IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Харе, компенсаторки ъп,ъп...

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • По думите на Тодор Николов (АП) на пресконференция, организирана от Сдружението на притежателите на компенсаторни инструменти:

    "Част от компенсаторките вероятно ще бъде използвана при предстоящите сделки за Бояна Филм и ТЕЦ Варна, като подобна възможност се предвижда и при евентуалната продажба на ТЕЦ Бобовдол и Топлофикация Русе, заяви още изпълнителният директор на АП. По думите му в Министерството на транспорта вече се работи по изготвяне на стратегия за евентуална приватизация на Български морски флот и може да се очаква плащане на една част от пакета с компенсаторни инструменти".
    /на хоризонта бряг :-) пардон БМФ :-) това е ясен знак отново да се щурмуват промоционалните нива в момента ...Ветераните Знаят Защо :-) ;-)
    Няма значение къде си, с кой си и с какво се занимаваш - радвай се на всеки момент, на всеки ден!

    Коментар


    • Сега uuup

      Коментар


      • 2006-04-11 13:28
        Сделката за ТЕЦ Варна на финал
        Мия Михайлова




        До края на тази седмица се очаква да приключи сделката по приватизацията на ТЕЦ Варна. В момента всичко е договорено и се очаква преговорите между ТЕЦ Варна, CEZ и НЕК да завършат успешно.

        Това каза в предаването “ Портфейл “ на Дарик изпълнителният директор на Агенцията по приватизация Тодор Николов. Той призна, че по време на предизборната кампания и след това приватизационният процес наистина е спрял.

        "Спокойно мога да кажа, че няма ревизия от управляващата коалиция по отношение на основния въпрос. А именно, че приватизацията трябва да продължи и приключи", допълни Тодор Николов. С тези си думи той отговори на въпроса защо парите от приватизацията са по-малко от предшестващия период.

        По отношение на приватизацията на ТЕЦ Бобов дол Тодор Николов обясни, че това ще бъде една от най-трудните сделки.

        Коментар


        • Софарма АД възнамерява да придобие контрол върху Санита трейдинг АД
          В Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/, на основание чл. 24, ал. 1 от Закона за защита на конкуренцията /ЗЗК/, е постъпило уведомление, по което е образувана преписка с вх. № 65/05.04.2006 г. С него Комисията се уведомява за намерението на “Софарма” АД да осъществи концентрация на стопанска дейност по смисъла на чл.21, ал.1, т. 2 от ЗЗК, чрез придобиване на контрол върху “Санита трейдинг” АД (с ново име “Софарма трейдинг” АД). Искането е КЗК да извърши оценка на концентрацията и да се произнесе с решение.

          В тази връзка на основание чл. 51, ал. 1, т.1 ЗЗК, всяко заинтересувано лице може да изрази своето писмено становище относно планираната сделка и въздействието, което нотифицираната пред КЗК концентрация ще окаже върху ефективната конкуренция на съответния пазар на територията на Р България.

          Становището следва бъде заведено в деловодството на КЗК в срок от седем дни от датата на публикуване на настоящото съобщение (10.04.2006 г.), като бъде подкрепено със съответни доказателства.

          Коментар


          • v-k Monitor - 5 пъти по-малко пари от приватизация заради забавяне на големите сделки
            Валентин Георгиев
            Агенцията за приватизация /АП/ е успяла да договори през 2005 г. плащания кеш в размер на 80.383 млн. лв. Това прави едва 17.9% или под 1/5 от предвидените по план 450 млн. лв., става ясно от отчета на АП за миналата година. Този дял пада дори до 11 на сто спрямо общия размер на договорените плащания, който е 720.210 млн. лв.
            Като основна причина за ниската резултатност на процеса по раздържавяване експертите, ръководени от Тодор Николов, са записали забавянето на големите приватизационни сделки, увеличаващия се брой съдени спорове, свързани с приватизационните процедури, съществуващи правни проблеми със собствеността на дружествата, тежкото финансово състояние на някои от фирмите.
            През м.г. не бяха финализирани продажбите на ТЕЦ "Варна", "Топлофикация Русе", "Параходство БРП", ТЕЦ "Бобов дол", "Бояна филм" и други, пише в отчета. Въпреки че имаше изготвена стратегия и за "България Ер", и за "ВМЗ Сопот" от предишното правителство, документите така и не стигнаха дори до пленарна зала. Подобна съдба сполетя и друга голяма продажба, чийто финал се очакваше през м.г. - на "Параходство БМФ". Забавянето най-силно личи, ако се проследят сделките по тримесечия - най-много са те през първото и второто тримесечие - съответно 127 и 73 продажби, докато през четвъртото броят им е едва 10.
            Въпреки ниския процент на договорените плащания кеш, АП отчита 2.13 пъти повече договорени плащания в непарични платежни средства. Те са в размер на 639. 828 млн. лева при планирани 300 млн. лв. Факт е, че през 2005 г. цели 84.2% от приватизационните продажби са осъществени чрез фондовата борса. И тук обаче главната заслуга се пада на 1 компания - БТК, чийто остатъчен дял от 35% бе продаден срещу внушителен ресурс от компенсаторки.
            През 2005 г. АП е преизпълнила плана и по отношение на броя на осъществените сделки - те са 240 или с 3 на сто повече от предвидените по план 233 продажби. От тях 31 са били за пакети от акции и дялове от дружества с над 50 на сто държавно участие, което представлява 67% от планираните 46 сделки, отчитат във ведомството.
            Според отрасловата принадлежност най-много сделки за мажоритарни пакети през м.г. е имало в строителството - 16. Следват енергетика - 6 и промишленост - 4. Сред по-значимите приватизационни продажби по отношение на размера на договорените плащания са "Топлофикация - Плевен" (26. 588 млн.лв.), "Топлофикация - Бургас" (15.126 млн. лв., "Арт строй турс", София, ВЕЦ "Росица 2" и ВЕЦ "Росица 3", обособени части от НЕК, "Дунарит", Русе и др.
            Съгласно сключените приватизационни договори през 2005 година са договорени инвестиции в размер на 104. 500 млн. лева, се казва още в отчета на АП. От агенцията информират още, че в края на годината няма просрочени плащания по приватизационните договори.
            През 2006 година АП планира да сключи 24 сделки за пакети от акции и дялове от търговски дружества с над 50 на сто държавно участие, както и 10 сделки за обособени части. Предвижда се и продажбата на миноритарни дялове от 164 дружества с под 50 на сто държавно участие. Размерът на очакваните договорени плащания кеш по сключени сделки през тази година се предвижда да бъде 600 млн. лв., т.е. с около 200 млн. лв. повече в сравнение с 2005 г.
            Реализацията на тези цели обаче може да стане възможна, само ако АП успее да финализира големите и приоритетни приватизационни сделки като "България Ер", "Параходство БМФ", топлоцентралите във Варна, Русе, Пловдив, Шумен и Перник. В плана на агенцията за т.г. са записани и продажбите на ВМЗ-Сопот, "Кинтекс", "Мини Бобов дол".

            Коментар


            • Програма за работата на Народното събрание
              сряда, 29.03.2006 - петък, 31.03.2006

              7. Първо четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за възстановяване собствеността върху одържавени недвижими имоти (Вносител: Любен Корнезов; 21.9.2005 г.).


              (3) Когато държавата и общините не предоставят за закупуване жилища от своя фонд на тези граждани в тримесечен срок от тяхната молба, тогава гражданите имат право да получат левовата равностойност на техните жилищно компенсаторни записи по номинал. Гражданите подават молба до Министерството на финансите за получаването на левовата равностойност.
              Какво ще кажете за това ?

              Коментар


              • Държавата дава ТЕЦ "Варна" на чехите до 25 април, готвят неустойки
                Таня Киркова

                50 млн. евро обезщетение ще дължи българската държава на купувача на ТЕЦ "Варна" ЧЕЗ груп, ако се окаже, че капиталът на централата е намален с повече от 15 млн. евро между датата на подаване на офертата и подписването на приватизационния договор. За това са се споразумели Агенцията за приватизация (АП) и чешката енергийна компания, научи "Новинар" от участник в преговорите. Договорът трябва да бъде подписан окончателно до 25 април.

                25 млн. евро от 203-те млн.евро, която ЧЕЗ ще плати за централата, ще бъдат блокирани в доверителна банка за 1 година за компенсация на евентуални вреди. До 103 млн. евро неустойка ще може да поиска българската държава от купувача, ако понесе вреди от неизпълнение на приватизационния договор.

                ТЕЦ "Варна" има въглища за 10 дни, съобщи междувременно директорът на централата Иван Бъчваров пред "Новинар". Готов съм да сключа договор с дявола, ако предложи качествени въглища на ниска цена, каза директорът.

                Коментар


                • 10 % в КИ - ще вдигнат цената, която може да прехвърли 80-те% от номинала (не е за изпускане..., но само предположение). :-)..., ако и след увеличението на капитала могат да платят някаква част в КИ...

                  Коментар


                  • CEZ взима ТЕЦ Варна срещу 206 млн. евро
                    21.03.2006 15:53

                    Агенцията за приватизация и CEZ a.s., Чехия договориха цена от 206 млн. евро в конкурса за продажбата на до 100% от капитала на “ТЕЦ Варна” ЕАД, съобщиха от агенцията.

                    Първоначалната оферта на чешката компания предвиждаше покупната цена на продаваните акции да е в размер на 192,044 млн. евро.


                    В хода на преговорите бяха договорени допълнителни инвестиции в размер на до 40 млн. евро. Те ще бъдат включени в инвестиционен фонд, който ще реализира проекти в енергийния сектор. Меморандумът за създаването на фонда ще се сключи между Министъра на икономиката и енергетиката и CEZ и ще се подпише едновременно с договора за приватизация.


                    С това преговорите между агенцията и чешката компания приключиха. Предстои техническото оформяне на клаузи на проекта на договора за продажба, преди неговото парафиране.

                    Преговорите с CEZ започнаха, след като компанията, определена за участник, спечелил приватизационната процедура за ТЕЦ-а ЕЕС Росии, се отказа от сделката.

                    Чешката компания е собственик на 67 на сто от дружествата "Електроразпределение Столично", "Електроразпределение София Област" и "Електроразпределение Плевен". През миналата година в дружествата са инвестирани общо 65 млн. лв.

                    Коментар


                    • Момина крепост АД свиква ОСА на 05.05.2006 г.
                      Момина крепост АД-Велико Търново /MOMKR/, свиква ОСА на 05.05.2006 год. от 10.00 ч. в гр. Велико Търново, ул. Магистрална № 23 при следния дневен ред:

                      - Доклад на управителните органи за дейността на дружеството през 2005 год.;
                      - Приемане на годишния финансов отчет на дружеството за 2005 год.;
                      - Доклад на регистрирания одитор за 2005 год.;
                      - Решение за разпределение на финансов резултат;
                      - Освобождаване на членовете на управителните органи от отговорност за дейността им през 2005 год.;
                      - Избор на регистриран одитор;
                      - При липса на кворум, събранието ще се проведе на 22.05.2006 год. от 10.00 ч. на същото място и при същия дневен ред.
                      - Поканата за ОСА предстои да бъде публикувана в Д.В.

                      Последната дата за сключване на сделки с акции на това дружество на Борсата, в резултат на които приобретателят ще може да упражни правото си на глас в ОСА, е 19.04.2006 год.

                      Коментар


                      • чехи != руснаци

                        Коментар


                        • CEZ: Преговорите за ТЕЦ Варна трябва да приключат до началото на април
                          Чешката група CEZ очаква преговорите с Агенцията за приватизация за продажбата на до 100 процента от капитала на ТЕЦ "Варна" ЕАД да приключат до началото на април.

                          "Преговорите вървят по-бързо от очакваното", съобщи Владимир Шмалц, директор на отдел "Сливания и придобивания" в компанията.

                          Агенцията за приватизация покани през февруари тази година за преговори класираната на второ място CEZ, след като прекрати преговорите с ЕЕС Росии. Чешката компания предложи цена от 192 044 361,50 евро за ТЕЦ "Варна".

                          Владимир Шмалц изрази мнение, че договорените условия в преговорите вероятно ще бъдат с по-добри параметри, без да уточни дали това включва и различна цена по сделката.

                          CEZ е собственик на 67 на сто от дружествата "Електроразпределение Столично", "Електроразпределение София Област" и "Електроразпределение Плевен".

                          Чешката компания очаква също така правителството да определи структурата на собствеността на АЕЦ "Белене", за да реши с какъв дял и вид инвестиция ще участва по проекта, заяви още Шмалц.

                          По думите му компанията има интерес към проекта и е една от малкото с опит в ядрената енергетика. Шмалц определи като логична стъпка държавата да запази мажоритарен дял в бъдещото предприятие.

                          Коментар


                          • Агенция за икономически анализи и прогнози: Приватизацията ще се раздвижи


                            "Дневник" | 07 март, 16:24



                            Силният икономически растеж от 2005 г. ще се запази, подкрепен от потреблението и износа, безработицата ще намалее още, инвестициите ще запазят темповете си на растеж, а приходите от туризъм ще нараснат. Такава е прогнозата на държавната Агенция за икономически анализи и прогнози (АИАП) за основните макропоказатели през тази година към първата четвърт на годината. Тя е част от годишния обзорен анализ “Българската икономика: състояние и перспективи”. Очакванията на агенцията са процесът на приватизация да се раздвижи, а приходите от нея да достигнат 400 млн. евро. За сравнение заложените от Министерството на финансите постъпления от раздържавяването на активи за настоящата година са за 180 млн. евро.

                            От друга страна, дефицитите в разплащанията по външната сметка и търговия ще се запазят, макар и леко понижени, а инфлацията ще остане относително висока заради повишаването на акцизите, гласят другите по-важни прогнози на АИАП. Освен това за разлика от миналата година дефицитите през настоящата обаче ще бъдат покривани в по-малка степен от притока на преки капитали отвън.

                            БВП

                            През 2006 г. ще се запази доброто развитие на икономиката, наблюдавано през последните години. На годишна база не се очакват сериозни изменения в растежа на компонентите на БВП, като неговият растеж се очаква да бъде около 5.5%. Сред основните източници на растежа са потреблението и нетният износ. Очаква се умерен ръст на крайното потребление и приносът му към общия растеж да е 4.2 процентни пункта. Доброто развитие на износа заради нарастващата конкурентоспособност на българската икономика води до подобряване на приноса на нетния износ, който за 2006 г. се очаква да бъде -1.4 процентни пункта при -5.9 за 2005 г. През 2006 г. се предполага, че темпът на нарастване на запасите ще намалее. Това от своя страна ограничава потенциала за растеж на общите инвестиции и техният реален растеж ще бъде малко под 10%. Въпреки че в реално изражение корекциите спрямо предходната прогноза не са много, то по-високата средногодишна инфлация влияе върху номиналните числа, в резултат на което се очаква годишното число за БВП да е с около 200 млн. лева по-високо спрямо предходната прогноза.

                            Пазар на труда

                            През 2006 г. броят на заетите лица ще продължи да се увеличава, макар и с по-бавни темпове (с около 1% средногодишно) поради предвиденото ново намаление в обхвата на правителствените програми за заетост. Така нарастването на заетостта през следващата година ще се дължи преди всичко на активността на предприемачите в частния сектор на икономиката. Създаването на устойчива заетост в частния сектор през следващата година ще обуслови и очакваното покачване в коефициента на икономическата активност на населението. Неговата средногодишна стойност ще се повиши с около 0.4 пункта спрямо 2005 г. - до 50.1%. Средната работна заплата и производителността на труда ще продължават да се повишават и през четвъртото тримесечие на 2005 г. През 2006 г. производителността на труда ще повиши темпа си на растеж и се очаква показателят да изпревари реалния растеж на средната работна заплата.

                            Инфлация

                            Прогнозата за инфлацията през 2006 г. е изготвена, като е взета предвид приетата промяна на акцизните ставки. През настоящата година се очаква нерегулираните цени да нараснат с 2.40%. Годишното нарастване на цените на горивата се очаква да бъде 0.23%. Относително малкото повишаване на фона на очакваното увеличение на акцизните ставки се дължи на предположението, че през 2006 г. не се предвижда рязко увеличение на цените на международните пазари. Пазарните услуги се очаква да нараснат с 6.22% поради реализиране на косвени ефекти от нарастването на цените на енергоносителите през 2005 г. Увеличението на цените на хранителните стоки ще е 1.46%.

                            Нарастването на административните цени през 2006 г. се очаква да бъде 16.63%. Най-значимо е заложеното поскъпване на тютюневите изделия - с 65%. Очаква се промяна на цените на електроенергията, топлоенергията и водоснабдяването. Общата инфлация в края на 2006 г. се очаква да бъде 5.43%, а спрямо 2005 г. цените да нараснат със 7.19%.

                            Платежен баланс

                            Отчетената през миналата година динамика на платежния баланс, както и промяната в предположенията за външните фактори намират отражение и в прогнозите за 2006 г. Според тези прогнози в резултат на ускоряването на темповете на растеж на европейската икономика и произтичащото активизиране на външното търсене, както и на подобряването на конкурентоспособността на българското производство, износът ще нарасне в реално изражение с около 13%. В същото време под въздействието на високия ръст на разходите за потребление, инвестиции и износ вносът ще продължи да нараства, като прогнозата е за реално увеличение от около 11%.

                            Заложеният съвкупен ценови ефект върху търговията се базира на допускания като слабо поскъпване на долара спрямо еврото, по-слабо в сравнение с предходните две години поскъпване на цената на суровия петрол, изразено най-вече през първото тримесечие на годината, както и слабо понижение в цените на черните и цветните метали. На базата на тези очаквания прогнозните дефлатори на износа и вноса за 2006 г. са значително по-ниски от тези за предходната година, но леко завишени спрямо предишната прогноза - до около 4%. Номиналните растежи на съответните търговски потоци ще бъдат съответно около 18 и 15%, дефицитът по текущата сметка ще се понижи до 13.9 на сто от БВП, а търговският дефицит ще се запази на около 19% от БВП.

                            По-ниските от очакваните приходи от туризъм през изминалата година са в основата на по-ниския коефициент на покритие на търговския дефицит с нетни услуги, който за 2005 г. е около 13%. През 2006 г. подобрените условия за туризъм в резултат на извършените инвестиции и уеднаквяването на цените за местните и чуждестранните туристи ще доведат до нарастване на приходите с около 17%, а съотношението на покритие ще достигне също 17%. Същевременно около 25% от търговския дефицит ще се компенсират от нетните текущи трансфери. Текущите частни трансфери, чийто ръст ще е около 10%, и планираните близо 400 млн. евро предприсъединителни фондове от ЕС са компоненти на текущата сметка, които ограничават нейния дефицит, но в краткосрочен план генерират внос както на потребителски, така и на инвестиционни стоки.

                            През 2006 г. ръстът на частните преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) ще се запази висок - около 25%, което заедно с очакваните близо 400 млн. евро от приватизационни сделки ще осигури покритие на текущата сметка от около 80%, което е с малко над 20 процентни пункта над прогнозираното за 2005 г. Въведените през 2005 г. мерки за ограничаване на кредитната активност на търговските банки ще продължават да оказват влияние върху тяхното външно финансиране, като интересът на нефинансовия сектор към заемане от чужбина ще се запази въпреки очакваното увеличение на международното лихвено равнище.

                            Прогнозираният дефицит по текущата сметка се дължи на голямото отрицателно салдо по търговската сметка. Доколко запазването му на тези високи нива може да се интерпретира като потенциален риск за икономиката зависи от няколко фактора. От една страна, високото частно потребление генерира внос на потребителски стоки поради нарастването на доходите и развитието на пазара за алтернативни форми на кредитиране. От друга страна, големите инвестиционни потоци към страната заедно с трансферите от ЕС стимулират вноса на инвестиционни стоки, а това трябва да се разглежда в перспектива като нарастване на потенциала на икономиката за производство и в частност за износ. Следването на строга фискална политика и нарастването на валутните резерви на БНБ ще продължават да изпълняват ролята на котви за стабилност в условията на валутен борд.

                            Коментар


                            • До месец АП пуска за продажба пет топлофикации
                              Топлофикациите в Перник, Пловдив, Варна, Русе и Шумен ще бъдат предложени за продажба до един месец. Това съобщи вчера изпълнителният директор на Агенцията за приватизация (АП) Тодор Николов. В момента се уточняват квалификационните условия към кандидатите, като методът за продажба най-вероятно ще е конкурс. Процедурата за "Топлофикация Русе" беше прекратена преди няколко месеца.

                              Коментар


                              • Останаха само 57 фирми за продаване
                                Държавата взела 5 млрд. лева за 13 г. приватизация

                                Едва 57 държавни фирми остават за продаване. Това сочи доклад на Агенцията за приватизация за раздържавяването у нас от 1993 г. до 2 март 2006 г. Предстои приватизацията на едва 57 мажоритарни пакета плюс 10 водни централи, отделени от Националната електрическа компания. Същевременно в т. нар. забранителен списък фигурират 113 дружества, които не се предвижда да бъдат приватизирани. Сред големите фирми, които тепърва ще бъдат сложени на тезгяха, остават "България ер", речният и морският флот, топлофикациите в Пловдив, Шумен, Перник и Варна, ТЕЦ и мините в Бобов дол по отделно, ТЕЦ Русе и военните ВМЗ Сопот, "Кинтекс" и "Тератон". За 13-те г. раздържавяване досега са сключени общо 9156 сделки, като от тях 2913 са за цели предприятия, 2312 са за обособени части и 3940 са за миноритарни пакети. От тези сделки в държавата са влязли 5,1 млрд. лв. като цена по сделките и са договорени още 4 млрд. лв. инвестиции. Малко над милиард е договорено да бъдат поетите задължения на купените държавни фирми. От тях са изплатени 96 млн. лв. Общо са приватизирани 90% от държавните активи. Най-големите продадени предприятия според балансовата стойност на активите към края на 1995 г. са "Кремиковци", "Нефтохим", "Соди" Девня. Сделките с чужди инвеститори са едва 169 на брой. Най-големите са за седемте енергийни дружества, купени от EVN, EoN и CEZ.
                                Невена Мирчева v-k Standart

                                Коментар

                                Working...
                                X