IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Добър момент ли е за инвестиция в SPY ETF?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Благодаря за мнението.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от checho Разгледай мнение
      търся си изгоден ЕТФ за инвестиция с год доходност 12-15% и нисък риск.
      Такова животно не съществува и ако някой се опитва да те убеждава, че съществува не му вярвай! Инструментите с нисък риск в момента носят максимум 1-2% доходност, но много от тях дори са с отрицателна доходност.

      12-15% доходност може да постигнеш само с помането на значителен риск!

      Първоначално изпратено от checho Разгледай мнение
      Насочих се към SPY, но не съм сигурен дали е добър момент за инвестиция. Гледам, че Януари е била с 10 долара по ефтина и сега ми се струва в пик. Въпреки, че очаквам като цяло да се покачва, незнам дали първо няма да слезе.
      Исторически погледнато SPY е над всякакви средни стойности на показателите по които са се търгували компаниите съдържащи се в портфейла. Статистически е по голям шанса в момента да загубиш от колкото да спечелиш, но таймингът винаги е нещо много сложно.

      Ако не разбираш, но желаеш да поемеш по висок риск и да получиш дългосрочно по висока доходност ти препоръчвам съвета на Бъфет, който дава на зъболекарите, които искат да бият 90% от фондовите мениджъри.

      Всяка година инвестирай равна сума в SPY. Когато цената е висока ще купиш по малко бройки, когато цената е ниска ще купиш повече бройки, но в крайна сметка твоята цена ще бъде по ниска от средната цена на пазара, защото тежестта на купените на ниски цени бройки ще е по голяма.

      Когато инвестираш в акции дори и чрез такъв широко диверзифициран портфейл, трябва да си наясно, че краткосрочно може да загубиш дори и 70% от парите си, но дългосрочно (15-20 години) със сигурност ще постигнеш доходност по висока от тази на депозитите.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от checho Разгледай мнение

        @sagitarius_d - мойте цели са годишна доходност от около 10+ процента, не търся дългосрочни инвестиции от по 10-20-30 години. Поносимоста към загуба ми е около 10-20%.
        Тези твои желания са несъвместими. Няма инстсрумент който да ти ги даде. Може за даден период да ги постигнеш но това ще си е късмет.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от checho Разгледай мнение
          Има ли теми във форума където се дискутират ETF/Mutual Fonds/Stocks които в момента са добри? Не се интересувам от друг вид инвестиции.
          Отвори една тема тук за ЕТФ - http://www.investor.bg/app/webroot/f...splay.php?f=12
          С радост ще коментирам там, т.к. сега пишем в темата за NYSE.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от sagitarius_d Разгледай мнение
            Здравей,

            Истината е че ако питаш случайни хора които не знаят нищо за теб и твоите цели или опит, дали си струва да се инвестира в каквото и да е било, отговорът е " Твърдо Не".

            Иначе ако вложиш пари сега, реинвестираш дивидентите, и не продаваш 20 - 30 години, има шанс да постигнеш средна годишна доходност от примерно 7%. Но истината е че e вероятно този ЕТФ да спадне няколко пъти по 40 - 50% в следващите 20 - 30 години. После цените вероятно ще се повишат. Но ти как би се чувствал ако цените седят на загуба с месеци или години? Много хора се уплашват и продават на ниските цени. Така че те губят пари.
            @gunnar - благодаря ти за мнението.

            @sagitarius_d - мойте цели са годишна доходност от около 10+ процента, не търся дългосрочни инвестиции от по 10-20-30 години. Поносимоста към загуба ми е около 10-20%.

            Опит, както си пролича, нямам, за това съм се насочил към ЕТФ. Първо бях тръгнал към взаимни фондове, но поне тези които гледах, не бият SPY, а таксите им са значително по високи.

            Има ли теми във форума където се дискутират ETF/Mutual Fonds/Stocks които в момента са добри? Не се интересувам от друг вид инвестиции.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от checho Разгледай мнение
              Здравейте,

              търся си изгоден ЕТФ за инвестиция с год доходност 12-15% и нисък риск. Насочих се към SPY, но не съм сигурен дали е добър момент за инвестиция. Гледам, че Януари е била с 10 долара по ефтина и сега ми се струва в пик. Въпреки, че очаквам като цяло да се покачва, незнам дали първо няма да слезе.

              Какво мислите?
              Не знам на кво ви учат в тва УНСС, че парите растат по върветата или кво, но за да е добър момента тва SPY треа да стане по на половина от това което е, че и толко ше му е много ......
              Last edited by michaelis11; 15.05.2015, 10:02.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Niki Gabrov Разгледай мнение
                Нямам претенции колега. По-важното е човекът да не се забърква с нещо, което не разбира.
                Паяците са си ТЕ от всякъде
                От тук нататък, пазар не се прави от разбиращи хора. Прави се от много хора. Ние за това в БГ нямаме такъв. Или казваш милиони американци разбират от акции? Нито му знаеш хоризонта, нито парите, нито поносимостта на загуби

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
                  Според мен са Те
                  Нямам претенции колега. По-важното е човекът да не се забърква с нещо, което не разбира.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Niki Gabrov Разгледай мнение
                    Аз мисля, че за Вас все още не е дошъл моментът за инвестиция във финансов инструмент.

                    2. SPY е индексът S&P 500, тоест е той а не тя.
                    .
                    Според мен са Те

                    Коментар


                    • cost average effect !!!! saving plan

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от checho Разгледай мнение
                        Здравейте,

                        търся си изгоден ЕТФ за инвестиция с год доходност 12-15% и нисък риск. Насочих се към SPY, но не съм сигурен дали е добър момент за инвестиция. Гледам, че Януари е била с 10 долара по ефтина и сега ми се струва в пик. Въпреки, че очаквам като цяло да се покачва, незнам дали първо няма да слезе.

                        Какво мислите?
                        Здравей,

                        Истината е че ако питаш случайни хора които не знаят нищо за теб и твоите цели или опит, дали си струва да се инвестира в каквото и да е било, отговорът е " Твърдо Не".

                        Иначе ако вложиш пари сега, реинвестираш дивидентите, и не продаваш 20 - 30 години, има шанс да постигнеш средна годишна доходност от примерно 7%. Но истината е че e вероятно този ЕТФ да спадне няколко пъти по 40 - 50% в следващите 20 - 30 години. После цените вероятно ще се повишат. Но ти как би се чувствал ако цените седят на загуба с месеци или години? Много хора се уплашват и продават на ниските цени. Така че те губят пари.
                        http://www.dividendgrowthinvestor.com/

                        Коментар


                        • @gunnar - защо смяташ, че цените им са завишени? Като гледам данните им, за последната година постоянно вървят нагоре (с няколко спада по 10$, които след това веднага се възвръщат). Това което ме притеснява е, че сега е по-скоро в пик (такава е била цената само през март тази година), и не съм сигурен дали ще ходи нагоре или надолу (и нямам познанията за анализ).

                          Off topic; има ли по форума теми в които се обсъжда в какво да се инвестира (изключая Българския пазар), че не можах да намеря.
                          Всъщност те интересува доходността занапред, която не е задължително да е свързана с доходността през изминалия период. В момента печалбите на компаниите са големи заради евтините пари, а съотношението P/E също е високо, спрямо средното в исторически план. Това не значи че акциите не могат да станат и по-скъпи. Но поне аз очаквам при една рецесия в близките 1-2 години от една страна печалбите да спаднат, а и съотношенията, на които се търгуват компаниите да са по-ниски.

                          Трябва да прочетеш на първо време за фундаментален и технически анализ. Ако ти е интересно и поведенчески финанси, защото пазарът е в голяма степен психология.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от andy2000 Разгледай мнение
                            "Цена на една позиция" ли? Какво имаш предвид?
                            Този ETF се стреми да копира представянето на индекса.
                            Нещо май ти се мешат понятията, попрочети малко и тогава се мятай.
                            Ако някой може да ти каже, че ще правиш дългосрочно 15% през SPY ETF, то тогава всеки ще купува като луд
                            Няма такова животно като "нискорискова", утре един черен лебед и си 40-50% надолу
                            Да сигурно бъркам понятията. ЕТФ се търгува като акции - една такава е 210 $ в момента. Тази единица нарекох позиция. Може и да не е правилния термин, нов съм в областа. Ще се радвам ако ми предложиш какво да прочета, в момента чета на рандом в investopedia.

                            Към ЕТФ и специално SPY съм се насочил, точно защото следват индекса и за да върви надолу, трябва 500те най успешни компании в САЩ да вървят на долу, което на теория би трябвало да значи, че цялата икономика трябва да върви надолу (както при криза). От тук считам, че е ниско рисков инструмент. Не колкото облигации и ДЦК, но там пък доходноста е доста ниска. От тази гледна точка смятам, че 10% доходност е ОК за такъв тип инвестиция (и се надявам да няма криза скоро) .

                            @gunnar - защо смяташ, че цените им са завишени? Като гледам данните им, за последната година постоянно вървят нагоре (с няколко спада по 10$, които след това веднага се възвръщат). Това което ме притеснява е, че сега е по-скоро в пик (такава е била цената само през март тази година), и не съм сигурен дали ще ходи нагоре или надолу (и нямам познанията за анализ).

                            Off topic; има ли по форума теми в които се обсъжда в какво да се инвестира (изключая Българския пазар), че не можах да намеря.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от andy2000 Разгледай мнение
                              "Цена на една позиция" ли? Какво имаш предвид?
                              Този ETF се стреми да копира представянето на индекса.
                              Нещо май ти се мешат понятията, попрочети малко и тогава се мятай.
                              Ако някой може да ти каже, че ще правиш дългосрочно 15% през SPY ETF, то тогава всеки ще купува като луд
                              Няма такова животно като "нискорискова", утре един черен лебед и си 40-50% надолу
                              Анди е прав. Аз в момента не бих купувал, оценките ми се струват доста завишени.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от checho Разгледай мнение
                                ПС. Под "била" имах впредвид цената на една позоция в този ЕТФ - не се изразих съвсем правилно.
                                "Цена на една позиция" ли? Какво имаш предвид?
                                Този ETF се стреми да копира представянето на индекса.
                                Нещо май ти се мешат понятията, попрочети малко и тогава се мятай.
                                Ако някой може да ти каже, че ще правиш дългосрочно 15% през SPY ETF, то тогава всеки ще купува като луд
                                Няма такова животно като "нискорискова", утре един черен лебед и си 40-50% надолу

                                Коментар

                                Working...
                                X