IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Арома АД (AROM / AROMA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Малко е съмнително с този отчет, дано си запазят позициите, че иначе става лошо.
    http://magicstone-bg.com
    Икуство от камък.

    Коментар


    • Как го виждате този отчет, ще ни бъде ли , или ще става още по зле.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от дългосрочен
        Тук нещата започват да изглеждат добре.Трябва само мажоритаря да го вкараме малко в ред и да вдигне още рентабилността, което мисля,че го е разбрал. Тогава всичко ще си дойде на мястото.
        Абе ти и тука ли си дългосрочен ? (То едва ли имаш друг избор...)
        Не е препоръка... !!!
        "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

        Коментар


        • Все пак успя да ни прекарат Луканови и да ни продадат участието си в Астера,Интересно от къде пари?Пак заем ще взимаме сигурно.

          Коментар


          • Тук нещата започват да изглеждат добре.Трябва само мажоритаря да го вкараме малко в ред и да вдигне още рентабилността, което мисля,че го е разбрал. Тогава всичко ще си дойде на мястото.

            Коментар


            • Фениксе, земи още една статия:
              "Ален мак" увяхва
              Най-старото козметично предприятие в България може да престане да обслужва облигационни си заем

              От Десислава Николова
              всички статии от този автор

              В

              Петър Терзиев твърди, че е в патова ситуация
              Фотограф: Надежда Чипева
              Спонсорирани връзкиЕлин Пелин – Новият Retail CityАнализ на Euromonitor International за развитието на световния туристически пазар
              Всъщност най-старата козметична марка в Европа не е Nivea. Тя има по-голям брат – българската паста за зъби "Поморин", която е на 54 години. През следващите седмици собствеността върху това късче история, както и върху цялото предприятие – пловдивската козметична фирма "Ален мак", може да се смени. Причината е, че компанията е на границата да престане да обслужва облигационната си емисия, след като кредиторите й отказаха да одобрят тегленето на нов банков заем, както и да разсрочат лихвите по емисията. Според самата компания 80% от облигациите се държат от групата TBI чрез взаимните й фондове, пенсионните фондове "Доверие" и застрахователната компания "Булстрад".

              Седемгодишно буксуване

              "Ален мак" беше последната раздържавена козметична компания – едва през 2002 г. тя беше продадена за 5.5 млн. долара на българското дружество на швейцарската фирма "Ефектен унд финанц", която се представлява в България от Петър Терзиев. Той е известен като зет на последния министър-председател от времето на Тодор Живков – Георги Атанасов. Терзиев беше съдружник в "Балканфарма", чрез която участва в приватизацията на трите фармацевтични завода в Дупница, Троян и Разград и след това той и съдружникът му Георг Цветански препродадоха фирмата на исландската "Актавис", собственост на Тор Бьорголфсон.

              В момента козметичното предприятие е собственост на "Ален мак България" с единствен акционер регистрираната на Вирджинските острови "Н и Ю лабораторис".

              През 2006 г. "Ален мак" издаде обезпечени облигации и набра 6.5 млн. евро, за да развива дейността си. Падежът им е на 30 юни 2011 г., като параметрите на емисията са лихва от плаващ EURIBOR плюс 4.75%, но не по-малка от 7.5% и изплащана на тримесечна база заедно с главницата. През миналата година "Ален мак" се забави с изплащането на дължимото към края на първото тримесечие. Затруднения с обслужването на емисиите си заради кризата имаха и други компании.

              В средата на годината облигационерите одобриха преструктуриране на емисията, като се съгласиха фирмата да отложи шест от следващите девет амортизационни плащания. Това значи, че за периода от 30 юни 2009 до 31 декември 2010 г. "Ален мак" нямаше да погасява главницата, а трябваше да изплаща само лихвите. Те бяха повишени до 9.95%. По този начин компанията си спестяваше 3.25 млн. евро, с които да продължи дейността си по време на кризата. След това "Ален мак" трябваше да изплати дължимата главница и лихва на три равни вноски от по 1.625 млн. евро.

              В края на декември 2009 г. обаче "Ален Мак" поиска от облигационерите си разрешение да не плаща и лихвите в следващата една година. Освен това компанията поиска да изтегли банков кредит за над 1 млн. евро, като за това да бъде учредена ипотека на имоти на предприятието в полза на бъдещия кредитор и освен това предложи на облигационерите да редуцират обезпеченията по емисията. Този път те не одобриха предложението.

              На ръба на затварянето

              Според писмо от "Ален мак", изпратено и до "Капитал", предложенията им са били продиктувани от тежката икономическа криза, засегнала както доставчиците им на суровини и материали, така и дистрибуторите, търговците на едро, търговските вериги и крайните потребители. По думите на Петър Терзиев на компанията се е налагало да иска авансово плащане от своите клиенти. Заради липсата на средства през последното тримесечие при получени поръчки за 12 пазара в размер на 1.2 млн. евро фирмата е успяла да изпълни договорите си на стойност едва 848 хил. евро. През есента облигационерите изпратили в управлението на фирмата свой представител, който бил уведомен за острата необходимост от оборотни средства.

              Според Терзиев по независима оценка на обезпеченията, направена от компания, избрана от облигационерите през ноември 2009 г., "Ален мак" поддържа 280% стойност на обезпеченията над стойността на задълженията при договорени в облигационния заем 160%. "Намаляването на нивото на обезпеченията би дало възможност те да бъдат използвани за привличане на други оборотни средства", смята Терзиев. По думите му фирмата винаги е изразявала готовност за независим одит, но не е в състояние да си позволи този разход в момент, в който отказва 30% от поръчките си.

              "В момента сме в патова ситуация – не бихме могли да работим без оборотни средства. Предприятието притежава множество активи – недвижими имоти и запазени марки и патенти, но в момента голяма част от тях служат за обезпечение. От друга страна, собствеността ни е неликвидна - пазарът на недвижими имоти е замрял, а пазар на интелектуалната собственост в България и Русия (един от основните пазари на компанията) няма", коментира Терзиев. По думите му фирмата има желание да се бори, но няма оборотни средства, и очаква от облигационерите си разумно решение.

              Представител на облигационерите, който пожела анонимност, коментира, че в "Ален мак" от доста време ги бъркат с източник на задължително финансиране. "Не разрешихме кредита, тъй като изчислихме, че перспективите пред дейността на предприятието са такива, че по-скоро бихме увеличили задлъжнялостта, отколкото да увеличим платежоспособността", коментира Даниела Петкова, изпълнителен директор на пенсионноосигурителна компания "Доверие".

              Общото събрание на облигационерите засега не планира други стъпки. Ключова дата обаче е краят на този месец, когато трябва да бъде извършено следващото лихвено плащане. В момента "Ален мак" е в просрочие, за което дължи наказателна лихва. Ако козметичната фирма не плати обаче от 1 февруари влиза в следващата фаза на незабавна изискуемост на всички дължими плащания до падежа на облигационната емисия.

              "Не сме сигурни, че ще успеем, полагаме всички усилия", каза Петър Терзиев.

              Коментар


              • Много добра статия Единствената ми забележка е, че можехте да включите инфо за Астера козметикс, все пак е публична компания.

                Дела от 48% от Астера се води за 5013 хил в отчета на Арома.
                По-интересните неща от отчета на Астера са:
                Активите намаляват от 6,208 хил на 4,826 хил
                Основният капитал пада на 2,496 хил от 3,166 хил
                Приходите падат на 1487 хил от 2806 хил (981 хил от четки за зъби, 388 хил от мокри кърпички)
                Печалбата пада на 618 хил от 1,254 хил
                Почти цялата печалба през последните години отива за дивиденти
                42% от компнията държи Лукан Луканов
                Работниците намаляват на 22 от 33.
                Произвеждат и продават четки за зъби и мокри кърпи
                Имат 1,262 хил заем от Булбанк
                Имат да изплащат 629 хил дивиденти

                Коментар


                • Арома - отново на фондовия пазар след 15 месеца отсъствие

                  Investor.bg изготви кратък профил на компанията във връзка с подновеното й участие в борсовата търговия

                  http://www.investor.bg/?cat=85&id=90058

                  Коментар


                  • Аз съм доволна,влязох и излязох,здраве да е,друг път пак

                    Коментар


                    • Планирана подкрепа и мен ме изненадаха, с малко пари върнаха цената, но при повишаваш пазар, а ако бе надолу според мен цената щеше да е доста по ниска...
                      Не се бъзи-кай !!!

                      Коментар


                      • Никой не коментира днешната търговия по тази позиция... За месеците, през които нямаше търговия, пазарът падна с над 50%, а днес акциите на Арома повишиха цената си с 2% спрямо тогава.
                        "The most valuable commodity I know of is information." Gordon Gekko

                        Коментар


                        • Цената бързо си дойде на мястото за съжаление Доне поне ни се размине търговото за останалите към 52% на Астера .ops:

                          Коментар


                          • СЪОБЩЕНИЕ от дата 9-11-2009


                            НА ВНИМАНИЕТО НА ИНВЕСТИЦИОННИТЕ ПОСРЕДНИЦИ – ЧЛЕНОВЕ НА ЦЕНТРАЛЕН ДЕПОЗИТАР АД


                            Уважаеми колеги,

                            С настоящето Ви информираме, че на 09.11.2009 г. в „Централен депозитар” АД е постъпило съобщение от частен съдебен изпълнител г-н Мариян Петков, с което се вдигат всички обезпечителни мерки, наложени срещу „Арома” АД с обезпечителна заповед от 21.07.2008 г.
                            Към датата на вдигането на обезпечителните мерки – 09.11.2009 г., обработването на сделките с акциите на „Арома” АД ще бъде оперативно продължено в системата на „Централен депозитар” АД.

                            http://www.csd-bg.bg/

                            И защо трябваше да чакаме цяла седмица, за да пусне търговията СД на БФБ?

                            Коментар


                            • Разгеле....ще си имаме Аромки
                              Бая отлежали ама каква ли ще им е цената?

                              Коментар


                              • 2009-11-13 - Съобщение от БФБ София АД

                                На проведено заседание на Съвета на директорите на БФБ-София АД по Протокол № 44/13.11.2009 год., е взето следното решение:
                                На основание чл. 65, ал. 5 от част IV Правила за търговия към Правилника за дейността на Българска фондова борса – София АД и във връзка с получено от Централен депозитар АД уведомление за вдигане на наложения запор върху регистрирания капитал на Арома АД-София, Съветът на директорите на БФБ-София АД възстановява търговията с акциите на Арома АД-София /6AR/, считано от 16.11.2009 год.
                                "The most valuable commodity I know of is information." Gordon Gekko

                                Коментар

                                Working...
                                X