Доходността би била такава ако следващото плащане е след 1 година. Тъй като то е след 4-5 месеца, тя става малко по-висока даже.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
София Комерс - Заложни къщи (SCOM, SCOP)
Collapse
X
-
ОК
-
ok, точни сметки:
дивидент 0.75лв - 5%данък 0.7125лв + доп. насложена лихва 7% годишно 0.76лв,
при цена 4.30лв + комисионни за покупка и бъдеща продажба - 4.335лв
год доходност 17.50%
при цена 5лв за акция - год доходност 15%
6лв - 12.50% ,или близо 2 пъти по-висока доходност от банкови депозити.
Или с две думи, дългосрочно погледнато за 6 години докато има гарантиран дивидент си на печалба, без да те интересува цената на акцията.
По долу писах че това е за дългосрочна търговия, файда от спекула може да има единствено да разтовариш при наближаване на дивидента, но риска си остава дали ще можеш да купиш по-тънко. Тук рано или късно търговията съвсем ще замира заради:
1. малкия брой акции
2. поради осъзнаване, че на пазара на този етап, няма друга алтернативна инвестиция в това число и НИ или земеделска земя, която да носи подобен доход от наем/рента
Или още по-просто, хипопотично, нямаш пари и дръпнеш кредит - то реално дивидентът ще ти избива инвестицията.Някой може ли да предложи нещо подобно?
Риска тук е
1. при фалит - много трудно, лихвари и то с опит да фалират - за разлика от банките, заложените вещи/имоти са под 50% си стойност, а последната година е само злато с цена под 50% от реалната - или имат бърза ликвидност
2.от хипеинфлация/падане на борда/ и трицифрени лихвени проценти, каквито имаше 97г
но на този етап - по-вероятен е започналото понижение на лихвите а от тук ефекта на годишната доходност ще се засилва
Няма да Ви досаждам повече.
Успехи.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Камменна 4.30лв за акция при дивидент 0.75лв - реалният процент е 18. 66%/ като се насложи и полученият дивидент на год. база/ - при среден годишен процент в банки - 7%, се получава доста висока год доходност,но подчертавам за дългосрочни инвеститори - не се знае, ако ти се налага да излизаш, на какви нива ще излезеш, както в момента го правят 3 месеца преди дивидента - трябва на голям зор да си.
Истината е, че това е единствената гарантирано /ако не фалират де/ печеливша акция с гарантиран девидент в следващите 6 год и то на доста по-високи от тези нива.
Не е препоръка за спекула, а за дългосрочна инвестиция, та в тоя ред на мисли се чудя на разните му ПФ и другите фондове !!!
Коментар
-
Първоначално изпратено от Камменкато писах по-рано за ПФ и другите фондове - за продажба има обявени около 15к постоянно обявени акции при средна цена - грубо 4.65лв или гарантирана год доходност от 17. 20% !!! - и то без да се интересуват от цената - ей на този въпрос продължавам да не намирам отговор - как си подбират инвестициите тези фонд мениджъри ?
Коментар
-
като писах по-рано за ПФ и другите фондове - за продажба има обявени около 15к постоянно обявени акции при средна цена - грубо 4.65лв или гарантирана год доходност от 17. 20% !!! - и то без да се интересуват от цената - ей на този въпрос продължавам да не намирам отговор - как си подбират инвестициите тези фонд мениджъри ?
Коментар
-
Първоначално изпратено от КамменПървоначално изпратено от ИмператорътКато си купиш сега (да не говорим ако си купил веднага след емитиранетона акциите - като мене) ще ни е все едно на какви нива ще излезеш 15-а година, ако въобще излезеш ;-)
проблема тук е, че трудно се прави пакет
1. много са малко акциите - 400к
2. не са много, дето се разделят с близо 20% год доходност
И с започналото снижаване на банковите лихви .....,
но както и навсякъде, ако знаехме на разтоварващият, колко голям му е зора
Коментар
-
Първоначално изпратено от ИмператорътКато си купиш сега (да не говорим ако си купил веднага след емитиранетона акциите - като мене) ще ни е все едно на какви нива ще излезеш 15-а година, ако въобще излезеш ;-)
проблема тук е, че трудно се прави пакет
1. много са малко акциите - 400к
2. не са много, дето се разделят с близо 20% год доходност
И с започналото снижаване на банковите лихви .....,
но както и навсякъде, ако знаехме на разтоварващият, колко голям му е зора
Коментар
-
на 4.30лв за акция при дивидент 0.75лв - реалният процент е 18. 66%/ като се насложи и полученият дивидент на год. база/ - при среден годишен процент в банки - 7%, се получава доста висока год доходност,но подчертавам за дългосрочни инвеститори - не се знае, ако ти се налага да излизаш, на какви нива ще излезеш, както в момента го правят 3 месеца преди дивидента - трябва на голям зор да си.
Истината е, че това е единствената гарантирано /ако не фалират де/ печеливша акция с гарантиран девидент в следващите 6 год и то на доста по-високи от тези нива.
Не е препоръка за спекула, а за дългосрочна инвестиция, та в тоя ред на мисли се чудя на разните му ПФ и другите фондове !!!
Коментар
-
из статия за маркетинг и плагиатстване в последния брой на вестник "Банкер"... започва с коментар за такситата-менте и после авторът минава на заложните къщи, преди да завърши с ИКЕА и АЙКО
"....Всъщност по-сериозният проблем не е в цената, а в начина, по който се мамят клиенти. В някои случаи копиращите нямат желанието за убийствени надценки и бърза печалба, а просто искат да привлекат повече купувачи и по-сериозен оборот. Освен че е нелоялно, подвеждането на потребителите благодарение на такъв кристален пример за икономически паразитизъм все повече започва да се превръща в основен похват за налагане на дадена марка на нашия пазар. След такситата рецидивът все по-често се среща и в редица други сфери, коя от коя по-близка до обикновения потребител.
Да вземем заложните къщи. Недолюбван заради подозрения в нечисти сделки, бизнесът с малките заеми срещу залог на вещи става все по-популярен у нас. Лидер на пазара е "София Комерс" - дружество, което има мрежа от повече от 130 обекта в повечето големи градове и е представено на Българската фондова борса. Цветовете на фирмата са зелено и жълто, а наименованието е наложено на пазара от близо десет години. Сигурно няма да се изненадате от факта, че повечето конкурентни заложни къщи в София, а и в страната също залагат на жълто-зелена цветова комбинация, а имената варират от "Евро Комерс", през "Соло Комерс", до "Елит Комерс" и "Кеш комерс". Доколко това се отразява на бранша няма как да е ясно, тъй като много от плагиатстващите заложни къщи се движат на ръба на закона и техните клиенти рядко докладват за неприятните последствия от извършените там сделки. "Приетата през миналата година Наредба за дейността на заложните къщи е сериозна крачка към регламентирането на бизнеса, но тя акцентира върху базовите положения в работата на обектите, а не върху отношението между отделните вериги и компании", коментира Вангел Вангелов, председател на Българската асоциация на заложните къщи. "Няма как да бъде ограничено копирането както в нашия бизнес, така и във всяка друга област на пазара. Всичко се отнася до морала на фирмите, а нелоялната конкуренция устоява на всякакви правни норми", допълва още Вангелов."
цялата статия на http://www.banker.bg/?Issue=872&Sect...dc963a8291c2a7
Коментар
-
Защо дивидентът е важен?
05 Март 2010 | 16:00
Криза е. Инвеститорите станаха свидетели на изключително намаляване на стойността на портфейлите си през последните години. В този момент повечето от тях се питат, как да възвърнат част от загубите си?
И докато дивидентната политика по своята същност е ясна на всички, като че ли на пръстите на ръцете се броят компаниите, които изплащат постоянен дивидент на родната борса.
Ето някои неща, върху които родните компании с добър бизнес и стабилни финансови потоци могат да помислят.
Дивидентът е от изключителна важност за инвеститорите, особено в момента. Той е един от малкото доходи, на които могат да разчитат, в момент, когато капиталовата печалба е под въпрос.
Той може и да е една от причините, поради които инвеститорите могат да инвестират така ценните средства в момента в книжата на една компания.
Дивидентът сигнализира за здрав фундамент, стабилен бизнес и добро финансово състояние, едни от водещите условия за да се инвестира в дадена компания.
В корпоративната история на САЩ, преди Фед да задължи компаниите да изнасят регулярна информация за инвеститорите относно своите финанси през 30-те години на миналия век, дивидентът е бил един от основните симптоми за финансово здраве на компаниите.
И макар да имаме добра регулация и относително редовни отчети, дивидентът би бил още една гаранция за инвеститорите относно стабилността и стратегическото развитие за българските компании.
Трябва да се отбележи фактът, че дивидентът е един от основните компоненти, следен от институционалните инвеститори при решението им да инвестират в една или друга компания.
Това е един от малкото компоненти, използвани при изчисляването на реалната стойност и цена на акциите на една компания.
Обикновено дивидент се изплаща от големите и развити компании с печалби, като така той се превръща в още едно доказателство в очите на инвеститорите за това, че компанията е добра. Това, разбира се, само по себе си не означава, че компания, която не изплаща дивидент е финансово зле или няма печалба.
Много често развиващи се компании, които не са достигнали период на пълна зрялост, предпочитат да реинвестират своите положителни финансови резултати, вместо да ги разпределят между акционерите си. Малко компании, ориентирани към ръст, изплащат дивидент.
В тази насока може да се каже, че много от родните компании, пазарни лидери или с „нормален ръст", не попадат в графата развиващи се и спокойно могат да погледнат към възможността да зарадват инвеститорите.
Много инвеститори наблюдават дивидентната доходност на компаниите, изчисляван като процент на годишния дивидент от стойността на дадена акция, за да вземат решение къде и дали да инвестират.
При компаниите с добри перспективи за ръст в бъдеще обикновено е нормално дивидентната доходност да е по-ниска. Тя се повишава при пазарни лидери със стабилни позиции и в настъпила пълна зрялост.
За дивидента е важно не само неговата стойност или дивидентната доходност, но и неговата история. Важно е да има постоянство при изплащания дивидент през последните няколко години, което до известна степен се приема като гаранция за бъдещото му получаване.
Друг важен фактор при дивидентите е тяхната норма на повишение във времето. Тя също до голяма степен предопределя решението за инвестиране в книжата на една компания.
Промяната на дивидента е симптом за бъдещото развитие. Това важи с пълна сила за компаниите със стабилна дивидентна история. Намаляването на дивидента от подобна компания е признак за сериозни притеснения за развитието на бизнеса и алармира инвеститорите.
За да изплаща дивиденти, една компания трябва да има много добър мениджмънт на паричните си потоци, добро планиране и управление, неща характеризиращи като цяло доброто й ръководене. Още един повод за родните компании да се замислят върху изграждането на една стратегическа дивидентна политика.
Коментар
-
Първоначално изпратено от мечето ЙогиПървоначално изпратено от КамменПървоначално изпратено от мечето ЙогиДали ще имаме още една сделчица днес на 4,30 ??
Не е препоръка.
Ако не ви харесва, не я купувайте. За мен е добре, да ми присъства в портфейла. Дивидентите на Хима и Енемона не ме кефят. Не е препоръка.fuск the bеаr - give me the bееr
Коментар
Коментар