IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ (2)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
    Бях решил да не пиша, но ще споделя мнението си, че войната като цяло има позитивно а не негаивно влияние върху българсата икономика.
    1. Ние имаме огромна военна индустрия и тя работи на три смени, като това ще продължи дълго време. Според мен коло година две, защото дори и след края на войната ще трябва да се попълват запаси. Лично аз не вярвам украинците да победят преди октомври ноември, което означава минимум година баснословни приходи и печалби за военните предприятия.
    2. Войната създаде притеснения за хранителната сигурност, които надуха цената на зърното. Ние сме голям износител. Такива печалби в сектора като миналата и тази година не знам да е имало някога. Тук печалбата е не само за икономиката но и борсата изкара някой лев през Агрия.
    3. Проблемите с цената на газа в западна Европа доведоха до покачване на цената на електричеството. Тъй като Европа е единен пазар това доведе до покачване на цената и в България. Ние сме нетен износител и вместо да изнасяме някакъв обем на 80 лева за мегават изнасяме по-голям на цена около 400 лева. Това доведе до огромни печалби в енергетиката, която понеже е държавана ще ги върне в бюджета под формата на дивидент.
    4. Високата цена на руският газ доведе до това, че българският микс беше много по-евтин от този в останалата част на Европа. В резултат конкурентноспособността на българските предприятия рязко скочи. Нас не ни интересува цената в абсолютна стойност а разликата спрямо конкурентите ни. По тази точка ясно се вижда и ситуацията с Неохим, който спечели точно от това. В случай, че наистина цената на азерският газ е толкова евтина както твърди правителството, то при договаряне на втечнен газ на цени съвпадащи с тези в западна Европа ние ще запазим това сравнително предимство. Можем да сме доволни че последните пет години се е свършило много на тема диверсификация и ние не само имахме една от най-ниските цени на газ в Европа а и не виждам причина да не го запазим за времето на войната.
    5. В България се появиха изключително платежоспособни бежанци от Украйна и емигранти от Русия. Те повишават потреблението и оставят доста пари в икономиката.
    6. Добавим ли и най-сетне одобреният план за възстановяване, въпреки фрапиращата некадърност на администрацията, то нещата изглеждат доста по-розови от това, което се описва по медии.
    Честно казано освен страха и отделни проблеми с веригите на доставките, други негативи не виждам. Ясно е, че в голямата си част страха е неоснователен и умишлено се разпалва като част от руската хибридна атака срещу България и Европа. Страха е вреден, но когато е неоснователен е добра възможност за печалба.
    Осъзнавам, че мнението ми изобщо не съвпада с общоприетото, но когато съвпада считам, че е безсмислено да обсъждам нещо, за което всички са съгласни.
    Лека вечер и утре да изкарате някой лев на борсата.

    Притежавам от споменатите по-горе акции на Агрия и Неохим и написаното да не се приема като препоръка за търговия с ценни книжа.
    Някой от нас ти ценят мнението! Успех!

    Коментар


    • Бях решил да не пиша, но ще споделя мнението си, че войната като цяло има позитивно а не негаивно влияние върху българсата икономика.
      1. Ние имаме огромна военна индустрия и тя работи на три смени, като това ще продължи дълго време. Според мен коло година две, защото дори и след края на войната ще трябва да се попълват запаси. Лично аз не вярвам украинците да победят преди октомври ноември, което означава минимум година баснословни приходи и печалби за военните предприятия.
      2. Войната създаде притеснения за хранителната сигурност, които надуха цената на зърното. Ние сме голям износител. Такива печалби в сектора като миналата и тази година не знам да е имало някога. Тук печалбата е не само за икономиката но и борсата изкара някой лев през Агрия.
      3. Проблемите с цената на газа в западна Европа доведоха до покачване на цената на електричеството. Тъй като Европа е единен пазар това доведе до покачване на цената и в България. Ние сме нетен износител и вместо да изнасяме някакъв обем на 80 лева за мегават изнасяме по-голям на цена около 400 лева. Това доведе до огромни печалби в енергетиката, която понеже е държавана ще ги върне в бюджета под формата на дивидент.
      4. Високата цена на руският газ доведе до това, че българският микс беше много по-евтин от този в останалата част на Европа. В резултат конкурентноспособността на българските предприятия рязко скочи. Нас не ни интересува цената в абсолютна стойност а разликата спрямо конкурентите ни. По тази точка ясно се вижда и ситуацията с Неохим, който спечели точно от това. В случай, че наистина цената на азерският газ е толкова евтина както твърди правителството, то при договаряне на втечнен газ на цени съвпадащи с тези в западна Европа ние ще запазим това сравнително предимство. Можем да сме доволни че последните пет години се е свършило много на тема диверсификация и ние не само имахме една от най-ниските цени на газ в Европа а и не виждам причина да не го запазим за времето на войната.
      5. В България се появиха изключително платежоспособни бежанци от Украйна и емигранти от Русия. Те повишават потреблението и оставят доста пари в икономиката.
      6. Добавим ли и най-сетне одобреният план за възстановяване, въпреки фрапиращата некадърност на администрацията, то нещата изглеждат доста по-розови от това, което се описва по медии.
      Честно казано освен страха и отделни проблеми с веригите на доставките, други негативи не виждам. Ясно е, че в голямата си част страха е неоснователен и умишлено се разпалва като част от руската хибридна атака срещу България и Европа. Страха е вреден, но когато е неоснователен е добра възможност за печалба.
      Осъзнавам, че мнението ми изобщо не съвпада с общоприетото, но когато съвпада считам, че е безсмислено да обсъждам нещо, за което всички са съгласни.
      Лека вечер и утре да изкарате някой лев на борсата.

      Притежавам от споменатите по-горе акции на Агрия и Неохим и написаното да не се приема като препоръка за търговия с ценни книжа.

      Коментар


      • Има апетит

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
          В.ПАНЕВ

          Цената на природния газ на борсата в Амстердам вече е на най-ниското си ниво от началото на войната насам. Причината е, че Газпром взе да дава на заден за плащанията в рубли. Плюс това, че явно апокалипсис без руски газ не се очаква. Цената на петрола също пада от върховете си. Опасността от висока инфлация обаче си е напълно реална. Проблем са и ниските лихви (които ако се увеличат рязко ще стопират растежа), и нарушените вериги на доставки.
          Очакваше се!!!

          Коментар


          • Ъпърите ни убеждаваха, че след публикуването на годишните отчети отиваме на 800 пункта. Това не се случи. После смениха плочата и почнаха да ни убеждават, че след отчетите за Q1 ще ходим на 800-1000. Аз лично не вярвам това да стане. Жалко за тези, които им повярваха и се набабаниха на високото.

            Коментар


            • В.ПАНЕВ

              Цената на природния газ на борсата в Амстердам вече е на най-ниското си ниво от началото на войната насам. Причината е, че Газпром взе да дава на заден за плащанията в рубли. Плюс това, че явно апокалипсис без руски газ не се очаква. Цената на петрола също пада от върховете си. Опасността от висока инфлация обаче си е напълно реална. Проблем са и ниските лихви (които ако се увеличат рязко ще стопират растежа), и нарушените вериги на доставки.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от 1984 Разгледай мнение

                Не е метан, а сероводород, натрупан след "потопа" преди няколко хиляди години и покачване на езерното ниво със стотина метра.

                Преди 8 години ни обещаваха, че съвсем скоро ще си решим енергийните проблеми:
                https://www.investor.bg/novini-ot-ch...ucheni-183119/
                Концентрацията на сероводород е 10 до 16 промила (колкото по-дълбоко, толкова по-голяма). Милиони тонове вода и сепарирането трудно се връзват с твърденията на професора за КПД, ама а дано. И корозията е проблем.

                Метанхидратите,под високо налягане и ниска температура, са друга бира.Има ги на доста места, но технология за промишлен добив все още няма.Може би скоро ще има пробив, при тези цени на пр.газ...
                Както кажеш....
                https://news.bg/entertainment/cherno...balgariya.html

                Коментар


                • Първоначално изпратено от mapadona Разгледай мнение
                  Навън нещо взе да става доста ЗЕЛЕНО.....
                  Нормално , фючърсите са на зелено .

                  Коментар


                  • Навън нещо взе да става доста ЗЕЛЕНО.....

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                      мне, продадоха на шараните, които надъхваха с ъъъъъп 800 и лафчетата за треперещите ръчички и ала-бала. После ще ти кажат, че само балъците са купували на макса и т.н. Мога даже да ти ги изредя поименно - повечето са батко от ийст ко уста. Щеше да е смешно, но е трагикомично

                      имам си акции в брефа и не ми дреме, но народът, ушит на макса в балонерко, недоверие и т.н, оше реве брутално. И ще продължи да реве
                      Ти па с тези първобитни писания се върна съвсем в началото на човешката и борсова история. Но нали не всички я стоплят борсата, има контингент който ти се вързва на литературните съчинения.
                      Слава богу, форумът доказа, че това не се котира а болшинството трезвомислещи и успешни трейдъри не ти се вързват грам на нелепостите. /Не ги наричам с тяхната истинска същност, за да няма разправии/

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Агресивен бик Разгледай мнение
                        Меца яко ги клеца на големите борси
                        "Анализаторите на графики също виждат признаци за продължителен спад на пазара. Все още не сме видели достатъчно технически доказателства, които да предполагат, че е започнал процес по достигане на дъното, пише Джей Си О’Хара от MKM Partners."

                        Съгласен ли си?
                        Пътека се прави камък по камък!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                          мне, продадоха на шараните, които надъхваха с ъъъъъп 800 и лафчетата за треперещите ръчички и ала-бала. После ще ти кажат, че само балъците са купували на макса и т.н. Мога даже да ти ги изредя поименно - повечето са батко от ийст ко уста. Щеше да е смешно, но е трагикомично

                          имам си акции в брефа и не ми дреме, но народът, ушит на макса в балонерко, недоверие и т.н, оше реве брутално. И ще продължи да реве
                          Хубаво си падат акциите /не знам защо, но без значение колко кеш имам и колко акции, винаги ми е било по-интересно като има спад/, но аз имам 1 проблем - от тези, които си харесвам имам много за моите мащаби, а останалите ми се виждат скъпи. Така се получава, че нито искам да продавам неща, които харесвам, нито се възползвам от спада с покупки . Много ме дразни тази ситуация - заклещен съм яко...
                          Пътека се прави камък по камък!

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

                            Разпъвай акордеона и да не ти дреме, нали си шортил !
                            Джокам си уискито и въобще не ми дреме! Да му мислят тези, които се вързаха на приказките на ъпърите

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Агресивен бик Разгледай мнение
                              Меца яко ги клеца на големите борси
                              Разпъвай акордеона и да не ти дреме, нали си шортил !

                              Коментар


                              • Меца яко ги клеца на големите борси

                                Коментар

                                Working...
                                X