"Цьрвулите"(немалка група хора,взели кредит лекомислено/без идея как да го погасяват/) единствения на4ин да си вьрнат кредита е 4рез нов по-голям кредит! Когато такьв им бьде отказан(или лихвите се вдигнат)-запо4ват проблемите(просро4ия,лоши кредити)!Докато "цьрвулите" са малко-банковата система работи безотказно(засега са малко)! Но когато се натрупа крити4на маса "цьрвули"(стават все пове4е)-здравето на банките е застрашено!А ЗА ПРАСЕТО- ЩЕ Е НА МАСАТА,НО В КРАЯ НА 2009! Искам да ти кажа и друго,Prodigal- твоята прогноза е хиляди пьти за предпо4итане пред моята(аз сьм бьлгарин и си та4а родината) и сьс сьрцето си клоня кьм твоята! Разумьт оба4е ми навява други мисли! УСПЕХИ И КЬСМЕТ ТИ ЖЕЛАЯ ПРЕЗ 2008 И НЕ ОСТАВАЙ С ЛОШИ МИСЛИ ЗА МЕН! УСПЕШНА ТЬРГОВИЯ НА БОРСАТА И КАМАРИ ФИНИКИЙСКИ ЗНАЦИ!
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Оптимизъм на БФБ !!!
Collapse
Заключена.
X
X
-
Ламя, не съм те визирал конкретно, но ако в разсъжденията ти те води някой от изброените мотиви можеш да го приемеш и лично. Ако твоя анализ на ситуацията е базиран на конкретни заплахи за икономиката не виждам причина да се разпознаваш като другар!
Така е с кредитите, но в крайна сметка, те са си частни и на тебе какво ти пука, ако надеждите за увеличен бъдещ доход на въпросния “цървул” не се оправдаят и го закъса със заемите – ще дължиш ли на някой нещо ?!
Що касае реализма всеки е избрал конкретни активи, в които да инвестира – аз лично съм инвестирал в сектори, които с голям % вероятност ще растат с поне по 20% на година в средносрочен план, а конкретните дружества, в които притежавам акции с повече. Но както всички знаем по-трудно и бавно се плува срещу течението (но не и невъзможо), така че да си пожелаем течението да е в нашата посока.
За прасето ще ти припомня догодина надявам се
Успехи
Sigi, мнението ми съвпада с твоето.
Единствения проблем на прекомерното задлъжняване на частния сектор, е че не може да поеме по-голямо задлъжняване и се забавя растежа като цяло.
Проблемите не са обаче във външния дълг, а в дефицита по текущата и евентуалното изпреварване на доходите съпоставено с растежа на БВП.
С първото успешно се справяме заради инвестициите (колкото и на определени заинтересовани да не им харесва, инвестициите няма да намаляват според мен).
Но и заради първото и заради второто са необходими усилия за подобряване на производителността. С парите за технологии и ноухау е сравнително по-лесно, трудно е с човешкия капитал.
То и аз не съм специалист ама си умувам на воля
Коментар
-
Moga li i az kato nespecialist po darjawni finansi da zadam edin wapros kam uwajaemite kolegi "prodigal" i "zlata lamja". Znachi naj me e jad kato cheta kolko e skochilo zadlajnjawaneto i kak wsichki trjabwa da misljat za lek na tozi "welik"problem, a i kolko losho e towa. Mi az wse sam si mislel che zadaljawaneto na edin chowek si e problem na samija chowek. W sluchaja darjawata ne e zadlajnjala che da misli kak da se sprawja sas zaemite si. Naprotiw ima dori izlishak, kojto se chudi kak da poharchi. Ako tezi zadaljenija ostanat w rodinata i se izpolzwat produktivno, to az ne wijdam absoljutno nikakuw problem w zadlajnjawaneto. Ne sa li tezi opasenija koito wie izkazwate ot tipa na universalnite rezepti na MWF?
Izwinjawam se za latinizata i blagodarja predwaritelno za otgowora.
Коментар
-
Вдигаш ми настроението,Prodigal,пишеш забавни смехории(обмисли у4астието си в развлекателно шоу)!Да споделя с теб:не сьм другар и не сьм злобен(нека по- прозорливите и по-мьдрите спе4елят пове4е)! Но си прав,4е тук всеки има ли4ен интерес и страхове(дори и ти се притесняваш за производителността на труда- и с основание)! Частният дьлг е изискуем-трябва да се врьща! Банките привли4ат кредити от 4ужбина,които пласират като кредити на граждани и фирми,т.е НИЕ ВРЬЩАМЕ ТОЗИ ДЬЛГ! Лошото е,4е някои банки запо4наха да дават кредити на "куцо,кьораво и сакато"(поради конкуренция,гонитба на пе4алби и занижени кредитни изисквания)!Познавам не един и двама "цьрвули" с по 500-600лв заплата и кредити по 30000-40000лв! Как са натрупали този дьлг-пьрво са теглили потребителски за 10000лв(Какво са някакви си 10000),след това 4рез рефинансиране(банките дават,ако нямаш просро4ие по предишни вноски) са се сьбрали тези 30-40хил.! Чрез нов ПО-ГОЛЯМ кредит(рефинансиране) погасят старите задьлжения! И така няколко пьти! КЛАСИ4ЕСКА ПИРАМИДАЛНА СХЕМА! Полу4ава се поро4ен омагьосьн крьг доходите растат бавно,а дьлгьт расте неконтролируемо!"Пари се правят с пари"(сьгласен сьм),а когато парите станат вестници-ще правим в-к "Капитал"! За НИ нека замьл4им-ТЕ СА ПЬТНИЦИ! За тях или нищо или само хубаво! За свежите средства от еврофондовете сьм сьгласен-ако бьдат използвани подходящо,могат да елиминират предпоставките за криза или да я отложат! Пожелавам ти пове4е РЕАЛИЗЬМ през 2008,но ако познаеш(за стабилна икономика през 2008 и 2009/malko weroqtno/)-не сьм неблагодарен-имаш от мен ПЕ4ЕНО ПРАСЕ И УИСКИ ПО ИЗБОР!
Коментар
-
Bobi75
Ламя, преднамереното поведение те кара да говориш откровени глупости
Коментар
-
Ламя, благодаря за пожеланието, същото желая и на теб.
Да оптимист съм и оптимизма ми се поражда от конкретни постижения и наличния потенциал за растеж (което не означава, че не отчитам рисковете). За разлика от песимизма на някои другари породен от: общи страхове, чиста злоба и не на последно място личен интерес.
Няма как да намеря смисъл в следното ти изказване:
“25.5 милиарда евро брутен вьншен дьлг е весела приказка за теб(и за по-малко сме обявявали мораториум)! Само 15% от БВП публи4ен вьншен дьлг според теб не е стряскащо-ами да вьрнем само тях,другите 21.5 милиарда евро няма да ги мислим!”
В момента Публичният и публично гарираният външен дълг възлиза на 3997.8 млн. евро или четири пъти по-малко от приетото за нормално! Това е дългът, който НИЕ имаме да връщаме! Частния дълг си е частен, в общия случай НИЕ не получаваме част от печалбите на банките и дружествата, на които е дългът и нямаме да връщаме нищо. Печалбите и рискът са за тези, които трупат печалби на база взетите и отпуснати кредити. Друг е въпросът какво е отражението на този дълг върху икономиката. Според мен за момента положително – пари се правят с пари и толкова!
Другата част за качеството на инвестициите за мен е доста по-интересна. Да инвестицията в “бетон” традиционно се смята за некачествена – продаваме си земята, която е краен продукт и на пръв поглед носи еднократни ползи. На практика не е така, особено за туристическа страна. Явно обаче не всичко е “бетон” щом индустрията отбелязва реален растеж от 13%, а услугите имат реален растеж от над 11%
За мен ключът от палатката е в повишаването на производителността – инвестиции в технологии и човешки капитал. Дано да се справим.
П.С Нямам нищо общо с г-н Богданов или с г-н Прокопиев, но тъй като стана дума, поствам уводната част на статията в “Капитал”
Капитал, Брой 52, 27 декември, 16:47
"Икономиката през 2008
"Икономистът е експерт, който ще знае утре защо нещата, които е предвиждал вчера, не са се сбъднали днес." Тази максима на д-р Лоурънс Питър не важи за България. Благодарение на стабилния икономически растеж през последните години и предсказуемата макроикономическа среда може да се прогнозира с голяма доза увереност какво следва оттук нататък. Поне за новата 2008 г. Оптимизъм и стабилност. Това е най-кратката прогноза за развитието на икономиката и през 2008 г. Очакванията на българските и външните анализатори са икономическият растеж да се запази и през новата година и да бъде около около 6.4-6.5%. Факторите, движещи стопанството напред, са натрупаният капитал в икономиката, породен от инвестиционната активност в страната, както и свежи средства от еврофондовете. Бизнесът също е оптимист и прогнозите на българските предприемачи като цяло са за развитие на техните компании.
Секторите, които ще отбележат най-голям ръст през 2008 г., са финансите и недвижимите имоти, смятат българските макроикономисти. Това ще поддържа и бума."
Коментар
-
Да си жив и здрав,Prodigal,по-голям оптимист от тебе няма!25.5 милиарда евро брутен вьншен дьлг е весела приказка за теб(и за по-малко сме обявявали мораториум)! Само 15% от БВП публи4ен вьншен дьлг според теб не е стряскащо-ами да вьрнем само тях,другите 21.5 милиарда евро няма да ги мислим! До шията сме затьнали в дьлгове(вие ще ги обясните с инвестиции в производството,но огромната 4аст са инвестирани в бетон)! Бьлгария никога не е имала толкова стрясткащ брутен вьншен дьлг! Гледах графиките и 4етох статията Ви вьв в-к "Капитал"(като цяло тя е резюме на ве4е слу4илото се през 2007 и поредица от НАРОЧНО нето4ни изводи)! Вие явно пе4елите добри пари,но когато повярвалите на тези статии запо4нат да губят своите,много е вероятно да поискат да ви "благодарят" персонално(лице в лице),Prodigal(г-н Льчезар Богданов може би)! Ако Вие сте прав и няма трусове в икономиката през 2008 и 2009г аз ще бьда богат мьж(за бьлгарските стандарти) и ще дойда ли4но да се извиня за острия си език! НЯМА ДА ИМАМ ПО-ГОЛЯМ КУМИР ОТ ВАС!
Коментар
-
Ето и на Държавен и д.г. дълг в млн. евро
А това е за брутния външен дълг:
Според предварителните данни брутният външен дълг (БВД) в края на октомври 2007 г. възлиза на 25 548.5 млн. евро (95.6% от БВП2), от които Дългосрочният дълг представлява 68.2% от общия дълг. Публичният и публично гарираният външен дълг възлиза на 3997.8 млн. евро в края на октомври 2007 г. или едва 15% от БВП!
Аз лично не виждам нищо стряскащо.
Коментар
-
Няма грижи Mr_crash, по долу поствам графиките на държавния и държавно гарантиран дълг т.е. този който питаш как ще връщаме
На практика, ако отчетем резерва нямаме дълг и съответно няма какво да връщаме
Колкото до Дефицита по текущата сметка можеш да прочетеш тук:
http://www.bnb.bg/bnb/home.nsf/vPages/S_BP_An/$File/200710_S_BOP_Bulletin-bg.pdf
Обърни внимание на как се развива износа в края на периода (септември октомври) и отчети изключително слабата година за земеделието. Както няма как да вдигнем доходите без инфлация така и сериозен растеж без дефицит по текущата сметка не става. От особено значение е, че въпросния дефицит не се покрива със заеми и като цяло за периода януари – октомври 2007г. капиталовата сметка е положителна, в размер на 135.4 млн. евро.
За периода януари – октомври 2007 г. финансовата сметка е положителна, в размер на 8136.4 млн. евро, при положителна в размер на 4135.8 млн. евро за същия период на 2006 г.
Коментар
-
Първоначално изпратено от prodigalПросто това, което казваш не е вярно, както и повечето неща, които си написал/а за десетдневното ти пребиваване във форума (поне под този ник)
Дефицита по текущата сметка,
брутния външен дълг (държавен и частен)
Инфлация
и да измислиш идея как ще се връщат тези пари
Коментар
-
Дано следващата година да е добра за сектора, потенциала там наистина е много голям и с напредването на комасацията и рационалното използване на ЕС фондовете ще се правят пари от средните и големите играчи.
Все пак бизнеса си е рискован, тази година почти всички занимаващи се със земеделие глътнаха вода например. Все пак %но приноса на сектора в БВП е паднал достатъчно ниско и е време, ако не да се увеличава поне да се стабилизира.
Коментар
-
Без земеделието щяхме да имаме 8% ръст
година 2007, брой 248, от 28.12.2007 г.
в-к Пари
Спадът в аграрния сектор не е изненада, но наистина през третото тримесечие е много голям - 43%, което води по груби изчисления до около 3.5% по-нисък брутен вътрешен продукт на страната. Следователно, ако го нямаше този спад в земеделието щяхме да имаме ръст от около 8%, което е сравнимо с най-добрите примери в Европейския съюз - Естония, Ирландия и Латвия.
За радост 2007-а е добра година за индустрията и услугите. Много косвени показатели говорят за това - заетостта расте, доходите се увеличават, търсенето на имоти е голямо. Донякъде влияе и данъчната политика. Вярно е, че разходите на фирмите растат, но и продажните цени се увеличават както на международните, така и на вътрешните пазари.
Лъчезар Богданов, Индъстри Уоч
Veche imame dosta seriozen predstavitel na otrasula v liceto na ZHBG ... mislq, che v dulgosrochen plan ochakvaniqta na investitorite ste se opravdaqt ...
Коментар
Коментар