IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ (2)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Уфф, Всички тези общи приказки са писани стотина пъти във форума през годините, и сме ги чели преди да се регистрираш, но са просто опит да се избяга от разумен отговор на въпроса - защо не идват читави дружества а само такива, в които маджовците ползват надутото ipo за да излизат от инвестиция. Общи и безсмислени лафове с които ни представяш отговор, вече не са обяснение за балъци.
    Защото явно пак ги четем, но балъците сме се променили през времето и въпреки че сме приели колко сме лоши, гадни и капризни, и сме се съобразили с това, виждаме че процеса е еднократен, а маджовеца няма никакво намерение да се променя, седи, забавлява се и ни гледа сеира, взема ви кинтите, радвайки се на вашите нелепи обяснения.
    Но някои от "балъците" сме се променили, но явно другото вън от нас не се е променило и е време да се търси адекватно отношение и от втората страна. Значи това което си написал - това го знае всеки и с него се започва на борсата. По някакви причини винаги има бикове и мечки иначе няма да има търговия. НО припомням въпроса, защото ми се струва, че с общите приказки нещо се изметна от смислен отговор:

    ...Защо ни пробутват ... изобщо компании от които маджовците искат да разкешват, а свестни растежни компании са извън борсата?


    В някаква степен е и риторичен въпрос, защото и няма много нови компании, искащи да споделят развитието си и печалбата.
    Вярно е, че всеки може да си направи сметката, дали и къде да участва. Но докато разчитаме само на лаишки обяснения и общи лафове, че винаги има недоволни и тем подобни архаизми, да не се окаже, че и последния автобус "играчи" е започнал, да си "стяга куфарите", а поредните рекламирани ipo-та да носят все по-малко и по-малко "нови балъци". А щом собствените бягат, как да се надяваме на "чужди".

    1+, 1+ ,1+

    Коментар


    • Първоначално изпратено от johny-bravo Разгледай мнение

      Не, не искам това да кажа. Искам да кажа, че никой не си продава труда без пари. Искам да кажа, че за спекулантите в БГ, чашата винаги е наполовина празна. Ако изплаща високи дивиденти, защо искат много за акция. Ако расте с големи темпове, защо не изплаща дивиденти. Тук ако расте с 50% компанията на година, “инвеститорите” ще искат да го вземат на P/E под 10, защото за тях това ще е “нормално”. Ако компания расте с големи темпове, ще се иска много високи мултипъли откъм P/E, P/S и тн. Това искам да кажа.
      Уфф, Всички тези общи приказки са писани стотина пъти във форума през годините, и сме ги чели преди да се регистрираш, но са просто опит да се избяга от разумен отговор на въпроса - защо не идват читави дружества а само такива, в които маджовците ползват надутото ipo за да излизат от инвестиция. Общи и безсмислени лафове с които ни представяш отговор, вече не са обяснение за балъци.
      Защото явно пак ги четем, но балъците сме се променили през времето и въпреки че сме приели колко сме лоши, гадни и капризни, и сме се съобразили с това, виждаме че процеса е еднократен, а маджовеца няма никакво намерение да се променя, седи, забавлява се и ни гледа сеира, взема ви кинтите, радвайки се на вашите нелепи обяснения.
      Но някои от "балъците" сме се променили, но явно другото вън от нас не се е променило и е време да се търси адекватно отношение и от втората страна. Значи това което си написал - това го знае всеки и с него се започва на борсата. По някакви причини винаги има бикове и мечки иначе няма да има търговия. НО припомням въпроса, защото ми се струва, че с общите приказки нещо се изметна от смислен отговор:
      ...Защо ни пробутват ... изобщо компании от които маджовците искат да разкешват, а свестни растежни компании са извън борсата?
      В някаква степен е и риторичен въпрос, защото и няма много нови компании, искащи да споделят развитието си и печалбата.
      Вярно е, че всеки може да си направи сметката, дали и къде да участва. Но докато разчитаме само на лаишки обяснения и общи лафове, че винаги има недоволни и тем подобни архаизми, да не се окаже, че и последния автобус "играчи" е започнал, да си "стяга куфарите", а поредните рекламирани ipo-та да носят все по-малко и по-малко "нови балъци". А щом собствените бягат, как да се надяваме на "чужди".

      Коментар


      • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
        Никога не съм казвал, че искам да има хора над закона. Никога не съм защитавал измамници. Искам високо качество на надзора В това има консенсус и е безсмислено да се обсъжда. . Просто споменах и за личната отговорност на инвеститорите. На запад също има измами. Мафоф е пример за това. Просто, когато видя проблем си признавам грешката и продължавам нататък. За мен е по-важно да изкарам пари от колкото да съм прав. За други е по-важно да да прави от колкото да правят пари. Просто зададох въпроса за вас кое е по-важно да сте прави или да печелите.
        Как така не си прав, пък изкарваш пари. Залагаш срещу себе си ли.
        Last edited by Todor Sabev; 03.03.2019, 08:02.

        Коментар


        • Като цяло истината е че бфб е една пародия и средство за законно присвояване на чужди пари.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение
            ...... В институционална, практическа и морална среда, каквато сме принудени да обитаваме, самотният индивид би могъл да се справи що-годе добре, единствено при условие че се докосне до божественото....
            Никой не е истински сам.
            А част от играта е да намериш правилните хора.
            Няма "институционална, практическа и морална среда", в която тези неща да ти се дават даром, нито се гарантират от някого. Това също е част от приспособяването.

            Коментар


            • 4д, мен не интересува къде ти си сбъркал, а личните си грешки всеки плаща с парите си..Няма нужда тук да се правиш на пазарен Фройд и да се опитваш да прикриваш лъжите на мажоритарите и липсата на санкции, зад грешките на инвеститорите..Пак опираме до въпроса какво е направено през последните 10г. за БФБ и защо чуждите инвеститори и нямат доверие и не вкарват пари..И те ли са прости като нас и допускат грешки.. Било много ясно за вината извън нас..Да толкова е ясно, че сме обявени за най- бедната и корумпирана страна в ЕС..Ами то е ясно и , че всеки който играе на борсата губи понякога пари от допуснати грешки, но кое е по- важно и кое по- ясно в крайна сметка..

              Коментар


              • Много загубиха не само лихвите ,но и голяма част от главницата.Какъв е тоя дисконт 10-20 пъти,това си е грабеж?

                Коментар


                • Мен пък са ми най-интересни дружества които с години не раздават дивидент, но се гласуват тантиеми Е тогава на човек му идва да удари една майна от сърце, да се напие от мъка и да не се сеща повече за борса

                  Коментар


                  • Начев, също съм с много добри чувства. Според мен някак си не ме разбирате за какво говоря. Първо казах защо според мен няма листвания на борсата. За да има сделка трябва да се срещнат интересите на продавач и купувач. Посочих с какво манталитета на инвеститорите/спекулантите пречи на процеса. После някои се обидиха, защото явно се разпознара в тази графа и започнаха да критикуват всички грешки извън тези на инвеститорите. Много ясно, че ги има. В смисъл вината винаги е извън нас. Много ясно, че има вина извън нас. Във форума е обсъждана стотици пъти. Има консенсус. Но доказването на чуждата вина не заличава нашата. Двете вървят ръка за ръка. Това е въпрос на личностна нагласа. Аз търся къде съм сбъркал за да се получи лош резултат. Така ще се науча и никога повече няма да го повторя. Други считат, че са безгрешни и нямат вина а тя е само в обстоятелствата, които са в страни. Проблема е, че в живота ние нямаме контрол върху външният свят а имаме контрол върху това как ще го възприемем. Тоест не можем да предотвратим свинщините, които се случват, но имаме контрол върху собствените си действия. Всеки път когато завъртя разговора в посока дали сме реагирали по най-ефективният начин на някоя свинщина получавам критика, че съм защитавал свинщините. Това е толкова примитивно, че няма как да продължава разговора. Та така. Това са различни гледни точки. Аз търся къде сбърках а другите търсят да докажат, че са били прави и в действителност никога не са сбъркали. Тоест обсъждаме собственото си възприятие на външният свят. В крайна сметка всичко се свежда до това дали искаме да спечелим или да сме прави. Тръгнах от нещо смислено и за пореден път разговора леко се изроди. Във форума е така.

                    Коментар


                    • 4Д, макар и да стоим на противоположни позиции по някои въпроси, изпитвам симпатия и приятелски чувства.
                      Не те свалям, а просто се опитвам да кажа, че каквото и да изрека, няма да е критика, още по-малко недоброжелателна.

                      Дори и от обикновени неща, по някакъв твой си начин успяваш чрез свърхконцентрация на мисълта да изведеш много смислено звучащи и логични съждения. Веднъж дори завидях, че не съм се сетил да изкажа някакво твърдение. Не помня конкретно случая, помня чувството, което той остави в мен

                      Чисто житейски вероятно си по-скоро прав, когато изхождайки от високи критерии и непостижими изисквания, отправени първо към самия теб, а после и към останалите колеги, заявяваш с категорична убеденост: вместо да мрънкате, сърдете се само н а себе си! Да, така е! Грозната истина е, че практически може да разчитаме само на себе си!
                      А пък става дума за пари, които са в някаква полуабстрактна форма и нещата стават прекалено, прекалено рискови.

                      Има, обаче, един проблем. Визирам дълбоко системен проблем. В институционална, практическа и морална среда, каквато сме принудени да обитаваме, самотният индивид би могъл да се справи що-годе добре, единствено при условие че се докосне до божественото.
                      А от другата страна - там където стоят субекти и респонденти, които изучаваме и оценяваме и с които общуваме и влизаме в някакви стопански и други отношения, там не констатирам наличие на аналогични критерии. Житейски е практично и правдиво - ние хората сме субективни и емоционални, давама бонуси сами на себе си, изнасяме критиката навън. Такъв е принципно дизайнът на вида ни. Знаейки това, добре е да с е застраховаме чрез повишаване изискванията и условията навътре (към нас) и да не чакаме много отвън.
                      В нашите условия, обаче, на всяка крачка се сблъскваме с немислимото. Самият ти, въпреки принципната ти сдържаност, си позволяваш да изречеш конкретни имена на лица, които вършат недопустими и немислими неща. Добре де, викаш им лоши практики, но смисълът е същият. Знам какво правят лицата при срещане на имената си - подсмихват се нагло и пренебрежително.

                      В общество, което при това е с претенции да е модерно, подобно толериране води до нонсенс.

                      Много пъти вече съм си позволявал да използвам един картинен образ - приелата човешки образ борса се обръща към заинтересованите лица и прошепва тихо, много тихо: не мъчете мен, не мъчете и себе си, така нещата няма да станат. Водих тежък разговор с чуждите инвеститори, чух аргументите им и бях принудена да ги изпратя със сълзи на очи. Но те не отстъпиха и бяха категорични: Така не се прави!

                      Ще завърша с реален случай от личната ми практика. Отдавна. Започна дю дилиджънс на наша компания. Неизвестна, непублична. Още след частта за правния анализ ни известиха, че процедурата се прекратява. Поискахме обяснение. Отговорът: Сред акционерите констатирахме капиталовото дружество Х. 100 % от капитала на Х се държи от дружество У. В дружество У констатираме присъствие на мажоритарен акционер Z. Z в качеството му на физическо лице е с неприемливи репутационни проблеми (каквото и да означава това). Стандартите ни за работа, особено в тази част на света изключват наш ангажимент при тези обстоятелства.
                      Декларираният мотив бяха някакви принципи, но принципите лесно се забравят при вземане на пари. Обратното, при риск от загуба на пари, следва да с е бранят неотстъпчиво. И да се изричат нещата!


                      Коментар


                      • 4D, ама ти наистина ли си мислиш, че тук има хора, които предпочитат да са прави, а да не изкарват пари.. Пред кой и къде да са прави пред тебе ли.. Не се ли надценяваш много този път..Тук всички са заради парите и всичко друго е покрай тях според мен..Разговора започна за това какви компании трябват на БФБ и защо ги няма, а не кой искал да е прав..За мен само троловете искат все да са прави, но те са с малки инвестиции на БФБ..Тук ти вкара върховната мисъл, че миноритарните акционери са виновни, че мажоритарите ги лъжат и не получават наказания..Знаеш ли каква е съдбата на Мадоф , когото коментираме..Тук можеш ли да посочиш подобен пример..

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от johny-bravo Разгледай мнение

                          Не, не искам това да кажа. Искам да кажа, че никой не си продава труда без пари. Искам да кажа, че за спекулантите в БГ, чашата винаги е наполовина празна. Ако изплаща високи дивиденти, защо искат много за акция. Ако расте с големи темпове, защо не изплаща дивиденти. Тук ако расте с 50% компанията на година, “инвеститорите” ще искат да го вземат на P/E под 10, защото за тях това ще е “нормално”. Ако компания расте с големи темпове, ще се иска много високи мултипъли откъм P/E, P/S и тн. Това искам да кажа.
                          +1

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от lalka 75 Разгледай мнение

                            Искаш да ни кажеш., че трябва да приемем за нормално, маджовците да ни клатят с цената ли? За да няма безплатен обяд? Ами не - мерси, отказвам им предложенията.
                            Не, не искам това да кажа. Искам да кажа, че никой не си продава труда без пари. Искам да кажа, че за спекулантите в БГ, чашата винаги е наполовина празна. Ако изплаща високи дивиденти, защо искат много за акция. Ако расте с големи темпове, защо не изплаща дивиденти. Тук ако расте с 50% компанията на година, “инвеститорите” ще искат да го вземат на P/E под 10, защото за тях това ще е “нормално”. Ако компания расте с големи темпове, ще се иска много високи мултипъли откъм P/E, P/S и тн. Това искам да кажа.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от johny-bravo Разгледай мнение

                              Защото безплатен обяд няма. Хвани се на работа, никой няма да ти даде нещо за по-малко пари отколкото струва. Ако расте с голям темп, ще е отразено в ЦЕНАТА.
                              Искаш да ни кажеш., че трябва да приемем за нормално, маджовците да ни клатят с цената ли? За да няма безплатен обяд? Ами не - мерси, отказвам им предложенията.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от lalka 75 Разгледай мнение

                                Да бе верно, това си е вече въпрос - Защо ни пробутват някакви градуси, биодити и арменски спидита, -напомня за бедо, изобщо компании от които маджовците искат да разкешват, а свестни растежни компании са извън борсата?
                                Защото безплатен обяд няма. Хвани се на работа, никой няма да ти даде нещо за по-малко пари отколкото струва. Ако расте с голям темп, ще е отразено в ЦЕНАТА.

                                Коментар

                                Working...
                                X