IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българска роза-Севтополис АД (4BJ / SEVTO)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от BigBear Разгледай мнение
    Конфликтът на интереси винаги е един от най - трудните за разрешаване. Както казах имам и от двете компании. Верният отговор идва от правилното разбиране на контекста в който се намираш.
    Като акционер на Севто съм против това вливане, като акционер на Софарма съм ЗА.

    Защо

    Защото покупката на Севто на нива от 2 към 1 акция до нива 1 към 1.25 е изгодна за придобиващия и трябва да се направи на каквато и да е цена в диапазона стига да може да се договори.
    какво правим ние всичките всеки ден на борсата - ДОГОВАРЯМЕ СЕ.

    Сега на акционерите на Севто им предлагат сделка и те трябва да решат дали я приемат или ще търсят начини да я подобрят. Това е.
    Ако имаше капиталов пазар в България придобиващата страна щеше да е принудена да наддаде значително над пазарната цена за да придобие една компания и обикновено винаги е добре да си от към страната на придобиваната компания. Печалбите на купувача са в бъдещето от синергии и икономии докато на придобивания възникват веднага. При нас е обратно - важат правилата за дяловите инвестиции - продаващият обикновено не знае как да оцени правилно компанията си и продава значително по-евтино от една реална тествана през аукцион или пазар цена / така прави сделките си Бъфет в началото/. От там за акционерите в купуваната компания ползите са в бъдещето докато за купувача възникват веднага - повишава си счетоводната стойност и печалбата на акция.
    Именно заради това докато няма пазар ролята на арбитър е оставена на КФН.
    Отговори ми честно....Респект!.
    Аз станах във Фармата от неуспял спекулант дългосрочен инвеститор...
    Да видим дивиденската политика догодина ,зимните печарби най силния период и т.н. а и имам в Доверие холдинг ....
    Относно СЕВТО в момента всичкото спекулант е накацало там от леФче и чака да си вземе паят ,никой няма да остане и месец след като се определи цената на акциите . Тези 30 стинки са им предостатъчни ,да не кажем много както го мисля и оценявам ,за да не пият кръвта на миноритарите във Фармата....Даже и нагли в цената за няколко месеца искат 100 % печалба....

    Коментар


    • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение
      обафеме, да те питам ако Оги Донев утре ти предложи 2.50 на акция от Софарма с търгово за отписване, ще му ръкопляскаш ли, защото акциите на Софарма месеци наред се търгуват под тази цена или ще се чустваш ограбен, защото ще ти отпишат компанията и ще останеш с 2 лева и 50 стотинки в джоба?

      И още нещо, ако не гледаме дългосрочния потенциал, какво да гледаме, миналия потенциал или какво?
      Ще ти го кажа така, искаш да ми вземеш акциите които ще ми се изплатят за под 3 години през ЕБИТДА и да ми ги замениш с такива, които ще ми се изплатят за 7 години през ЕБИТДА. Е как искаш да съм навит на тази сделка?
      абсолютно съм съгласен с теб и не мога да кажа и копче, че дружеството е евтино дори на два лева. Просто в случая аз гледам като акционер във фармата и съм доволен, че го взимаме евтино, а ти си от другата страна.

      Това ме кара да се замисля какво трябва да се промени, за да се избегнат подобни конфликти на интереси, при които винаги едните са в ущърб за сметка на другите.
      На ОСА Софарма ще може ли да гласува? Ако да, значи гласуването против е безсмислено, ако не, значи дребните имат шанс, но пък акционерите на Софарма го отнасяме. Може би в такъв случай законът трябва да предвиди назначаване на независим комитет от мениджъри в други големи компании, които да се опитат да елиминират конфликта, но да носят отговорност за взетото решение. Друг вариант е този комитет да покани трети страни да наддават за Севтополис и така да се направи аукцион. Просто размисли.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от obafeme Разгледай мнение
        пък и почти цяла година хартията се търгувала в рейнджа 1,05-1,15 така че какъв е проблема. О Д каза още преди три години, че предстои вливане, така че не е правилно да се гледа дългосрочния потенциал тук. Аз като акционер във фармата смятам, че даже цената е висока.
        обафеме, да те питам ако Оги Донев утре ти предложи 2.50 на акция от Софарма с търгово за отписване, ще му ръкопляскаш ли, защото акциите на Софарма месеци наред се търгуват под тази цена или ще се чустваш ограбен, защото ще ти отпишат компанията и ще останеш с 2 лева и 50 стотинки в джоба?

        И още нещо, ако не гледаме дългосрочния потенциал, какво да гледаме, миналия потенциал или какво?
        Ще ти го кажа така, искаш да ми вземеш акциите които ще ми се изплатят за под 3 години през ЕБИТДА и да ми ги замениш с такива, които ще ми се изплатят за 7 години през ЕБИТДА. Е как искаш да съм навит на тази сделка?
        Last edited by znae6t; 01.11.2012, 12:33.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
          Ако си акционер на Фармата би ли разменил акциите си едно към едно с СЕВТО....
          Конфликтът на интереси винаги е един от най - трудните за разрешаване. Както казах имам и от двете компании. Верният отговор идва от правилното разбиране на контекста в който се намираш.
          Като акционер на Севто съм против това вливане, като акционер на Софарма съм ЗА.

          Защо

          Защото покупката на Севто на нива от 2 към 1 акция до нива 1 към 1.25 е изгодна за придобиващия и трябва да се направи на каквато и да е цена в диапазона стига да може да се договори.
          какво правим ние всичките всеки ден на борсата - ДОГОВАРЯМЕ СЕ.

          Сега на акционерите на Севто им предлагат сделка и те трябва да решат дали я приемат или ще търсят начини да я подобрят. Това е.
          Ако имаше капиталов пазар в България придобиващата страна щеше да е принудена да наддаде значително над пазарната цена за да придобие една компания и обикновено винаги е добре да си от към страната на придобиваната компания. Печалбите на купувача са в бъдещето от синергии и икономии докато на придобивания възникват веднага. При нас е обратно - важат правилата за дяловите инвестиции - продаващият обикновено не знае как да оцени правилно компанията си и продава значително по-евтино от една реална тествана през аукцион или пазар цена / така прави сделките си Бъфет в началото/. От там за акционерите в купуваната компания ползите са в бъдещето докато за купувача възникват веднага - повишава си счетоводната стойност и печалбата на акция.
          Именно заради това докато няма пазар ролята на арбитър е оставена на КФН.
          Мненията ми не са препоръка за покупко продажба на акции.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
            Ако си акционер на Фармата би ли разменил акциите си едно към едно с СЕВТО....
            пък и почти цяла година хартията се търгувала в рейнджа 1,05-1,15 така че какъв е проблема. О Д каза още преди три години, че предстои вливане, така че не е правилно да се гледа дългосрочния потенциал тук. Аз като акционер във фармата смятам, че даже цената е висока.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
              Ако си акционер на Фармата би ли разменил акциите си едно към едно с СЕВТО....
              Към момента ttm Р/Е на севто не е ли към 3, а на фармата 6-7?
              Р/В какви са?
              п. п. Нямам акции.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от BigBear Разгледай мнение
                Тони,

                засягаш един принципен въпрос :

                Чия е печалбата на една компания - на акционерите или на мениджерите. Отговорът за мен е - зависи какво пише в договорите и документите на които е подчинен бизнесът.

                В случая със Севто документите изглеждат така - има акционери които са се обединили да правят един бизнес и са давали пари пропорционално на дяловете за увеличенията на капитала с който капитал компанията е избегнала фалита и е направила нови инвестиции които дават резултат вече.
                Интересът на мениджера възникващ от доброто управление на компанията - Софарма - е защитен чрез продажбата на продукцията на Севто и вече на ниво акционерни отношения не трябва да участва а и няма право - единственото право е като притежател на определено количество дялове. Оценката на тези дялове се извършва на база закони и наредби. Които ако ги нямаше сега никакви акции нямаше да се търгуват както беше през деведесетте години. Именно законът за ценните книжа осмисли търгуването на акции от миноритарни акционери, защото единствено законът и неговите санкции са някаква спирачка пред чисто човешката алчност на мажоритарите.
                Когато компанията е била пред фалит Софарма е споделила риска с миноритарите / не го е поела целия като купи всички акции/ сега когато има печалба тя също трябва да се раздели пропорционално.
                Ако си акционер на Фармата би ли разменил акциите си едно към едно с СЕВТО....

                Коментар


                • Тони,

                  засягаш един принципен въпрос :

                  Чия е печалбата на една компания - на акционерите или на мениджерите. Отговорът за мен е - зависи какво пише в договорите и документите на които е подчинен бизнесът.

                  В случая със Севто документите изглеждат така - има акционери които са се обединили да правят един бизнес и са давали пари пропорционално на дяловете за увеличенията на капитала с който капитал компанията е избегнала фалита и е направила нови инвестиции които дават резултат вече.
                  Интересът на мениджера възникващ от доброто управление на компанията - Софарма - е защитен чрез продажбата на продукцията на Севто и вече на ниво акционерни отношения не трябва да участва а и няма право - единственото право е като притежател на определено количество дялове. Оценката на тези дялове се извършва на база закони и наредби. Които ако ги нямаше сега никакви акции нямаше да се търгуват както беше през деведесетте години. Именно законът за ценните книжа осмисли търгуването на акции от миноритарни акционери, защото единствено законът и неговите санкции са някаква спирачка пред чисто човешката алчност на мажоритарите.
                  Когато компанията е била пред фалит Софарма е споделила риска с миноритарите / не го е поела целия като купи всички акции/ сега когато има печалба тя също трябва да се раздели пропорционално.
                  Мненията ми не са препоръка за покупко продажба на акции.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                    Здравейте момчета,
                    с риск да засегна някой от вас не мога да се съглася с изразените мнения!
                    Въпреки че се уча от много от вас и ценя мненията ви - чакайте малко я да ви върна 2004година!!!

                    "Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отказа да разреши предоставянето на 1 025 487 лв., под формата на предстоящо разсрочване на задължения към държавата по реда на ЗУНК, в полза на “Българска роза Севтополис” АД, Казанлък. КЗК постанови, че това е недопустима държавна помощ, съобщиха от комисията.

                    В хода на проучването е установено, че за периода 2002 г. – 2004 г. “Българска роза Севтополис“ АД има нетна загуба, с изключение на 2003 г., когато е налице нетна печалба, която е в резултат на финансови приходи на дружеството, а не на дейност. През трите години без изключение е налице и отрицателен финансов резултат. Тази тенденция се запазва и през първото шестмесечие на 2004 г.

                    Финансовите показатели на дружеството показват, че е налице ниска ликвидност, висока задлъжнялост и зависимост от кредиторите.

                    Всички банкови сметки и повечето дълготрайни материални активи (ДМА) са запорирани, като обезпечаване на задължения към държавата, което е още едно доказателство за сериозната задлъжнялост на предприятието и за липсата на достатъчно оперативни финансови средства за осъществяване на дейността му, уточняват от КЗК."
                    - Вие сте по-стари от мен на БФБ и сигурно ги помните тези времена?


                    Та нека да погледнем и от другата страна - защита правата на акционерите на СОФАРМА!
                    1. Видимо е в какво състояние Фармата влиза в компанията
                    2. Компанията има пазари благодарение на Фармата
                    3. Компанията има поръчки благодарение на Фармата
                    4. Най-вероятно и европроектите са спечелени с капацитета на Фармата
                    5. През последните 4 години пазарната цена на компанията не е минавала 1,5лева
                    6. Компанията не е раздавала дивидент
                    7. От години е обявено предстоящото вливане
                    8. Супер нисколиквидна компания(ако смятате че може да изкарате повече - продавайте на вашата цена)


                    Е та даже са малко 2 Севто за 1 Фарма!!!
                    Това че някой е влязъл спекулатувно с някакви надежди да изкара пари на гърба на акционерите на Фармата - не е честно спрямо нас!
                    Ще кажете счетоводна ст-ст и цена на активите - дрън дрън дрън!!!
                    Ако я нямаше фармата тези активи щяха ли да работят??? НЕ
                    Хайде продайте К-н дядо Никола или Елтос или Синергон на счетоводна???
                    Истината е че тази компания е това което е защото е клон на СОФАРМА и ако се оцени ликвидността даже пропорцията е във ваша полза!

                    п.с. Защо не следите Имперския индекс човека отдавна написа че е получил смс от чичо Оги с пропорцията на конвертиане и е продал неговите 111бройки
                    Импето мълчи!?!?
                    Само е на извънредното ОСА на Фармата тая хиена - чакаме новини и коментари

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
                      Нека пишат......
                      Това е тяхно право. Но в дадениян случай има две страни с един мажоритар ,но с различна нагласа на миноритарите от двете страни......
                      Е ти сега с Тонито можете да се кефите. И с право.
                      Ма нали се сещате че най важното вече го няма. ДОВЕРИЕТО.
                      И само обратното изкупуване закрепи преди време акцията да не падне под 2 лева.

                      Да не стане така след време ще ми продаватете на 1.60-70
                      Толкова излиза Фармата според оценката на Севтото.
                      Дори по ниско ако сложим и риск "мажо" На 1 $ бих се навил

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                        Здравейте момчета,
                        с риск да засегна някой от вас не мога да се съглася с изразените мнения!
                        Въпреки че се уча от много от вас и ценя мненията ви - чакайте малко я да ви върна 2004година!!!

                        "Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отказа да разреши предоставянето на 1 025 487 лв., под формата на предстоящо разсрочване на задължения към държавата по реда на ЗУНК, в полза на “Българска роза Севтополис” АД, Казанлък. КЗК постанови, че това е недопустима държавна помощ, съобщиха от комисията.

                        В хода на проучването е установено, че за периода 2002 г. – 2004 г. “Българска роза Севтополис“ АД има нетна загуба, с изключение на 2003 г., когато е налице нетна печалба, която е в резултат на финансови приходи на дружеството, а не на дейност. През трите години без изключение е налице и отрицателен финансов резултат. Тази тенденция се запазва и през първото шестмесечие на 2004 г.

                        Финансовите показатели на дружеството показват, че е налице ниска ликвидност, висока задлъжнялост и зависимост от кредиторите.

                        Всички банкови сметки и повечето дълготрайни материални активи (ДМА) са запорирани, като обезпечаване на задължения към държавата, което е още едно доказателство за сериозната задлъжнялост на предприятието и за липсата на достатъчно оперативни финансови средства за осъществяване на дейността му, уточняват от КЗК."
                        - Вие сте по-стари от мен на БФБ и сигурно ги помните тези времена?


                        Та нека да погледнем и от другата страна - защита правата на акционерите на СОФАРМА!
                        1. Видимо е в какво състояние Фармата влиза в компанията
                        2. Компанията има пазари благодарение на Фармата
                        3. Компанията има поръчки благодарение на Фармата
                        4. Най-вероятно и европроектите са спечелени с капацитета на Фармата
                        5. През последните 4 години пазарната цена на компанията не е минавала 1,5лева
                        6. Компанията не е раздавала дивидент
                        7. От години е обявено предстоящото вливане
                        8. Супер нисколиквидна компания(ако смятате че може да изкарате повече - продавайте на вашата цена)


                        Е та даже са малко 2 Севто за 1 Фарма!!!
                        Това че някой е влязъл спекулатувно с някакви надежди да изкара пари на гърба на акционерите на Фармата - не е честно спрямо нас!
                        Ще кажете счетоводна ст-ст и цена на активите - дрън дрън дрън!!!
                        Ако я нямаше фармата тези активи щяха ли да работят??? НЕ
                        Хайде продайте К-н дядо Никола или Елтос или Синергон на счетоводна???
                        Истината е че тази компания е това което е защото е клон на СОФАРМА и ако се оцени ликвидността даже пропорцията е във ваша полза!

                        п.с. Защо не следите Имперския индекс човека отдавна написа че е получил смс от чичо Оги с пропорцията на конвертиане и е продал неговите 111бройки
                        само да добавя, няма как чичо Оги да не е говорил с кака Дани по темата. Те са акционер и в двете, така че най-вероятно има "ДА" от Доверие

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
                          Не си прав тони. Не може да се рови в миналото, защото не всички сме акционери от тогава. Я питай тези които след последния отчет купуваха перспективите на компанията на 1,40-1,50 преценявайки през отчета че тя заслужава 3 лева.
                          И на следващия ден излиза оценката на Оги че ще им даде по половин акция от Софарма или по 1,30 акция. Е, несправедливо е! Аз съм преценил че искам да съм акционер в Севто, не в Софарма, там нямам акции. Щом искат да ми менкат акциите, поне да ме обезщетят по-справедливо. Има си обективни критерии за оценка на база отчетите и те показват че оценителя на Оги ни прецаква най-нагло!
                          Недей да се поддаваш на необективна оценка само защото си акционер в Софарма. Тя е голяма компания и дали ще даде някой стинка отгоре за Севто нищо няма да усети. Мисля че добрата репутация която ОД е готов да нацапа ще му струва много повече
                          Самата оценка където искате акция срещу акция във Фармата е гавра с акционерите във Фармата....

                          Коментар


                          • Ако вие оценявате Севто на 1,8 аз пък оценявам Фармата на 4,7 лв....
                            и аз също съм писал до КФН едно време ,но ако КФН се върже на едни миноритари срещу други ще пишеме и ние....

                            Коментар


                            • Не си прав тони. Не може да се рови в миналото, защото не всички сме акционери от тогава. Я питай тези които след последния отчет купуваха перспективите на компанията на 1,40-1,50 преценявайки през отчета че тя заслужава 3 лева.
                              И на следващия ден излиза оценката на Оги че ще им даде по половин акция от Софарма или по 1,30 акция. Е, несправедливо е! Аз съм преценил че искам да съм акционер в Севто, не в Софарма, там нямам акции. Щом искат да ми менкат акциите, поне да ме обезщетят по-справедливо. Има си обективни критерии за оценка на база отчетите и те показват че оценителя на Оги ни прецаква най-нагло!
                              Недей да се поддаваш на необективна оценка само защото си акционер в Софарма. Тя е голяма компания и дали ще даде някой стинка отгоре за Севто нищо няма да усети. Мисля че добрата репутация която ОД е готов да нацапа ще му струва много повече

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                                Здравейте момчета,
                                с риск да засегна някой от вас не мога да се съглася с изразените мнения!
                                Въпреки че се уча от много от вас и ценя мненията ви - чакайте малко я да ви върна 2004година!!!

                                "Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отказа да разреши предоставянето на 1 025 487 лв., под формата на предстоящо разсрочване на задължения към държавата по реда на ЗУНК, в полза на “Българска роза Севтополис” АД, Казанлък. КЗК постанови, че това е недопустима държавна помощ, съобщиха от комисията.

                                В хода на проучването е установено, че за периода 2002 г. – 2004 г. “Българска роза Севтополис“ АД има нетна загуба, с изключение на 2003 г., когато е налице нетна печалба, която е в резултат на финансови приходи на дружеството, а не на дейност. През трите години без изключение е налице и отрицателен финансов резултат. Тази тенденция се запазва и през първото шестмесечие на 2004 г.

                                Финансовите показатели на дружеството показват, че е налице ниска ликвидност, висока задлъжнялост и зависимост от кредиторите.

                                Всички банкови сметки и повечето дълготрайни материални активи (ДМА) са запорирани, като обезпечаване на задължения към държавата, което е още едно доказателство за сериозната задлъжнялост на предприятието и за липсата на достатъчно оперативни финансови средства за осъществяване на дейността му, уточняват от КЗК."
                                - Вие сте по-стари от мен на БФБ и сигурно ги помните тези времена?


                                Та нека да погледнем и от другата страна - защита правата на акционерите на СОФАРМА!
                                1. Видимо е в какво състояние Фармата влиза в компанията
                                2. Компанията има пазари благодарение на Фармата
                                3. Компанията има поръчки благодарение на Фармата
                                4. Най-вероятно и европроектите са спечелени с капацитета на Фармата
                                5. През последните 4 години пазарната цена на компанията не е минавала 1,5лева
                                6. Компанията не е раздавала дивидент
                                7. От години е обявено предстоящото вливане
                                8. Супер нисколиквидна компания(ако смятате че може да изкарате повече - продавайте на вашата цена)


                                Е та даже са малко 2 Севто за 1 Фарма!!!
                                Това че някой е влязъл спекулатувно с някакви надежди да изкара пари на гърба на акционерите на Фармата - не е честно спрямо нас!
                                Ще кажете счетоводна ст-ст и цена на активите - дрън дрън дрън!!!
                                Ако я нямаше фармата тези активи щяха ли да работят??? НЕ
                                Хайде продайте К-н дядо Никола или Елтос или Синергон на счетоводна???
                                Истината е че тази компания е това което е защото е клон на СОФАРМА и ако се оцени ликвидността даже пропорцията е във ваша полза!

                                п.с. Защо не следите Имперския индекс човека отдавна написа че е получил смс от чичо Оги с пропорцията на конвертиане и е продал неговите 111бройки
                                Нека пишат......
                                Това е тяхно право. Но в дадениян случай има две страни с един мажоритар ,но с различна нагласа на миноритарите от двете страни......

                                Коментар

                                Working...
                                X