IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българска роза-Севтополис АД (4BJ / SEVTO)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
    врътката е при 0, 55
    А някой чакаха 5 лв.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от shokova terapia Разгледай мнение
      Между другото, както каза някъде и bigBear, и аз съм песимистично настроен, че оценката ще е по някакъв измислен метод и нищо чудно ако ни разочароват. (въпреки, че не ми се иска)
      Въз основа на справедливата цена на акциите на участващите в преобразуването дружества се формира съотношение на замяна от 0.554192, което означава, че една акция на преобразуващото се дружество “БЪЛГАРСКА РОЗА - СЕВТОПОЛИС” АД следва да се замени с 0.554192 акции на приемащото дружество “СОФАРМА” АД.

      Коментар


      • врътката е при 0, 55

        Коментар


        • Първоначално изпратено от dessi_georgieva Разгледай мнение
          Май Ви стана любима тази хартийка.
          На мен ми харесваше преди. Щом разбрах къде ще ходи и ми се изпари ентусиазма.
          Язък за още 1 добра акция.
          Успех с обмяната.

          Коментар


          • Май Ви стана любима тази хартийка.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение
              Разбира се, че имаш право на своя си логика. Но същата логика имат и акционерите в Софарма, в която ще се вливаме. Така че според мен по-важно е, колко е справедливата стойност на бизнеса на Севто и на бизнеса на Софарма, в която ще станем акционери и ние. При пазарна цена от 2.40 лева за акция в Софарма, каквато аз ще получа като акционер в Севто, справедливата ми оценка за акцията на Севто е между 2.50 и 3 лева, но съм сигурен, че Оги Донев не мисли така. За него акцията на Софарма струва да речем 3 лева, а тази на Севто 2.
              Между другото, както каза някъде и bigBear, и аз съм песимистично настроен, че оценката ще е по някакъв измислен метод и нищо чудно ако ни разочароват. (въпреки, че не ми се иска)
              Не е препоръка

              Коментар


              • Първоначално изпратено от gunnar Разгледай мнение
                Точно в това е разковничето - и SEVTO и SFARM са подценени, така че въпросът е коя компания е по-подценена. Очевидно договорът за вливането е правен с данни от по-стари отчети и едва ли може да се очаква съотношение 1:1. От друга страна пък, предполагам че Софарма и свързаните с нея лица няма да имат право да гласуват на ОСА на Севтополис, на което ще се одобрява договора. Това значи че ако на Доверие не им харесва съотношението просто няма да гласуват "За" вливането.
                А те щото доверие не са дупе и гащи с мажото на фармата ...
                Не е препоръка

                Коментар


                • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение
                  Разбира се, че имаш право на своя си логика. Но същата логика имат и акционерите в Софарма, в която ще се вливаме. Така че според мен по-важно е, колко е справедливата стойност на бизнеса на Севто и на бизнеса на Софарма, в която ще станем акционери и ние. При пазарна цена от 2.40 лева за акция в Софарма, каквато аз ще получа като акционер в Севто, справедливата ми оценка за акцията на Севто е между 2.50 и 3 лева, но съм сигурен, че Оги Донев не мисли така. За него акцията на Софарма струва да речем 3 лева, а тази на Севто 2.
                  Точно в това е разковничето - и SEVTO и SFARM са подценени, така че въпросът е коя компания е по-подценена. Очевидно договорът за вливането е правен с данни от по-стари отчети и едва ли може да се очаква съотношение 1:1. От друга страна пък, предполагам че Софарма и свързаните с нея лица няма да имат право да гласуват на ОСА на Севтополис, на което ще се одобрява договора. Това значи че ако на Доверие не им харесва съотношението просто няма да гласуват "За" вливането.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение
                    Разбира се, че имаш право на своя си логика. Но същата логика имат и акционерите в Софарма, в която ще се вливаме. ....
                    Това няма никакво противоречие с акционерите от Фармата. Освен това ще им трябват техни акции при следващите сливания със Медика, Унифарм и т.н
                    Те също заслужават да притежават оценени правилно акции на Севто, тъй като и те са участвали и то с най-голям дял във възкръсването на Севто. Т.е. те също биха спечелили, ако акциите се оценят по 3лв, както казваш, защото ще имат и по-големия дял от тях, като нови акции на фармата.
                    Но пък фармата не е казала, че ще имитира нови акции, а правеше обратно изкупуване на собствени, с които смяташе да прави това сливане, по думите на О.Донев. Но за тези 3-4 мил обратно изкупени акции на фармата ще е именно гаврата - ако само с тях бъдат обезщетени акционерите на севто.
                    Дори ако се погледне показател, който се използва при придобиване на компании - EV/EBITDA, то за да се изравни този на севто с този на фармата (ев/ебитда на фармата за текуща цена), то Акцията на Севто тр. да струва двойно спрямо сегашната и съответно пак сме в онзи споменат и от теб диапазон 2,5 - 3,0 лв. Както и да го гледаш, все там някъде би могло да се приеме за справедлива цена.
                    Ако фармата получи повече от своите си акции срещу справедливо определена цена за Севто, не мисля, че непременно тр. да е проблем за нея самата, а по-скоро обратното.
                    Не е препоръка

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от shokova terapia Разгледай мнение
                      Kak да няма значение миналото, като именно тогава с парите на акционерите е спасено от фалит дружеството, наляти са 17,2 милиона за 2005 до 2007и какво сега - да им дадат по-малко ли, защото няма значение миналото. А през това време работейки с този капитал дружеството е добавило няма и половината на това, което са наляли акционерите. Дружеството е на акционерите и капитала също. Риска е бил техен. Сега ако ги прецакат с по-малка сума от натрупания соб. капитал ще е гавра. Какво има чак толкова да не виждаш в логиката. Участвал съм в последните 2 увеличения на капитала, когато са наляти 15 милиона лв. и имам право и на своята си акционерна логика.
                      Разбира се, че имаш право на своя си логика. Но същата логика имат и акционерите в Софарма, в която ще се вливаме. Така че според мен по-важно е, колко е справедливата стойност на бизнеса на Севто и на бизнеса на Софарма, в която ще станем акционери и ние. При пазарна цена от 2.40 лева за акция в Софарма, каквато аз ще получа като акционер в Севто, справедливата ми оценка за акцията на Севто е между 2.50 и 3 лева, но съм сигурен, че Оги Донев не мисли така. За него акцията на Софарма струва да речем 3 лева, а тази на Севто 2.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение
                        Не виждам много логика в съжденията ти, тъй като миналото няма никакво значение, а само настоящето и бъдещето. Въпреки това по моите сметки цената пак излиза между 2.5 и 3 лева, ако се гони справедлива оценка спрямо това, което ще получим, а именно акции в Софарма.
                        Въпреки това много ме съмнява Оги Донев да отпусне такава цена в оценката, но да видим
                        Kak да няма значение миналото, като именно тогава с парите на акционерите е спасено от фалит дружеството, наляти са 17,2 милиона за 2005 до 2007и какво сега - да им дадат по-малко ли, защото няма значение миналото. А през това време работейки с този капитал дружеството е добавило няма и половината на това, което са наляли акционерите. Дружеството е на акционерите и капитала също. Риска е бил техен. Сега ако ги прецакат с по-малка сума от натрупания соб. капитал ще е гавра. Какво има чак толкова да не виждаш в логиката. Участвал съм в последните 2 увеличения на капитала, когато са наляти 15 милиона лв. и имам право и на своята си акционерна логика.
                        Не е препоръка

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от shokova terapia Разгледай мнение
                          Ще е голяма гавра, ако не се оцени справедливо !

                          Абсолютно.
                          А и изглежда не вярваме вече, че тук ще се направи сливането по адекватни за компанията цени, съдейки по текущи котировки.
                          Сега да кажа какво разбирам под адекватна оценка. Първо - историята на Севто.
                          към 2004 почти беше тръгнало да фалира, когато фармата се решиха да го превземат.
                          Имаше и 3 увеличения на капитала, 2 от тях с емисионна стойност по 1 лв, а третото беше с емисионна 3 лв. на акция, ето как във времето:
                          - март 2005 - увеличение от 750 хил до 3 мил акции с нови около 2,2 мил акции по 1 лв = 2,2 мил. привлечен капитал
                          - юни 2006 - увеличение от 3 мил акции до 6 мил с нови 3 мил акции по 3 лв = 9 мил. привлечен капитал
                          - юни 2007 - увеличение от 6 мил акции до 12 мил с нови 6 мил акции по 1 лв = 6 мил. привлечен капитал
                          Общо привлечения капитал в тази компанийка е около 17.2 милиона лева. Т.е. само акционерите са налели тук 1,43 лв на акция.
                          Ще бъде голяма гавра, ако акционерите, които са си потрошили тук парите с години и са наливали всяка година преди кризата, сега не получат най-малкото натрупания собствен капитал, индексиран с една средна банкова лихва поне за последните 3 години. т.е. поне 2.50-2.60 на хартия. Иначе, както казах, ще ми изглежда като гавра с най-старите акционери.
                          Лично мнение, без да е препоръка.
                          Не виждам много логика в съжденията ти, тъй като миналото няма никакво значение, а само настоящето и бъдещето. Въпреки това по моите сметки цената пак излиза между 2.5 и 3 лева, ако се гони справедлива оценка спрямо това, което ще получим, а именно акции в Софарма.
                          Въпреки това много ме съмнява Оги Донев да отпусне такава цена в оценката, но да видим

                          Коментар


                          • Има ли публикувано съотношението на преобразуването?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Доби Разгледай мнение
                              Значи вчера ти си ми продал
                              тенкю
                              прехвърлях си пакетче чрез покупка и продажба от един посредник към друг
                              Няма защо, щом те кефят 111 бройчички...
                              Зех си ги на малко над кинт преди неотдавна, щото ми ми останаха малко парици от инвестициите в други и по-могъщи компании. Не съм наблягал на Розичката, защото и аз мисля като Батя - дори може Софарма да тласне акцията надолу, та да минат по-тъничко при вливането, разсъждавам си аз така.
                              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от BigBear Разгледай мнение

                                да видим как КФН ще оцени акциите на Севто. Преди доста години една от фармациите придобивани от БалканФарма беше оценена на "справедливо" на половин годишната си печалба при първото внасяне на документите в Комисията.
                                Ще е голяма гавра, ако не се оцени справедливо !
                                Първоначално изпратено от Батя
                                Перспективата за скорошно вливане в майката разваля донякъде добрия сценарий за тая ракета.
                                Поне на мен ми действа охлаждащо на ентусиазма
                                Абсолютно.
                                А и изглежда не вярваме вече, че тук ще се направи сливането по адекватни за компанията цени, съдейки по текущи котировки.
                                Сега да кажа какво разбирам под адекватна оценка. Първо - историята на Севто.
                                към 2004 почти беше тръгнало да фалира, когато фармата се решиха да го превземат.
                                Имаше и 3 увеличения на капитала, 2 от тях с емисионна стойност по 1 лв, а третото беше с емисионна 3 лв. на акция, ето как във времето:
                                - март 2005 - увеличение от 750 хил до 3 мил акции с нови около 2,2 мил акции по 1 лв = 2,2 мил. привлечен капитал
                                - юни 2006 - увеличение от 3 мил акции до 6 мил с нови 3 мил акции по 3 лв = 9 мил. привлечен капитал
                                - юни 2007 - увеличение от 6 мил акции до 12 мил с нови 6 мил акции по 1 лв = 6 мил. привлечен капитал
                                Общо привлечения капитал в тази компанийка е около 17.2 милиона лева. Т.е. само акционерите са налели тук 1,43 лв на акция.
                                Ще бъде голяма гавра, ако акционерите, които са си потрошили тук парите с години и са наливали всяка година преди кризата, сега не получат най-малкото натрупания собствен капитал, индексиран с една средна банкова лихва поне за последните 3 години. т.е. поне 2.50-2.60 на хартия. Иначе, както казах, ще ми изглежда като гавра с най-старите акционери.
                                Лично мнение, без да е препоръка.
                                Не е препоръка

                                Коментар

                                Working...
                                X