IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ (2)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

    ..... какво се случва при увеличаване на заплатите с 20-30% за 2 години? Ще го видите в отчетите съвсем скоро, а още по-осезаемо ще бъде когато удари някоя мини криза (за голяма криза и аз не вярвам, че ще се случи). И още едно нещо, върху което да помислите - когато тук заплатите станат достатъчно високи, как смятате, дали производствата няма да се изнесат на Изток (за по-ниска цена на труда) или на Запад (за по-високо качество и производителност). И как си мислите, че ще се качи производителсността освен с многомилионни инвестиции и роботизация - е, защото един западен инвеститор би я направил тук, а не в Германия, да речем?

    И последно - специално предприятия като любовното послание за мен са чао в лонг търм (а може би и в шорт) точно поради изброените по-горе неща, свързани основно със заплатите. Тук ще бъде изстискан максимумът, до който вярвам, че сме близо и до там - просто не е икономически изгодно да се продължава при подобни увеличени цени на труда, който още повече ще нараства. Или трябва да спрат тантиемите и акциите по леФ, или трябва да се увеличи пазарния дял - кое от двете считате, че е по-вероятно да се случи при дъртите комуняги, окупирали властта в Хемус холд? Щото иначе спад на печалбите и чао.

    Не е препоръкЪ, разбира се, всеки сам да прецени къде, как и колко да се набута - за мен БФБ на сегашните си нива, особено нейните топ акции, са голям балон с макс 2-3 изключения (ако не броя адсиц-ите). Лично мнение!
    Тези размисли при мцхц е разумно да се допълнят и с друг съпъстващ развитието фактор - ръста на производителността.
    Значи ако мажовци-"мрънкачи" (слагам го и този на мцхц в тази категория), та ако си направят по-логично сметката с разходите за заплатите, сами ще стигнат до извода, че печалбата им е пъти по-голяма (не проценти а пъти) и дори ще заплачат да имат работници с 30% по-добре заплатени, но които да работят на най-съвременни и производителни машини, генериращи и висок клас продукция, като съответно имат и уменията за това. Отделно "мрънкачът"-мажовец тр, да е наясно, че у нашата мила рОдина, принадената стойност е ...забележи - с по-големи показатели отколкото в другите капиталистически европейски държави. т.е. тук профита за мажото от работник е осезаемо по-голям отколкото ако иде да направи същата продукция другаде.
    Изводът е, че много мрънкачи, много извивачи и много оплаквачи и изнудвачи са тез наште мажовци,
    В тези всички категории слагам например свилозаджията-космонавт. Великите биоветаджии вместо да заплашват че щели да изнесат производството - смешни твърдения, - ще го изнесат познай, кога - точно никога. ама пусто мрънкане и оплакване... от хора милионери и милиардери.... жал да ти стане.. А ако не се циганеха толкова бизнеса им щеше доста по-добре и леко да върви, а и доста млади хора немаше да емигрират.
    Както виждаш свързани са нещата а грозното мрънкане при мажовците сякаш надвишава гласа на почиващите из гръцко

    Коментар


    • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение

      Monti, хубаво си ги гласиш и нареждаш, като "булки" в "портфеЙла", обаче ...
      холдчето (еубг) сякаш не пасва в редичката ... сякаш е за други подредби ...
      (неангажиращо мнение)
      Прехвалените булки ...минах го този етап преди 20 години.....
      Нека сам да си ги избирам ....и да съм с правото на първооткривателя....по вица.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Grosss Разгледай мнение
        От Огнян Донев и неговата прехвалена Софарма започна стагнацията и спада преди две години и ако има поне малко отговорност към капиталовия
        пазар от него трябва трябва да тръгне работата ,другите вероятно ще подкрепят един ап от 30-40 %.
        Много играчори са на кеш ,но това е добро ми се струва,нека се блъскат на входа.
        Добрите традиции на форума повеляват спазване на известни правила. При споменаването на хипотеза за блъсканица на входа, задължително изказването следва да се гарнира с констатацията, че входът е ТЕСЕН, а блъскащите се неизбежно използват ЛАКТИ и други агресивни прийоми.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение
          Някаква новина ли излезе в 15 часа, че така рязко нагоре?
          Ти нали чакалиш в гъсталака,кво ти пука?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение
            Някаква новина ли излезе в 15 часа, че така рязко нагоре?
            Може фонда да купува.

            Коментар


            • От Огнян Донев и неговата прехвалена Софарма започна стагнацията и спада преди две години и ако има поне малко отговорност към капиталовия
              пазар от него трябва трябва да тръгне работата ,другите вероятно ще подкрепят един ап от 30-40 %.
              Много играчори са на кеш ,но това е добро ми се струва,нека се блъскат на входа.
              Last edited by Grosss; 18.09.2019, 16:18.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение

                Грую, Планината е добро предприятие но както каза е много надценено....
                Същото важи за цената на не толкова добри ФИБ , ЕУБГ ,Фармата , Бенката ,хим и сие и т.н...
                Никой не говори за Големия Батя...
                При криза се удрят автоНобилите а понеже немаме производител ,тогава автомобилните части и Акумулаторите...падат поръчките и цената на оловото...
                Не пиша нищо за Ресторантьорския бизнес на Пеева и сие...
                Monti, хубаво си ги гласиш и нареждаш, като "булки" в "портфеЙла", обаче ...
                холдчето (еубг) сякаш не пасва в редичката ... сякаш е за други подредби ...
                (неангажиращо мнение)

                Коментар


                • Някаква новина ли излезе в 15 часа, че така рязко нагоре?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                    Чудесно мнение, Тодорe....
                    Съгласен. От месеци забелязвам че пуска сегиз тогиз добре обосновани коментари по различни теми. Дори и не винаги да съм съгласен с всичко, за мен е един от малцината тук които си заслужава човек да траква.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                      Здрасти, 4Д, позволи ми, като историк, пък и това съм го преживял де и видял с очите си, да те коригирам леко за базата ти за сравнение - през 2000, а и в годините преди нея едни предприятия просто се точеха, зада могат да бъдат прилапани после от нашите хора, като лелеяния ви комунист Велев. Пък не е като да не съм виждал и тежка металургия и машиностроене, включително от ВПК в годините, не екато да не съм видял и дивашкото разграбване под формата на РМД-та и т.н.

                      Затова и примерът ви е нерелевантен. За съжаление, аз няма как да ви убедя в моята теза, затова ще трябва да се убедите по трудния начин, а именно чрез загуба на пари (не го пожелавам на никого!). Как мислите, 4Д, при равни други условия, ceteris paribus, както му викат учените хора като вас, какво се случва при увеличаване на заплатите с 20-30% за 2 години? Ще го видите в отчетите съвсем скоро, а още по-осезаемо ще бъде когато удари някоя мини криза (за голяма криза и аз не вярвам, че ще се случи). И още едно нещо, върху което да помислите - когато тук заплатите станат достатъчно високи, как смятате, дали производствата няма да се изнесат на Изток (за по-ниска цена на труда) или на Запад (за по-високо качество и производителност). И как си мислите, че ще се качи производителсността освен с многомилионни инвестиции и роботизация - е, защото един западен инвеститор би я направил тук, а не в Германия, да речем?

                      И последно - специално предприятия като любовното послание за мен са чао в лонг търм (а може би и в шорт) точно поради изброените по-горе неща, свързани основно със заплатите. Тук ще бъде изстискан максимумът, до който вярвам, че сме близо и до там - просто не е икономически изгодно да се продължава при подобни увеличени цени на труда, който още повече ще нараства. Или трябва да спрат тантиемите и акциите по леФ, или трябва да се увеличи пазарния дял - кое от двете считате, че е по-вероятно да се случи при дъртите комуняги, окупирали властта в Хемус холд? Щото иначе спад на печалбите и чао.

                      Не е препоръкЪ, разбира се, всеки сам да прецени къде, как и колко да се набута - за мен БФБ на сегашните си нива, особено нейните топ акции, са голям балон с макс 2-3 изключения (ако не броя адсиц-ите). Лично мнение!

                      Боецо добре си пророкуваш, ала си позакъснял със сметката, а и си предпочиташ "сигурното", което пък от своя страна не подлежи на коментар по "Борсовите ширини"- няма такЪу жиОтну.
                      Пак казвам, че всичко е възможно- и ха дано, защото все още има защо и не ни слагай етикети, и не мисли че сал ти видиш кривини и намкьорлък.
                      Тази за която говориш ми е много вярна, - обичам га ми е връщат със зестра!
                      Ще гледаме дор де си прав, а и дали ще е подмладена и красива пак

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                        разбира се, 4Д, абсолютно е възможно и вашата теория да е вярна, напълно при това. Всъщност теоритично сте напълно прав, само дето си избирате периоди и си ги натамънявате като истиснки анализатор със синдром на Тексаския стрелец (понеже форумът се чете и от доста хора, които се учат от него, то ще го обясня за тези, които не знаят какво значи) - стреляш произволно по стената, а после отиваш очертаваш с кръг точните места на изстрелите, за да се покаже, че си уцелил десетката та и тук така - данни от 2006, 2000, сравнени със сега - периоди на криза и периоди на многогодишен ръст, който трябва да приключи. Пък може и аз да съм "тексаския стрелец", знам ли

                        Няма логика никой да инвестира в обновяването на мощностите на нещо, което не е абсолютен лидер със запазена пазарна ниша на някакъв пазар, много по-изгодно е да се инвестира на голя поляна или в лидерите, където ще имаш някаква синергия или икономия от мащаба и т.н. Затова и любовното послание за мен е бита карта, а но е мега любима акция на масата тук. Затова и не чакам плюсове, докато всеки твой пост по темата ще бъда награждаван с по 10 плюса - хората искат да вярват. Нормално е

                        лека и успешна от мен, дано инвестицията в хемус холд и производните му да излезе на плюс. Успех!
                        Грую, Планината е добро предприятие но както каза е много надценено....
                        Същото важи за цената на не толкова добри ФИБ , ЕУБГ ,Фармата , Бенката ,хим и сие и т.н...
                        Никой не говори за Големия Батя...
                        При криза се удрят автоНобилите а понеже немаме производител ,тогава автомобилните части и Акумулаторите...падат поръчките и цената на оловото...
                        Не пиша нищо за Ресторантьорския бизнес на Пеева и сие...

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                          Г-н Груев, според моето просто мнение на лаик в машиностроенето не всичко е заплати. Там има и доста други неща. Мога да дам емпиричен пример. През далечната 2006 г. когато заплатите бяха ниски разходите за заплати и осигуровки бяха 23 процента от приходите от продажба на продукция на М+Ц. Печалбата им е била 3,3 милиона лева. През 2018 г. дела на разходите за труд са скочили до 29%. Според теорията ви би трябвало да имаме спад в печалбата, но тя нараства до 14,6 милиона. Емпиричните данни изцяло опровергават теорията ви. Освен това според вашата теория, че всичко е заплати, то в Германия не трябва да има никаква индустрия и цялата да се измести в България до момента когато заплатите се изравнят. Възможно ли е просто да се случи апгрейд и да минаваме бавно към отрасли с по-голяма производителност на труда, където лесно се плащат по-високи заплати? Възможно ли е предприятията да продължат да инвестират в технологии и ноухау, което да продължи да им покачва конкурентноспособността?
                          разбира се, 4Д, абсолютно е възможно и вашата теория да е вярна, напълно при това. Всъщност теоритично сте напълно прав, само дето си избирате периоди и си ги натамънявате като истиснки анализатор със синдром на Тексаския стрелец (понеже форумът се чете и от доста хора, които се учат от него, то ще го обясня за тези, които не знаят какво значи) - стреляш произволно по стената, а после отиваш очертаваш с кръг точните места на изстрелите, за да се покаже, че си уцелил десетката та и тук така - данни от 2006, 2000, сравнени със сега - периоди на криза и периоди на многогодишен ръст, който трябва да приключи. Пък може и аз да съм "тексаския стрелец", знам ли

                          Няма логика никой да инвестира в обновяването на мощностите на нещо, което не е абсолютен лидер със запазена пазарна ниша на някакъв пазар, много по-изгодно е да се инвестира на голя поляна или в лидерите, където ще имаш някаква синергия или икономия от мащаба и т.н. Затова и любовното послание за мен е бита карта, а но е мега любима акция на масата тук. Затова и не чакам плюсове, докато всеки твой пост по темата ще бъда награждаван с по 10 плюса - хората искат да вярват. Нормално е

                          лека и успешна от мен, дано инвестицията в хемус холд и производните му да излезе на плюс. Успех!
                          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                          Коментар


                          • Г-н Груев, според моето просто мнение на лаик в машиностроенето не всичко е заплати. Там има и доста други неща. Мога да дам емпиричен пример. През далечната 2006 г. когато заплатите бяха ниски разходите за заплати и осигуровки бяха 23 процента от приходите от продажба на продукция на М+Ц. Печалбата им е била 3,3 милиона лева. През 2018 г. дела на разходите за труд са скочили до 29%. Според теорията ви би трябвало да имаме спад в печалбата, но тя нараства до 14,6 милиона. Емпиричните данни изцяло опровергават теорията ви. Освен това според вашата теория, че всичко е заплати, то в Германия не трябва да има никаква индустрия и цялата да се измести в България до момента когато заплатите се изравнят. Възможно ли е просто да се случи апгрейд и да минаваме бавно към отрасли с по-голяма производителност на труда, където лесно се плащат по-високи заплати? Възможно ли е предприятията да продължат да инвестират в технологии и ноухау, което да продължи да им покачва конкурентноспособността?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение
                              Българската икономика остава сред най-неконкурентоспособните

                              Дългосрочните фактори на конкурентоспособност на българската икономика остават устойчиво ниски, което прави вероятността за пробив в близките години много малка без съществена корекция в политиките на българските правителствени и бизнес лидери.

                              Всъщност сме на 48-мо място което не е чак толкова назад ние сме точно зад Унгария и пред Румъния.






                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                                Г-н Груев, теорията ви за заплатите има известен резон, но не всичко е заплати. В случай, че следваме идеята ви бихме стигнали до извода, че през 2000 година когато заплатите в България бяха нищожни, то машиностроителните предприятия от групата на Стара Планина са печелили сигурно десет пъти повече от колкото сега, но данните сочат нещо различно. Въпреки изпреварващият ръст на заплатите спрямо конкурентите ни расте и конкурентноспособността на много компании. Според мен покачването на заплатите няма да доведе до срив на икономиката а до нейното преструктуриране. Предприятия, които не са способни да плащат новите по-високи заплати ще си загубят работниците и ще затворят. Просто работната ръка ще се прехвърли в по-ефективни сектори. Това е все едно да ревем защо от нищото се появи софтуерния сектор. Как той покачвал заплатите и събарял икономиката. Аз си оставам песимист за сектори текстил и масов туризъм, но при машиностроенето не е точно така. Тук не всичко е евтин труд.
                                Здрасти, 4Д, позволи ми, като историк, пък и това съм го преживял де и видял с очите си, да те коригирам леко за базата ти за сравнение - през 2000, а и в годините преди нея едни предприятия просто се точеха, зада могат да бъдат прилапани после от нашите хора, като лелеяния ви комунист Велев. Пък не е като да не съм виждал и тежка металургия и машиностроене, включително от ВПК в годините, не екато да не съм видял и дивашкото разграбване под формата на РМД-та и т.н.

                                Затова и примерът ви е нерелевантен. За съжаление, аз няма как да ви убедя в моята теза, затова ще трябва да се убедите по трудния начин, а именно чрез загуба на пари (не го пожелавам на никого!). Как мислите, 4Д, при равни други условия, ceteris paribus, както му викат учените хора като вас, какво се случва при увеличаване на заплатите с 20-30% за 2 години? Ще го видите в отчетите съвсем скоро, а още по-осезаемо ще бъде когато удари някоя мини криза (за голяма криза и аз не вярвам, че ще се случи). И още едно нещо, върху което да помислите - когато тук заплатите станат достатъчно високи, как смятате, дали производствата няма да се изнесат на Изток (за по-ниска цена на труда) или на Запад (за по-високо качество и производителност). И как си мислите, че ще се качи производителсността освен с многомилионни инвестиции и роботизация - е, защото един западен инвеститор би я направил тук, а не в Германия, да речем?

                                И последно - специално предприятия като любовното послание за мен са чао в лонг търм (а може би и в шорт) точно поради изброените по-горе неща, свързани основно със заплатите. Тук ще бъде изстискан максимумът, до който вярвам, че сме близо и до там - просто не е икономически изгодно да се продължава при подобни увеличени цени на труда, който още повече ще нараства. Или трябва да спрат тантиемите и акциите по леФ, или трябва да се увеличи пазарния дял - кое от двете считате, че е по-вероятно да се случи при дъртите комуняги, окупирали властта в Хемус холд? Щото иначе спад на печалбите и чао.

                                Не е препоръкЪ, разбира се, всеки сам да прецени къде, как и колко да се набута - за мен БФБ на сегашните си нива, особено нейните топ акции, са голям балон с макс 2-3 изключения (ако не броя адсиц-ите). Лично мнение!
                                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                                Коментар

                                Working...
                                X