IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дивиденти, дивиденти, ДИВИДЕНТИ !!!

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение

    Позиция по позиция. Друг недостатък на авторската ти система е, че отразява с лаг представянето, тоест чак на Нова година ще разбереш, че една инвестиция не е била добра, а тя може де почнала да се влошава от февруари премерно. Не че няма да го забележиш, но тогава системата (или както там си я наричаш) става безмислена, не ти дава инфо в реално време.

    Що в един ексел в един ред не сложиш (А) средна цена на придобиване, (Б) текуща цена, (В) кап дох [ (Б-А)*100 ], (Г) последен дивидент нето, (Д) див дох [ (Г/А)*100 ], (Е) акумулиран* дивидент, (Ж) Нетен резултат във валутата [ (Б-А)*брой акции + Ж ], (З) Нет Рез % [ (Ж/Цялата сума по придобиването)*100 ]

    С нетния резултат в процент ще можеш да сравняваш круши и ябълки, тоест Газпром vs. HSBC vs. София Комерс при това в реално време, ако си местиш текущата цена редовно.

    Обаче аз никога не съм те чувал да говориш за превалутиране. Колона (З) може и според мен трябва да е по-комплексна, защото не отразява колебанията в цените на валутите. Според мен английските ти инвестиции изглеждат плачевно в лева, ако са придобивани в паунд. Не злорадствам, аз самият си поплаках ноември '16 и март т.г., когато закривах такива позиции.

    *За да ти отчита случаите, когато си прибрал повече от един дивидент

    Едит: виждам в последното мнение говориш за евроцентове, значи в евро купуваш, аспакаих се, калкулирано ти е всичко
    Много добре написано! Само би ли пояснил това + Ж във формулата на кол. Ж?
    Vanitas vanitatum...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
      Ами към началото и към края на годината - драги - защото все някаква дата трябва да се засече. Защо да не е 01.01 ? Бих могъл да избера напримерно и 18.02. да кажем. Както казах - датата на сборището е приложима само за нашия пазар - как тогава да съпоставя с нетукашните си инвестиции?
      Позиция по позиция. Друг недостатък на авторската ти система е, че отразява с лаг представянето, тоест чак на Нова година ще разбереш, че една инвестиция не е била добра, а тя може де почнала да се влошава от февруари премерно. Не че няма да го забележиш, но тогава системата (или както там си я наричаш) става безмислена, не ти дава инфо в реално време.

      Що в един ексел в един ред не сложиш (А) средна цена на придобиване, (Б) текуща цена, (В) кап дох [ (Б-А)*100 ], (Г) последен дивидент нето, (Д) див дох [ (Г/А)*100 ], (Е) акумулиран* дивидент, (Ж) Нетен резултат във валутата [ (Б-А)*брой акции + E ], (З) Нет Рез % [ (Ж/Цялата сума по придобиването)*100 ]

      С нетния резултат в процент ще можеш да сравняваш круши и ябълки, тоест Газпром vs. HSBC vs. София Комерс при това в реално време, ако си местиш текущата цена редовно.

      Обаче аз никога не съм те чувал да говориш за превалутиране. Колона (З) може и според мен трябва да е по-комплексна, защото не отразява колебанията в цените на валутите. Според мен английските ти инвестиции изглеждат плачевно в лева, ако са придобивани в паунд. Не злорадствам, аз самият си поплаках ноември '16 и март т.г., когато закривах такива позиции.

      *За да ти отчита случаите, когато си прибрал повече от един дивидент

      Едит: виждам в последното мнение говориш за евроцентове, значи в евро купуваш, аспакаих се, калкулирано ти е всичко
      Last edited by unsworth; 13.06.2017, 10:42.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение

        понеже и аз съм с малка сметка и така изхождайки от моя опит да те попитам, разходите за сделка не ти ли влияят на доходноста,
        ми то като купиш 2-3 броя акции, то таксата колкото половината дивидент за годината, как ги смяташ тогава?
        Е, това се отразява в средната ми цена. А и моят посредник - скромни такси, пък и не винаги аз - по 2-3 акции. По-често срещани бройки в чуждият портфейл са ми 11, 33, 22 напримерно. 9 или 18 евроцента оскъпяване на акция от посреднически комисион - това не е толкова страшно.
        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
          Ами към началото и към края на годината - драги - защото все някаква дата трябва да се засече. Защо да не е 01.01 ? Бих могъл да избера напримерно и 18.02. да кажем. Както казах - датата на сборището е приложима само за нашия пазар - как тогава да съпоставя с нетукашните си инвестиции?
          понеже и аз съм с малка сметка и така изхождайки от моя опит да те попитам, разходите за сделка не ти ли влияят на доходноста,
          ми то като купиш 2-3 броя акции, то таксата колкото половината дивидент за годината, как ги смяташ тогава?
          “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

          Коментар


          • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

            Разликата между моя начин на инвестиране и твоя е че ти гледаш само и единствено дивидентната доходност, а аз се стремя да отчитам и потенциала, развитието и най-вече усещането ми за дадена компания или даден сектор. Не казвам че моя начин е правилен, просто че е такъв. Смятам си го така, за да знам колко ми е дивидентната доходност на целия портфейл, за да имам някаква представа дали се движа добре или не чак толкова.
            Е-е-е, грешиш, ако мислиш, че аз гледам само дивидентът Не - когато анализирам някоя нова компания - първо гледам бизнесът и: в кой сектор работи? Доколко стратегически важен е той? Доколко е могъща или иновативна? Доколко е значима - или е "пето колело" в браншът си? После цифричките: 1 продажби, 2 дивидент, 3 задлъжнялост, 4 печалба. Държа на сосни дивиденти: да, но сгодността на дивидентът е само елемент от общата картина. Старая се да намаля рискът, създавайки си пакети от водещите компании в някой сектор, които - като микс - няма как да бъдат заобиколени. Примерно подобни комбинации са GSK и Pfizer или Мидичката и Газпромът. Следващият микс, който ще си направя, са Rio Tinto и BHP.
            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

            Коментар


            • Ами към началото и към края на годината - драги - защото все някаква дата трябва да се засече. Защо да не е 01.01 ? Бих могъл да избера напримерно и 18.02. да кажем. Както казах - датата на сборището е приложима само за нашия пазар - как тогава да съпоставя с нетукашните си инвестиции?
              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                Аферим, Професоре: мъдрият си е мъдър. Особено е важна твоята точка 4 - и то на нашата борса, защото ако малко по-големите инвеститори измежду нас тръгнат да излизат от някоя позиция, ще я сринат кат` тако`а - и къде им отива капиталовата доходност?

                Манцев - драги - аз не смятам така, защото за мен е по-важно с какво да се нагувича сгодно сега или в около близко време, а не доколко сгодно съм се нагувичил с нещо преди осем години. При това положение ако смятам както казваш ти, картината се изкривява. Какво като съм си купувал средно Трейдингчета на 2.14 кинта, щом сега вече не мога да сторя това?
                Разликата между моя начин на инвестиране и твоя е че ти гледаш само и единствено дивидентната доходност, а аз се стремя да отчитам и потенциала, развитието и най-вече усещането ми за дадена компания или даден сектор. Не казвам че моя начин е правилен, просто че е такъв. Смятам си го така, за да знам колко ми е дивидентната доходност на целия портфейл, за да имам някаква представа дали се движа добре или не чак толкова.

                Коментар


                • Мисля, че се получи хубава дискусия на тема "доходности" и в частност за дивидентната такава. Оказа се, че едни като мен, Цането и Манчев, възприемаме инвестирането, а от там и доходностите от него, като ПРОЦЕС, и затова ползваме средните си цени. Други, като Професора и Софикс предпочитат текущата (пазарна) цена, в което също има логика. Въпрос на нагласа и предпочитания. Импето пък си смята неговата към първия ден на годината, което все още не мога да схвана каква точно информация (полза) му носи. Нека не пропускаме и коментара на Инта, че дивидентите са основна цел и двигател на процеса по инвестиране, защото нерядко те са единствената реална (а не виртуална) доходност (възвръщаемост) от този процес. Те са нещото което:

                  1). Реално постъпва в портфейлите ни, независимо от моментните движения на пазара;
                  2). Което ни ориентира до голяма степен относно това доколко една компания (и основно нейният мажоритар) "ни цени" и "уважава". Доколко този мажоритар е склонен да споделя печалбата си с нас по-малките. Доколко "ни заслужава"? Това, поне в България, мисля че е от голямо значение;
                  3). Често обозначава посоката в която се развиваме като инвеститори и степента на риск, която съдържа портфейла ни като цяло.

                  Vanitas vanitatum...

                  Коментар


                  • Аферим, Професоре: мъдрият си е мъдър. Особено е важна твоята точка 4 - и то на нашата борса, защото ако малко по-големите инвеститори измежду нас тръгнат да излизат от някоя позиция, ще я сринат кат` тако`а - и къде им отива капиталовата доходност?

                    Манцев - драги - аз не смятам така, защото за мен е по-важно с какво да се нагувича сгодно сега или в около близко време, а не доколко сгодно съм се нагувичил с нещо преди осем години. При това положение ако смятам както казваш ти, картината се изкривява. Какво като съм си купувал средно Трейдингчета на 2.14 кинта, щом сега вече не мога да сторя това?
                    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                    Коментар


                    • Моето мнение по този дискусионен въпрос е:

                      1. Ясно е, че има два вида печалба (доходност) - капиталова и дивидентна;

                      2. Първата я оценявам като "капиталово отношение" на текущата цена на борсата към покупната (себестойността) с всички разходи и такси, (число, по-голямо или по-малко от 1,00) в момента на решение; По това отношение решавам кои да държа (ако няма риск), като източник от време на време на текущи средства за промяна в портфейла, вкл. за купуване на дивидентни акции; В моя портфейл Соф. трейд. има отношение 1,70, Соф. имот - 1,6, а Атерата сега след дивидента е 0,97;

                      3. Дивидентната е отношение на нетния дивидент към текущата стойност * 100 %. По нея преди EX - дивд. ден (първият без право на дивидент)вземам решение коя е изгодно да държа до преди този ден. Например ще купя Атера за 7,8 % дивидентна с пари от изгодна продажба на М+Ц след нейната EX-дата., вместо Бреф с 3 %. Към всеки момент ми е ясно каква ще ми бъде диивидентната след като получа дивидента. Чрез полученият дивидент НЕ НАМАЛЯВАМ покупната (себестойността), тъй като с него купувам от същата или друга акция и това се отчита автоматично.

                      4. Аз смятам капиталова доходност само за продадените вече акции, а не ей така - виртуална любов, онанизъм!! Сега към средата на годината имам 8.9 % реализирана капиталова и ще имам + 6,7 % дивидентна, но последната мога и да я увелича ако с пари от продажбата на вече "изтеклите" М+Ц, Атера, Бреф и други след тях, купя БТХ с 12,95 % дивидентна, Елана агротрейд с 5,16 % и т.н.

                      5. Цялата тънкост е балансът между капиталовите и дивидентните акции, като оценката е до голяма степен интуитивна?! Все пак аз съм повече за дивидентните акции, но ако трябва да ребалансирам портфейла си, или при опасност, СМЕЛО ПРОДАВАМ от капиталовите акции, не ми свиди.

                      Възможно е да има и други мнения по въпроса, тези съм ги изпитал в течение вече на 20 год. - от закупуването на първите ми две книги в портфейла, "Албена" на цена 6 лв. и "Елкабел" на цена от 20 лв., която след няколко години рухна до 1,20 лв.

                      ПРОФЕСОРЪТ

                      Коментар


                      • За мен дивидентната доходност е основна движеща цел на портфейла!
                        Доходност от положителни разлики и затваряне по спекулативни позиции през тази
                        година имаше доста , но не винаги е "благоразположен" пазара, -пример 2012г
                        С всяка следваща година го надграждам, с изключение на 2015г от Зл. лев - там си имаше
                        плюсово изкривяване, но тази спрямо миналата година ръста е ~ +37%.

                        Коментар


                        • Аз лично си смятам дивидентната доходност спрямо средната ми цена на акция. Годишната ми дивидентна доходност по същия начин.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Бик в атака Разгледай мнение
                            Чичо Манчо, ако купиш дадена акция на 10 лева и цената падне на 5 лв., но има дивидент 1 лв. как ще смяташ дивидентната доходност? По твоята сметка трябва да е 10%. Ама тоя дето я купи на 5 ще каже че доходността е 20%. А как ще я смятаме, ако цената продължи да пада? Ей затова според мен е правилно да се смята по последна цена, а другото си е капиталова печалба или загуба.
                            Приятелю, мисля че смесваш малко понятията. Дай да се разберем за какво спорим! Аз те разбирам какво искаш да ми кажеш, но тук според мен иде реч и разговорът се завъртя около това кой как пресмята реализираната от него дивидентна (сиреч доходността само от дивиденти) доходност от реално извършени (пак от него, от Импето, или всеки друг) инвестиции, за определен период от време. Мисля, че никой тук не говори за доходността си изобщо. Естествено е, че в примера, който си дал дивидентната ми доходност ще е 10%. Твърдо и категорично 10%. Ако обаче ще говорим за общата ми доходност то няма спор, че тя ще е отрицателна -40% (минус 40% = плюс 10% дивидентна минус 50% капиталова). Ако продължи цената да пада дивидентната ми "доходност" (не случайно в кавички) пак ще си е 10%, но общата ми "доходност" от акцията ще става все по-отрицателна и по-отрицателна.

                            Отново подчертавам, че говоря за оценка на реални инвестиции, извършени от нас по различно време, а не за чисто статистически стойности на хипотетична дивидентна доходност съпоставяща стойността на дивидента с моментната пазарна цена. Това всеки може да си го сметне, но какво го грее това?
                            Last edited by Чичо Манчо; 12.06.2017, 22:10.
                            Vanitas vanitatum...

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Бик в атака Разгледай мнение
                              Чичо Манчо, ако купиш дадена акция на 10 лева и цената падне на 5 лв., но има дивидент 1 лв. как ще смяташ дивидентната доходност? По твоята сметка трябва да е 10%. Ама тоя дето я купи на 5 ще каже че доходността е 20%. А как ще я смятаме, ако цената продължи да пада? Ей затова според мен е правилно да се смята по последна цена, а другото си е капиталова печалба или загуба.
                              и аз ги смятам като Чичо Манчо, конкретно в горния пример също нищо не ме притеснява да направя сметката, а ако цената продължи да пада вероятно няма да ми се налага да смятам или ще спре дивидента или нещо друго ще се случи, точно колко печеля от инвестицията(в горната ситуация) ще ми е последната грижа, защото е ясно че не печеля
                              “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                              Коментар


                              • Чичо Манчо, ако купиш дадена акция на 10 лева и цената падне на 5 лв., но има дивидент 1 лв. как ще смяташ дивидентната доходност? По твоята сметка трябва да е 10%. Ама тоя дето я купи на 5 ще каже че доходността е 20%. А как ще я смятаме, ако цената продължи да пада? Ей затова според мен е правилно да се смята по последна цена, а другото си е капиталова печалба или загуба.
                                Събитията не винаги отговарят на очакванията!

                                Коментар

                                Working...
                                X