IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Химимпорт АД (CHIM)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

    Не мисля! Ако имаше такива очаквания цената щеше да е доста над лев.
    Очакванията на пазара са за втора година без дивидент!
    Да не останем изненадани обаче. Приятните изненади винаги са плюс и са добре дошли.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Три без коз Разгледай мнение
      Чакаме ли 4-5 стинки дивидент? Нето.
      Не мисля! Ако имаше такива очаквания цената щеше да е доста над лев.
      Очакванията на пазара са за втора година без дивидент!

      Коментар


      • Чакаме ли 4-5 стинки дивидент? Нето.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от top Разгледай мнение
          Чудя се защо тука не пуснат варанти за няколкостотин милиона лева на страйк цена от два лева примерно. Да вземат пример от оги дог какъв финансов инженер стана само, изостават.
          Даже могат и от Домус ага да вземат пример...наемаш топ мениджъри и правиш глобално IPO...всички помним какъв мажоритар беше Домуса при Биовет, така че не вярвам да си смени нрава, но съм убеден, че ще докаже как могат да се набират големи кинти за нашия капиталов пазар.....което между другото напомня, че трябва БФБ да се продаде на OMX или някой друг, който може да я развива и има изградена мрежа и ноу хау.

          Коментар


          • Чудя се защо тука не пуснат варанти за няколкостотин милиона лева на страйк цена от два лева примерно. Да вземат пример от оги дог какъв финансов инженер стана само, изостават.

            Коментар


            • Откакто има фондови борси, оттогава има и едни на които им капят лигите да купят суперевтино и на други да продадат скъпо.
              Аз се чудя защо в тази тем пишат всички политтролове? Само юрген рот не сте докарали пак. имам повече от 5 акции тук

              Коментар


              • "От върха си през 2018-та година, до дъното си (ако то е преминато) през изминалата година, индексът на сините чипове SOFIX е загубил над 40%, регистрирайки най-продължителния си мечи пазар в историята."
                Да де ама при любимата теория на ТМ не продаваш на върха нито купуваш на дъното. 50 дневната и 200дневната се пресичат доста далече от дъно/връх. От 40% спад би си спестил 20 и, ако сметнеш някой друг дивидент от 2018 до сега дори по-малко. Също така няма да си купиш Доверие на 1.50 и Алтерко на 3лв следвайки любимата теория на ТМ. Причината да се тръбят постоянно такива схеми според мен е, че при повече "последователи" те се самоизпълняват понеже изкуствено рутят и вдигат пазара. За ИП тази теория е супер.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Балониада Разгледай мнение
                  Браво на компанията! Добро захлебване, да се подлъжат рибетата
                  Но още Груйката е казал че когато дойде лято - SELL in May And Go Away

                  За да не сме голословни - https://www.investopedia.com/terms/s...nd-go-away.asp
                  "From 1950 to around 2013, the Dow Jones Industrial Average has had an average return of only 0.3% during the May to October period,"
                  хахаха, груйката бил го казал, ха-ха-ха

                  както и да е ..... е , един друг виж какво казва ...... не знам дали е истина, де!!!

                  Първоначално изпратено от Теодор Минчев
                  Влязохме в петия месец на годината, а това не се приема особено добре от инвеститорите на международните пазари. Защото на "Уолстрийт" има едно старо правило - "Продавай през май и си почивай!".

                  Повечето "експерти" ще ви препоръчат да не се опитвате да "таймирате пазара". Да се таймира пазара, най-грубо означава да се опитвате да уцелите най-добрия момент за покупка на определен актив.

                  Трябва да припомним обаче, че експертите не са особено добри в правилното прогнозиране на пазара. Мнозинството от тях (над 50%) не успяват да бият широкия щатски индекс по доходност. Така, че защо пък да не се опитвате да таймирате пазара, ако това може да ви донесе по-добра от пазарната доходност?

                  Кой е казал, че има правилен начин да се търгува на фондовите пазари, или че определен препоръчван начин е най-добрата алтернатива. Ако беше така, мнозинството от участниците (професионалните инвеститори) щяха да се представят по-добре от пазара, което както се вижда не се случва.

                  Ta пo въпpoca зa пpaвилoтo "пpoдaвaй пpeз мaй и cи пoчивaй". Πo пpинцип тo e в cилa зa мeждyнapoднитe пaзapи.

                  Изcлeдвaнe coчи, чe инвecтитopитe, ĸoитo ca инвecтиpaли пpeз пepиoдa 1-ви мaй - 15-ти ceптeмвpи ca oтбeлязaли cpeднa oтpицaтeлнa дoxoднocт oт 1.2% зa eвpoпeйcĸия широк индeĸc, cлeдящ 600-тe нaй-гoлeми eвpoпeйcĸи ĸoмпaнии - Еurоре Ѕtохх 600, ĸaĸтo и 1.2% зaгyбa зa индeĸca cлeдящ aзиaтcĸитe пaзapи МЅСІ Аѕіа Расіfіс Іndех, пpeз пocлeднитe тpидeceт гoдини.

                  Bcъщнocт, тoвa пpaвилo нe e ocoбeнo в cилa пo oтнoшeниe нa щaтcĸитe пaзapи, ĸaтo инвecтициитe тaм пpeз тoзи пepиoд, ca нocили възвpъщaeмocт oт 1.2%. И вce пaĸ тoвa e билo пo-злe oт дoxoднocттa нa щaтcĸитe дъpжaвни oблигaции, пpи нивo oт 2.8%.

                  Kaĸ cтoят нeщaтa зa poдния ĸaпитaлoв пaзap?

                  Oĸaзвa ce, чe пepиoдът мaй-ceптeмвpи, нe e чaĸ тoлĸoвa лoш зa индeĸca нa cинитe чипoвe ЅОFІХ. Дopи нaпpoтив, тoй e мнoгo cилeн.

                  A пpичинaтa зa тoвa, дo гoлямa cтeпeн ce ĸopeни в двa фaĸтopa. Oт eднa cтpaнa, пpeз лeтнитe мeceци ce глacyвa дивидeнтa oт poднитe ĸoмпaнии, a oт дpyгa, пaзapът e c нaмaлeли oбopoти, ĸoeтo ĸaтo чe ли гo пpaви по-лесен за направляване в "правилната посока" (да се разбира нагоре, защото няма къси продажби).

                  Bcъщнocт, aко търсите по-добрия шестмесечен период за poдния ĸaпитaлoв пaзap, нa бaзa нa иcтopичecĸo пpeдcтaвянe, то той е малко изненадващ - имeннo пepиoдa мaй-нoeмвpи.

                  Зa тoзи шecтмeceчeн пepиoд, индeĸcът нa cинитe чипoвe SOFIX се е повишавал средно с около 10%. За сравнение средното годишно представяне на показателя е близо 9% от неговото създаване.

                  Средното представяне на индекса за периода ноември-май е далеч по-скромно, в размер на мaлĸo нaд 7%.


                  Cъщo тaĸa, тpябвa дa пpипoмним и oщe eдин фaĸт, ĸoйтo пoтвъpждaвa, чe в мoмeнтa индeĸca може и вече да е поел по пътя си нагоре - а именно наскорошното "златно пресичане". Това е случая, когато 50-днeвнaтa ЅМА преминава над 200-дневната такава.

                  Защо това е важно?

                  Според техническият анализ, подобно пресичане сочи промяна на средносрочния и дългосрочния тренд към по-добро. Нещо, от което БФБ се нуждае от много време насам.

                  Инвеститорите трябва да имат предвид, че подобни "златни пресичания" се случват относително рядко. Пресичането (трайно такова) на двете средни величини при SOFIX се е случвало малко над десетина пъти в историята му, като след това сме ставали свидетели на изключително повишение на показателя, през следващите години (ако пресичането се окаже трайно).

                  Ако погледнем назад в историята на индекса обаче, ще видим, че първото „златно пресичане“ се случва през август на 2001-ва година, а последвалия възходящ тренд до следващото „смъртоносно пресичане“ продължава цели седем години и носи повишение на индекса от близо 17 пъти.

                  Стратегията инвеститорите да купуват акции на БФБ когато 50-дневната средна е преминавала над 200-дневната и да излизат от пазара при понижение на краткосрочното под дългосрочната величана, може да се определи като – може би една от най-добрите възможни стратегии да се търгува на българския капиталов пазар (поне въз основа на историческото представяне на индекса).

                  Освен голяма доходност за инвеститорите, тази стратегия би им спестила и спад от над 80% на SOFIX през 2008-ма година, както и загуба от над 20% от края на 2014-та година. За целта, инвеститорите просто е трябвало да продават, когато краткосрочната средна величина се е понижавала под дългосрочната такава.

                  Инвеститорите, които са следвали тази проста стратегия на търговия (да купуват при „златно“ и да продават при „смъртоносно“ пресичане) са се представили много добре в исторически план. Тя, би им донесла среден годишен доход от около 20% на година, спрямо под 10% за тези, следващи стратегията „купи и дръж“, или купили индекса SOFIX през 2000-та година и държащи го до днес.

                  Няма как да не посочим и още един факт, на база на историческото представяне на SOFIX. Всеки път, когато индексът на сините чипове е коригирал с 20%, или повече от върха си, е следвал силен ръст. По-точно – индексът е нараствал над два пъти в следващата година, след края на корекцията.

                  От върха си през 2018-та година, до дъното си (ако то е преминато) през изминалата година, индексът на сините чипове SOFIX е загубил над 40%, регистрирайки най-продължителния си мечи пазар в историята.

                  Сега на инвеститорите не им остава нищо друго, освен да се надяват, че "бичият пазар" в който SOFIX е навлязъл, след повишение от над 20% от дъното си, ще бъде траен и продължителен. Положителните признаци за това, вече са налице...

                  Maтepиaлът e c aнaлитичeн xapaĸтep и нe e пpeпopъĸa зa взeмaнe нa инвecтициoннo peшeниe.
                  fuск the bеаr - give me the bееr

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Балониада Разгледай мнение
                    Браво на компанията! Добро захлебване, да се подлъжат рибетата
                    Но още Груйката е казал че когато дойде лято - SELL in May And Go Away

                    За да не сме голословни - https://www.investopedia.com/terms/s...nd-go-away.asp
                    "From 1950 to around 2013, the Dow Jones Industrial Average has had an average return of only 0.3% during the May to October period,"
                    съгласен съм!

                    Коментар


                    • Браво на компанията! Добро захлебване, да се подлъжат рибетата
                      Но още Груйката е казал че когато дойде лято - SELL in May And Go Away

                      За да не сме голословни - https://www.investopedia.com/terms/s...nd-go-away.asp
                      "From 1950 to around 2013, the Dow Jones Industrial Average has had an average return of only 0.3% during the May to October period,"
                      Last edited by Балониада; 04.06.2021, 08:51.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от stabwound Разгледай мнение

                        Да, Батя, да! Казано веднъж, бива. Казано по десет пъти в седмицата си е цигания.
                        Аха, ясно. Разбрах ти идеята

                        Ами просто ползвай функцията за игнор листа.. доста е полезна.. Иначе кибиците нямат преборване. А и си е чиста загуба на време и енергия..

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                          Това е форум на непрофесионалисти, всеки може да си прави каквито иска препоръки, абсолютно съм убеден че това не може да се санкционира.
                          Единствения случай на санкция /и то съвсем основателно/ беше когато един форумец беше постнал фалшива информация за гласуван дивидент.
                          Но това вече си е манипулация и измама. Да изразя мнение коя акция ме кефи и коя не и да препоръчам на съфорумците си някакво действие, не е наказуемо по никакъв начин.
                          За да ти докажа колко съм убеден:

                          Хора купете си Агрия, все още е доста евтина заради инат продавач... започва да дава дивидент, обратно изкупуване, страхотни резултати вади. Хубав фундамент и френдли мажо, по - добро от това, здраве му кажи Аз лично имам много акции там.
                          Да, Батя, да! Казано веднъж, бива. Казано по десет пъти в седмицата си е цигания.
                          М.... . ш..... ..й.о!

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от stabwound Разгледай мнение

                            Батя, да ти повтарят по десет различни начина една и съща мисъл "не купувайте тук", не го слагам в графа "обмен на мнения".

                            Радвам се, че си оценил матряла, време му е да се размърда.
                            Това е форум на непрофесионалисти, всеки може да си прави каквито иска препоръки, абсолютно съм убеден че това не може да се санкционира.
                            Единствения случай на санкция /и то съвсем основателно/ беше когато един форумец беше постнал фалшива информация за гласуван дивидент.
                            Но това вече си е манипулация и измама. Да изразя мнение коя акция ме кефи и коя не и да препоръчам на съфорумците си някакво действие, не е наказуемо по никакъв начин.
                            За да ти докажа колко съм убеден:

                            Хора купете си Агрия, все още е доста евтина заради инат продавач... започва да дава дивидент, обратно изкупуване, страхотни резултати вади. Хубав фундамент и френдли мажо, по - добро от това, здраве му кажи Аз лично имам много акции там.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от stabwound Разгледай мнение

                              Не е ли в разрез с правилата за препоръки за търговия изказването ти или са ти излишни едни 20к?
                              Ти па за 20 к ли си?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                                Какви препоръки бе колега, нали това е идеята на форума, да си обменяме мнения!?

                                Ето и аз примерно ще споделя, че днес си купих малко от този дървен материал

                                Лятото се очертава хладно, трябва човек да пали камината вечер
                                Батя, да ти повтарят по десет различни начина една и съща мисъл "не купувайте тук", не го слагам в графа "обмен на мнения".

                                Радвам се, че си оценил матряла, време му е да се размърда.
                                М.... . ш..... ..й.о!

                                Коментар

                                Working...
                                X