Някой има ли информациа за кои други български курорти сезона започва от април?
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Албена АД (ALB)
Collapse
X
-
Албена посреща първите 700 туристи от Австрийския съюз на пенсионерите
Албена посреща днес първите 700 туристи от Австрийския съюз на пенсионерите, съобщиха от пресцентъра на курорта. В дните до 18 май всяка седмица в черноморския комплекс ще пристигат по 1 300 гости от федералните области Бургенланд, Кернтен, Горна Австрия и Виена.
Хората от третата възраст ще отдъхват в хотелите "Лагуна бийч", "Лагуна гардън" и "Добруджа".
Гостите ще се запознаят с културни и исторически забележителности в Балчик, Варна и Несебър.
"Пролетната среща на пенсионерите" е организирана от австрийския туроператор "Сеньорен Райзен". Гостите ще летят с Австрийските авиолинии и "Лауда еър" до летище Варна, уточняват от пресслужбата на "Албена"-АД.
Коментар
-
ТУИ започва да води туристи от Унгария
Големият европейски туроператор ТУИ (TUI) започва да води туристи от Унгария по българското Черноморие от новия летен сезон. Това обяви представителят на концерна и управител на "ТУИ България" Валентин Йосифов. Гостите ще пристигат чрез компанията "Гулет туристик" (Gulet Touristik), която оперира на унгарския пазар и е част от ТУИ. Йосифов очаква да доведат около 1000 туристи за пръв път. В каталога на "Гулет туристик" са включени ваканционно селище "Елените" и "Дюни", пише в неговата интернет страница. От Обзор е представен хотел "РИУ Мирамар
Коментар
-
Обединението в туризма започна с разцепление
Вместо в изискваната от ЕС единна структура компаниите се сдружават на принципа големи и малки
Мирослав ИВАНОВ | днес, 20:51
Опитите на туристическия сектор да се обедини в изискваната от Евросъюза единна структура, която да представлява и регулира бранша, изглеждат обречени на провал. Разпределението на силите очерта два основни лагера, които дават заявка, че ще се борят до край. Едното сдружение се предлага под името Национален борд по туризъм и беше определено от опонентите му като новата Г-13 в отрасъла заради едрите играчи, събрани в него. Другото е федерация и обхваща предимно по-малки компании. И двете твърдят, че са ползвали германския модел. Там организацията е една, но на федерален принцип.
Битката е за големите права, които ще получи бъдещата структура след влизането ни в Европейския съюз. Изискването е браншът да премине на саморегулация, което означава да издава и контролира регистрациите на туроператорите и категоризирането на хотели, ваканционни селища, писти, плажове и други туристически обекти. Освен това организацията ще участва и в законодателството за сектора, както и в изработването на стратегии за развитие на отделните видове туризъм.
Сега хотелиерите, туроператорите и инвеститорите в бранша са разделени в редица сдружения, като никой не знае с точност колко са, но всяко претендира за национална представителност. Броят на членуващите в тях фирми е над хиляда. Почти толкова са и необхванатите туроператори и хотелиери.
Инициативата за учредяването на Национален борд по туризъм дойде от изпълнителния директор на Българската организация за конгресен туризъм (БОКТ) Поли Карастоянова. Засега тя е подкрепена от 30 компании, които са по-големите играчи в бизнеса. Според официалното съобщение сред тях са представителствата на големите туроператори ТУИ, ИТС и "Томас Кук", Красимир Станев (изпълнителен директор на "Албена" АД), Борислав Дионисиев (собственик на "Бест тур" ЕООД), Радосвет Радев (изпълнителен директор на "Дарик радио"), президентът на Българската голф асоциация Красимир Гергов, собственикът на "Виктория груп" Ветко Арабаджиев, президентът на "МИГ груп" Слави Бинев, собственикът на "Селена холдинг" Младен Мутафчийски, съдружникът в "Глория палас" АД Николай Божинов, "Св. св. Константин и Елена" (собственост на варненската икономическа група ТИМ). Посочва се също, че инициативата се подкрепя и от кмета на София Бойко Борисов, както и от председателя на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) Благой Рагин.
Разпространеният списък предизвика негативни реакции сред поддръжниците на конкурентната организация - федерацията. "Почти целият туристически бранш не подкрепя създаването на Национален борд по туризъм в предложения вид и повечето хора от бизнеса гледат на него като на Г-13", заяви председателят на Съюза на собствениците в Слънчев бряг Елена Иванова, която е и зам.-председател на БХРА. Разминаването в позициите им с Благой Рагин тя обясни като негово еднолично решение, тъй като няма решение на управителния съвет на асоциацията. БХРА, Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА), Българската туристическа камара, техните регионални структури и редица членове планират да създадат федерация, чието учредяване ще бъде обявено във вторник. Това съобщиха председателите на БАТА Донка Соколова и на камарата Цветан Тончев, които също не подкрепят създаването на борда.
"Ако направят стъпка встрани и не се се влеят в борда, ще останат извън кораба на туристическия сектор", каза Поли Карастоянова от инициативния комитет за националния борд. По думите й в тяхната организация ще влязат най-големите и сериозни имена не само в туризма, но и в икономиката. Карастоянова очаква да се присъединят и и авиокомпании, летища, строителни и транспортни компании, рекламни агенции и други фирми, които играят ролята на съпътстващи дейности към туризма.
Алтернативната федерация също се стреми да привлече освен пряко свързаните с туризма и строителни, превозвачески, панаирни и други компании, които са свързани или са обслужващи звена към отрасъла, обясни Елена Иванова.
"Идеята беше да има една структура, а сега се очаква пак създаването на две, което за пореден път ще ни раздели", каза Светлана Панайотова, представител на големия европейски туроператор "Томас Кук" и управител на "Елит турс". Според нея ситуацията обърква представителите на бизнеса коя организация да подкрепят и съответно в коя да членуват.
Противоречията в съществуващите браншови сдружения също ескалират и дори са стигнали дотам, че се заговори за "преврати" на ръководствата им, които са едни и същи от създаването им преди 15 години. "Искаме секторът да излезе с нови лица пред обществото и управляващите", каза Благовест Лефтеров, зам.-председател на БАТА и собственик на "Съншайн турс". Елена Иванова от БХРА подкрепя смяната с уговорката, че сегашните председатели трябва да останат като почетни, защото са се борили за сектора и не трябва да им се обръща гръб. "Сигурно сме се изтъркали вече и ще се оттегля от председателския пост на БАТА на общото събрание през октомври", заяви Донка Соколова. Тя ще остане да членува в организацията с двете си фирми - "ДМ травел" и "Глобал холидейз". Соколова допълни, че до октомври няма да допусне разбиването на организацията, която е изграждана дълги години. По думите й в нея членуват над 350 компании. Туризмът трябва да излезе с нови лица, но да има и приемственост, смята и председателят на туристическата камара Цветан Тончев. Според него секторът има нужда от нови идеи и инициативи, но от анализи и проучвания на пазара, които могат да се правят само от хората с опит.
Коментар
-
Първоначално изпратено от BearПоказатели 31.12.2005 г. 31.12.2004 г.
EPS 4.01 3.79
P/E 19.50 13.22
P/BV 1.41 0.97
ROA 51.54 51.36
ROE 72.93 73.69
Debt/Equity Ratio 0.31 0.33
EBT 19 879 18 446
EBIT 23 374 21 674
EBITDA 33 498 31 519
EBT Margin 0.23 0.24
EBIT Margin 0.27 0.28
EBITDA Margin 0.39 0.41
Net Pr. Margin 0.20 0.21
Счетоводна стойност 55.10 51.51
Сигурен ли си че всичко е точно така както си го сметнал?
Щото при мен нещата са малко по-различни а един от двама със сигурност греши
Коментар
-
Показатели 31.12.2005 г. 31.12.2004 г.
EPS 4.01 3.79
P/E 19.50 13.22
P/BV 1.41 0.97
ROA 51.54 51.36
ROE 72.93 73.69
Debt/Equity Ratio 0.31 0.33
EBT 19 879 18 446
EBIT 23 374 21 674
EBITDA 33 498 31 519
EBT Margin 0.23 0.24
EBIT Margin 0.27 0.28
EBITDA Margin 0.39 0.41
Net Pr. Margin 0.20 0.21
Счетоводна стойност 55.10 51.51
Коментар
-
Сделките с ALB бяха отменени поради сгрешена емисия – продажба на ALB вместо PKB и съответно липса на ценни книжа, за да се покрият извършените сделки. Реда за отмяна на сделки го има в борсовия правилник. Успех на всички !
Грешки и несъответствия
Чл.107. (1) Съветът одобрява реда за отстраняване на грешки и несъответствия,
допуснати по време на търговската сесия.
(2) При наличието на допуснати грешки и несъответствия борсовите посредници
уведомяват Директора по търговия и изпращат до 14:30 ч. в деня на сключване на сделката
следните документи:
1. заявление за корекция по сделка – по образец, одобрен от Съвета;
2. съгласие от насрещната страна по сделката при грешка в количеството, цената или
кода на изтъргуваните ценни книжа;
3. други документи, определени от Директора по търговия.
Чл.108.(1) Членовете на Борсата са длъжни да проверяват дали получената информация
за резултатите от търговската сесия съдържа грешки и несъответствия, съобразно техните
дневници, веднага след сключване на сделка от Системата.
(2) Водещият на сесията, след писмено одобрение от Директора по търговия поправя
грешки и несъответствия, допуснати по време на търговската сесия, съгласно реда по чл. 107,до 15:00 ч. в деня на сключване на сделките.
Чл. 109.(1) Корекции на грешки и несъответствия могат да бъдат извършвани и в деня,
следващ този на сключване на сделката, само ако те не водят до промяна на количеството,
цената или кода на изтъргуваните ценни книжа.
(2) В случаите по ал. 1, Директорът по търговията уведомява писмено ЦД за извършената
корекция. Писменото уведомление съдържа:
1. номер на сделката;
2. борсов код на дружеството;
3. борсов код на брокера продавач;
4. борсов код на брокера купувач;
5. брой ценни книжа;
6. единична цена;
7. за чия сметка е извършена операцията продава;
8. за чия сметка е извършена операцията купува;
9. описание на извършената корекция.
(3) Уведомлението по предходната алинея се счита за получено след потвърждение от ЦД
изпратено до Директора по търговията.
(4) Копие от коригирания отчет по чл. 110, ал. 6 се съхранява в Дирекция “Търговия и
Надзор”.
Коментар
-
v-k Monitor - 4 холдинга начело по ликвидност на борсата
Холдингови дружества отново са начело по ликвидност в класацията на Българска фондова борса за изминалия месец, информира Investor.bg. С най-много сделки през март са "Индустриален Холдинг България", "Синергон Холдинг", "Доверие Обединен Холдинг" и "Албена Инвест Холдинг", изпреварени единствено от поименните компенсационни бонове с 1031 сделки.
За месеца са били сключени общо 998 сделки с книжата на "Индустриален Холдинг България" в диапазона от 3,74 до 4,62 лв., като оборотът по позицията възлезе на 1,556 млн. лв. Акциите на "Синергон Холдинг" са се търгували на нива от 5,78 до 5,95 лв., а броят на сделките е стигнал 814.
На малко над 663 хил. лв. възлезе оборотът при "Доверие Обединен Холдинг" за 22-те търговски сесии, като сключените сделки са били 803. Само три по-малко са те при "Албена Инвест Холдинг". Книжата на холдинга са се търгували на минимална цена от 13,81 до максимална 14,60 лв. за месеца.
Общият оборот за март на Българска фондова борса АД, ръководена от Бистра Илкова, е 158,617 млн. лв. или с 2,02% повече спрямо предходния месец, показват данните от месечния бюлетин на борсата. За 22-те търговски сесии на последния месец са сключени 8 551 сделки на неофициалния пазар на акции за общо 78,046 млн. лв., което представлява 49,2% от общия оборот на борсата за месеца. На официален пазар са били сключени сделки за общо 22,954 млн. лв., срещу 21,91 млн. лв. за месец по-рано.
Коментар
-
Китайците пристигат
Милионери от Азия превземат морето ни, пръскат пари за луксозни стоки
Китайски милионери откриват морето ни. Гостите от Азия ще нахлуят в луксозните курорти Албена, Слънчев бряг и Златни пясъци. Това стана ясно по време на туристическо изложение в Пекин, където България бе обявена за официална дестинация. Така Китай разреши на своите граждани да почиват у нас. Азиатците плащат между 700 и 900 евро за седмичен пакет. Още толкова ще изхарчат в луксозни бутици и скъпи ресторанти. Задължително изискване обаче е екскурзоводът, който придружава гостите, да владее отлично езика на Конфуций, но да не е техен сънародник. Около 100 млн. са богаташите в Китай, които могат да си позволят ваканция на Балканите. Засега основен проблем е липсата на директни полети от Пекин до София. Но такива има до съседните столици.
Наталия Малчева
Коментар
Коментар