Съобщение
Collapse
No announcement yet.
София Комерс - Заложни къщи (SCOM, SCOP)
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от Спекулант79 Разгледай мнение
Явно не му отърва да говори за такива работи
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от Zdravko74 Разгледай мнение
Интересно мнение колега ! А нещо за печалбите и изплащаните дивиденти няма ли да кажеш ?
- 2 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от ThePawnbroker Разгледай мнениеИзглежда коментиращите тук не са запознати с дейността на дружеството, а правят сметките академично(по учебник) . С риск да ви разочаровам, погледнете размера на фирмата майка преди 15г и ще видите, че няма ръст на компанията. Ако си направите труда да видите през годините къде и какви обекти е имала фирмата, ще видите, че те осезаемо намаляват.Все още се рекламират обекти в разни градове, без те фактически да съществуват или ако ги има, са фасада на бизнес само. Буквално изтърбушени, без реални активи обекти. Фирмата майка е била силна някога в бранша си - преди над 20години,но днес няма нищо общо със "славните" си години. Гръбнака на фирмата, нейните стари кадри отдавна ги няма - или са напуснали, пенсионирани или бачкат в конкуренцията или самите те са си основали конкурентни фирми. Дори човека изградил бизнеса го е предал отдавна на дъщеря си и си порка от обяд винце за 200лв бутилката. Посетете който и да е обект на фирмата, после го сравнете с някой друг, близък до вас, във вашия град на която и да е друга фирма. Проблема им въобще не е капитала, а цялостната организация и мениджмънт. Не мисля, че срещу записания капитал, стоят дори половината физически активи - оценката на активите им е силно раздута(например телефон, взет в обезпечение 2015г за 200лв. и не продаден, се води по баланс на тази стойност, а той струва кръгла нула вече). Дотук обсъждах фирмата майка. Колкото до новото дружество... бас държа , че положението ще е същото или даже по-зле.То не е нова схема, те си имаха подобна фирма за ипотечно кредитиране през годините, пълна с кофти активи.Сега просто ще рефинансират болуците с пари на балъците. Иначе конкурентни компании в България има над 1000 - небанкови финансови интитуции. С доста повече пари и икономия от мащаба. Има регистър към БНБ за който се интересува. Пазар за ипотеки с 4%-5% месечна лихва, след 2014г фактически няма, защото банките дават на Сульо и Пульо пари, дори без ипотека. Имам познати, кифли, които получиха десетки хиляди потребителски кредити... дори без платени осигуровки, без имущество, без поръчители... и си купиха S класи и джипове.(Кредита е кеш, не е обвързан с автомобила, не е лизинг). Ако банките ограничат кредитирането и имотния пазар спече, ще има ниша за раздаване на заеми, но пък тогава обезпеченията няма да са ликвидни, както беше в края на 90те. Разбира се, който не рискува, не печели, аз само светвам червена лампичка да сте по-внимателни.
- 1 like
Коментар
-
Изглежда коментиращите тук не са запознати с дейността на дружеството, а правят сметките академично(по учебник) . С риск да ви разочаровам, погледнете размера на фирмата майка преди 15г и ще видите, че няма ръст на компанията. Ако си направите труда да видите през годините къде и какви обекти е имала фирмата, ще видите, че те осезаемо намаляват.Все още се рекламират обекти в разни градове, без те фактически да съществуват или ако ги има, са фасада на бизнес само. Буквално изтърбушени, без реални активи обекти. Фирмата майка е била силна някога в бранша си - преди над 20години,но днес няма нищо общо със "славните" си години. Гръбнака на фирмата, нейните стари кадри отдавна ги няма - или са напуснали, пенсионирани или бачкат в конкуренцията или самите те са си основали конкурентни фирми. Дори човека изградил бизнеса го е предал отдавна на дъщеря си и си порка от обяд винце за 200лв бутилката. Посетете който и да е обект на фирмата, после го сравнете с някой друг, близък до вас, във вашия град на която и да е друга фирма. Проблема им въобще не е капитала, а цялостната организация и мениджмънт. Не мисля, че срещу записания капитал, стоят дори половината физически активи - оценката на активите им е силно раздута(например телефон, взет в обезпечение 2015г за 200лв. и не продаден, се води по баланс на тази стойност, а той струва кръгла нула вече). Дотук обсъждах фирмата майка. Колкото до новото дружество... бас държа , че положението ще е същото или даже по-зле.То не е нова схема, те си имаха подобна фирма за ипотечно кредитиране през годините, пълна с кофти активи.Сега просто ще рефинансират болуците с пари на балъците. Иначе конкурентни компании в България има над 1000 - небанкови финансови интитуции. С доста повече пари и икономия от мащаба. Има регистър към БНБ за който се интересува. Пазар за ипотеки с 4%-5% месечна лихва, след 2014г фактически няма, защото банките дават на Сульо и Пульо пари, дори без ипотека. Имам познати, кифли, които получиха десетки хиляди потребителски кредити... дори без платени осигуровки, без имущество, без поръчители... и си купиха S класи и джипове.(Кредита е кеш, не е обвързан с автомобила, не е лизинг). Ако банките ограничат кредитирането и имотния пазар спече, ще има ниша за раздаване на заеми, но пък тогава обезпеченията няма да са ликвидни, както беше в края на 90те. Разбира се, който не рискува, не печели, аз само светвам червена лампичка да сте по-внимателни.
- 4 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от Спекулант79 Разгледай мнениеЩе опъна акордеона довечераЖабчето работи на пълни обороти !
- 2 Харесвания
Коментар
-
В Документа за допускането стойността на предлаганите акции е определена чрез дисконтиране със среден коефициент 11 на прогнозираната печалбата през 2034 умножена по среден коефициент Цена/Печалба 11 и разделяне на очакваната капитализация на броя на акциите (обикновени и привилегировани)
Определя се и настоящата стойност на бъдещите парични потоци от дивиденти, които увеличават стойността на привилегированите акции:
При коефициент на дисконтиране 11 настоящата стойност на дивидентите е 1,24. Добавя се към получената стойност на обикновена акция към 2034 г., за да се получи настоящата стойност на привилегирована акция.
Получаваме настояща стойност на привилегирована акция средно (дисконт 11%, P/E 11) от 4,60 лв., а за обикновена 3,36 лв. Така настоящата стойност на дружеството според Документа за допускане при реализиране на емисията би била 14,68 млн. лв.
Колкото повече години се включат в изчислението на сегашната стойност при прогнозирания ръст на печалбата, толкова по-голяма е справедливата стойност на една акция.
Защо емисионната стойност на привилегированата акция е определена на 3 лв. при положение, че справедливата стойност е изчислена с 30% повече не открих в Документа за допускане. Вероятно се прави отбив за новите акционери.
В представянето на емисията твърдо се заяви, че първите 2-3 години дивидент по обикновените акции няма да се изплаща, както и че дивидента по тях няма да е по голям от този по привилегированите. В Документа за допускане изчисления с възможен дивидент по обикновените акции липсва, затова ги направих при предположение, че след третата година от емисията по обикновените акции се изплаща дивидент от 0,15 лв.
Тъй като обикновените акции получават парични потоци от дружеството, работния капитал е по-малко и в края на 2034 г. нетната печалба е 2633 хил. лв. (преди 3851 хил. лв.) или около 0,66 лв./акция.
Дисконтираме печалбата и оценяваме акцията през коефициента Цена/Печалба:
Дисконтираме получените дивиденти по обикновените акции:
Получаваме настояща стойност на една обикновена акция (дисконт 11%, P/E 11) от 2,97 лв. (преди без дивидент 3,36 лв.)
Дисконтираме получените дивиденти по привилегированите акции:
Получаваме настояща стойност на една привилегирована акция (дисконт 11%, P/E 11) от 3,58 лв. (преди без дивидент по обикновените 4,60 лв.)
Настоящата стойност на дружеството при изплащане от 2026 г, на дивидент по обикновените акции по 0,15 лв., норма на дисконтиране 11% и P/E 11 се получава 12,48 млн. лв.
При такава оценка за 2024 г. P/E би било 14,15, а P/B около 1,4.
Според мен инвестициите независимо какви са трябва да се оценяват по паричните потоци, които се очаква да генерират независимо какви са – облигации, акции, имоти, земя, депозити и т.н. Несигурността в тези потоци, т.е. риска при доходността би следвало да намалява оценката. Практически обаче по-често на по-рисковите начинания хората дават по-висока цена поради възможностите за по-висока доходност без да отчитат, че шансовете за реализирането й понякога са нищожни. Облигациите са по-ниско рискови от акциите, чисто юридически с правата които дават, и са с по-сигурни парични потоци и заради това би следвало при еднакви параметри да са по-високо оценени от акциите.
- 7 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от Poncho Разгледай мнение
.... Премията за сферата на дейност на ИпоТех не ми се струва достатъчна. В близки страни има банкови облигации със сходни лихви. TBI Bank пласира при лихва 9%, а съвсем скоро на BEAM ще излезе и Логос при доходност 9,3-10,5% с обезпечени с ипотека облигации, като и двете емисии са със значително по-кратък период от предлаганите от ИпоТех привилегии. ......
Малко много ми идва на този етап капитализация от 12 млн.лв. за дружество с евентуални активи от 7 млн. лв.
Има, според мен голяма, разлика между акция и облигация. Нормално е да има разлика и в лихвата. При облигацията, ще си прибереш само лихва и номинал накрая. При акцията, цар Пазар решава. И колкото по-дълъг срока на привилегията, толкова по-добре. А дали ще продадеш, ако искаш, на 3, на 6 или на 1лв... А може да ги продадеш и след 2 години. Времето ще покаже. И допълнителни дивиденти не са съвсем изключени, за разлика от облигациите за 2 години.
Капитализацията я смяташ като предполагаш една и съща цена на акции с привилегии и такива без. Обикновените може и да не ги пуснат на оферта изобщо, а на колко ще приеме пазара е съвсем друг въпрос.
- 2 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от inta53 Разгледай мнение
Дядо Кольо ще те схруска за закуска!!!
Коментар
-
Първоначално изпратено от melon Разгледай мнениеТова, което е в плюс при тази емисия е отличната репутация на емитента, която е доказвана във времето назад. Защото реално няма как да бъдат сравнявани с друга компания, която предлага по-голяма доходност, но поне за мен са тотално неизвестни.
Дядо Кольо ще те схруска за закуска!!!
Коментар
Коментар