IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Харе, компенсаторки ъп,ъп...

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • “Златни пясъци” отчита 20 000 нощувки
    ИЛКА КАТРЕВА

    Туристическата фирма "Златни пясъци" АД, която разполага с шест хотела и е собственик на инфраструктурата в курорта, очаква добър туристически сезон. От началото на сезона до момента в хотелите на дружеството са реализирани над 20 000 нощувки. За сметка на отлива на германски и английски туристи има ръст на скандинавците, обясни за "Монитор" пресаташето на туристическата фирма Ирина Угринска. Туристите от Скандинавия, които преоткриват българското крайбрежие, ще компенсират спада на германския и донякъде на пазара във Великобритания. Хотелът за богати туристи, какъвто е петзвездният "Адмирал", се пука по шевовете в момента.
    Запазени са позициите на Русия, ОНД и българите, които почиват в курорта. За сезон 2006 шестте хотела на дружеството очакват ръст на туристите между 5 и 10 на сто. Цената на нощувка през май е от 25 до 40 лева. Юнските цени все още не са определени, но на рецепция нощувките за българи и чужденци са изравнени. Над 2 млн. лева е вложило дружеството в инфраструктура. Нов асфалт е положен на 15 000 кв. метра алеи.
    Междувременно от НСИ съобщиха, че през първите три месеца на тази година общият размер на приходите от нощувки в България възлиза на 56 000 000 лева, от които 34 000 000 лева са постъпленията от чужденци. В 1216 места за подслон са пренощували близо 603 000 души, от които около 193 000 са чуждестранните граждани.
    Най-много са постъпленията от нощувки в столицата - 20,9 млн. лв., от които 16 млн. лв. са от чужденци. Смолян е на второ място по предпочитания с приходи от 9 млн. лв. Най-малко са приходите от нощувките във Видин - 99 658 лева.

    Коментар


    • "Транспортният министър каза, че до два месеца ще е готов проектът за раздържавяване на БМФ".

      /аз пък казвам,че БМФ ще бъде продаден до края на годината,поне 30% срещу компенсаторки...моментът беше пропуснат и вече се осъзнава от сегашните тризнаци :-) и най-вече от червения такъв ... "Министър Петър Мутафчиев съобщи, че ще поиска пълен финансов анализ на флота заради наполовина намалялата печалба на дружеството. За първите три месеца на годината печалбата на БМФ след данъчно облагане е 5,645 млн. лв. По същото време на миналата година печалбата на морския флот е била 11,763 млн. лв. Според директора на БМФ кап. Христо Донев, сериозното намаление се дължи на увеличението на горивата на световните пазари, по-високите разходи за амортизация и увеличените разходи за заплати".

      /ние от тук сме казвали многократно,че колкото повече се бави приватизацията толкова по-малко позитиви ще извлече държавата от остатъчната приватизация като цяло...държавата е най-лошия стопанин и тя също си източва за политически цели големите държавни предприятия...

      ...очаквам да настанат нови празници за любимите компенсаторки /швейцарските франкове на БФБ :-)/ и да направят поредните си новогодишни подаръци!

      Харе,харе...;-) :-)
      Няма значение къде си, с кой си и с какво се занимаваш - радвай се на всеки момент, на всеки ден!

      Коментар


      • Пускат на борсата акции от панаира
        20 млн. евро инвестиции са нужни на дружеството


        Акции от "Международен панаир-Пловдив" ЕАД може да се листват на фондовата борса. Това е един от начините за привличане на финансов ресурс, заяви министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров в Пловдив. Той обясни, че на дружеството са нужни 20 млн. евро инвестиции. В близко време ще се реши каква част от активите ще бъде пусната на борсата. Това ще стане, след като стратегията за развитие бъде одобрена от Министерски съвет. Обмисля се и вариант за приватизация на част от капитала. При всички случаи обаче държавата ще остане мажоритарен собственик с поне 51% дялово участие, каза още Овчаров. Възможно е и община Пловдив да получи дял до 30%, като нейната вноска ще бъде апортна, съобщи шефът на панаира Йордан Радев. Все още не са започнали официалните преговори за това. Смятам, че включването на общината като акционер в панаира е разумно решение за съдбата на изложението, каза кметът на Пловдив Иван Чомаков.
        Пловдивският панаир е едно от водещите търговски средища в цяла Югоизточна Европа, каза премиерът Сергей Станишев при откриването на 26-ото издание на "Пролет 2006" вчера. За около час министър-председателят обиколи по-голямата част от 16-те изложбени палати. Той отдели най-много време на родните производители от хранително-вкусовата промишленост. В палата 10, където е поместена специализираната изложба ФУДТЕХ, опита кренвирши "Браво" и хляб на трикратния носител на панаирни медали "Радиком". В изложбената зала на общините пък Станишев и придружаващите го министри разгледаха събраното на едно място съкровище от Долината на тракийските царе.
        Ивайло Велков
        Ели Куманова

        Коментар


        • БМФ пак на тезгяха
          Разработваме нова стратегия за продажбата на Параходство "Български морски флот". Това съобщи министърът на транспорта Петър Мутафчиев. Очакваме процедурата по продажбата на морския ни търговски флот да стартира най-късно през есента на тази година, добави той.
          Според транспортният министър ще бъдат обсъдени няколко варианта за продажбата на компанията, като не е изключено да бъдат пуснати за продажба и акции на фондовата борса.
          През 2003 г. правителството на НДСВ разработи стратегия за продажба на морския ни флот, която предвиждаше 70 на сто от акциите на дружеството да бъдат продадени на стратегически инвеститор, а останалите 30 на сто да бъдат листвани на фондовата борса.
          Нетната неконсолидирана печалба на Параходство "Български морски флот" ЕАД за първото тримесечие на тази година намалява наполовина до 5,645 млн. лв. в сравнение със същия период на миналата година, когато тя е била 11,763 млн. лв., показват данните от отчета на дружеството

          Коментар


          • Хайде трябва да очакваме активност вече.

            CEZ и АП подписаха сделката за ТЕЦ Варна

            ...
            На CEZ се дава възможност да плати 53 800 броя от акциите на ТЕЦ-а чрез компенсаторни инструменти, което може да спести около 7,5 млн. евро на купувача (според борсовата цена на инструментите към момента).

            ...

            http://www.investor.bg/?id=36623

            Коментар


            • Някой знае ли на коя дата ще започне 14-ия ЦПТ???
              "The most valuable commodity I know of is information." Gordon Gekko

              Коментар


              • Някой знае ли кой купи 3 млн КИ?

                Някой знае ли кой купи 3 млн КИ днес?
                Жалко, че не може да се разбере колко точно има събрани и колко остават, но вжите как накуп минаха толкова много, наведнъж.


                Активност при компенсаторните инструменти в началото на седмицата*
                От: Кристиян Костов
                kostov@investor.bg
                25.04.2006 11:05

                Първият час на днешната борсова сесия бе белязан с необичайна активност при търговията с компенсаторни инструменти. В една сделка на цена от 65,00 процента от номинала бяха прехвърлени 1,381 млн. компенсаторни записи, а на ниво от 64,00 процента от номинала и 1,594 млн. броя жилищни компенсаторни записи.

                По всяка вероятност високите обеми с компенсаторките по време на днешната сесия се дължат на подписания приватизационен договор за ТЕЦ Варна, където 10% от плащането ще се осъществи с непарични платежни средства, но също и обявеният 14 централизиран публичен търг, където 23 от дружествата ще се предлагат срещу компенсаторки, а други 9 срещу пари и непарични платежни средства.



                http://www.investor.bg/?id=36124

                Коментар


                • v-k Banker i dir.bg

                  Коментар


                  • от в.Банкеръ

                    Коментар


                    • Kristo , от кой е този коментар ?

                      Коментар


                      • Не разбрах откъде точно е анализа на Kristo , но в Резолюция 1096 на Парл. асамблея.... едва ли се дава някаква дефиниция за това "що е то апетитно дружество", какви показатели трябва да имат те, за да послужат като компенсация за обезщетяване реституционните претенции на правоимащите.

                        Цитат: "Агенцията за приватизация може да предложи на пазара само 117 миноритарни пакета, които в по-голямата си част не са от апетитни дружества."

                        Настане ли часът, ще бъде такова претупване на въпроса - ще предложат каквото могат и кой можал - обезщетили го, който - не - да е внимавал (ще кажат). Тези дни се позавъртяха големи обороти - над 4,5 млн бр. общо, но цените не мръднаха съществено. ТЕЦ - Варна, БРП, Топлофикациите и др. не могат да се сравняват с БТК, пък и ще ги пускат на интервали. Няма да се качат много над 70% (ако това изобщо стане).

                        Неангажиращо мнение !

                        Коментар


                        • Компенсаторките - светлина в тунела?
                          Колкото понаближава членството на страната ни в Eвропейския съюз, бъдещето на компенсаторните инструменти става по-неясно. България е подписала резолюция 1096 на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, според която до встъпването ни в общността процесът на реституция трябва да е приключил. Десетки хиляди граждани у нас обаче все още притежават компенсаторки и техния номинал е общо около 611 млн. лв., а тези книжа са втората вълна на реституцията. Това означава, че до края на годината (ако присъединяването стане през 2007 г.) правителството трябва да намери механизъм, за да компенсира техните собственици. Но сега едва ли някой може да прогнозира какво ще се случи с тези инструменти, тъй като самата държава все още няма идея как да се справи с тях.

                          Историята на компенсаторките е вече десетгодишна, а собствениците им преживяваха поредица от драми. След като цената им се срина до 8 ст. за 1 лв. номинал, на 1 септември 2001 г. тези инструменти бяха качени за търговия на борсата. Това предизвика силен интерес към тях и цената им постепенно се покачи. През 2005 г. правителството реши да продаде 35% от БТК на борсата чрез компенсаторки и цената им достигна 113% от номинала им. От досега издадените непарични платежни средства с номинал 1.710 млрд. лв. за целите на приватизацията са изразходвани книжа с номинал 1.070 млрд. лева.

                          Вариантите за бъдещето на компенсаторките са два. Първият и може би най-желан от притежателите им е те да бъдат превърнати в държавни ценни книжа (ДЦК). Този модел обаче среща съпротивата както на икономистите, така и на експертите на Министерството на финансите. Причината е невъзможността да се емитира наведнъж такова сериозно количество дългови книжа. На кръгла маса, посветена на бъдещето на компенсаторките шефът на Агенцията за приватизация Тодор Николов заяви, че преди да се мисли изобщо за такава замяна, трябва да се спре издаването на компенсаторки и да се направи равносметка колко са тези книжа. Правителството на Симеон Сакскобургготски прие през 2005 г. това да стане до 1 юли тази година. Засега не се предвижда срокът да бъде удължен.

                          Според председателя на Съюза на притежателите на компенсаторни инструменти Валентин Христов е възможно компенсаторките, превърнати в ДЦК, да се търгуват на фондовата борса. Реализирането на тази идея обаче ще срещне сериозни трудности, тъй като засега държавни ценни книжа не могат да се търгуват на регулиран пазар. Другият вариант е те да бъдат с матуритет 10-20 години и всяка година да се "изчиства" определена сума от около 50-60 млн. лева. Така след едно десетилетие проблемът с компенсаторките ще бъде решен веднъж завинаги.

                          Вторият вариант изглежда нереалистичен, тъй като предвижда част от предприятията, които са в забранителния списък за приватизация, да бъдат извадени от него и дялове от тях да се продават срещу компенсаторки. Според Тодор Николов едва ли е възможно това да стане до края на годината. Не е без значение и фактът, че липсват подходящи обекти за приватизация. Агенцията за приватизация може да предложи на пазара само 117 миноритарни пакета, които в по-голямата си част не са от апетитни дружества. Фурорът от 2005 г., когато с компенсаторки се купуваха акции на БТК, едва ли пак ще се повтори.

                          Цената на компенсаторките на борсата в момента е около 60-65 ст. за един лв. номинал. Това, според Христов, се дължи на факта, че чуждестранни инвеститори държат около 100 млн. лв. номинал и очакват да получат нещо в замяна срещу тях. Той допълни, че от всичките 611 млн. лв. номинал книжа за около 300 млн. лв. не могат да се търгуват на борсата заради различни проблеми - като спорове между наследници, собствениците им са в чужбина и т.н. Това обаче не трябва да пречи на държавата да обезщети всички притежатели на такива книжа.

                          Освен с компенсаторките държавата трябва да се справи и с друг наболял проблем. Според експерти в страната ни има между 16 и 22 млрд. лихвоточки. Тяхната стойност е 4 ст. за 1 лв. номинал, а собствениците, които могат да претендират за компенсации, са между 45 и 48 хиляди. Вариантите те да бъдат компенсирани, са няколко, като най-малко вероятният е лихвоточките да бъдат приравнени към компенсаторните инструменти. Причината е, че те нямат нищо общо помежду си - едните са реституционни книжа, а другите са трупани по жилищно-спестовни влогове. Общините биха могли и да предоставят на собствениците на лихвоточки имоти, като по този начин те ще бъдат обезщетени най-справедливо. Притежателите искат да бъде увеличена и цената на лихвоточките, която би трябвало да е някъде около 5 или 6 стотинки за 1 лв. номинал.

                          Светлина в тунела за собствениците на компенсаторни инструменти и лихвоточки има. Но дали това е изходът от тунела, или идващ насреща влак, ще покажат единствено действията на държавата.

                          Коментар


                          • 38 млн. КИ ще бъдат занулени.
                            __________________________________________________ ___

                            Парафираха договора за приватизация на 100% от ТЕЦ Варна
                            От: Кристиян Костов
                            kostov@investor.bg
                            13.04.2006 16:58



                            Шарка Халфарова и Тодор Николов при подписването на договора. Снимка: Investor.bg




                            Днес между Агенцията за приватизация и CEZ a.s., Чехия бе парафиран проектът на приватизационния договор за продажбата на 100% от капитала на ТЕЦ “Варна”. Предстои парафираният проект на договор да бъде внесен за одобрение от Надзорния съвет на Агенция за приватизация.

                            Сделката бе парафирана между изпълнителния директор на АП Тодор Николов и Шарка Халфарова, специалист по сливания и придобивания за Югоизточна Европа на CEZ. Двамата изказаха благодарности за проявения професионализъм и изявиха готовност за приключване на сделката в най-кратки срокове.


                            Според двустранно парафирания договор купувачът се задължава да запази основния предмет на дейност на дружеството за срок от три години както и да не инициира или подкрепя доброволно прекратяване, ликвидация, сливане, вливане, разделяне, отделяне или други форми на преобразуване на дружеството.


                            Във всяка една от 3-те години купувачът трябва да поддържа разходите за труд, поне да равнището на разходите за труд, които дружеството е имало през годината приключила на 31 декември 2005 г.


                            CEZ се задължава да спазва ограниченията за замърсяване на въздуха от големи горивни инсталации, както и да следи за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването. Според парафирания договор купувачът е длъжен да осигури дружеството да извършва дейността си в съответствие с издадените му лицензии.


                            Покупната цена на 100% от ТЕЦ “Варна” е в размер на 206,004 млн. евро, или 359,63 евро на акция, като придобиването ще се осъществи на един етап.

                            Купувачът се задължава да финансира увеличение на капитала на дружеството с 16%, чрез издаване на нови акции в размер на 99,88 млн. евро, като придобие собственост върху тях.


                            За 53 800 броя акции от ТЕЦ Варна, се допуска плащане с непарични платежни средства.


                            CEZ е собственик на 67 на сто от дружествата "Електроразпределение Столично", "Електроразпределение София Област" и "Електроразпределение Плевен". През миналата година в дружествата са инвестирани общо 65 млн. лв., а общата печалба на трите дружества за 2005 г. възлезе на 23,3 млн. евро, или с 375% повече от година по-рано.

                            Коментар


                            • 1.Защо непрекъснато се говори за общият брой лих.числа ,а не се коментира колко е броя на лих.точки на правоимащите от закона ЗУЖНГМЖСВ - от 1992 г.? Защо се правиха списъци 1,2,3,4,5,6, и 7 специално за София.
                              2. Никой не си направи труда от ЦД или от ЦРКИ - АП да провери колко КИ са още в издателите и тогава да коментират за реалният брой активни коменсаторки, защото те се получават от края на 2002 г. От общият брой регистрирани РКВ са занулени ~59% , KZ и GKZ ~72% .
                              3.Може ли да се издават ДЦК на починали ,защото РКВ са 350 мил. и са издадени на наследници на ... , като общият броя незанулени били 620 мил.

                              Коментар


                              • 2006-04-12 11:33
                                Решават до есента за компенсаторките
                                Татяна Димитрова





                                Най-късно през есента държавата трябва да вземе решение каква ще е съдбата на компенсаторните инструменти на стойност 612 милиона лева, които все още стоят в първоначалните им собственици неизползвани. Това заяви в предаването “Портфейл” на Дарик Валентин Христов, председател на Сдружението на притежатели на компенсаторки.

                                Той припомни, че България още през 1996 година е подписала резолюция на ПАСЕ, която изисква при присъединяването ни към европейските структури процесът на реституция да е приключил. Валентин Христов заяви и че трябва да се намери крайно решение на притежателите на лихвоточки.

                                Коментар

                                Working...
                                X