някой знае ли кога ще дойдат новите акции от увеличението на капитала?
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Фонд за енергетика и енергийни икономии АДСИЦ (FEEI)
Collapse
X
-
За саниране на жилища са нужни над 4 млрд. лв.
от Величка Петкова
Дневник
Близо 680 хил. жилищни сгради в България с височина над три етажа се нуждаят от саниране и основно реновиране. Това каза инж. Пламен Петров от Националния институт за обновяване на многофамилни жилищни сгради по време на съпътстващата програма на строителното изложение "Партнерс експо" в Плевен.
За санирането на тези сгради са нужни над 4.15 млрд. лв., уточни Петров. То включва подмяна на хидроизолацията, ремонти на покриви, поставяне на външна топлоизолация, подмяна на външната дограма, обработка на фугите на фасадните панели, подмяна на канализацията и други. Петров поясни, че ремонтите са наложителни заради изключително високия коефициент на топлопреминаване на сградите, който е от 3 до 5 пъти над нормите, посочени в директивата на ЕС за подобряване на енергийната ефективност. Допустимите коефициенти, фиксирани в документа, са между 1.40 до 1.79.
Повечето от жилищата, които подлежат на реконструкция, са частна собственост на физически лица, което е пречка при прилагането на всички мерки за саниране, споделиха още участници в изложението. Те поясниха, че въпреки приетия у нас Закон за енергийната ефективност през 2004 г. и приетия план за действия по него едва 2% са напълно санираните сгради за 2007 г. с ефект от 50 до 60% намаление на разхода на енергия. Това е направено предимно по пилотни проекти от специализирани фирми. Около 17% са частично санираните сгради, при които се отчита 5-9% намаление на разхода на енергия.
По думите на строителни предприемачи, участници в плевенското изложение, проблемите с реализацията на успешни проекти за енергийна ефективност са свързани с все още несъвършеното законодателство както в областта на енергетиката, така и в областта на строителството. Най-сериозните проблеми са резултат от липсата на синхрон в нормативната уредба, липсата на обществена подкрепа, а често и от неадекватните схеми на финансиране.
Коментар
-
Фонд за енергетика и енергийни икономии (ФЕЕИ АДСИЦ) и Фонд „Енергийна ефективност (ФЕЕ) подписаха първата за България „портфейлна гаранция” под формата на гаранционно споразумение за обезпечаване на вземанията на ФЕЕИ АДСИЦ, произтичащи от договори за предоставяне на услуги, свързани с енергийна ефективност, съобщиха от ФЕЕИ.
Подписаната портфейлна гаранция се отнася за гарантиране на проекти в публичния сектор, като общият размер на вземанията, които се включват в нея, възлиза на 16 млн. лева.
Предлаганият продукт от ФЕЕ под формата на портфейлна гаранция осигурява възможност на ESCO дружествата за по-добра ликвидност при обслужване на дълговете им от финансови институции.
Обичайната практика на ESCO компаниите е те да се явят на търг за един проект, а след това да се обърнат към банка за осигуряване на финансирането му, или да имат готова линия за финансиране, която да обезпечават с проекти. Недостатъкът на този подход е, че типичните ESCO дружествата разчитат до голяма степен на дългови инструменти за финансиране на своите договори за изпълнение. Това изисква паричните им потоци да бъдат много прецизно бюджетирани и разчетени по време. Забавени плащания или необслужвани кредити от страна на клиентите им могат сериозно да нарушат обслужването на дълговете на самата ESCO компания.
С предлаганите портфейлни гаранции ФЕЕ на практика поема финансовия риск на ESCO дружеството и гарантира, че ще покрие подобни смущения във вземанията. Това освобождава мениджмънта на ESCO компанията от управление на несвойствени рискове и дейности и му дава възможност да се фокусира единствено върху основната дейност.
Коментар
-
В. "Класа"
Георги Велев
Над 4 млрд. лв. са необходими, за да бъдат възстановени и санирани всички жилищни блокове в страната. Това заяви вчера мениджърът за ключови клиенти на „Енемона“ Пламен Петров на форум за енергийната ефективност в София. Той се позова на данни на Министерството на икономиката и енергетиката, които обхващат над 680 000 жилищни сгради, по-високи от три етажа. От тях над 95% са частна собственост, каза Петров. От икономическото ведомство са отпуснали 800 млн. лева безвъзмездна субсидия за модернизация на жилищния фонд, а останалата трябва да бъде осигурена от собствениците. По думите му, веднага след като бъде приет Законът за етажната собственост, ще бъде определен и начин тези пари да бъдат разпределени между юридическите лица, които ще представляват всяка сграда.
От своя страна Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) се ангажирала да поеме техническото обследване на сградите за обновление. След санирането на дадено жилище с до 50% се намаляват разходите на топлинна енергия.
През 2007 г. 2% от жилищните сгради в България са били напълно санирани с помощта на Националния център за обновяване на многофамилни къщи. Други 17 на сто са били частично възстановени, като при тях разходите за топлина са намалели от 5% до 9%. Основните причини за тежкото състояние на сградите у нас са лошото управление и поддържане на жилищните блокове, лошата термоизолация и високата енергоемкост. По данни на Агенцията за енергийна ефективност най-големи са загубите заради стара дограма и външни стени. „У нас коефициентът на топлопреминаване е от 3 до 5 пъти по-висок в сравнение със страните от Западна Европа“, каза Пламен Петров. Според експерти в директивите на ЕС е записано, че до 2020 г. икономията от енергия в жилищата трябва да бъде повишена с 9%.
Липсва синхрон в нормативната уредба, чрез която хората могат да кандидатстват за саниране на жилището си, добави Петров. Според него у нас няма адекватни схеми за финансиране на подобни начинания, а и няма обществена подкрепа за това. Той каза още, че повече от половината българи не могат да си позволят да инвестират в енергийна ефективност. Същото е и положението с общините като цяло, но там действат т. нар. еско договори.
Коментар
-
Г-н PDP, виждам че се включвате често във форума, за което ви поздравявам!
Чета проспекта от 2006 г. в частта му за прогнозните приходи и разходи. Вижда се, че компанията закъснява с изпълнението на заложените числа (изглежда не сте били много консервативни тогава). Защо се получи така - заемът от ЕБВР ли бе трудно взет, закони ли бавят развитието ви или нещо друго.
Възнамерявате ли да запознаете акционерите и публиката с актуализиран вариант за бъдещето на компанията в средносрочен план?
Благодаря!
Коментар
-
Първоначално изпратено от GlenekenИмам конкретен въпрос и моля за помощ
Закупих права на тази компания по време на търговията на БФБ. Когато се опитах да ги запиша моят посредник ми каза чи съм изтървал срока.
В съобщението до БФБ се казва че правата се търгуват на БФБ до 10.03, а прехвърлянето им става до 12.03. Посредника ми казва че записване на права е било до 12.03
Тоес тези закупили права не 10.03 са ги имали реално на 12.03, след изтичане на 3 дневен сетълмент и са имали на разположение само няколко часа до края на деня зя да ги запишат.
Аукциона на компанията е на 19.03.
Въпроса ми е дали това е действително така?
Благодаря предварително за отговорите!
Коментар
Коментар