IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Софарма АД (SFA / SFARM)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Конфликта дойде от това, че Донев им измъкна Труд и 24 часа под носа. Те много се бяха наточили за почти пълен монопол, и до тогава успяваха успешно да изтласкат или да купят всеки. Дори и Иво Прокопиев се огъна. Но с Донев поне за сега удрят на камък и силно се надявам така и да продължи.

    За дивидента и бонуса съм съгласен.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
      За мен е нормално да се раздава част от печалбата на мениджмънта. Но е справедливо тази част от печалбата да е вързана с дивидентите за миноритарите. А в момента пропорцията е пракалено много в полза на мениджмънта.
      За тези конфликти с КОРП, тви 7 и други подобни това са пълни глупости. Някакви хора са решили, че могат да казват какво да става в България, скъсали са с реалността и са потънали в нарцисизма си. И са решили че Донев им пречи и почват лична вендета. Пълни простотии правят, защото благоденствието на КОРП няма да продължи кой знае колко дълго - за сега успяха да прехвърлят политическите дивиденти от БСП на ГЕРБ, но дали и следващото правителство ще им се върже е голяма неизвестна. Така че това са си еднодневки. Той и Божков бе добре с две правителства, пък кво стана изведнъж.
      По червеното - Хем сме свършили много работа и голяма печалба , хем положението може да стане лошо и дай да намалим дивидента...
      Пропорционално или голям бонус и голям дивидент или няма бонус и никакъв дивидент ....

      По синьто - за да има конфликт трябва да има две страни - аз не определяп кой е виновният, но обикновено когато става въпрос за много пари са виновни и двамата а и не ме интереса... Важното че се прави лош имидж на мойте акции.....

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
        Четвърто - Обещан 60 % дивидент ,три години напред при листването в Полша....
        Пето - раздадени средства от 3 % от печалбата на него и менинджмънта .. това от Божков и Пътища сигурно го е взел ...
        За мен е нормално да се раздава част от печалбата на мениджмънта. Но е справедливо тази част от печалбата да е вързана с дивидентите за миноритарите. А в момента пропорцията е пракалено много в полза на мениджмънта.

        За тези конфликти с КОРП, тви 7 и други подобни това са пълни глупости. Някакви хора са решили, че могат да казват какво да става в България, скъсали са с реалността и са потънали в нарцисизма си. И са решили че Донев им пречи и почват лична вендета. Пълни простотии правят, защото благоденствието на КОРП няма да продължи кой знае колко дълго - за сега успяха да прехвърлят политическите дивиденти от БСП на ГЕРБ, но дали и следващото правителство ще им се върже е голяма неизвестна. Така че това са си еднодневки. Той и Божков бе добре с две правителства, пък кво стана изведнъж.

        Коментар


        • Здравейте, и аз искам да дам мнение и в подкрепа на желанието ви за дивидент. Мисля че е абсолютно задължително и коректно спрямо всички акционери г-н Донев да изпълни обещанието си дадено така публично, още повече че това се случи при листването в Полша. В случая излъгани бихме били не само ние местните, а и всички чужди инвеститори. Нека да напомня на г-н Донев,че е градил име и имидж толкова години Софарма и компаниите от групата да станат едни от най-качествените на борсата и не бива с лека ръка да зачерква всичко постигнато и най вече доверието което имахме в него.

          Препоръка е към г-н Донев да прочете това както и останалите мнения във форума, ако все още желае да запази доверието дадено му от многото дребни акционери тук.
          Поздрави и лек ден на всички !

          Коментар


          • Първоначално изпратено от puf paf Разгледай мнение
            Като се замисля за обещанието на господин Донев да даде 60 % от печалбата за дивидент първото което ми изкача в главата са думите -

            " Това което аз мога да ти обещая , никой друг не може да ти го даде "

            само че, този път някой дадоха дори повече от колкото обещаха

            а господин Донев си остана само с обещанията.
            Никой не се интересува какъв е бил Донев преди години...
            Интересува ме какво прави сега а действеята не са еднозначни....
            Първо историята с Любо пъпката и конфликта с вестниците ...
            Второ Конфликта с КОРП и проверка на Софарма до девето коляно и проблема със скъпите лекарства....
            Трето неизпълненото първото увеличение на капитала в Доверие и подвеждане на хиляди дребни заради него.
            Четвърто - Обещан 60 % дивидент ,три години напред при листването в Полша....
            Пето - раздадени средства от 3 % от печалбата на него и менинджмънта .. това от Божков и Пътища сигурно го е взел ...
            Шесто -ПФ искат бъдещо развитие или пари сега..толкова ли е зле Софарма че се отказват от дивидент фондовете ...
            Седмо - ако се дадат свободните пари като дивидент ,банките ще скочат защото изтегля необходимите им средства за заеми а не заради лоша капитализация ..
            Осмо - или Софарма е зле и няма нужда от дивидент или е добре и да се изпълняват обещанията...
            Това е положението и не ме интересува дали ме чете...
            Аз мога да напиша още 550 довода че трябва да даде ако иска да бъде коректен и предвидим мажоритар............
            Ще отговорите че Черепа ,Сашо Апаша и Захариев са си добре ама всеки момент може да дойдат баретите и да ги овъргалят пред някоя болница .....Хората искат зрелища а Донев е вече едно от лицата в Зрелища поне по телевизията на Бареков ....
            Едно време Керезов поне отговаряше на въпросите ....

            Коментар


            • Първоначално изпратено от man_united Разгледай мнение
              Има резон в мислите ти, но ме извини, че не мога да се съглася че "Единствените които имат значение са дългосрочните заеми". Даже според мен е обратното по-важни са краткосрочните 151 млн. разхвърлени по дружествата, защото те трябва да се платят до 1 година. Едно е да ти идва плащане на лихва, едно е на лихва + главница. Верно е че те обикновено не се плащат, а се отварят наново, но пък ако в дружеството (дъщерните основно) няма кеш и банката се закеркенечи, какво правим?
              Мисля, че за това и ОД иска да намали дивидентите, за да остане някой сигурен лев, ама това определено удря по акцията!
              Приказвай с някой банкер да видиш какво ще ти каже - убеден съм че ще е същото което аз ти казвам.

              Текущите дългове са опасни първо - ако нарастват непропорционално спрямо оборота - т.е. фирмата разчита изключително много на банково финансиране за да си финансира ръста - което би говорило за сериозни проблеми с пласмента на продукцията - това при софарма го няма

              текущите пасиви надвишават текущите активи - т.е. фирмата е с отрицателен нетен оборотен капитал - това би било сериозен проблем, защото означава че един евентуален спад на приходите ще се отрази много силно на възможностите на фирмата да си връща дълга - това при софарма го няма

              Приходите на фирмата играят много силно без ясен цикъл - отново при софарма не е така

              Фирмата работи с много нисък марж на брутната печалба - при софарма не е така.

              Тук нещата изглеждат ясни - клиентите на софарма имат по-труден достъп до банкови кредити от самата софарма, за това софарма взима оборотно финансиране от банки, за да може да продава разсрочено на клиентите си. За мен този модел при подобна голяма фирма е супер. Пръво защото така си вдига приходите и второ защото клиентите и стават зависими от нея. Т.е. тези банкиво кредити всъщност са много по-ефективни от всяка реклама за създаване на лоялност И ако ги няма всъщност щеше да бъде отрицателно за компанията.

              Изобщо като цяло смятам че Софарма има много нисък бизнес и финансов риск и доста добра рентабилност. Убеден съм че и всяка банка с която работи софарма мисли същото. Изобщо супер комбинация. Обаче не искат да дават добри дивиденти което е минус.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                Голяма част от заемите им са текущи - т.е. това си е нормално оборотно финансиране, което се връща с оборота. А тъй като краткосрочните им активи значително надхвърлят краткосрочните им пасиви, и в същото време приходите са им относотилено постоянни и маржа добър, то тези заеми съвсем спокойно може да не се гледат. Това са заеми които се връщат от самия оборот.

                Единствените които имат значение са дългосрочните заеми - а те са само за 23 милиона на консолидирана основа. Което ясно говори че влиянието на банките върху Софарма е на практика никакво. За сравнение кеша на софарма в банки - е 32 милиона. Т.е. По-вероятно е софарма да извива ръце на банки, а не обратното. Ако някоя банка е готово да си развали отношенията със Софарма заради дивидент от 60% от печалбата- значи тази банка не става за чеп за зеле.
                Има резон в мислите ти, но ме извини, че не мога да се съглася че "Единствените които имат значение са дългосрочните заеми". Даже според мен е обратното по-важни са краткосрочните 151 млн. разхвърлени по дружествата, защото те трябва да се платят до 1 година. Едно е да ти идва плащане на лихва, едно е на лихва + главница. Верно е че те обикновено не се плащат, а се отварят наново, но пък ако в дружеството (дъщерните основно) няма кеш и банката се закеркенечи, какво правим?
                Мисля, че за това и ОД иска да намали дивидентите, за да остане някой сигурен лев, ама това определено удря по акцията!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Чичо Уорън Разгледай мнение
                  Немога да разбера тази ваша любов към дивидентите. Още повече, че ще ви вземат и 5% данък.

                  Давам ви малко храна за размисъл:
                  Вариант 1 - 5 ст дивидент;
                  Вариант 2 - обратно изкупуване на 2,8 млн собствени акции (приблизително същата стойност като дивидента);

                  Кое според вас ще има по-голям ефект върху цената на акцията?
                  Искренно съжаллявам ,точно с Вас трябва да се разяснява;
                  1, Сте с по голям опит ,а не уважавате първичният инстинкт -самосъхранението.
                  2, Криза е, алтернативи много всички се борят за "моя+твоя" капитал;- следва аз и Ти да си решим къде и как .
                  3,На висок глас ,от високо място беше заевено от БАЩАТА на фамилията , че в тези времена ще води дивидентна политика!!!;- и само да вметна ,че няма да е необходимо да изпълни обещаните 60%,ако реализира 50% от тях, при конкретните обстоятелства всеки "син" би го разбрал.
                  4,Аз лично влязах и след ОБЯВЕНИТЕ НАМЕРЕНИЯ на БАЩИЦАТА увеличавам, защото те препокриват житейското ми правило да деля на три !
                  5,След като вече съм дал своя глас не желая да ми всяват мисълта ,че съ ме прее,,,, излъгали на сред мегдана в купом с другите

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от man_united Разгледай мнение
                    По моите бакалски сметки в годишния консолидиран и одитиран отчет за 2011 г. имат 320 млн. СК и 357 ПК, от които 175 млн. банкови заеми.
                    Не виждам как това ти се струва "малко дълг"!?!
                    Голяма част от заемите им са текущи - т.е. това си е нормално оборотно финансиране, което се връща с оборота. А тъй като краткосрочните им активи значително надхвърлят краткосрочните им пасиви, и в същото време приходите са им относотилено постоянни и маржа добър, то тези заеми съвсем спокойно може да не се гледат. Това са заеми които се връщат от самия оборот.

                    Единствените които имат значение са дългосрочните заеми - а те са само за 23 милиона на консолидирана основа. Което ясно говори че влиянието на банките върху Софарма е на практика никакво. За сравнение кеша на софарма в банки - е 32 милиона. Т.е. По-вероятно е софарма да извива ръце на банки, а не обратното. Ако някоя банка е готово да си развали отношенията със Софарма заради дивидент от 60% от печалбата- значи тази банка не става за чеп за зеле.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                      Между другото това с банките са само оправдания - Софарма има относително малко дълг и достатъчно кеш и почти никакъв бизнес с Гърция. ....
                      По моите бакалски сметки в годишния консолидиран и одитиран отчет за 2011 г. имат 320 млн. СК и 357 ПК (вкл. малцинственото участие), от които 175 млн. банкови заеми.
                      Не виждам как това ти се струва "малко дълг"!?!
                      Last edited by man_united; 19.05.2012, 09:54.

                      Коментар


                      • То тука работата е 1 към 1 приказката за лъжливото овчарче.
                        От мене 1 огромен жълт картон.
                        Съвсем скоро ще стане ярко червен ( плюс включване в игнор списък) освен ако на ОСА не се приеме следното предложение :

                        1. Запазване на предложения дивидент от 16% от печалбата ( щом са щастливи с това банките и новите инвеститори) като абсолютна сума.

                        2. Донев Инвестмънтс получава 10% дивидент от печалбата и с разликата от 6% се осигуряват обещаните 60% дивидент на акционерите физически лица.

                        Обещанието изпълнено, пито платено, всички доволни.
                        Нали четял Инвестор. Да видим - има ли топки.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                          Между другото това с банките са само оправдания - Софарма има относително малко дълг и достатъчно кеш и почти никакъв бизнес с Гърция. Така че е съвсем очевидно че просто не им се дава дивидент. Не им се дели с миноритарите. което вече си е съвсем лоша новина, защото е видно че миналата година бе много добра за дружеството. И ако дори в такава добра година не искат да делят, значи очевидно човек не може да разчита на по-добро.
                          За съжаление си напълно прав и мисля , че на всички им е ясно това

                          Коментар


                          • Между другото това с банките са само оправдания - Софарма има относително малко дълг и достатъчно кеш и почти никакъв бизнес с Гърция. Така че е съвсем очевидно че просто не им се дава дивидент. Не им се дели с миноритарите. което вече си е съвсем лоша новина, защото е видно че миналата година бе много добра за дружеството. И ако дори в такава добра година не искат да делят, значи очевидно човек не може да разчита на по-добро.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Чичо Уорън Разгледай мнение
                              Немога да разбера тази ваша любов към дивидентите. Още повече, че ще ви вземат и 5% данък.

                              Давам ви малко храна за размисъл:
                              Вариант 1 - 5 ст дивидент;
                              Вариант 2 - обратно изкупуване на 2,8 млн собствени акции (приблизително същата стойност като дивидента);

                              Кое според вас ще има по-голям ефект върху цената на акцията?
                              5 ст дивидент по-скоро лоша новина - 15ст обаче е друго нещо. Особено ако е свързано с въвеждане на дивидентна политика за разпределяне на 60% от печалбата за дивиденти.

                              Обтантите изкупувания единственото което правяте да намаляват волатилността на акцията. Което поне мен лично никак не ме кефи. Предпочитам си високата волатилност, за да може човек да играе според очакванията си, а не една права линия с +-5% от която човек нищо не може да спечели - особено пък при мизерен дивидент.

                              Коментар


                              • Немога да разбера тази ваша любов към дивидентите. Още повече, че ще ви вземат и 5% данък.

                                Давам ви малко храна за размисъл:
                                Вариант 1 - 5 ст дивидент;
                                Вариант 2 - обратно изкупуване на 2,8 млн собствени акции (приблизително същата стойност като дивидента);

                                Кое според вас ще има по-голям ефект върху цената на акцията?

                                Коментар

                                Working...
                                X