IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Свилоза АД (3MZ / SVIL)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от rambo-roki Разгледай мнение
    Господин Зарев,прочитайки отговора на четвърти въпрос ,който ви беше зададен от XY, а именно "И верни клиенти, които да те приемат за втори доставчик с достатъчно количество и супер качество , макар и на по-висока цена".Налага се да ви задам следния въпрос:Как ще коментирате достатъчно количество и супер качество срещу заплата на работниците 350 лв.
    Това са глупости! Видях този постинг и го смятам за много некоректен. Копирам ви директно справката от ЧР за пресконференцията вчера:

    СПРАВКА
    За средната брутна заплата на персонала

    1.Деветмесечие на 2008 г. СМБРЗ= 693 лв. , в т.ч. безпл.храна в размер на 63 лв.

    2.Деветмесечие на 2010 г. СМБРЗ= 811 лв. , в т.ч. безпл.храна и ваучери 123 лв.

    Знаете, че ваучърите са доход и то необлагаем,. Друг е въпросът дали това е достатъчно. Но от справките по индустрии, региони и т.н. и имайки впредвид квалификацията на работниците нямаме равни. Сега ще вземат и 13 заплата. По предприятията се спекулира със заплатите - на книга са ниски, основните, но после почва, клас, извънреден труд, сменни, премии, ала бала и бала ала. За мен е важен брутния разход за труд, но това Пешо никога няма да го каже. По големите предприятия всичко е на светло, няма хън мън по отношение на осигуровки и прочие.

    Коментар


    • Господин Зарев,прочитайки отговора на четвърти въпрос ,който ви беше зададен от XY, а именно "И верни клиенти, които да те приемат за втори доставчик с достатъчно количество и супер качество , макар и на по-висока цена".Налага се да ви задам следния въпрос:Как ще коментирате достатъчно количество и супер качество срещу заплата на работниците 350 лв.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Maq7 Разгледай мнение
        Доколкото съм запозната, всички дружества си подават отчетите към БФБ, защото са длъжни. А БФБ пък от своя страна е длъжна да ги публикува на сайта си, но за съжаление не го прави, а публикува само тези, които са сключили договор с X3news. Така че вината е изцяло на БФБ!
        Да не споменавам и за други неща, които се носят в пространството, че всички дружества попълват едни клетки с информация при подаването на отчетите, които обаче така и не виждат бял свят... или пък може би виждат, но с/у определена сума
        Сори за офтопика!
        Мариян Йорданов ми предлага да публикуваме отчетите тук - http://www.investor.bg/bulletin/; Това ще ви свърши ли работа?

        Коментар


        • Първоначално изпратено от XY Разгледай мнение
          Здравейте г-н Зарев,

          Поздравления за добрите резултати и надявам се продължавате и занапред така! Бих се радвал да видя вашето мнение по следните въпроси, които биха били интересни за всички акционери в компанията:

          1. Аз все още не мога да си обясня напълно революцията станала с дружеството - от 11 мил. загуба, на 21 милиона печалба за изключително кратък период?!? Единствено ниската цена на целулозата и последващото й повишение ли доведоха до такава голяма амплитуда във финансовите резултати? Как занапред ще се предпазите от подобни колебания?

          2. В момента цената на избелената широколистна целулоза е над 630 EUR на тон. Каква е цената при която достигате до нулева печалба (break even point)?

          3. Дружеството много често страда от липсата на суровина за производство. Имате ли перманентно решение на този проблем и откъде се снабдявате със суровина - от местния пазар или внос? Какво са текущите годишни нужди от суровина при тези нива на продажбите и как смятате да ги набавите?

          4. Каква е стратегията ви за конкуриране на производителите от Южна Америка, които могат да произвеждат на много ниска цена? Те бяха един от факторите, заради които Свилоза "изживя" трудна година.

          5. Дружеството има ли интегрирана информационна система за управление и следене на бизнес процесите от тип ERP и каква е тя, ако не е тайна?

          Благодаря предварително за отговорите от името на всички инвеститори в Свилоза АД!
          1. На първия въпрос отговорът ми е - комбинация от фактори, всички от които вече сме споменавали по пресата. Загубата не е изненада при положение, че бяхме спряли производството за 9 месеца, а постоянните разходи си вървят в някаква степен - едно много човешко решение взето от г-н Дачев, да не уволняваме работниците по време на престоя, струваше не малко пари, но ни даде възможност да започнем работа веднага след като имахме тази възможност. И тогава стана чудо - целулозата е борсова стока, може да я следите тук ежеседмично - http://www.foex.fi/default.asp?navigate=home2.asp; Та цената и се удвои за една година. Освен това вече сте видяли какво стана при GM - от Chapter 11 до печалбите които правят сега мина само една година. При големите предприятия size matters и в двете посоки - печалба и загуба. Освен това направихме много добър мениджърски екип. Колчев и Гайдаров са инженери - специалисти с огромен опит; аз съм нещо като turn around manager финансист с много управленски опит, а Дачев си го бива и то много, макар че много от вас не го харесват. Е, някой от вас беше написал някъде по форума - с много бачкане
          2. За break even - няма да ви кажа засега. Искам да мине цяла година работа след реконструкцията за да мога да видя вариацията на променливите и да стигна до standart costing. Тази година е бая шантава.
          3. При 115 000 тона целулоза ни трябват умножено по 4 тона дървесина или със складовите запаси от поне 10 000 тона около 500 000 тона на година. Почваме да купуваме от Румъния доста и се надяваме, че горският сектор най-после ще влезе в час.
          4. С Южна Америка няма конкуренция! Тия правят по 1 милион тона на година на завод, като жънат дървесината по полето, без майтап. Това което ги тормози е, че такъв завод струва $1 милиард. Това което ни помага е висок долар, скъпи морски навла и яко рязане от постоянните разходи от наша страна, като променливите ги държиш под око от сутрин до вечер. И верни клиенти които да те приемат за втори доставчик с достатъчни количества и супер качество, макар и на по-висока цена.
          5. В момента работим на Ажур, като го развихме много. Но имам много добри хора във финансите и managemnt accounting ми е на ниво.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от meche_cveti93 Разгледай мнение
            Г- н Зарев ,
            Свилоза има ли намерение в скоро време да увеличава капитала под някаква форма с цел покриване на задължения или увеливане на производствени мощности.......?
            Предполагам, че акционерите трябва да отговарят на този въпрос, а аз не съм такъв.

            Коментар


            • Г- н Зарев ,
              Свилоза има ли намерение в скоро време да увеличава капитала под някаква форма с цел покриване на задължения или увеливане на производствени мощности.......?

              Коментар


              • Здравейте г-н Зарев,

                Поздравления за добрите резултати и надявам се продължавате и занапред така! Бих се радвал да видя вашето мнение по следните въпроси, които биха били интересни за всички акционери в компанията:

                1. Аз все още не мога да си обясня напълно революцията станала с дружеството - от 11 мил. загуба, на 21 милиона печалба за изключително кратък период?!? Единствено ниската цена на целулозата и последващото й повишение ли доведоха до такава голяма амплитуда във финансовите резултати? Как занапред ще се предпазите от подобни колебания?

                2. В момента цената на избелената широколистна целулоза е над 630 EUR на тон. Каква е цената при която достигате до нулева печалба (break even point)?

                3. Дружеството много често страда от липсата на суровина за производство. Имате ли перманентно решение на този проблем и откъде се снабдявате със суровина - от местния пазар или внос? Какво са текущите годишни нужди от суровина при тези нива на продажбите и как смятате да ги набавите?

                4. Каква е стратегията ви за конкуриране на производителите от Южна Америка, които могат да произвеждат на много ниска цена? Те бяха един от факторите, заради които Свилоза "изживя" трудна година.

                5. Дружеството има ли интегрирана информационна система за управление и следене на бизнес процесите от тип ERP и каква е тя, ако не е тайна?

                Благодаря предварително за отговорите от името на всички инвеститори в Свилоза АД!
                Мнението не е препоръка за сделки!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Хосе Разгледай мнение
                  Супер!
                  Започвам да си мисля че пакета ми акции от компанията е твърде малък
                  No comment!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Zarev Разгледай мнение
                    Здравейте на всички, да, аз съм ИД и днес наистина прочетох с удоволствие всички коментари, за последната година от когато съм ИД. Хосе специлно очевидно е в час по отношение на бизнеса)))).
                    Освен това съм фен на Инвестор и на Днес.бг, но не знаех, че има и тема за Свилоза.
                    По отношение на публикация на месечни данни отговарях миналия месец на въпрос на инвеститор по мейла и си мислехме, че ако за вас има такова значение няма лошо да пуснем инфо, даже си мислех да го направим като дадем неща като Продажби (Gross/Net) EBITDA, EBIT, NP; които така или иначе ги правим за мениджърски цели ежемесечно. Като гледам какво дават Монбат и прочие, няма проблем, ще ги публикуваме във вид на писмо.
                    Супер!
                    Започвам да си мисля че пакета ми акции от компанията е твърде малък

                    Коментар


                    • Здравейте на всички, да, аз съм ИД и днес наистина прочетох с удоволствие всички коментари, за последната година от когато съм ИД. Хосе специлно очевидно е в час по отношение на бизнеса)))).
                      Освен това съм фен на Инвестор и на Днес.бг, но не знаех, че има и тема за Свилоза.
                      По отношение на публикация на месечни данни отговарях миналия месец на въпрос на инвеститор по мейла и си мислехме, че ако за вас има такова значение няма лошо да пуснем инфо, даже си мислех да го направим като дадем неща като Продажби (Gross/Net) EBITDA, EBIT, NP; които така или иначе ги правим за мениджърски цели ежемесечно. Като гледам какво дават Монбат и прочие, няма проблем, ще ги публикуваме във вид на писмо.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Zarev Разгледай мнение
                        Вземам си бележка и за публикуването на отчетите. Ще видя какво мога да направя за да се публикуват и на сайта на борсата, стига да не ни одерат кожата.
                        Добре дошли във форума на Инвестор-а!
                        Предполагам вие сте г-н Виктор Зарев, изп. директор на Свилоцел ЕАД?

                        Ако е така, това е още един добър сигнал към нас, инвеститорите, от страна на Свилоза АД, че от тук насетне компанията ще развива политика на откритост и диалог със своите акционери и потенциални инвеститори!

                        Бих желал да уточним един въпрос, който беше задеден на пресконференцията от четвъртък.
                        Става въпрос за това дали от Свилоза бихте могли да предоставяте месечни данни за дейността си, по примера на уважавани от инвеститорите компании като Софарма, Монбат, Стара планина холд, Корпоративна ТВ...
                        На този въпрос тогава г-н Колчев отговори, че може да се помисли в тази посока, но го притеснява че тези отчети няма да са одитирани (може би е имал предвид счетоводно издържани, заверени).
                        Това притеснение е неоснователно. Не става въпрос за месечни отчети, подобни на тримесечните които подавате, а само за текуща актуална информация за приходите от продажби и финансовия резултат за съответния месец.
                        На по-долните линкове може да се запознаете за пример, каква информация подават горепосочените компании:

                        Софарма - Уведомление за продажби през м. октомври 2010 г.

                        Монбат - уведомление

                        Стара планина холд АД
                        Last edited by Хосе; 27.11.2010, 16:21.

                        Коментар


                        • Вземам си бележка и за публикуването на отчетите. Ще видя какво мога да направя за да се публикуват и на сайта на борсата, стига да не ни одерат кожата.

                          Коментар


                          • Просто стара информация - от октомври.

                            Коментар


                            • А как ще коментирате това тук: http://www.svilosa.bg/read.php?name=1&sub=34&lang=bg

                              "Ръководството на "Свилоза" АД, отчитайки затрудненията в доставката на дървесина взе решение пускът на инсталациите за производство да бъде отложен. Престоят се налага също така и от факта, че дружеството не разполага с достатъчно количество дървесина на склад, необходими за работа при зимни условия. "
                              Мнението не е препоръка за сделки!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                                Абсолютно си прав. Крайно време да се направи нещо, за да няма излъгани хорица и изгорели поради невъзможност да се разбере кой къде му е скимнал да си пъха информацията. Сега е пълна анархия.
                                Доколкото съм запозната, всички дружества си подават отчетите към БФБ, защото са длъжни. А БФБ пък от своя страна е длъжна да ги публикува на сайта си, но за съжаление не го прави, а публикува само тези, които са сключили договор с X3news. Така че вината е изцяло на БФБ!
                                Да не споменавам и за други неща, които се носят в пространството, че всички дружества попълват едни клетки с информация при подаването на отчетите, които обаче така и не виждат бял свят... или пък може би виждат, но с/у определена сума
                                Сори за офтопика!
                                Every passing minute is another chance to turn it all around

                                Коментар

                                Working...
                                X