IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

БТФ Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF (BGX)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от keizer Разгледай мнение
    До всички критикари - хора вземете образовайте се, прочетете, сравнете и тогава елате и говорете. Например - отидох да разгледам проспекта на втория по-големина в света ЕТФ - iShares Core S&P 500 ETF. Има си сайт фонда, управлява активи за близо 100 милиарда и т.н. Такаа.
    1. Информация за холдингите на фонда има само за топ 10.
    2. Пълна информация за инвестициите - инвестиция по инвестиция има само на тримесечие с тримесечния отчет.
    3. Инвестиционна стратегия на фонда (Важната част)- копирана от техния проспект:
    . BFA uses a representative sampling indexing strategy to manage the Fund. “Representative sampling” is an indexing strategy that involves investing in a representative sample of securities that collectively has an investment profile similar to that of the Underlying Index. The securities selected are expected to have, in the aggregate, investment characteristics (based on factors such as market capitalization and industry weightings), fundamental characteristics (such as return variability and yield) and liquidity measures similar to those of the Underlying Index. The Fund may or may not hold all of the securities in the Underlying Index. The Fund generally invests at least 90% of its assets in securities of the Underlying Index and in depositary receipts representing securities of the Underlying Index.

    Сега, който не знае английски - първо Господ да му е на помощ, второ има гугъл транслейт. Отделно - в самия фонд ЯСНО е написано, че ПАСИВНО РЕПЛИКИРА ИНДЕКСА S&P500 и въпреки това ей тва им е стратегияата. Затова за знаещи и незнаещи - ЧЕТЕТЕ И СЕ ОБРАЗОВАЙТЕ. СОФИКС фонда нито е измислил алтернативна физика, нито нещо прави, което не му е в проспекта, нито проспекта му е специален. Не ща да го защитавам изобщо тоз фонд (причините съм ги написал в предишен пост) НО ВИЕ ПРЕКАЛЯВАТЕ! И то основно от НЕЗНАНИЕ.
    Не знам с какво ни беше полезно това включване като си имаме правила на български на нашия ЕТФ и говорим за него, а не по принцип.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Risteto Разгледай мнение

      1. Ти от къде знаеш, че малките продажби са тяхна работа? Ако имаш доказателства прати писмо на КФН пусни ги и тук за да се знае,
      ако ли не просто на го споменавай
      2. В началото бяха добре балансирани и всичко което получаваха като пари го инвестираха.
      До 20-те мил., тогва се промениха малко и е нормално няма как за 1 ден да инвестираш 20 мил в SOFIX компании, просто ще надуеш цените
      и после ще гледаш как всичко се срива.
      Набии си го в главата най-накрая целта на всеки ETF е да следва индекса, а не да му влияе.
      Поради ниската ликвидност ако фонда беше набил всичките пари щеше да направи точно това.
      Знам че е яко да ти вдигнат с 30-40 процента акциите за ден, но ако утре паднат с пак с толкова ще ти бъде ли ОК?(няма да обяснявам че не е едно и също)
      По т.1 който ги следи на ежедневна база знае, че е така.
      По т.2 въобще не искам да вдигат пазара с по 30-40% за няколко дена и после кой от къде е. Искам просто да си спазват правилата и да не си играят на дребно с някакви манипулативни цели, които даже не разбирам като последната продажба на 25 акции от холдинг Варна.

      Коментар


      • ДО МЕНИДЖЪРИТЕ НА ЕКСПАТ СОФИКС ЕТФ -
        Моля веднага да вземете няколко мерки, с които да коригирате представянето на фонда, а именно:
        1. ВЕДНАГА ВДИГНЕТЕ ЦЕНАТА НА МАРКЕТ МЕЙКЪРИТЕ ДО ПРИЕМЛИВИТЕ НИВА! - Цената трябва да бъде не по-малка от NAV на фонда!
        2. ВЕДНАГА ВДИГНЕТЕ NAV-а на ФОНДА НА НИВА, РАВНИ НА СОФИКС, КАТО ИЗВАДИТЕ ТАКСИТЕ СИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ. - Пример: при 18% ръст на Софикс за 3 месеца, при 4% годишна такса за управление (аз така и не разбрах колко е в действителност), за 3 месеца означава, че NAV на фонда трябва да се отклонява от Софикс с 1% - т.е ВЪЗВРЪЩАЕМОСТТА НА ФОНДА ТРЯБВА ДА 17% ЗА 3 МЕСЕЦА, АКО СОФИКС Е НА 18% РЪСТ!!!!
        3. ВЕДНАГА СЕ СВЪРЖЕТЕ С ВСИЧКИ СЕГАШНИ ИНВЕСТИТОРИ НА ФОНДА И ГИ УВЕДОМЕТЕ, ЧЕ ВЪЗНАМЕРЯВАТЕ ДА СПРЕТЕ ДА ГИ ЛЪЖЕТЕ! ЕТФ ВЪРХУ СОФИКС, ОЗНАЧАВА ДА РЕПЛИКИРАТЕ ИНДЕКСА С МИНИМАЛНО ОТКЛОНЕНИЕ. В СЛУЧАЯ ТАКСАТА ЗА УПРАВЛЕНИЕ, КОЯТО ХИЧ НЕ Е МАЛКА!!!
        4. Вие наистина ли смятате, че ще намерите истински инвеститори, ако правите това, което правите в момента?! Хората хич не са глупави, особено тези на запад! Забравете за ИПО на чужд пазар, ако ще продължавате с мизериите.
        И накрая - ИЗПЪЛНЕТЕ НЕЗАБАВНО ПРЕПОРЪКИТЕ МИ, ИНАЧЕ РИСКУВАТЕ ДА СИ ОСТАНЕТЕ ПОСРЕДСТВЕН И ЗАБРАВЕН ФОНД ОЩЕ С ОТВАРЯНЕТО СИ! НЕ Е ВЪЗМОЖНО ЕТФ ДА ИМА ВЪЗВРЪЩАЕМОСТ КАТО НА ТОЗИ - АКО Е ТАКА, ТОВА ПРОСТО НЕ Е ЕТФ, АЗ НЕ ЗНАМ КАКВО СТЕ!
        ПОЗДРАВИ, УСПЕХ!
        The best things in life are free. The second best things are very expensive!
        не е препоръка

        Коментар


        • И как така, направи само 10 стотинки стойност за тия 22 млн.лв. инвестирани в него, Явно стойността на дяловете е съвсем различна величина!! Къде и как се измерва растежа на тоя фонд!!?? След три месеца ли ще нараства стойността му!!??Като го направят на 100 млн.лв, кога ще видим промяна в стойността на един дял след 6 месеца от входа на тия пари ли ??!! То няма много смисъл май!!! хаха

          Коментар


          • До всички критикари - хора вземете образовайте се, прочетете, сравнете и тогава елате и говорете. Например - отидох да разгледам проспекта на втория по-големина в света ЕТФ - iShares Core S&P 500 ETF. Има си сайт фонда, управлява активи за близо 100 милиарда и т.н. Такаа.
            1. Информация за холдингите на фонда има само за топ 10.
            2. Пълна информация за инвестициите - инвестиция по инвестиция има само на тримесечие с тримесечния отчет.
            3. Инвестиционна стратегия на фонда (Важната част)- копирана от техния проспект:
            . BFA uses a representative sampling indexing strategy to manage the Fund. “Representative sampling” is an indexing strategy that involves investing in a representative sample of securities that collectively has an investment profile similar to that of the Underlying Index. The securities selected are expected to have, in the aggregate, investment characteristics (based on factors such as market capitalization and industry weightings), fundamental characteristics (such as return variability and yield) and liquidity measures similar to those of the Underlying Index. The Fund may or may not hold all of the securities in the Underlying Index. The Fund generally invests at least 90% of its assets in securities of the Underlying Index and in depositary receipts representing securities of the Underlying Index.

            Сега, който не знае английски - първо Господ да му е на помощ, второ има гугъл транслейт. Отделно - в самия фонд ЯСНО е написано, че ПАСИВНО РЕПЛИКИРА ИНДЕКСА S&P500 и въпреки това ей тва им е стратегияата. Затова за знаещи и незнаещи - ЧЕТЕТЕ И СЕ ОБРАЗОВАЙТЕ. СОФИКС фонда нито е измислил алтернативна физика, нито нещо прави, което не му е в проспекта, нито проспекта му е специален. Не ща да го защитавам изобщо тоз фонд (причините съм ги написал в предишен пост) НО ВИЕ ПРЕКАЛЯВАТЕ! И то основно от НЕЗНАНИЕ.
            Last edited by keizer; 15.12.2016, 11:14.
            Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

            Коментар


            • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение

              Сега, тъй като аз съм сред тези, които са отправяли критики към фонда, нека да заявя съвсем ясно, както го направих мисля още в началото: Поздравления за екипа на Експат и лично към двамата Николаевци за това, което направиха. Мисля няма спор, че това е едно от най-хубавите неща, които са се случвали на борсата в последните години. Поздравления за смелостта, иновативността и т.н. Желая им най-искрено успех и правя, каквото е по силите ми, за да промотирам фонда.
              Но, не мога да се правя, че не виждам някои неща, които са против разбиранията ми за добри практики. В правилата на фонда е казано ясно, че ще е пасивен, а той е всичко друго, но не и пасивен репликатор на референтния индекс. Все пак да изчакаме още малко, за да видим дали ще оставят нещата така както са и след законовите срокове от 2 и 6 месеца.
              А най-тъпото е, че се правят опити за манипулации на пазара с малките продажби на акции от някои емисии, в които са недоинвестирани. Сигурно им изглежда като добър тактически ход, но не е - нарича се манипулация.
              1. Ти от къде знаеш, че малките продажби са тяхна работа? Ако имаш доказателства прати писмо на КФН пусни ги и тук за да се знае,
              ако ли не просто на го споменавай
              2. В началото бяха добре балансирани и всичко което получаваха като пари го инвестираха.
              До 20-те мил., тогва се промениха малко и е нормално няма как за 1 ден да инвестираш 20 мил в SOFIX компании, просто ще надуеш цените
              и после ще гледаш как всичко се срива.
              Набии си го в главата най-накрая целта на всеки ETF е да следва индекса, а не да му влияе.
              Поради ниската ликвидност ако фонда беше набил всичките пари щеше да направи точно това.
              Знам че е яко да ти вдигнат с 30-40 процента акциите за ден, но ако утре паднат с пак с толкова ще ти бъде ли ОК?(няма да обяснявам че не е едно и също)

              Коментар


              • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение

                Сега, тъй като аз съм сред тези, които са отправяли критики към фонда, нека да заявя съвсем ясно, както го направих мисля още в началото: Поздравления за екипа на Експат и лично към двамата Николаевци за това, което направиха. Мисля няма спор, че това е едно от най-хубавите неща, които са се случвали на борсата в последните години. Поздравления за смелостта, иновативността и т.н. Желая им най-искрено успех и правя, каквото е по силите ми, за да промотирам фонда.
                Но, не мога да се правя, че не виждам някои неща, които са против разбиранията ми за добри практики. В правилата на фонда е казано ясно, че ще е пасивен, а той е всичко друго, но не и пасивен репликатор на референтния индекс. Все пак да изчакаме още малко, за да видим дали ще оставят нещата така както са и след законовите срокове от 2 и 6 месеца.
                А най-тъпото е, че се правят опити за манипулации на пазара с малките продажби на акции от някои емисии, в които са недоинвестирани. Сигурно им изглежда като добър тактически ход, но не е - нарича се манипулация.
                Знаещ извинявай, ама май попрекалявате с претенциите си към фонда. Приемете го, че това е само още един играч на борсата, което е голям плюс. А това как играе и какво прави тук има кой да го следи и контролира. Борсата се раздвижи и дръпна нагоре и не виждам от какво можем да бъдем недоволни.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение


                  А най-тъпото е, че се правят опити за манипулации на пазара с малките продажби на акции от някои емисии, в които са недоинвестирани. Сигурно им изглежда като добър тактически ход, но не е - нарича се манипулация.
                  Трябваше да сключим джентълментско споразумение- те да не спекулират, а ние да не правим фондове

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от keizer Разгледай мнение

                    +1 Поздравления професоре за мнението. Опитвам се и аз да озаптя тълпата, ама не става, бъзиках се, гаргара си правих, те ората напират...
                    Те не бяха обвинения за точене на пенсионните фондове, "мекомки", пълно слънчево затъмнение, що Лондон а не Каспичан например... после ако е Каспичан що не е Лондон... на друг дребните позиции му били едри, а едрите - дребни. четвърти задава един и същи въпрос 5 пъти те му отговарят 4 пъти, той продължава...

                    И аз бих добавил най-накрая - колеги апелирам за по-голяма толерантност. това е просто един фонд, който купува акции на други компании. бих добавил сравнително прозрачен. аз не се сещам на ЕЖЕДНЕВНА база кой друг фонд си публикува инвестициите.
                    Сега, тъй като аз съм сред тези, които са отправяли критики към фонда, нека да заявя съвсем ясно, както го направих мисля още в началото: Поздравления за екипа на Експат и лично към двамата Николаевци за това, което направиха. Мисля няма спор, че това е едно от най-хубавите неща, които са се случвали на борсата в последните години. Поздравления за смелостта, иновативността и т.н. Желая им най-искрено успех и правя, каквото е по силите ми, за да промотирам фонда.
                    Но, не мога да се правя, че не виждам някои неща, които са против разбиранията ми за добри практики. В правилата на фонда е казано ясно, че ще е пасивен, а той е всичко друго, но не и пасивен репликатор на референтния индекс. Все пак да изчакаме още малко, за да видим дали ще оставят нещата така както са и след законовите срокове от 2 и 6 месеца.
                    А най-тъпото е, че се правят опити за манипулации на пазара с малките продажби на акции от някои емисии, в които са недоинвестирани. Сигурно им изглежда като добър тактически ход, но не е - нарича се манипулация.

                    Коментар


                    • Те пък все едно досега бяха тръгнали да се балансират

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от maretoff Разгледай мнение

                        Ясно е , че от кеш на етф ще вземат тези 220 хил. лв ....това е за първи път
                        Само че балансировката става се по трудна или пък не....
                        тези с ниските тегла ще ги качват ама тези с високите ....
                        Точно това ме притесняваше ,защо държат този кеш......
                        дано няма повече големи тегления щото можем и 450 да видим пак..... вярвам че е за НГ или спекулански...
                        Дано ПФ са твърди държатели....

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение
                          Я поръчки за продажба за 190 000 до 15 часа вчера......това за пръв път ли е или така ми се струва?!
                          Сега трябва да продадат компонентни акции от индекса или ще осребрят от кеша?
                          Ясно е , че от кеш на етф ще вземат тези 220 хил. лв ....това е за първи път

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от keizer Разгледай мнение

                            +1 Поздравления професоре за мнението. Опитвам се и аз да озаптя тълпата, ама не става, бъзиках се, гаргара си правих, те ората напират...
                            Те не бяха обвинения за точене на пенсионните фондове, "мекомки", пълно слънчево затъмнение, що Лондон а не Каспичан например... после ако е Каспичан що не е Лондон... на друг дребните позиции му били едри, а едрите - дребни. четвърти задава един и същи въпрос 5 пъти те му отговарят 4 пъти, той продължава...

                            И аз бих добавил най-накрая - колеги апелирам за по-голяма толерантност. това е просто един фонд, който купува акции на други компании. бих добавил сравнително прозрачен. аз не се сещам на ЕЖЕДНЕВНА база кой друг фонд си публикува инвестициите.
                            +1

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Professor Разгледай мнение
                              ЗДРАВЕЙТЕ,
                              от известно време се чудя, дали, но все пак реших да изкажа мнението си:

                              1. имам в пакета си 5 от 15-те акции на SOFIX индекса, чийто сумарен обем е около 50 % от моя пакет;
                              2. поради семейна необходимост сега следвам стратегия "бавно изпускане на парата след достигане на целевата рентабилност". Поради това сегашните действия на EXPAT фонда са ми от голяма полза и им БЛАГОДАРЯ; Ако започнат да продават някои от позициите от индекса, аз ще се адаптирам.
                              3. каквито и интереси да имат отделните "инвеститори" и/или "спекуланти" на БФБ мисля, че всеки един от нас трябва да има премерени изказвания към ЕXPAT фонда в духа на доброжелателен НЕУТРАЛИТЕТ, а не в духа на ЗАЯЖДАНЕ;

                              4. надявам се също, Модераторът ако има такъв във форума, да бъде МОДЕРАТОР?

                              Професорът
                              P.S. Мнението ми е единствено да спазваме доброжелателен неутралитет, МОЛЯ ВИ!
                              +1 Поздравления професоре за мнението. Опитвам се и аз да озаптя тълпата, ама не става, бъзиках се, гаргара си правих, те ората напират...
                              Те не бяха обвинения за точене на пенсионните фондове, "мекомки", пълно слънчево затъмнение, що Лондон а не Каспичан например... после ако е Каспичан що не е Лондон... на друг дребните позиции му били едри, а едрите - дребни. четвърти задава един и същи въпрос 5 пъти те му отговарят 4 пъти, той продължава...

                              И аз бих добавил най-накрая - колеги апелирам за по-голяма толерантност. това е просто един фонд, който купува акции на други компании. бих добавил сравнително прозрачен. аз не се сещам на ЕЖЕДНЕВНА база кой друг фонд си публикува инвестициите.
                              Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

                              Коментар


                              • Я поръчки за продажба за 190 000 до 15 часа вчера......това за пръв път ли е или така ми се струва?!
                                Сега трябва да продадат компонентни акции от индекса или ще осребрят от кеша?
                                Last edited by спекуланта; 14.12.2016, 21:09.

                                Коментар

                                Working...
                                X