IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Агрия Груп Холдинг (AGH / AGR)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от the prophet Разгледай мнение
    Признавам, че очаквах малко по-добър краен резултат за годината, но явно падащите цени са се отразили негативно в 4Q22. Надявам се мениджмънта да е оставил част от печалбата за 1Q23г.

    Окончателни показатели:
    P/B = 0.62
    P/S = 0.25
    P/E = 2.32

    Конмпанията остава най-подценената на БФБ !

    За жалост не намирам разбивка по 3-те основни направления - земеделие, търговия и преработка.
    Надявам се да са разпределени по равно, за да бъдем диверсифицирани и да не зависим от климатичните изменения тази година. Не е тайна, че се очертава много лоша година за земеделието. Това обикновено помага на преработката и търговията...
    Благодаря за хубавия пост, сложих лайк. Можеш ли да сметнеш, че нямам възможност от телефона, колко следва да е EBITDA, за да се получи EV/EBITDA=8, на колкото се правят стандартно сделките. Ясно е, че тази година (2022) е извънредна, но ми е интересно колко следва да правят средногодишно, за да се получи горното съотношение, при сеганите нива на задлъжналост и борсова цена на акцията. Благодаря и поздрави от Петра, че тук намерих малко нет - Йордания е смотана дестинация, не си заслужава особено, за да не съм съвсем без принос с поста си
    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

    Коментар


    • Първоначално изпратено от petyob Разгледай мнение
      Тези "Покупка на инвестиции - (21,800) " - Малко ми се струва за покупката на Алмагест ?
      Алмагест ще мине тази година

      Коментар


      • Тези "Покупка на инвестиции - (21,800) " - Малко ми се струва за покупката на Алмагест ?

        Коментар


        • Признавам, че очаквах малко по-добър краен резултат за годината, но явно падащите цени са се отразили негативно в 4Q22. Надявам се мениджмънта да е оставил част от печалбата за 1Q23г.

          Окончателни показатели:
          P/B = 0.62
          P/S = 0.25
          P/E = 2.32

          Конмпанията остава най-подценената на БФБ !

          За жалост не намирам разбивка по 3-те основни направления - земеделие, търговия и преработка.
          Надявам се да са разпределени по равно, за да бъдем диверсифицирани и да не зависим от климатичните изменения тази година. Не е тайна, че се очертава много лоша година за земеделието. Това обикновено помага на преработката и търговията...

          Коментар


          • Първоначално изпратено от 15- Разгледай мнение
            78 мил. печалба никак не е зле, но прави впечатление, че Q4 са на загуба от 4 млн. Отделно се разминава със скорошната им прогноза, която беше за печалба от 85 млн.

            Сега остава да видим дали ще дадат 8 млн. дивидент или лошото Q4 ще е оправдание...
            Да, последното тримесечие е било за разчистване на запаси, кеширане и връщане на кредити. Няма печалба, но пък се залагат добри изходни позиции за новата година
            Като цяло печалбата за 2022-ра е космическа. Ако т.г. задържат на 45 - 50 млн. и това се окаже като база от която ще се расте в следващите години, акцията ще има още много-много път нагоре като цена.
            Силно се надявам да спазят обещанието си за дивидент от около 10% от консолидираната и да ни зарадват с поне левче на акция
            Продължавам уверено да я държа Намер 1 в портфейла ми!

            Коментар


            • 78 мил. печалба никак не е зле, но прави впечатление, че Q4 са на загуба от 4 млн. Отделно се разминава със скорошната им прогноза, която беше за печалба от 85 млн.

              Сега остава да видим дали ще дадат 8 млн. дивидент или лошото Q4 ще е оправдание...
              Last edited by 15-; 27.02.2023, 16:46.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от inta53 Разгледай мнение
                Браво бе Инта, благодаря ти!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от 15- Разгледай мнение

                  Прав си, но никога не ме е интересувал състава на Софикс и честно да си кажа нямам представа откъде взимате брой акционери. А и нали е форум, да отворя приказка .
                  Благодаря!

                  А и нали е форум,...
                  http://www.csd-bg.bg/index.php?menu=statistika_emitent

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от inteIIect Разгледай мнение

                    Информацията е на два клика, приятел. Шегувам се!

                    648 при 750 необходими.
                    Прав си, но никога не ме е интересувал състава на Софикс и честно да си кажа нямам представа откъде взимате брой акционери. А и нали е форум, да отворя приказка .
                    Благодаря!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от 15- Разгледай мнение
                      Може би е субективно, но имам усещането, че Агрия стана една от най-ликвидните акции на БФБ. Ниски спредове, редовни РЕАЛНИ обороти /не договорени сделки от единия в другия джоб/ и в тази връзка се чудя защо не е в Софикс? Не че има голямо значение, но брой акционери ли не достигат, какво?
                      Информацията е на два клика, приятел. Шегувам се!

                      648 при 750 необходими.

                      Коментар


                      • Може би е субективно, но имам усещането, че Агрия стана една от най-ликвидните акции на БФБ. Ниски спредове, редовни РЕАЛНИ обороти /не договорени сделки от единия в другия джоб/ и в тази връзка се чудя защо не е в Софикс? Не че има голямо значение, но брой акционери ли не достигат, какво?

                        Коментар


                        • Да видим какви са основните фактори и перспективи за развитие на пазара на пшеницата в краткосрочен план.

                          - В момента геополитеческият фактор се посочва като основен подкрепящ елемент за пазара. На преден план е въпросът с удължаване на срока на „Зърнената сделка за Украйна” , тъй като срока на функционирането на „зърнения коридор” изтича на 18 март. Очаква се преговорите да започнат през близките дни. Според Reuters руската страна ще настоява за намаление на санкционния натиск върху руския аграрен износ. Освен това руснаците поставят въпроса за възобновяването на работата на амонякопровода Толиати-Одеса, което според тях изрично залегна като условие в Зърнената сделка.

                          - В същото време повечето западни експерти очакват, че „активен руски износ на пшеница през първата половина на 2023 г. ще бъде забележимо препятствие пред ценовото рали“.

                          - Седемте най-големи износители на пшеница реализираха рекордни по обем доставки през периода октомври 2022 г. - януари 2023 г., като се очертава високия обем на износа да продължи до края на текущия сезон. По данните на експерти към началото на февруари 2023 г. седемте държави основни доставчици на пшеница за световния пазар са разполагали с наличности от 55,5 млн. тона зърно за износ през втората половина на сезона, което е с 10 млн. тона в сравнение с предходната маркетингова година. От оставащия експортен потенциал 46,5 милиона тона, или 84%, се намира в три държави: Русия (16,5 милиона тона), Австралия (18 милиона тона) и Канада (12 милиона тона).

                          - Страните от ЕС също изпреварват миналогодишните показатели на износа предвид повишеното търсене от редица африкански държави.

                          - Конкуренцията с Австралия също е фактор ограничаващ възможностите за ценови възход през близките месеци. Във февруарския доклад USDA вдигна планката за австралийския износ с 500 хил. тона – до 28,0 млн.т, в сравнение с 27,5 млн.т – 2021/22 г. и 23,7 млн.т – 2020/21 г.

                          Горното предполага, че при успешно удължаване и функциониране на „Зърнената сделка” през близките месеци възможностите за ценово покачване изглеждат ограничени.

                          В по-дългосрочен план обаче, шансовете за обръщане на вектора на ценовото развитие във възходяща посока изглеждат реалистично предвид очертаващото се по-ограничено предлагане на пшеница в глобален мащаб през 2023/24 маркетингова година.

                          - Прогнозите за производство на пшеница за ЕС и САЩ като цяло са благоприятни, но сушата в югозападната част на САЩ продължава и може отново да намали добива в този регион.

                          - Според европейската мониторингова агенция MARS валежите в Испания и Португалия през февруари са били само 20% от нормата, а във Франция - 50%.

                          - През сезон 2023/24 се очаква силен спад на производството на пшеница в Украйна до най-ниското ниво от 2007 г. насам - около 15-16 млн. тона, срещу 21 млн. тона през 2022 г. и 33 млн. тона през 2021 г., поради незадоволителните условия за сеитба през есента.

                          - Очаква се и рязко намаляване на производството на пшеница в Руската федерация поради значимо измръзване на посевите в Централна Русия - до 80-85 милиона тона, спрямо 104 милиона тона през текущия сезон. Най-актуалната прогноза е от вчера на Агенция „Rusagrotrans” - 79,7 милиона тона (104 милиона тона през 2022 г.), отколкото се смяташе досега.

                          - Прогнозата за добива от пшеница в Австралия през 2023/24 г. е сведена до 25-26 милиона тона срещу рекордните нива от 35-38 милиона тона през последните две маркетингови години.

                          Игор Валентович

                          sinor.bg

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от 4850 Разгледай мнение
                            На колко стана това придобиване. че нещо ми избягва?
                            не е ясна още цената, можем само да предполагаме, че е около 50 млн лв

                            Коментар


                            • На колко стана това придобиване. че нещо ми избягва?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от the prophet Разгледай мнение
                                Като човек, който анализира даните и има собствено мнение, което не се страухува да изложи, и защити ще кажа:

                                Според отчета на Алмагест АД за последните 3г /2019,2020,2021г/

                                EBITDA e : 5m, 15m, 5m лв. или средно 8.33 млн. лв.

                                Продажби: 62 м, 78м и 63 м лв.

                                Активи: 75м, 87м, 90м лв.

                                Дълг 2021г: 25 млн. лв.

                                Според мен цена сделката за Алмагест АД под 60 млн. лв. би била отлична сделка за Агрия ! Предстои да разберем това!

                                Сделки се сключват на 7-10 EBITDA или 56 - 83 млн. лв.

                                Компанията е подценена спрямо активите при P/B под 1 или 90 млн. лв.

                                Компания от реалния сектор е подценена при P/S под 1 или 60 млн. лв.

                                Надявам се разбирате защо цена на Алмагест АД за Агрия без синергия и други ефекти би била ДОБРА под 60 млн. лв!


                                Мога само да те поздравя за споделения ти личен разчет! Прави ти чест,- професионалист си!
                                Аз съм аматьор- лаик, упражнявам само житейския си опит, а той от самото начало на тази придобивка ми говори, че Агрия просто и липсваше това звено, за да обере и уплатни-допълни останалите дейности по изцеждане на суровинния си ресурс за още добавени стойноти,+ нова точка,+ перфектна структура и логистика итттннн. все хубави неща! И на висока цена за мен Агрия имаше нужда от този готов актив, Но- колкото по изгодно, толкова по изгодно !!!
                                Last edited by inta53; 21.02.2023, 23:03.

                                Коментар

                                Working...
                                X