IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

БТФ Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF (BGX)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Iblis Разгледай мнение
    Никой, никога не прави нещо за доброто на другия. Всеки започва с идеята да подобри своето благосъстояние, а ако някой друг спечели от това, ОК. Във всяка сфера на живота е така
    Хехе да прав си като се замисля. Ама поне да даваха дивидентите. А каква е гаранцията че етф-а ще следва дългосрочно софикса без отклонения никаква. То дори като не дават дивиденти би трябвало да изпреварва дори софикс ще почакаме ще видим и ще гледаме от страни и ще коментираме на воля който вкарва пари да му мисли

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ivivanov.bg Разгледай мнение
      Позволи ми да не се съглася

      Я си представи, че си купиш днес дялове за 1 млн. (не се хващай за цифрата)

      И след година, две, три софикс стане не 530 ами 1530 - твоите 1 млн. ще са станали 3 млн.

      Идеята на фонда е, че представя движението на пазара, а във всички дебели книги пише, че по принцип пазарът се представя по-добре в дългосрочен план от която и да е индивидуална акция. (друг е въпросът до колко това е приложимо за нашите географски ширини)
      това е идеята на всеки един фонд (дотук нищо ново), а какво пише в книгите е отлежало във времето и ДАЛИ и КОГА ще се повтори/потрети/по-ен-ти никой не може да дефинира. а да плюнчим пръсти всички можем.
      + фонда прибира и такси за управление, това е също едно перо за фонда, който и да е той.
      това, че го има вече този фонд, е много положително. ако успеят да им се реализират сметките и анализите, всички ще спечелят(не е важно колко).

      много негативи се изказаха по адрес на фонда и управляващите го.

      никой никого насила не кара да си поверява парите на който и да било. всеки сам преценява, дали-колко-кога-как да инвестира или депозира.

      всякакви лични нападки и опити за изтъкване на некомпетентност би трябвало Инвестор.бг да елиминира безпристрастно и своевременно (т.к. Инвестор.бг не рядко действа пристрастно и целенасочено в предоставянето и филтрирането на информация и новини!)

      Коментар


      • Първоначално изпратено от intint Разгледай мнение
        Съжелявам но все повече се убеждавам че основната цел на създаването на този фонд е да увеличи благосъстоянието на създателите си. И ще говори много зле ако някой от пенсионните фондове проиграват парите на вложителите си.
        И аз не съм съгласен, защото аз вече съм спечелил от фонда, благодарение на това, че рискувах да купя в началото и да продавам вчера. Ако не беше ЕТФ изобщо нямаше да се върна на бг борса. Бях я отписал !

        А създателите на фонда може нищо да не спечелят , ако не набере поне 20 млн. лв - разходите по създаване на фонд са доста солени

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Nikodim Разгледай мнение
          ""Някой от Експат ще коментира ли теглата на Химимпорт и Трейс в портфейла на фонда?""

          Къде ги виждае тези тегла ?
          http://www.expat.bg/en/expat_sofix.html
          “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ivivanov.bg Разгледай мнение
            Позволи ми да не се съглася

            Я си представи, че си купиш днес дялове за 1 млн. (не се хващай за цифрата)

            И след година, две, три софикс стане не 530 ами 1530 - твоите 1 млн. ще са станали 3 млн.

            Идеята на фонда е, че представя движението на пазара, а във всички дебели книги пише, че по принцип пазарът се представя по-добре в дългосрочен план от която и да е индивидуална акция. (друг е въпросът до колко това е приложимо за нашите географски ширини)
            Браво щом така мислиш имаш вариянт купувай ЕТФ и ще си спокоен доволен. Ама нали знаеш че в дебелите книги пише че като купиш дялове за 1млн могат да станат и 100 хиляди. А сега виждаме само да се вкарват пари я ги питай после като вземат да се теглят или се заменят компаниите в индекса дали ще им е лесно, а и ако етф-а почне да има големи отклонения спрямо софикс какво тогава има ли компенсация за теб че си си вкарал парите. Може би ще има оправдания от сорта че е трудно на пазар с малка ликвидност или нещо друго.

            Коментар


            • Експат

              ""Някой от Експат ще коментира ли теглата на Химимпорт и Трейс в портфейла на фонда?""

              Къде ги виждае тези тегла ?
              Не препоръчвам никому нищо.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от intint Разгледай мнение
                Съжелявам но все повече се убеждавам че основната цел на създаването на този фонд е да увеличи благосъстоянието на създателите си. И ще говори много зле ако някой от пенсионните фондове проиграват парите на вложителите си.
                Никой, никога не прави нещо за доброто на другия. Всеки започва с идеята да подобри своето благосъстояние, а ако някой друг спечели от това, ОК. Във всяка сфера на живота е така

                Коментар


                • Първоначално изпратено от intint Разгледай мнение
                  Съжелявам но все повече се убеждавам че основната цел на създаването на този фонд е да увеличи благосъстоянието на създателите си. И ще говори много зле ако някой от пенсионните фондове проиграват парите на вложителите си.
                  Позволи ми да не се съглася

                  Я си представи, че си купиш днес дялове за 1 млн. (не се хващай за цифрата)

                  И след година, две, три софикс стане не 530 ами 1530 - твоите 1 млн. ще са станали 3 млн.

                  Идеята на фонда е, че представя движението на пазара, а във всички дебели книги пише, че по принцип пазарът се представя по-добре в дългосрочен план от която и да е индивидуална акция. (друг е въпросът до колко това е приложимо за нашите географски ширини)

                  Коментар


                  • Съжелявам но все повече се убеждавам че основната цел на създаването на този фонд е да увеличи благосъстоянието на създателите си. И ще говори много зле ако някой от пенсионните фондове проиграват парите на вложителите си.

                    Коментар


                    • Да купувате ли отделни акции сами?

                      Първоначално изпратено от intint Разгледай мнение
                      Ако аз съм гомям инвеститор какво ще ме накара за си купя дялове от вас, какво ми пречи да си купя акциите според теглата им в софикс защо да минавам през вас. Още повече че и дивидентите няма да ги давате.
                      Уважаеми intint,

                      Да, можете, разбира се, да купувате отделни акции на пазара и без ETF. Това сме правили всички вече 20 години.

                      Ще бъдете по-успешен от нас, ако:
                      - имате умения да избирате активно печелившите акции (днес Стара Планина расте най-много) и да отбягвате губещите
                      - имате време за това - например цял ден всеки ден
                      - имате ниски транзакционни разходи

                      Бихте имал полза да инвестирате през ETF, ако:
                      - не ви се занимава цял живот да избирате акции сам

                      Представете си един канадски пенсионен фонд, който иска да инвестира във Виетнам. Колко души там трябва да анализират виетнамски акции? Най-лесно е да купи виетнамски ETF. Такива има, листвани на запад.

                      Ние нямаме амбицията да погълнем 100% от фрий флоута. 10% би било голям успех. Което значи, че другите 90% ще продължат да инвестират сами. Нали и ние трябва да купуваме и продаваме акции на борсата? Трябва да има кой да е отсреща...

                      Поздрави, Н.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от NikolayVassilev Разгледай мнение
                        Ако днес маркетмейкър ни "върне" 100,000 акции, ние ще му върнем около 108 хил. лв. За да ги набавим, ще продадем съответен брой акции от повечето позиции. Така размерът на фонда намалява.
                        г-н Василев

                        Ясно ми е че обратното изкупуване се извършва само на първичен пазар.
                        Ясно ми е и че то никога няма да бъде иницииарно от Вас.
                        Ясно ми е също, че за да платите 108 хил лв. може да продадете акции, можете да използвате и наличния кеш и след време да балансирате портфейла.

                        Не ми е ясно обаче какво става с броя издадени дялове - ще бъде ли намален и той със 100 хил. (за да се запази НСА непроменена).

                        (Извинявам се ако въпросът Ви се струва тъп - но предпочитам да попитам, отколкото да гадая.

                        Благодаря !

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от NikolayVassilev Разгледай мнение
                          Продавачът на Трейс вчера може би е рециклирал част от сумата (или цялата) в акции на БТФ.
                          Със сигурност не е рециклирал нищо защото нямаше записвания на първичен пазар. В случай, че е искал да си купи акции на ЕТФа на вторичен пазар е можел да го направи и без фонда да му купува акциите в Трейс. Можеше да продава трейс на пазар и да купува акции на фонда. Или очаквате в близко бъдеще удвояване на активите или спекулирате с дълъг Трейс и къс Химимпорт.

                          Коментар


                          • Ако аз съм гомям инвеститор какво ще ме накара за си купя дялове от вас, какво ми пречи да си купя акциите според теглата им в софикс защо да минавам през вас. Още повече че и дивидентите няма да ги давате.

                            Коментар


                            • Обратното изкупуване

                              Ако днес маркетмейкър ни "върне" 100,000 акции, ние ще му върнем около 108 хил. лв. За да ги набавим, ще продадем съответен брой акции от повечето позиции. Така размерът на фонда намалява.

                              Коментар


                              • Как се намалява броят на акциите/дяловете на ETF-a

                                Уважаеми г-н Иванов,

                                Увеличението и намалението на броя акции на ETF-а става на първичен пазар - много подобно на взаимните фондове.

                                На първичен пазар не може да участват индивидуални инвеститори, а само маркетмейкърите и други институционални инвеститори. Те превеждат пари и фондът емитира нов брой акции, които те получават през ЦД на Т+2. Така ETF расте и има нови пари за харчене, с които той много бързо купува акции пропорционално на теглата в SOFIX.

                                Дано това е полезно.
                                Поздрави, Н

                                Коментар

                                Working...
                                X