IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ !!!

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Казвам,4е икономиката забавя темп! А за бьлгарските анализатори(без сьмнение-4ели,знаещи хора) казвам,4е обслужват правителството! Просто НЕ СА ОБЕКТИВНИ- вадят пред народа само меда и маслото,а за мухлясьлия хляб(проблемите в икономиката) ни дума,ни вопьл,ни стон!

    Коментар


    • Ламя, говорим за:
      реален Брутен вътрешен продукт (годишен реален темп на изменение)

      http://www.bnb.bg/bnb/home.nsf/fsWeb...l?OpenFrameset

      Ако говорим за номиналния, изказването ти щеше да има нещо общо със статията.

      http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%...83%D0%BA%D1%82

      Коментар


      • Рьст,сьпьтстван от такава инфлация-ку4ета го яли! Да продаваш по-малко стока за пове4е пари-това ли е рьст(проинфлационен)?! То4но 4етвьртото тримесе4ие е най-слабото-какьв рьст от 7% на БВП го гонят Ль4езар Богданов?

        Коментар


        • Без земеделието щяхме да имаме 8% ръст
          година 2007, брой 248, от 28.12.2007 г.
          в-к Пари

          Спадът в аграрния сектор не е изненада, но наистина през третото тримесечие е много голям - 43%, което води по груби изчисления до около 3.5% по-нисък брутен вътрешен продукт на страната. Следователно, ако го нямаше този спад в земеделието щяхме да имаме ръст от около 8%, което е сравнимо с най-добрите примери в Европейския съюз - Естония, Ирландия и Латвия.
          За радост 2007-а е добра година за индустрията и услугите. Много косвени показатели говорят за това - заетостта расте, доходите се увеличават, търсенето на имоти е голямо. Донякъде влияе и данъчната политика.
          Вярно е, че разходите на фирмите растат, но и продажните цени се увеличават както на международните, така и на вътрешните пазари.
          Лъчезар Богданов, Индъстри Уоч

          Коментар


          • Индустрията и услугите с двуцифрен растеж

            Въпреки срива в аграрния сектор икономисти прогнозират рекорден ръст на БВП за 2007 г.
            година 2007, брой 248, от 28.12.2007 г.

            Мила Кисьова, mkisyova@pari.bg
            в-к Пари

            И
            през 2007-а стопанският растеж на България ще надхвърли 6%. Това прогнозират макроикономисти въпреки силния спад, който отчита икономиката ни през третото тримесечие. Тогава ръстът на БВП беше едва 4.5% при 6.2% и 6.6% през предните две тримесечия.

            Срив
            Причината за силния спад бе сривът в аграрния сектор, чиято брутна добавена стойност е намаляла с 43% спрямо периода юли-септември 2006 г. Тоест земеделието ни е произвело почти два пъти по-малко продукция в сравнение с миналата година. Това статистиката обясни с лошата реколта заради споходилите ни наводнения и суша през лятото.

            Оптимизъм
            Макроикономистите обаче смятат, че земеделието няма да повлияе на икономическия растеж за годината като цяло. Оптимизмът им идва от отличното представяне на останалата неземеделска част от икономиката. През третото тримесечие индустрията е с реален растеж от 12.8%, а услугите - от 11.1%. Подобни двуцифрени темпове се случват за първи път, откакто се измерва икономическият растеж в България, казва Георги Ангелов, главен икономист на Отворено общество. За деветте месеца на годината най-голямо е нарастването на добавената стойност при финансовото посредничество - 17%, показват данните на НСИ. Строителството е с ръст от 14%. Добивната и преработващата промишленост заедно с производството и разпределението на електроенергия, горива и вода нараства с 10%. Общо произведената от българската икономика добавена стойност за деветте месеца е 33.138 млрд. лв., което е с 6.6% повече от същия период на миналата година.

            Прогнози
            През четвъртото тримесечие е напълно реалистично общият ръст на БВП да надхвърли 7%, прогнозира Лъчезар Богданов от Идъстри Уоч. По това време на годината аграрният сектор не оказва толкова голямо влияние, както през периода юли-септември, казва той. Според Георги Ангелов, ако земеделието не беше се сринало, икономическият растеж на страната щеше за първи път да надхвърли 10%. Със сигурност намаленото темпо през юли-септември ще бъде абсорбирано от добре развиващите се индустрия и услуги, коментира Димитър Чобанов от Института за пазарна икономика. В последното тримесечие традиционно има ръст в потреблението и това допълнително помпа растежа. До рекорден ръст обаче едва ли ще се стигне, навярно ще е около 6%, смята Чобанов.

            Коментар


            • Момичета да не стане от много оптимизъм Under the bridge

              http://vbox7.com/play:878e8f52

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Novaka_Bull
                Първоначално изпратено от prodigal
                Първоначално изпратено от nevermind
                27 Декември 2007 | 13:20


                Остават броени дни до края на поредната година от летоброенето, което значи, че настъпи моментът за оценки и прогнози. По време на празничните дни всеки слага розовите очила и се отделя донякъде от сивата реалност, която ни заобикаля.

                През последните дни моловете, големите хиперпаркети, магазините за техника, за подаръци, бижута, парфюмерии се пукаха по шевовете от купувачи, грабещи стоките като за последно.

                Голяма част от потребителите са доказали, че са ирационални, купувайки повече, отколкото могат да си позволят. И понякога едно малко сътресение в системата може да завърти колелото за много от тези, надскочили възможностите си.

                За да балансираме еуфоричните настроения, макар и някои да ни обвинят, че не е подходящият момент, в този материал ще представим един черен сценарий (в хумористичен стил), апокалиптичен донякъде, но все пак всеки един от нас трябва да има едно наум какво може да се случи.

                1. Политическа криза в България. Тройната коалиция не успява да раздели баницата и се разпада. Цари политическа несигурност и хаос месеци наред, докато се провеждат предсрочни избори и доверието на чуждестранните инвеститори се разклаща.

                2. Световната кредитна криза се задълбочава, сривът на имотния и ипотечния пазар в САЩ води до рецесия. Множество фалити, нарастващ брой на лоши кредити, свиване на потреблението и т. н. Като основен потребител в света, щатската икономика повлича Азия и Европа. Световна банкова криза.

                3. Вследствие на горното, чуждестранните инвестиции в страната намаляват драстично, което се отразява на имотния пазар. Започват разпродажби от страна на чуждестранните инвеститори, което сваля цените с двуциферни проценти.

                4. Чуждестранните пари се изтеглят и от фондовата борса, като се има предвид, че ниската ликвидност сваля акциите значително. Хората, вложили парите си в договорни фондове, започват де теглят спестяванията си в паника. Получава се ефектът на доминото и SOFIX отново се измерва в трицифрено число.

                5. Поради горните две точки инвестициите вече не компенсират огромния търговски дефицит на България. Чуждестранните резерви на борда започват да намаляват с бързи темпове. Поради политически фактори системата на паричния съвет допълнително е поставена под несигурност.

                6. Инфлацията продължава да е на високи нива, значително изпреварваща ръста на доходите. Вследствие на световната финансова криза лихвите по кредитите растат. Лошите кредити стават все повече, финансовото състояние на банките се влошава.

                7. Все повече ипотекирани имоти се предлагат за продажба от банките, цените на имотите продължават да падат. Някои хора се оказват с имот, струващ по-малко от самата сума, дължима на банката за покупката му.

                8. Поради растящата несигурност в страната хората започват да теглят левовите си спестявания и да ги обръщат в чуждестранна валута. Това допълнително натоварва борда.

                9. Забавянето на световната икономика се отразява и на българската. Продажбите на компаниите падат, печалбите също, което се отразява на инвестициите. Увеличава се безработицата, ръстът на заплатите спада, от което и покупателната способност на населението.

                10. Провеждат се избори, никой не печели мнозинство. Месеци наред не може да бъде сформиран кабинет. Определени политически кръгове се опитват да съборят паричния съвет. И успяват.

                11. Настава финансов хаос, висока инфлация, левът се обезценява, спестяванията и инвестициите в родната валута се стопяват, печеливши са тези имащи кредити. Някои банки затварят врати.

                12. Президентът е принуден да състави служебно правителство, за да наложи ред в държавата. Дали ще успее - ще се види през 2009 г.

                13. Настъпва 31 декември 2008 г. - България се е върнала с 10 години назад.
                На мен така по ми харесва, а е и по-реалистично

                1. Тройната коалиция както винаги успява да раздели баницата и е непоклатима. Цари политическа сигурност и доверието на чуждестранните инвеститори е по-високо от всякога.

                2. Световната кредитна криза е окончателно преодоляна в края на пролетта.

                3. В следствие на горното, чуждестранните инвестиции в страната се увеличават драстично, което се отразява и на имотния пазар. Продължават покупките от страна на чуждестранните инвеститори, което вдига цените с двуцифрени проценти.

                4. Чуждестранните пари потичат към фондовата борса, като река. Дружествата масово правят увеличения на капитала си и се наблюдава небивал ръст на придобиванията от БГ компании. Хората, вложили парите си в договорни фондове, започват да увеличават спестяванията си. Получава се ефектът на доминото и SOFIX отново един от най-бързо растящите индекси в света, увеличението се измерва в трицифрено число.

                5. Поради направените в последно време инвестиции, износа започва да расте стремглаво и търговския дефицит на България е на път съвсем да изчезне. Чуждестранните резерви на борда започват придобиват огромни размери. Поради политически фактори правителството се отказва да купи контролния пакет в ОАО "ГАЗПРОМ"

                6. Инфлацията продължава да е на нормални нива, значително под ръста на доходите. Лошите кредити, както и до сега са незначителен размер, финансовото състояние на банките е по-добро от всякога.

                7. Все повече ипотеки се погасяват предсрочно. Банките пренасочват ресурса към индустрията и услугите.

                8. Поради растящата сигурност в страната, много хората от ЕС обръщат в левове спестяванията си и ги влагат в БГ фондове които се превръщат в сериозен играч на световните борси. Това допълнително натоварва борда с милиарди евро нови резерви.

                9. Българската икономика се развива със силно изпреварващи темпове спрямо световната. Продажбите на компаниите нарастват, печалбите също, което се отразява на инвестициите. Увеличава се търсенето на луксозни яхти, ръстът на заплатите следва развитието на икономиката, от което покупателната способност на населението се изравнява с тази в ЕС.

                10. Провеждат се избори, който и да спечели следва курса на макроикономическа стабилност притиснат от забогателите БГ фирми и инвеститори.

                11. Настава финансов рай, ниска инфлация, левът е силен, спестяванията и инвестициите в родната валута са печеливши. Някои банки продължават да използват спечеленото за нови придобивания на чуждестранни конкуренти.

                12. Президентът е принуден да отказва на голяма част от желаещите БГ гражданство, за да поддържа наложения просперитет в държавата. Дали ще успее - ще се види през 2009 г.

                13. Настъпва 31 декември 2008 г. - България се е вече с 10 години напред.

                14. Stranite proizvoditelki na petrol i CHINA abdikirat ot USD i obqviavat oficialno 4e ste oburnat fiskalnite si rezervi v BGN
                Новата печатница на БНБ почва да печата EURO за да задоволи
                нарасналите потребности от безценната хартийка.
                Мr_Crash кешира всичко от БФБ,банки и прочие, и хваща самолета за
                Доминикана от където ще ви гледа сеира през новата 2008!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от prodigal
                  Първоначално изпратено от nevermind
                  27 Декември 2007 | 13:20


                  Остават броени дни до края на поредната година от летоброенето, което значи, че настъпи моментът за оценки и прогнози. По време на празничните дни всеки слага розовите очила и се отделя донякъде от сивата реалност, която ни заобикаля.

                  През последните дни моловете, големите хиперпаркети, магазините за техника, за подаръци, бижута, парфюмерии се пукаха по шевовете от купувачи, грабещи стоките като за последно.

                  Голяма част от потребителите са доказали, че са ирационални, купувайки повече, отколкото могат да си позволят. И понякога едно малко сътресение в системата може да завърти колелото за много от тези, надскочили възможностите си.

                  За да балансираме еуфоричните настроения, макар и някои да ни обвинят, че не е подходящият момент, в този материал ще представим един черен сценарий (в хумористичен стил), апокалиптичен донякъде, но все пак всеки един от нас трябва да има едно наум какво може да се случи.

                  1. Политическа криза в България. Тройната коалиция не успява да раздели баницата и се разпада. Цари политическа несигурност и хаос месеци наред, докато се провеждат предсрочни избори и доверието на чуждестранните инвеститори се разклаща.

                  2. Световната кредитна криза се задълбочава, сривът на имотния и ипотечния пазар в САЩ води до рецесия. Множество фалити, нарастващ брой на лоши кредити, свиване на потреблението и т. н. Като основен потребител в света, щатската икономика повлича Азия и Европа. Световна банкова криза.

                  3. Вследствие на горното, чуждестранните инвестиции в страната намаляват драстично, което се отразява на имотния пазар. Започват разпродажби от страна на чуждестранните инвеститори, което сваля цените с двуциферни проценти.

                  4. Чуждестранните пари се изтеглят и от фондовата борса, като се има предвид, че ниската ликвидност сваля акциите значително. Хората, вложили парите си в договорни фондове, започват де теглят спестяванията си в паника. Получава се ефектът на доминото и SOFIX отново се измерва в трицифрено число.

                  5. Поради горните две точки инвестициите вече не компенсират огромния търговски дефицит на България. Чуждестранните резерви на борда започват да намаляват с бързи темпове. Поради политически фактори системата на паричния съвет допълнително е поставена под несигурност.

                  6. Инфлацията продължава да е на високи нива, значително изпреварваща ръста на доходите. Вследствие на световната финансова криза лихвите по кредитите растат. Лошите кредити стават все повече, финансовото състояние на банките се влошава.

                  7. Все повече ипотекирани имоти се предлагат за продажба от банките, цените на имотите продължават да падат. Някои хора се оказват с имот, струващ по-малко от самата сума, дължима на банката за покупката му.

                  8. Поради растящата несигурност в страната хората започват да теглят левовите си спестявания и да ги обръщат в чуждестранна валута. Това допълнително натоварва борда.

                  9. Забавянето на световната икономика се отразява и на българската. Продажбите на компаниите падат, печалбите също, което се отразява на инвестициите. Увеличава се безработицата, ръстът на заплатите спада, от което и покупателната способност на населението.

                  10. Провеждат се избори, никой не печели мнозинство. Месеци наред не може да бъде сформиран кабинет. Определени политически кръгове се опитват да съборят паричния съвет. И успяват.

                  11. Настава финансов хаос, висока инфлация, левът се обезценява, спестяванията и инвестициите в родната валута се стопяват, печеливши са тези имащи кредити. Някои банки затварят врати.

                  12. Президентът е принуден да състави служебно правителство, за да наложи ред в държавата. Дали ще успее - ще се види през 2009 г.

                  13. Настъпва 31 декември 2008 г. - България се е върнала с 10 години назад.
                  На мен така по ми харесва, а е и по-реалистично

                  1. Тройната коалиция както винаги успява да раздели баницата и е непоклатима. Цари политическа сигурност и доверието на чуждестранните инвеститори е по-високо от всякога.

                  2. Световната кредитна криза е окончателно преодоляна в края на пролетта.

                  3. В следствие на горното, чуждестранните инвестиции в страната се увеличават драстично, което се отразява и на имотния пазар. Продължават покупките от страна на чуждестранните инвеститори, което вдига цените с двуцифрени проценти.

                  4. Чуждестранните пари потичат към фондовата борса, като река. Дружествата масово правят увеличения на капитала си и се наблюдава небивал ръст на придобиванията от БГ компании. Хората, вложили парите си в договорни фондове, започват да увеличават спестяванията си. Получава се ефектът на доминото и SOFIX отново един от най-бързо растящите индекси в света, увеличението се измерва в трицифрено число.

                  5. Поради направените в последно време инвестиции, износа започва да расте стремглаво и търговския дефицит на България е на път съвсем да изчезне. Чуждестранните резерви на борда започват придобиват огромни размери. Поради политически фактори правителството се отказва да купи контролния пакет в ОАО "ГАЗПРОМ"

                  6. Инфлацията продължава да е на нормални нива, значително под ръста на доходите. Лошите кредити, както и до сега са незначителен размер, финансовото състояние на банките е по-добро от всякога.

                  7. Все повече ипотеки се погасяват предсрочно. Банките пренасочват ресурса към индустрията и услугите.

                  8. Поради растящата сигурност в страната, много хората от ЕС обръщат в левове спестяванията си и ги влагат в БГ фондове които се превръщат в сериозен играч на световните борси. Това допълнително натоварва борда с милиарди евро нови резерви.

                  9. Българската икономика се развива със силно изпреварващи темпове спрямо световната. Продажбите на компаниите нарастват, печалбите също, което се отразява на инвестициите. Увеличава се търсенето на луксозни яхти, ръстът на заплатите следва развитието на икономиката, от което покупателната способност на населението се изравнява с тази в ЕС.

                  10. Провеждат се избори, който и да спечели следва курса на макроикономическа стабилност притиснат от забогателите БГ фирми и инвеститори.

                  11. Настава финансов рай, ниска инфлация, левът е силен, спестяванията и инвестициите в родната валута са печеливши. Някои банки продължават да използват спечеленото за нови придобивания на чуждестранни конкуренти.

                  12. Президентът е принуден да отказва на голяма част от желаещите БГ гражданство, за да поддържа наложения просперитет в държавата. Дали ще успее - ще се види през 2009 г.

                  13. Настъпва 31 декември 2008 г. - България се е вече с 10 години напред.

                  14. Stranite proizvoditelki na petrol i CHINA abdikirat ot USD i obqviavat oficialno 4e ste oburnat fiskalnite si rezervi v BGN

                  Коментар


                  • Не съм казал, че ще стане на 100%, но е по-реалистичната версия

                    Мислете по позитивно, приятно е и удължава живота, казват

                    Коментар


                    • prodigal сега остава да го повярваш първо ТИ, ние после ...

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от nevermind
                        27 Декември 2007 | 13:20


                        Остават броени дни до края на поредната година от летоброенето, което значи, че настъпи моментът за оценки и прогнози. По време на празничните дни всеки слага розовите очила и се отделя донякъде от сивата реалност, която ни заобикаля.

                        През последните дни моловете, големите хиперпаркети, магазините за техника, за подаръци, бижута, парфюмерии се пукаха по шевовете от купувачи, грабещи стоките като за последно.

                        Голяма част от потребителите са доказали, че са ирационални, купувайки повече, отколкото могат да си позволят. И понякога едно малко сътресение в системата може да завърти колелото за много от тези, надскочили възможностите си.

                        За да балансираме еуфоричните настроения, макар и някои да ни обвинят, че не е подходящият момент, в този материал ще представим един черен сценарий (в хумористичен стил), апокалиптичен донякъде, но все пак всеки един от нас трябва да има едно наум какво може да се случи.

                        1. Политическа криза в България. Тройната коалиция не успява да раздели баницата и се разпада. Цари политическа несигурност и хаос месеци наред, докато се провеждат предсрочни избори и доверието на чуждестранните инвеститори се разклаща.

                        2. Световната кредитна криза се задълбочава, сривът на имотния и ипотечния пазар в САЩ води до рецесия. Множество фалити, нарастващ брой на лоши кредити, свиване на потреблението и т. н. Като основен потребител в света, щатската икономика повлича Азия и Европа. Световна банкова криза.

                        3. Вследствие на горното, чуждестранните инвестиции в страната намаляват драстично, което се отразява на имотния пазар. Започват разпродажби от страна на чуждестранните инвеститори, което сваля цените с двуциферни проценти.

                        4. Чуждестранните пари се изтеглят и от фондовата борса, като се има предвид, че ниската ликвидност сваля акциите значително. Хората, вложили парите си в договорни фондове, започват де теглят спестяванията си в паника. Получава се ефектът на доминото и SOFIX отново се измерва в трицифрено число.

                        5. Поради горните две точки инвестициите вече не компенсират огромния търговски дефицит на България. Чуждестранните резерви на борда започват да намаляват с бързи темпове. Поради политически фактори системата на паричния съвет допълнително е поставена под несигурност.

                        6. Инфлацията продължава да е на високи нива, значително изпреварваща ръста на доходите. Вследствие на световната финансова криза лихвите по кредитите растат. Лошите кредити стават все повече, финансовото състояние на банките се влошава.

                        7. Все повече ипотекирани имоти се предлагат за продажба от банките, цените на имотите продължават да падат. Някои хора се оказват с имот, струващ по-малко от самата сума, дължима на банката за покупката му.

                        8. Поради растящата несигурност в страната хората започват да теглят левовите си спестявания и да ги обръщат в чуждестранна валута. Това допълнително натоварва борда.

                        9. Забавянето на световната икономика се отразява и на българската. Продажбите на компаниите падат, печалбите също, което се отразява на инвестициите. Увеличава се безработицата, ръстът на заплатите спада, от което и покупателната способност на населението.

                        10. Провеждат се избори, никой не печели мнозинство. Месеци наред не може да бъде сформиран кабинет. Определени политически кръгове се опитват да съборят паричния съвет. И успяват.

                        11. Настава финансов хаос, висока инфлация, левът се обезценява, спестяванията и инвестициите в родната валута се стопяват, печеливши са тези имащи кредити. Някои банки затварят врати.

                        12. Президентът е принуден да състави служебно правителство, за да наложи ред в държавата. Дали ще успее - ще се види през 2009 г.

                        13. Настъпва 31 декември 2008 г. - България се е върнала с 10 години назад.
                        На мен така по ми харесва, а е и по-реалистично

                        1. Тройната коалиция както винаги успява да раздели баницата и е непоклатима. Цари политическа сигурност и доверието на чуждестранните инвеститори е по-високо от всякога.

                        2. Световната кредитна криза е окончателно преодоляна в края на пролетта.

                        3. В следствие на горното, чуждестранните инвестиции в страната се увеличават драстично, което се отразява и на имотния пазар. Продължават покупките от страна на чуждестранните инвеститори, което вдига цените с двуцифрени проценти.

                        4. Чуждестранните пари потичат към фондовата борса, като река. Дружествата масово правят увеличения на капитала си и се наблюдава небивал ръст на придобиванията от БГ компании. Хората, вложили парите си в договорни фондове, започват да увеличават спестяванията си. Получава се ефектът на доминото и SOFIX отново един от най-бързо растящите индекси в света, увеличението се измерва в трицифрено число.

                        5. Поради направените в последно време инвестиции, износа започва да расте стремглаво и търговския дефицит на България е на път съвсем да изчезне. Чуждестранните резерви на борда започват придобиват огромни размери. Поради политически фактори правителството се отказва да купи контролния пакет в ОАО "ГАЗПРОМ"

                        6. Инфлацията продължава да е на нормални нива, значително под ръста на доходите. Лошите кредити, както и до сега са незначителен размер, финансовото състояние на банките е по-добро от всякога.

                        7. Все повече ипотеки се погасяват предсрочно. Банките пренасочват ресурса към индустрията и услугите.

                        8. Поради растящата сигурност в страната, много хората от ЕС обръщат в левове спестяванията си и ги влагат в БГ фондове които се превръщат в сериозен играч на световните борси. Това допълнително натоварва борда с милиарди евро нови резерви.

                        9. Българската икономика се развива със силно изпреварващи темпове спрямо световната. Продажбите на компаниите нарастват, печалбите също, което се отразява на инвестициите. Увеличава се търсенето на луксозни яхти, ръстът на заплатите следва развитието на икономиката, от което покупателната способност на населението се изравнява с тази в ЕС.

                        10. Провеждат се избори, който и да спечели следва курса на макроикономическа стабилност притиснат от забогателите БГ фирми и инвеститори.

                        11. Настава финансов рай, ниска инфлация, левът е силен, спестяванията и инвестициите в родната валута са печеливши. Някои банки продължават да използват спечеленото за нови придобивания на чуждестранни конкуренти.

                        12. Президентът е принуден да отказва на голяма част от желаещите БГ гражданство, за да поддържа наложения просперитет в държавата. Дали ще успее - ще се види през 2009 г.

                        13. Настъпва 31 декември 2008 г. - България се е вече с 10 години напред.

                        Коментар


                        • 4ustvoto ni za humor e razli4no!

                          kakto i prekalenia optimisum

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от nevermind
                            27 Декември 2007 | 13:20


                            Остават броени дни до края на поредната година от летоброенето, което значи, че настъпи моментът за оценки и прогнози. По време на празничните дни всеки слага розовите очила и се отделя донякъде от сивата реалност, която ни заобикаля.

                            През последните дни моловете, големите хиперпаркети, магазините за техника, за подаръци, бижута, парфюмерии се пукаха по шевовете от купувачи, грабещи стоките като за последно.

                            Голяма част от потребителите са доказали, че са ирационални, купувайки повече, отколкото могат да си позволят. И понякога едно малко сътресение в системата може да завърти колелото за много от тези, надскочили възможностите си.

                            За да балансираме еуфоричните настроения, макар и някои да ни обвинят, че не е подходящият момент, в този материал ще представим един черен сценарий (в хумористичен стил), апокалиптичен донякъде, но все пак всеки един от нас трябва да има едно наум какво може да се случи.

                            1. Политическа криза в България. Тройната коалиция не успява да раздели баницата и се разпада. Цари политическа несигурност и хаос месеци наред, докато се провеждат предсрочни избори и доверието на чуждестранните инвеститори се разклаща.

                            2. Световната кредитна криза се задълбочава, сривът на имотния и ипотечния пазар в САЩ води до рецесия. Множество фалити, нарастващ брой на лоши кредити, свиване на потреблението и т. н. Като основен потребител в света, щатската икономика повлича Азия и Европа. Световна банкова криза.

                            3. Вследствие на горното, чуждестранните инвестиции в страната намаляват драстично, което се отразява на имотния пазар. Започват разпродажби от страна на чуждестранните инвеститори, което сваля цените с двуциферни проценти.

                            4. Чуждестранните пари се изтеглят и от фондовата борса, като се има предвид, че ниската ликвидност сваля акциите значително. Хората, вложили парите си в договорни фондове, започват де теглят спестяванията си в паника. Получава се ефектът на доминото и SOFIX отново се измерва в трицифрено число.

                            5. Поради горните две точки инвестициите вече не компенсират огромния търговски дефицит на България. Чуждестранните резерви на борда започват да намаляват с бързи темпове. Поради политически фактори системата на паричния съвет допълнително е поставена под несигурност.

                            6. Инфлацията продължава да е на високи нива, значително изпреварваща ръста на доходите. Вследствие на световната финансова криза лихвите по кредитите растат. Лошите кредити стават все повече, финансовото състояние на банките се влошава.

                            7. Все повече ипотекирани имоти се предлагат за продажба от банките, цените на имотите продължават да падат. Някои хора се оказват с имот, струващ по-малко от самата сума, дължима на банката за покупката му.

                            8. Поради растящата несигурност в страната хората започват да теглят левовите си спестявания и да ги обръщат в чуждестранна валута. Това допълнително натоварва борда.

                            9. Забавянето на световната икономика се отразява и на българската. Продажбите на компаниите падат, печалбите също, което се отразява на инвестициите. Увеличава се безработицата, ръстът на заплатите спада, от което и покупателната способност на населението.

                            10. Провеждат се избори, никой не печели мнозинство. Месеци наред не може да бъде сформиран кабинет. Определени политически кръгове се опитват да съборят паричния съвет. И успяват.

                            11. Настава финансов хаос, висока инфлация, левът се обезценява, спестяванията и инвестициите в родната валута се стопяват, печеливши са тези имащи кредити. Някои банки затварят врати.

                            12. Президентът е принуден да състави служебно правителство, за да наложи ред в държавата. Дали ще успее - ще се види през 2009 г.

                            13. Настъпва 31 декември 2008 г. - България се е върнала с 10 години назад.
                            Само не разбрах къде видя хумор във всичко това?
                            * think positive * think simple * think big *
                            * be moderate * be cool * be yourself *

                            Коментар


                            • 27 Декември 2007 | 13:20


                              Остават броени дни до края на поредната година от летоброенето, което значи, че настъпи моментът за оценки и прогнози. По време на празничните дни всеки слага розовите очила и се отделя донякъде от сивата реалност, която ни заобикаля.

                              През последните дни моловете, големите хиперпаркети, магазините за техника, за подаръци, бижута, парфюмерии се пукаха по шевовете от купувачи, грабещи стоките като за последно.

                              Голяма част от потребителите са доказали, че са ирационални, купувайки повече, отколкото могат да си позволят. И понякога едно малко сътресение в системата може да завърти колелото за много от тези, надскочили възможностите си.

                              За да балансираме еуфоричните настроения, макар и някои да ни обвинят, че не е подходящият момент, в този материал ще представим един черен сценарий (в хумористичен стил), апокалиптичен донякъде, но все пак всеки един от нас трябва да има едно наум какво може да се случи.

                              1. Политическа криза в България. Тройната коалиция не успява да раздели баницата и се разпада. Цари политическа несигурност и хаос месеци наред, докато се провеждат предсрочни избори и доверието на чуждестранните инвеститори се разклаща.

                              2. Световната кредитна криза се задълбочава, сривът на имотния и ипотечния пазар в САЩ води до рецесия. Множество фалити, нарастващ брой на лоши кредити, свиване на потреблението и т. н. Като основен потребител в света, щатската икономика повлича Азия и Европа. Световна банкова криза.

                              3. Вследствие на горното, чуждестранните инвестиции в страната намаляват драстично, което се отразява на имотния пазар. Започват разпродажби от страна на чуждестранните инвеститори, което сваля цените с двуциферни проценти.

                              4. Чуждестранните пари се изтеглят и от фондовата борса, като се има предвид, че ниската ликвидност сваля акциите значително. Хората, вложили парите си в договорни фондове, започват де теглят спестяванията си в паника. Получава се ефектът на доминото и SOFIX отново се измерва в трицифрено число.

                              5. Поради горните две точки инвестициите вече не компенсират огромния търговски дефицит на България. Чуждестранните резерви на борда започват да намаляват с бързи темпове. Поради политически фактори системата на паричния съвет допълнително е поставена под несигурност.

                              6. Инфлацията продължава да е на високи нива, значително изпреварваща ръста на доходите. Вследствие на световната финансова криза лихвите по кредитите растат. Лошите кредити стават все повече, финансовото състояние на банките се влошава.

                              7. Все повече ипотекирани имоти се предлагат за продажба от банките, цените на имотите продължават да падат. Някои хора се оказват с имот, струващ по-малко от самата сума, дължима на банката за покупката му.

                              8. Поради растящата несигурност в страната хората започват да теглят левовите си спестявания и да ги обръщат в чуждестранна валута. Това допълнително натоварва борда.

                              9. Забавянето на световната икономика се отразява и на българската. Продажбите на компаниите падат, печалбите също, което се отразява на инвестициите. Увеличава се безработицата, ръстът на заплатите спада, от което и покупателната способност на населението.

                              10. Провеждат се избори, никой не печели мнозинство. Месеци наред не може да бъде сформиран кабинет. Определени политически кръгове се опитват да съборят паричния съвет. И успяват.

                              11. Настава финансов хаос, висока инфлация, левът се обезценява, спестяванията и инвестициите в родната валута се стопяват, печеливши са тези имащи кредити. Някои банки затварят врати.

                              12. Президентът е принуден да състави служебно правителство, за да наложи ред в държавата. Дали ще успее - ще се види през 2009 г.

                              13. Настъпва 31 декември 2008 г. - България се е върнала с 10 години назад.

                              Коментар


                              • България 14-а в света по ръст на БВП на човек за последните 5 години
                                27 Декември 2007 | 11:09

                                България е на престижното 14-о място по показателя ръст на БВП на човек от населението за последните пет години, със средно такова в размер на 5.97%, показват публикувани данни.

                                Икономиката ни е на 27-а позиция в класацията за икономическа свобода на института Heritage със събрани 62.17 пункта от възможните 100 пункта, което ни класира сред относително свободните икономики.

                                За сравнение, по този критерий след нас в класацията остават страни като Румъния, Полша, Гърция, Хърватия, Русия и Украйна.

                                Първа в класацията е Великобритания, следвана от Ирландия, Люксембург, Швейцария и, изненадващо, Естония.

                                Страната с най-голям ръст на брутния вътрешен продукт на човек от населението в изследване, направено сред 161 страни, е Армения, сочат публикуваните данни. Държавата е регистрирала среден ръст на БВП за посочения период в размер на 10.52%, което обаче до голяма степен се дължи на ниската база, от която Армения е стартирала.

                                Това до голяма степен е и причината второто място да се заема от Тринидад и Тобаго със среден ръст в размер на 9.91%.

                                На престижната трета позиция е страна от Централна и Източна Европа - Латвия - със среден ръст в размер на 9.36% за последните пет години.

                                Сред основните световни икономики, заемащи челни позиции в класацията, е Китай - със средно повишение на БВП-то си на човек от населението в размер на 9.24%.

                                На следващите две места са други две страни от региона, а именно - Естония и Литва - със средни ръстове съответно от 8.57 и 8.16%.

                                Индия е класирана едва на 16-а позиция с ръст от 5.63%.

                                Непосредствено преди нас в класацията се нарежда Румъния, чийто ръст за петте години възлиза на 6.05%, с което северната ни съседка ни изпреварва минимално.

                                Коментар

                                Working...
                                X