If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
На консолидирано ниво лихвите по депозитите са на нива от 3.6% на година, като, разбира се, трябва да се има предвид, че това са осреднени оценки, каза Кристофор Павлов, главен икономист УниКредит Булбанк, по време на банковия панел на третото издание „Шумът на парите“ 2012, организиран от Profit.bg.
Тези депозитни нива са наблюдавани последно в края на 2008 година и са все още по-високи от началото на кризата.
Голямата част от средните и по-малките банки продължават да поддържат лихви по депозитите, по-високи от тази средна стойност, и такива, значително превишаващи лихвите по депозити за резиденти преди началото на кризата.
Има няколко големи структуроопределящи банки, при които съотношението кредити към депозити е 100%, но има и много малки банки, които имат да извървят дълъг път, за да намалят зависимостта си от външни пасиви, което ги кара да привличат средства при по-висока цена.
Новите изисквания към банките в Европа са изключително затегнати, като ще се изисква съотношение от 9% от капитал от първи ред, което е едно доста предизвикателно ниво. Това принуди много европейски банки да набират капитал от частните пазари.
За да подобрят капиталовата си адекватност, много банки ще трябва да намалят експозициите си към развиващите се пазари, включително и към България. Ако не могат да го постигнат, банките ще трябва да получат финансиране от своите правителства, а ако последните нямат възможност за това – от Фонда за стабилизиране.
Така финансовите институции се очаква да останат под натиск. През следващата година и половина – две, възможностите за редуциране на лихвите по депозитите и кредити ще са минимални, смята Павлов.
На средно годишно ниво очакваме редуциране на лихвите от 10-12 базисни пункта, което е едно минимално понижение. По-значителни възможности за редуциране на лихвите ще има в края на 2013 и началото на 2014 година, посочи още Павлов.
За да се случи това обаче, трябва да са налице редица условия. Повечето български банки трябва да са завършили процеса на намаляване на силната си външна задлъжнялост. Това ще съдейства да не им се налага да предлагат на депозантите по-високи лихви.
Процесът на абсорбиране на загубите от кредитния бум трябва да е завършил или да е към края си, което да намали възходящият натиск върху лихвите от 700-800 милиона лева лоши кредити. При настъпване на посочените условия, банките ще имат по-голяма възможност да редуцират лихвите.
На трето място в края на 2013 година вече ще е ясно какъв ще е изходът от кризата в Гърция, независимо дали ще е положителен, отрицателен, или нещо по средата.
Това е от ключово значение, защото ставащото в Гърция тежи на капиталовите потоци, усещането за риск и за обща икономическа несигурност. Моментът, в който изходът от ставащото в Гърция е ясен, ще е много благоприятен за нас, предвид на силните финансови връзки. Гръцките банки имат значителен дял от банковия пазар у нас.
Към края на 2013 година най-вероятно ще се е подобрил значително и основният външен дисбаланс . Когато кризата започна, външния дълг бе 108% от БВП, в момента е малко над 82%. В края на 2013 г. ще видим стойност от порядъка на 70%, прогнозира Павлов.
От гледна точка на фундаменталните фактори, българската икономика ще изглежда положителна към края на 2013 година. Този фундамент в много по-голяма степен ще се забелязва.
В момента страната ни ще емитира публичен дълг, вероятно при нивата на Италия и Испания, което не би отразили правилно разликата във финансовата стабилност. Ще трябва обаче време на пазарите, за да започнат да отчита разликите в страните и цените на дълга на различните държавуи.
Разбира се, за да се случи всичко гореописано, е необходимо да не се допускат грешки. Ако всичко това е налице през 2014 г., цената на кредитите ще достигне стойности от 9.6% средно годишно, при средно от 10.55, за 2011 година, прогнозира Павлов.
М. Маринов: Пенсионните фондове продължават да са най-големият инвеститор на БФБ
Пенсионните фондове инвестират там, където има възможности, разбира се, претегляйки до голяма степен с наличните рискове, коментира Мирослав Маринов, член на управителния съвет, ПОК Доверие, по време на третия панел на „Шумът на парите“.
Повече от половината от управляваните от фондовете средства са инвестирани в България в различни пазарни инструменти, което е в противовес с непрекъснатите нападки над този род институции, че не инвестират на БФБ.
Тоест, ако трябва да се направи диверсификация, то най-вероятно би се наложило мнението, че по-скоро пенсионните фондове не бива да инвестират у нас. Българският пазар е един развиващ се пазар с малък ръст на икономиката и слаба ликвидност.
Пенсионните фондове продължават да са най-големите инвеститори на родната борса. В Румъния, например, с два пъти повече население и три пъти по-голям пазар, пенсионните фондове са с размер на активите като тези у нас.
Очакванията, че пенсионните фондове ще изкупят акциите у нас, са по-скоро нереалистични.
Относно двойното листване и въпроса дали това би повишило интереса на пенсионните фондове към тези компании – индиректно това може да се случи. Особено, ако при оценката на акция се включва ликвиден дисконт. Ако този дисконт се намали и оценката се повиши, то по този начин може да се повиши и интереса на един фонд към дадена позиция.
Като пример мога да посоча търговията на акциите на EVNв България и във Виена. Причината акциите на компанията да не се купуват у нас при цена от 2 500 лева, която бе същата цена като във Виена, бе именно спецификата на пазара.
Инвеститорите залагат дисконт, свързан със страната, с неясната политика на правителството, с ликвидността. Така една и съща компания се търгува по различен начин на различните пазари.
По въпроса, свързан с пазара на първично предлагане, не е ясно как ще се възстанови той. Всъщност, този пазар се разви доста бързо при пика на борсата и бе достигнал нереални нива. Презаписване от 1 400 пъти звучи нереално за нашата страна.
Наистина този пазар се развива изключително трудно у нас. Донякъде проблем се оказа и това, че собствениците на компании с интерес срещат съпротивата на самия пазар и на инвеститорите.
Ако пазарът прави някакви сравнения на финансови коефициенти, е нормално новите компании, които искат да станат публични да влизат в рамките на пазарните съотношения.
Компанията не може да излезе извън пределите на пазара, на който се оценява. Този тип собственици трябва да гледат по-обективно на собствеността на компанията, която са създали. Те често проявяват съзнанието на родителска грижа към тази компания. Те са жертвали много за да постигнат това, което имат и това за тях е много ценно. Това е тип емоция, обаче, която не е нормално и финансовите инвеститорите нямат.
Ниските нива на вторичния пазар до голяма степен убиват първичния. В Централна и Западна Европа нещата изглеждат доста по-приятно.
Това, което мога да кажа, в посока на приватизацията вече няколко пъти се опитахме да кажем, допълни Маринов. Всъщност, при очакваната приватизация на БФБ се продава ефективно инфраструктурата. Ако например, на мястото на Женския пазар направим мол за зеленчуци едва ли оборотът ще започне да расте веднага. Незабавната приватизация на борсата също едва ли веднага ще увеличи оборота.
Пичове, ще ви оставя вас и малкото които сте останали на БФБ да си се кефите на промоциите, щом според вас това е пазарната логика и каквото честният пазар диктува . За мен това не са промоции - Хим на 1.10, ЦКБ на 0.67 - това са мен са много тревожни цени, които показват, че няма пазар и че има много сернизни фунадаментални проблеми не само на БФБ но и в Държавата, затова аз смятам единствено да си стоя на кеша и само на гледам.
Да си стоиш на кеша? Това значи ли, че си продал всичко?
Пичове, ще ви оставя вас и малкото които сте останали на БФБ да си се кефите на промоциите, щом според вас това е пазарната логика и каквото честният пазар диктува . За мен това не са промоции - Хим на 1.10, ЦКБ на 0.67 - това са мен са много тревожни цени, които показват, че няма пазар и че има много сернизни фунадаментални проблеми не само на БФБ но и в Държавата, затова аз смятам единствено да си стоя на кеша и само на гледам.
There are three ways to make a living in this business: be first, be smarter, or cheat
На цена 1.26 и то сега? Защо не късно, след като сега не е момент
Геко, 1,26 не е лоша цена за продавач. Виж днес се търгуваха на 1,101 лева. Сякаш, че даже са закъсняли. Според теб ще успеят ли да пласират пакета на тази цена? Лично аз се съмнявам. Дано пазара да ме опровергае. Много ми е интересно какво според теб означава добър пазар. Предполагам искаш да продадеш акциите си и си обиден защо никой не купува от твоите. Идеята ти държавата да купува акции от Химимпорт е ужасна. Мога да я приема само като някакво отчаяно средство да продадеш. Повярвай ми, мечтаната от теб оферта купува за 1 милион броя няма изобщо да подейства върху цената на акцията. Ще скочи оборота и цената няма да помръдне нагоре.
На цена 1.26 и то сега? Защо не късно, след като сега не е момент, очевидно - 300 К оборот на ден,
А защо не е направено досега - имаше толкова увеличения на капитал и доста по добри възможности.
Абе Геко, нали само ревем, че държавата не помага. Ами ето, помага, пуска акции евтино, за да си направим далаверата. Какво ревеш срещу това не мога да разбера. Ако смяташ, че 1.26 е евтино, трябва да скачаш от радост.
Много неща може да направи една държава за капиталовия си пазар, но уви тук е нищо направено, никакво отношение, дори бих казал забиване на пирон, щото не им сега мястото и зор да се продават тези 700К. Да ги бяха продали 2006-2007, а не сега след като цената е паднала за 12 месеца от 3.5 на 1.25 беше при новината
Нищо по-хубаво няма от това да се увеличи фрийфлоута по тази позиция.
Направила е най-малкото да не допуска подобни мажовци до пазара въобще. Или като си покажат рогата да ги гони до дупка.
Много неща може да направи една държава за капиталовия си пазар, но уви тук е нищо направено, никакво отношение, дори бих казал забиване на пирон, щото не им сега мястото и зор да се продават тези 700К. Да ги бяха продали 2006-2007, а не сега след като цената е паднала за 12 месеца от 3.5 на 1.25 беше при новината
There are three ways to make a living in this business: be first, be smarter, or cheat
Геко, нали основният проблем на борсата е липсата на ликвидност. Сега държавата пуска пакет по "промоционални" според теб цени, което би трябвало да е добра новина. Нали липсваха продавачи. Ето сега има. Какво се сърдиш не разбирам.
Липсва ликвидност, щото хората виждат от 4 г. как след един пакет идва нов пакет за продажба, в същото време мераклии за купуване не са много - от което очевидно везната не е наклонена подобаващо - но какво се вижда, това Държавата не я интересува - Мажовците и те правилно не се интересуват, след като няма подкрепа от Държавата, та аз ли да се интересувам
само в БГ е така, сигурен съм, че и в Румъния, и където и да било, Държавата все нещо е направила за доверието в пазара
There are three ways to make a living in this business: be first, be smarter, or cheat
Къде сте оптимисти,
тъкно размислях над ситуацията кога и къде да подпра като се възползвам от скорошните промоции - та си викам, че няма да го бъде - Държавата играя срещу борсата в абсолютно неподходящ момент да изсипе 700К акции Хим - пълен абсурд, вместо да подпомогне пазара и да купи примерно 1 млн. бр. акции, те изсипват акции и на без това разбит пазар и без купувачи
Та щом държавата играе срещу пазара, кой съм аз, че да купувам?
Геко, нали основният проблем на борсата е липсата на ликвидност. Сега държавата пуска пакет по "промоционални" според теб цени, което би трябвало да е добра новина. Нали липсваха продавачи. Ето сега има. Какво се сърдиш не разбирам.
Коментар