IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Брех брех ..какъв е този спред 1 стотинка тези момчета от 106 много държат да я крепят над 2 лева тази акция брейййй ...ма ко да праиш Цеко тъй е наредил


    Не е препоръка за ПК на ЦК

    Коментар


    • http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1139698

      Коментар


      • Първоначално изпратено от KMETA Разгледай мнение
        Сметката ми е в евро и банкомата до оня ден ми плюеше квитенции с баланс в евро а днеска ми изплю квитанция с баланс в лева.
        Някой да знае нещо интересно дали ще се случва ?
        И на мен ми се случи същото, питах в банката, нещо технологичен проблем утре ще го върнат.

        Коментар


        • Растат цените на акциите на УНИ банка

          Според сознанијата на „Утрински“, наводно, постојат раздвижувања и кај некои од средните банки во земјава. Како што говорат неофицијалните информации, во последниов период има интересни движења нагоре на цената на акциите на УНИ банка од Скопје, која влегува во групата средни банки. Всушност, од дневните листи на тргување на Македонската берза може да се види дека цената на акциите на оваа банка и претходно имала движења нагоре и надолу, но почнувајќи од 19 јули годинава, кога изнесувала 690 денари за акција, па се досега, постојано оди нагоре. Тргувања со овие акции нема секој ден, но тогаш кога се тргува со нив, цените секогаш покажуваат раст. Па така, на 26 јули цената порасна на 801 денар за акција или за 14,43 отсто, и тогаш всушност беше истргувана најголемата количина, односно во еден ден беа продадени 1.300 акции. Наредното тргување е на 19 август, кога цената достигна 961 денар, односно порасна за 19,98 отсто, но тогаш се истргува помала количина, од 55 акции. Тргување со акциите на УНИ банка имало и на 23 август, кога цената порасна повторно за 19,98 отсто, достигнувајќи 1.153 денари за акција. И во петокот, по пауза од неколку дена, повторно беше регистрирано тргување со акциите на банката. Беа продадени 52 акции по цена од 1.160 денари за акција, што значи пораст на цената за 0,16 отсто, што е помало ценовно движење нагоре во споредба со досегашните.

          „Утрински“ стапи во контакт со УНИ банка и праша на што се должат последниве нагорни движења на цените. Не успеавме да добиеме одговор, а можно е повеќе информации да се добијат во наредниот период.

          Инаку, УНИ банка во првото полугодие од годинава, односно за шест месеци, оствари добивка од 569 илјади евра, говорат податоците од неревидираниот биланс на успех на банката. Банката минатата 2012 година ја завршила со вкупен профит од 1,53 милиони евра, додека, пак, во 2011 нејзината добивка изнесувала 791 илјади евра. (Н.Н.Ф.)
          ...
          Не-заслужил инвеститор

          Коментар


          • Сметката ми е в евро и банкомата до оня ден ми плюеше квитенции с баланс в евро а днеска ми изплю квитанция с баланс в лева.
            Някой да знае нещо интересно дали ще се случва ?
            Простак съм Азъ - Непобедим !!!

            Коментар


            • Брей някой тука много се натиска да излезе на 2.15 от тази позиция ....ще му ги лапне пазаря според мен тия дни доста по ниско ми се струва



              Не е препоръка за ПК на ЦК

              Коментар


              • Първоначално изпратено от bondinio Разгледай мнение
                просто днеска всичките хартийки се клатят... има и такива дни
                Това е има дни в които не върви ..както се пее в песента ...НОО за някой това е удобен момент да напазаруват кротко ако смятат че нивата са добри

                Не е препоръка за ПК на ЦК

                Коментар


                • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                  хубаво се клати днес артийката ))) що така, да не се е случило нещо в кремиковци
                  просто днеска всичките хартийки се клатят... има и такива дни

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                    хубаво се клати днес артийката ))) що така, да не се е случило нещо в кремиковци
                    Кой знае, може би?
                    Банката си е все пак гербистка, а сега не са ГЕРБ на власт да им уреждат сделки като Кремиковци. Нещата зависят и от протестите, потенциалните предсрочни избори и т.н., прекалено много неща внасят несигурност.

                    Коментар


                    • хубаво се клати днес артийката ))) що така, да не се е случило нещо в кремиковци
                      Не е препоръка... !!!
                      "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                        Както вече казах темата за ПИБ не ми е интересна, поне до момента в който не направят достатъчно голямо увеличение.

                        ДжейПМ са ми достатъчно интересни
                        Ами good luck
                        Veni, Vidi, Vici

                        Коментар


                        • Не знам защо БНБ са престанали да дават статистика за лошите и преструктурираните кредити като цяло. Може би защото погледнато по този начин статистиката изглежда много по-страшно.

                          kolko si prav samo

                          Коментар


                          • Най-лесният начин за повишение на бъдещите резултати е едно мощно отписване, доста по-голямо от реалното, за да си създадат "cookie jars" в баланса и да "release-ват" от тези измислени резерви в бъдеще и всички ще са щастливи, но това обикновено става при смяна на управлението
                            Veni, Vidi, Vici

                            Коментар


                            • Просрочените кредити не могат да бъдат някакъв определящ критерий за която и да е банка. Проблем е ако има дисбаланс между привлечените средства и кредитите или ако има много свободни пари, които не се управляват добре или другия вариант ако има малко пари и банката изпитва ликвидна криза.

                              Коментар


                              • Както вече казах темата за ПИБ не ми е интересна, поне до момента в който не направят достатъчно голямо увеличение.

                                ДжейПМ са ми достатъчно интересни

                                Коментар

                                Working...
                                X