IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ломско пиво (LOMP / LOMSKO)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Krasimira
    Да ти кажа нов юзъре, форумците тук се интересуват от това дали ще направят печалба от IPO-то, а не дали в дългосрочен план пазарният дял на компанията ще пада. Не че пазарият дял не е величина, по която компаниите се мерят спрямо пазара. Просто в случая погледът е друг.
    Много точно изказване , respect! Все пак тук сме само алчни спекуланти (и някои временно преминали в категорията "дългосрочни инвеститори") и въобще не ни дреме за пазарния дял и къде се продава. Между другото аз не пия въобще бирите на т.нар. "лидери" на пазара Загорка и Каменица, щото са гадни. Пия само продукция на Шуменско пиво (Шуменско и Туборг) и Алмус . Но това няма значение - важно е как да спечелим ПАРИ-И-И, пък ако ще и л..на да продаваме
    He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Director
      Първоначално изпратено от Perla
      Аз ще участвам но на каква цена зависи от отчета за полугодието който обещаха да публикуват преди аукциона.
      В този случай ще гледам да хвана P/E 18-19 и P/BV 2.0
      http://www.investor.bg/?id=52629

      Отчета излезе, а коефициентите биха те удовлетворили дори при максималната цена - P/E = 17.22 и P/BV = 2.05. Честито!
      Да не е зле ... е няма да е на макса защото все пак P/BV е 2.05 а не 2.0 а аз се отчитам и за десети но съм доста доволна от видяното.
      Елката ще каже на колко ще е ...

      Коментар


      • Да ти кажа нов юзъре, форумците тук се интересуват от това дали ще направят печалба от IPO-то, а не дали в дългосрочен план пазарният дял на компанията ще пада. Не че пазарият дял не е величина, по която компаниите се мерят спрямо пазара. Просто в случая погледът е друг.

        Коментар


        • От написаното личи , че нямате никаква представа за този бизнес. Това не означава, че няма да спечелите от участие в това IPO. В дългосрочен аспект казаното от мен важи с пълна сила. Пожелавам ви успех и дано направите печалби.
          ИЗКАЗАНОТО МНЕНИЕ ИМА АНАЛИТИЧЕН ХАРАКТЕР И НЕ Е ПРЕПОРЪКА ЗА ПОКУПКО-ПРОДАЖБА НА ЦЕННИ КНИЖА

          Коментар


          • Първоначално изпратено от investor1
            ....Ще е добре ако някои коментира и финансовото състояние, а не само бирения пазар цитирайки статии от вестници. От политика, футбол и бира всички разбираме
            Ето, коментирам:

            Много добър ръст на продажбите - 47%;
            Невероятен ръст на печалбата - 239%;
            P/E - мин. 13, макс. 17 - почти не останаха компании с такива коефициенти. Да не говорим за IPO-тата - какви цени се гонеха.
            P/S - мин. 1.3, макс. 1.8 - също много добри нива, особено с оглед на тенденцията за устойчив ръст на продажбите и печалбата.
            Норма на печалба от над 10% за производствено предприятие ми се вижда екстра.

            Това SPO напомня малко на IPO-то на Корпоративна, заради заложения таван и добре премерения price range (въпреки, че при Корпоративна P/E-то не беше впечатляващо, но пък P/B беше много добро, което е водещо при банките). Също така, Ломско се отличава с кадърен мениджмънт през последните 2 години и добри финансови показатели - по това напомня на Корпоративна.

            Смятам, че финансовите резултати са достатъчно красноречиви, така че не ме интересуват празни приказки кое къде се продавало, колко евтино било, какъв му е амбалажът, кое падало и кое се вдигало и на кого му били познати или непознати марките. Ако в тези бръщолевеници имаш грам истина, това непременно щеше ДА СЕ ОТРАЗИ НА ОТЧЕТА. Аз такова нещо не виждам обаче. Отчетът 100% потвърждава казаното от собствениците и опровергава твърденията на някои от пишещите тук.

            Аз лично не виждам причина да участвам в IPO-то на компания с 4.5 млн. лв загуба, вместо в компания, показваща перфектни резултати.

            ИЗКАЗАНОТО МНЕНИЕ ИМА АНАЛИТИЧЕН ХАРАКТЕР И НЕ Е ПРЕПОРЪКА ЗА ПОКУПКО-ПРОДАЖБА НА ЦЕННИ КНИЖА.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Director
              Първоначално изпратено от new_user
              ...Бирата се продава основно в техния регион. В София(най-големия пазар на бира) нито един дистрибутор не я предлага.Имало е опити но безуспешни и едва ли ще има други.
              Явно скоро не си влизал във Фантастико.
              Пълно е с "Алмус" в "Кауфланд"

              Коментар


              • Tova IPO mi izglezda dosta obestavasto.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Джуст А Традер
                  Първоначално изпратено от Michelangelo
                  Определено си мисля и аз, че имат вече уговорен стратегически инвеститор. Според мен това е и единствената причина да го пуснат на борсата.
                  Ако си го имат,защо им е борсата?!
                  След това той да го вади оттам?!
                  Май не си трейдвал по времето, когато с Пиринско направиха точно това

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от new_user
                    ...Бирата се продава основно в техния регион. В София(най-големия пазар на бира) нито един дистрибутор не я предлага.Имало е опити но безуспешни и едва ли ще има други.
                    Явно скоро не си влизал във Фантастико.

                    Първоначално изпратено от new_user
                    Сами я дистрибутират - големи разходи, никакви продажби.
                    Отчетът говори друго за продажбите.

                    Първоначално изпратено от new_user
                    .. Идеята за стратегически инвеститор е мираж.Никой няма да купи 2% пазарен дял.
                    А колко беше пазарния дял на Пиринско когато го купи Карлсберг? А на Плевенско и Бургаско като ги купуваше Интербрю? Извинявай, то по имената им си личи, че не са регионални марки, защо ли ги сравнявам

                    Първоначално изпратено от new_user
                    В България с 90% сигурност няма да влезе друг международен играч от бранша.
                    А кой е казал, че трябва да е международен? Абе целия пазар запада, затова започнаха да строят нови пивоварни на зелено. Те също не са регионални - имат глобални амбиции

                    Първоначално изпратено от new_user
                    ... Износът за Румъния- нищожен - по памет от пресата това са около 5 тира на месец.
                    5% от първия месец не бих казал, че е толкова зле. Оууу, вярно, че другите пивоварни изнасят направо по 500%, къде ще се мери Ломско с тях

                    Първоначално изпратено от new_user
                    ... В големите вериги се продава нищожна част от бирата, а пък тяхната е на опашката.
                    Голословно твърдение.

                    Първоначално изпратено от new_user
                    От финансова гледна точка цената на бирата им е от най-ниските, в сектора на бързооборотните стоки, с нисък пазарен дял, с огромни инвестиции, които ги чакат
                    От финансова гледна точка показателите са перфектни, пък не знам кое е им е най-ниското и кое им е най-огромното.

                    Първоначално изпратено от new_user
                    (нов амбалаж/не съм на 100% сигурен, не съм виждал бирата им от 500 мл в какъв амбалаж е/ засега само те не са сменили старите каса от едно време)- къде са перспективите.
                    Е как така не си виждал - нали имаше поглед? Значи или си окьоравял, или виждаш само това, което ти изнася. Или пък просто искаш да заблуждаваш публиката. Според мен повечето хора тук, особено търгуващите на борсата, са достатъчно грамотни, за да четат финансовите отчети и да си правят оценките на базата на цифри и факти, а не на голословни твърдения кое е ниско, кое е високо или западащо или незападащо.


                    Първоначално изпратено от new_user
                    Очевадно е че старите акционери излизат от компанията и пробутват на широката незапозната публика неверни факти(тълкуват ги в тяхна полза и много далеч от реалността).Използват еуфорията на борсата за да вземат добра цена.
                    Ами обикновено всеки нормален човек излиза на борсата за да вземе добра цена. Също така е очевадно, че само представител на широката незапозната публика може едновременно да твърди, че старите акционери излизат от компанията и че идеята за стратегически инвеститор е мираж. Може би греша, но си мисля, че за да излезе един, трябва да влезе друг. А дружество със 100% фрий-флоут не съм виждал.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от new_user
                      Здравейте,
                      Имам поглед върху бирения бизнес в България.
                      Ломско пиво е западаща фабрика с почти никакви перспективи за развитие. Ето доводите:
                      1. Всяка година намалява общия им дял от пазара на бира в страната.
                      По памет от 7-8% преди 5 години до сегашните 2-3%...
                      А колко е нараснал пазарът на бира през тези 5 години? Пазарният дял е относителна величина, а приходите от продажби - абсолютна. Пазарният дял не носи пари на акционерите, а продажбите носят. Ръстът от 47% е впечатляващ и надминава очакванията ми. А 240%-тният ръст на печалбата е изкушаващ дори и за най-алчните инвеститори Обичам такива "западащи фабрики"!

                      P.S. Пред тези факти даже и "имащите поглед върху бирения бизнес в България" би трябвало да замълчат.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Perla
                        Аз ще участвам но на каква цена зависи от отчета за полугодието който обещаха да публикуват преди аукциона.
                        В този случай ще гледам да хвана P/E 18-19 и P/BV 2.0
                        http://www.investor.bg/?id=52629

                        Отчета излезе, а коефициентите биха те удовлетворили дори при максималната цена - P/E = 17.22 и P/BV = 2.05. Честито!

                        Коментар


                        • [

                          Ако си го имат,защо им е борсата?!
                          След това той да го вади оттам?!



                          За да не плащат данъци!!!

                          Коментар


                          • Я вижте тук ...

                            http://lomskopivo.com/?id=21&lang=bulgarian


                            Неодитирани финансови отчети на „Ломско пиво” АД
                            за първо шестмесечие на 2007 г.

                            Коментар


                            • През борсата се продава "най-скъпо" и най-лесно:

                              "Търсим стратегически инвеститор за 60% от пивоварната, но не мога да кажа, кога тя ще бъде продадена", каза още Прокопиев. "Водили сме разговори с български и чуждестранни стратегически инвеститори и те знаят, че компанията ще бъде листната на борсата", допълни той.

                              Стратегически инвеститор може да се намери в рамките на една година, но Прокопиев отказа да съобщи имената на потенциалните купувачи. "Не бързаме да продадем на каквато и да е цена", поясни той пред SeeNews.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Michelangelo
                                Определено си мисля и аз, че имат вече уговорен стратегически инвеститор. Според мен това е и единствената причина да го пуснат на борсата.
                                Ако си го имат,защо им е борсата?!
                                След това той да го вади оттам?!

                                Пост Скриптум:
                                Хепгене* ЛОМСКО пиво.

                                * - (тур.)

                                Коментар

                                Working...
                                X