IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос-дивиденти

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Дивидентът обикновено се получава по сметка на инвестиционния посредник. Дали ще го теглиш към банка или реинвестираш си е твоя работа. Ако го реинвестираш в банковата ти сметка нищо няма да пише.

    Дивидентите с източник страната не се декларират от получателя им в ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ. Те са обект на деклариране само от предприятието.

    Лихви по депозитни сметки с източник страната не се декларират от получателя им в ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ. Те са обект на облагане и деклариране само от търговската банка/клон в страната.

    Дивидентите с източник чужбина се декларират от получателя им в ГДД и се облагат с 5%. Лихви по депозитни сметки с източник чужбина се декларират от получателя им и се дължи данък до 10%.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение
      Явно не можем да стигнем до еднозначно решение, и ще трябва да се консултирам с инвестиционния си посредник и със счетоводителя си. Въпроса ми беше ако примерно вземам 10 години по 1000лв. дивидент, и след 10 години НАП тръгнат да ми проверяват доходите, как точно ще докажа че съм взел 10 000лв. дивиденти, без да съм ги упоменавал в годишната си данъчна декларация. Знам че пет процентния данък се удържа при източника, и аз не дължа данък, но исках да знам дали трябва да ги упоменавам тези доходи. Благодаря на всички за отделеното време и усилия. Смятам да оставя темата, тъй като може да е полезна и за други. Ако модераторите решат могат да я изтрият...


      Уважаеми Манчев,
      дивидентът няма да го получаваш кеш, а по банков път и ако НАП проверяват доходите ти, задължително си вадиш разпечатка от всички банкови сметки за проверявания период от където спокойно може да покажеш колко, от кого и за какво си получил.
      Преживявал съм такава проверка и не съм имал проблеми
      Аз ти пожелавам не по 1000лв., а по 10 000лв.на година дивидент да получаваш. Със здраве и без притеснение да си ги харчиш дори и невписани в годишната данъчна декларация


      Коментар


      • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
        Безимен - хората ти цитираха съответните юридически текстове, ти продължаваш да изливаш бъвочите си туканка. Докато отново те бяха бамнали, отчасти ми липсваше твоето инфантилно бабешко дуднене, но достатъчно бръзо пак стана достатъчно досаден.

        Ценето - тук законът влиза в противоречие - карайки те да декларираш (в някои случаи) доход, върху който не дължиш данък. По тая логика някое мънинко детенце, дето бабите и дядовците му дават по десет лева за рожденият и за именният ден, трябва да подава данъчна декларация. Туканка обаче има и друго - за да декларираш доход - облагаем или необлагаем, то трябва да предоставиш документ за. И както детенцето няма документ за това че бабата и дядото са му дали десетуна, така и инвеститорът може да няма документ за изцоцаният от Южна Негрия (например) дивидент. А след като дори посредникът не може да му набави такъв, то как НАП ще се сдобие с документ, доказващ, че инвеститорът е изцоцал дивидент от някоя дигърска компания в Южна Негрия? Че те тия данъците от незаконните магазини и кафенета в циганските катуни не смеят или не могат да съберат. Нали се сещаш - и за едната страна трябва документ, за да докаже доход, но и за другата трябва документ, за да докаже укрит доход.
        Не съм съгласен, че има противоречие в закона. За доходите от БФБ е ясно. Законът не ни задължава да ги декларираме (и правилно) защото това задължение е вменено на дружествата-платци на дохода. Те са български юридически лица, с дейност на територията на България и като такива се подчиняват на нашето законодателство и са длъжни да подадат информация към НАП за тези (и други) доходи. Това става със справката по чл.73, ал.1 от ЗДДФЛ, която се подава до края на април. Съвсем не е случайно съвпадението на срока за тази справка със срока за подаване на дан.декларации от страна на физ. лица. Друг е въпроса за доходите от чужбина. Не виждам как по друг начин НАП може да събира регулярно тази информация, ако самото задължено лице не я декларира. Под "регулярно" имам предвид "редовно" и "обичайно", а не когато НАП има конкретна проверка, породена от съмнения за доходите на някого и в резултат на тази проверка той следва "да ги доказва", а пък данъчните да ги проверяват, което би било по-скъпо и трудоемко и за двете страни.

        Но мисля, че леко се отклонихме от въпроса на човека. Той питаше дали следва да обявява в данъчната си декларация доходите от дивиденти на БФБ. Краткият отговор е не, не следва.
        Vanitas vanitatum...

        Коментар


        • Ако не се лъжа навсякъде е така. Репортват се но не се таксуват защото това вече в напревено от сорса. Това е за да можел като имаш 10 милиона пари и ти искат инфо от къде ги имаш, да можел да им пойажеш, че са ти от дивс в случай че заплатат ти не може да ти ги докара. Нищо че дивс са 4-5% от всички инвестирани пари и по скоро ще те питат за тях а не за 4те % дивс. Та ако те блазни репортваш и казваш яиж колко съм изкарал. Те и затова посредниците ти оускат съобщение за лихвено плащане, за да не носят отговорността те. От там след като са те уведомили от теб зависи дали ще си ги репортнеш или не.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение
            Явно не можем да стигнем до еднозначно решение, и ще трябва да се консултирам с инвестиционния си посредник и със счетоводителя си. Въпроса ми беше ако примерно вземам 10 години по 1000лв. дивидент, и след 10 години НАП тръгнат да ми проверяват доходите, как точно ще докажа че съм взел 10 000лв. дивиденти, без да съм ги упоменавал в годишната си данъчна декларация. Знам че пет процентния данък се удържа при източника, и аз не дължа данък, но исках да знам дали трябва да ги упоменавам тези доходи. Благодаря на всички за отделеното време и усилия. Смятам да оставя темата, тъй като може да е полезна и за други. Ако модераторите решат могат да я изтрият...
            Ти питаш конкретно за БФБ, а абц ти е цитирал съответните наредби. В потвърждение е и целият ногогодишен опит на достатъчно ного хора туканка. Всичко друго написано по темата, особено от ногократно бамвания заради неадекватство и арогантство безименник, си е чист спам. Има и такива хора - като подушат някой по-нов и неопитен човек - доставя им извратено удоволствие да го плашат, да се гаврят с него и да го заливат с дезинформация за забавление.

            Мани го.
            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

            Коментар


            • Явно не можем да стигнем до еднозначно решение, и ще трябва да се консултирам с инвестиционния си посредник и със счетоводителя си. Въпроса ми беше ако примерно вземам 10 години по 1000лв. дивидент, и след 10 години НАП тръгнат да ми проверяват доходите, как точно ще докажа че съм взел 10 000лв. дивиденти, без да съм ги упоменавал в годишната си данъчна декларация. Знам че пет процентния данък се удържа при източника, и аз не дължа данък, но исках да знам дали трябва да ги упоменавам тези доходи. Благодаря на всички за отделеното време и усилия. Смятам да оставя темата, тъй като може да е полезна и за други. Ако модераторите решат могат да я изтрият...

              Коментар


              • Безимен - хората ти цитираха съответните юридически текстове, ти продължаваш да изливаш бъвочите си туканка. Докато отново те бяха бамнали, отчасти ми липсваше твоето инфантилно бабешко дуднене, но достатъчно бръзо пак стана достатъчно досаден.

                Ценето - тук законът влиза в противоречие - карайки те да декларираш (в някои случаи) доход, върху който не дължиш данък. По тая логика някое мънинко детенце, дето бабите и дядовците му дават по десет лева за рожденият и за именният ден, трябва да подава данъчна декларация. Туканка обаче има и друго - за да декларираш доход - облагаем или необлагаем, то трябва да предоставиш документ за. И както детенцето няма документ за това че бабата и дядото са му дали десетуна, така и инвеститорът може да няма документ за изцоцаният от Южна Негрия (например) дивидент. А след като дори посредникът не може да му набави такъв, то как НАП ще се сдобие с документ, доказващ, че инвеститорът е изцоцал дивидент от някоя дигърска компания в Южна Негрия? Че те тия данъците от незаконните магазини и кафенета в циганските катуни не смеят или не могат да съберат. Нали се сещаш - и за едната страна трябва документ, за да докаже доход, но и за другата трябва документ, за да докаже укрит доход.
                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                Коментар


                • Първоначално изпратено от TheSkorpion Разгледай мнение
                  ....... Вариант е и да попиташ инвестиционния посредник, естествено - това му е работата. .........
                  Успех!

                  Тук съвсем леко грешиш. Не това е работата на инвестиционния посредник.

                  Това е работа за добре познаващ законите в тая сфера - данъчен инспектор.Не казвам адвокат, защото може да познава законите, но там има други обвързаности.

                  Най-добре е: взема се тазгодишната Декларация /ГДД/ - и се чете - РЕД ПО РЕД! Няма как да се сгреши. Това е от мен. Поздрави!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

                    Само където имам документ от посредникът си, с подписи, печати и т.н., че дължа 0.00 лв данъци. Мисля те си имат юристи, специалисти в това.

                    Освен това човекът пита за дивиденти от БФБ. Тотално го объркахте - особено някои от вас. Не съм чул някой де е декларирал дивидентен доход от БФБ и да са го подгонили за това. Манцев - слушай безименникът и ще станеш прецедент, в НАП има да ти се чудят...
                    Тук има и достатъчно хора, получавали години наред дивиденти и от чужбина - нека кажат и те.
                    аз не съм казал че дължиш данъци, а че трябва да декларираш дивидентите, които си получил и данъкът, който си заплатил за тях,
                    и с това приключвам по темата.....
                    нека ако има и други да кажат, че императорската глава не е от най-доверчивите
                    “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                    Коментар


                    • Отново ще почна с нещо интересно. Няма как да не го знаем /инвеститори, спекуланти - дори и двете заедно.../ Но, знаейки го - да се правим на отворени, само защото сме хванали Господ за...клавиатурата... Хмммм...

                      По същество: "Когато данъчно задължено физически лице не подаде годишната си данъчна декларация в срок до 30 април на следващата година се наказва с глоба в размер до 500лв., ако не подлежи на по-тежко наказание, а при повторно нарушение глобата е в размер до 1 000лв."

                      Ама - кой-как се бил изказал /???/ в един форум! Това ли е критерият, за да се реши в НАША ПОЛЗА едно дело???

                      Ади, веееее - тук за пореден път стигам до извода, че императорите са излезли /за малко от детската градина/ - госпоЙцата заспала - и онова се изнизало от леглото /вече му е малко, де - легълцето... и малко му стиска под мишниците..., а крачетата му - космати - опрели в пода.../

                      И сега разсъждавам, смятам си, така, неангажиращо... 18 годинки /приблизително/ се бия по гърдите как "цоцам"... И търся "подкрепа" /и такава не виждам/... Как не ги бях писал аз тия закони!?! Всички тук щяха да са - от милионер нагоре... Един вероятно нямаше да бъде. Не обичал да чете закони. Неговата клетка не се казва "килия" и не е при бай Ставри - на втория етаж, вляво... В нея има ДВА чучура - от единия тече мед, а от другия - масло. Рай! Всеки би пожелал - не18, не 18х3, а още повече години.

                      Доколкото виждам, не задаващият въпроса ще бъде прецедент. Прецедент е императора! Много точно се е охарактеризирал. Какъв ник е пропуснал да си запази!

                      Бъдете здрави! На мен ми е все тая.

                      Коментар


                      • Здравей,
                        Преди известно време, когато започвах с инвеститорската дейност, естествено се поинтересувах и от това като един честен и плащащ данъци български гражданин
                        Истината е една и тя е, че всеки доход от БФБ не се декларира и не се облага с данък. Ако инвестираш извън ЕС, е необходимо да декларираш дохода си. Т.к. аз участвам само на БФБ, не съм се интересувал как става декларирането, но доколкото виждам това не е въпросът - теб те интересува за БФБ. Така че, пак да повторя - не се дължи данък и не се декларира доходност.
                        В подкрепа на това свое твърдение естествено ще приложа някои линкове към други подобни теми и закони. Вариант е и да попиташ инвестиционния посредник, естествено - това му е работата. А по-долу можеш да разгледаш темите, които бяха полезни за мен, а в едната тема има линк и обяснение към самия закон:
                        Линк1 - Подобна тема
                        Линк 2 - Тук все пак биха го описали
                        Линк 3 - Ако не вярваш на нас, то може на самата борса да повярваш
                        Има и още, но оставям да потърсиш. А все пак, ако искаш да се похвалиш с доходност, винаги можеш да го направиш
                        Успех!
                        Мненията ми не са препоръки. Имам само една препоръка - не губете пари.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                          Да, дивидентите се декларират и данък се удържа при източника..
                          При дивиденти в полза на местно физическо лице от източник в България, т.е. дивиденти, разпределени от местни юридически лица,
                          окончателният данък от 5 на сто се удържа и внася от местното юридическо лице - платец на доход, в срок до края на месеца, следващ тримесечието, през който е взето решението за разпределяне на дивидент /чл. 65, ал. 2 ЗДДФЛ/.
                          Самият получател на дивидентите не ги декларира в годишната си данъчна декларация /чл. 52, ал. 1, т. 4 ЗДДФЛ/

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение
                            значи ти е време да се запознаеш с
                            Образец 2081
                            Приложение № 8
                            Част І - Информация за притежаваните акции и дялови участия в дружества в чужбина
                            Част ІII – Информация за придобитите през годината доходи от дивиденти от източници в чужбина

                            Само където имам документ от посредникът си, с подписи, печати и т.н., че дължа 0.00 лв данъци. Мисля те си имат юристи, специалисти в това.

                            Освен това човекът пита за дивиденти от БФБ. Тотално го объркахте - особено някои от вас. Не съм чул някой де е декларирал дивидентен доход от БФБ и да са го подгонили за това. Манцев - слушай безименникът и ще станеш прецедент, в НАП има да ти се чудят...
                            Тук има и достатъчно хора, получавали години наред дивиденти и от чужбина - нека кажат и те.
                            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

                              Искам да ги докажа пред държавата. Все пак това си е доход.

                              Киро ти дава /досега/ правилният съвет.

                              На цитираното ти мнение: точно ГДД ти дава основание да докажеш тоя свой доход. Защо? Забелязал ли си, че полагаш СВОЯ ПОДПИС на всеки лист от декларацията? Там, не може да не си забелязал и, че: "За неверни данни нося отговорност по Чл.... от НК!"

                              Е, аз не виждам нещо, което да е по-добро като доказателство от твоя саморъчно положен подпис - в непосрездствена близост до Чл. 313 /мисля, че беше/ от Наказателния кодекс!

                              Смятам, че съм прав /засега/...



                              Ето го:
                              Чл. 313. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. и доп., бр. 92 от 2002 г.) Който потвърди неистина или затаи истина в писмена декларация или съобщение, изпратено по електронен път, които по силата на закон, указ или постановление на Министерския съвет се дават пред орган на властта за удостоверяване истинността на някои обстоятелства, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба от сто до триста лева.


                              Усещам, че много задълбахме... КВО да праИш? Всеки знае себе си! Успехи!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                                ..... В данъчната декларация има раздел само за подобни доходи от чужбина - и то май не от дивиденти, но от търговийка.
                                ...... в небългария от около една.
                                значи ти е време да се запознаеш с
                                Образец 2081
                                Приложение № 8
                                Част І - Информация за притежаваните акции и дялови участия в дружества в чужбина
                                Част ІII – Информация за придобитите през годината доходи от дивиденти от източници в чужбина


                                “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                                Коментар

                                Working...
                                X