължат да нарастват.
След като през някои месеци на 2007 г. темпът на инфлация достигна над 13% (според индекса на потребителските цени), средногодишните й стойности превишиха първоначалните очаквания. Това се обуславя както от продължаващото бързо нарастване на паричното предлагане в страната, така и от някои шокове на предлагането като лошата селскостопанска реколта през годината, високите цени на горивата и суровините на международните пазари, които ще се запазят такива и през тази година. Средногодишният темп на инфлация в България ще бъде между 5 и 7%, което ще се дължи на продължаващия процес на изравняване на ценовите равнища с ЕС, на повишаването на доходите и на базовия ефект.
През 2007 г. официалните заплати в частния сектор се повишиха с над 20% по данни на Националния статистически институт. В публичния сектор (особено в средното образование) се получи натиск за по-високи заплати, освен това пенсиите бяха повишени два пъти през годината. Тези увеличения бяха една от причините за по-бързото нарастване на цените, като нетният ефект беше по-нисък, но все пак средно за икономиката се наблюдава реално нарастване на доходите. Тази тенденция ще продължи през 2008 г., тъй като търсенето на квалифицирани хора все още превишава предлагането. Това ще допринася и за по-нататъшното понижение на коефициента на безработица, който ще се запази около между 6.5 и 7.5%, както и повишаване на заетостта за сметка на т.нар. обезкуражени лица. Повишаването на инвестиционната активност и откриването на нови работни места в частния сектор са основните причини за позитивното развитие, като тук важен фактор е политиката за понижение на облагането на труда, които безспорно влияят стимулиращо за бизнеса и за работната сила.
Правителственият сектор отново ще разполага с достатъчен комфорт по отношение на разполагаемите си средства. Въвеждането на 10% данък върху личните доходи ще доведе до разширяване на облагаемата основа и ще повиши събираемостта. Освен това се повишават някои акцизи. Като цяло приходите в консолидирания бюджет ще достигнат 42-44% от БВП, а разходите ще се определят от поставената цел за излишъка, който вероятно ще бъде над 3% от БВП. Очакваните положителни промени са свързани с образователната система и администрацията, ако бъдат предприети обещаните действия за оптимизиране на броя на заетите служители. В останалите основни сектори обаче - здравеопазване, армия, полиция и съдебна система, не се очаква подобрение.
Като цяло развитието през 2008 г. се очаква да бъде положително. Икономиката ще продължи да расте с умерени темпове, които ще означават бавно сближаване на реалните доходи до тези в Европейския съюз. Все пак членството в него ще означава повече възможности за по-предприемчивите хора, които индивидуално ще бъдат все по-интегрирани с европейците.
* Авторът е от Института за пазарна икономика
Коментар
Коментар