IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Silver Fox Разгледай мнение
    Равновесие, от обяснителните бележки в Q2 2013 виждам, че съотношението Loan / Value е доста добро на ПИБ, тоест имат много добри обезпечения поне на хартия.

    Не казвам, че реалността може и да е различна, но поне на този етап това не ме притеснява много.

    Както казах залагам на това, че банката ще бъде продадена, защото според мен е добра придобивка за някой голям гигант, а най вече ми се вързва със стъпването на някоя голяма руска банка примерно

    В момента България не е атрактивно инвестиционно място за чуждите капитали, но това ще се обърне според мен
    Енимъл спирит движи пазара

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
      ...... Освен ако ПИБ не са някакви абсолютни гении с много под средното кофти кредити или много над средното обезпечени кредити. Но де да знам - може пък и да са гении - макар че мен лично това дълбоко ме съмнява, защото де що слушам по новините за голямо фалирало или вървящо към фалит предпирятие все ПИБ му била давала кредити. То не бе ОЦК, ВМЗ Сопот. ..............
      Струва ми се че забравяш, или умишлено не споменаваш, че в почти всички случай цитирани от теб, ПИБ се оказват и пълновластен кредитор , тоест държател на първа по ред ипотека или залог върху активи , при реализацията на което ситуацията изглужда доста по добре , а след реинтеграция на начислените провизии върху заема дори ипечеливша.....
      Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
        За банковата система 20% лоши и преструктурирани кредити. 8% обезценки на кредити. Цените на недвижимите имоти паднали поне с 40% от пика им 2007 и 2008. Предпочитани обезпечения от банките недвижими имоти.

        Съответните налични данни както за ПИБ, така и за банковата система като цялост всеки може да си ги намери и лесно може да види колко се отклоняват провизиите на ПИБ от средното за банковата система. И колко се отклоняват от процента на провизиите на банките от първа група. Така че НЕ, Не е мое мнение че ПИБ не провизират достатъчно. Това си се вижда в данните. Освен ако ПИБ не са някакви абсолютни гении с много под средното кофти кредити или много над средното обезпечени кредити. Но де да знам - може пък и да са гении - макар че мен лично това дълбоко ме съмнява, защото де що слушам по новините за голямо фалирало или вървящо към фалит предпирятие все ПИБ му била давала кредити. То не бе ОЦК, ВМЗ Сопот. Все пак за да бъда коректен бих казал че що се отнася до моите лични сметки, приемам че ПИБ има лоши кредити колкото средното за банките от първа група. И това отново, никак не ме кара да се чувствам привлечен да и купувам акциите.
        Равновесие, от обяснителните бележки в Q2 2013 виждам, че съотношението Loan / Value е доста добро на ПИБ, тоест имат много добри обезпечения поне на хартия.

        Не казвам, че реалността може и да е различна, но поне на този етап това не ме притеснява много.

        Както казах залагам на това, че банката ще бъде продадена, защото според мен е добра придобивка за някой голям гигант, а най вече ми се вързва със стъпването на някоя голяма руска банка примерно

        В момента България не е атрактивно инвестиционно място за чуждите капитали, но това ще се обърне според мен
        Veni, Vidi, Vici

        Коментар


        • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение
          първо не е вярно, че не са кредитирали, второ най-тъпите кредити са раздавани 2007 и 2008, после кредитирането замря навсякъде. А ПИБ раздадоха много умния кредит за Кремиковци
          Само че по " Тъпия кредит " за Кремиковци няма просрочия , и плащанията на главницата и лихвата нямат просрачие. Което опровергава тезата ти ........
          Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

          Коментар


          • Реалистичен вариант ми се струва да забавят провизиите по кредитите на МКБ ( което портфолио явно е добре провизирано) и да провизират по-доволно ПИБ-ското, но и това си е теория на вероятностите поне от моя страна
            Veni, Vidi, Vici

            Коментар


            • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение
              Факт е, че беше много рисков за банката, за кредитополучателя може и да са наред нещата, няма как да знаем
              Нещата, които за мен са ясни (или просто така си въобразявам) са следните (свързани с кредита с кремиковци)

              * Копувачът е близка фирма до ПИБ
              * Направена е много консервативна оценка на КРЕМА / от ликвидационна гледна точка. Дето се вика предполага се, че са го гледали като желязо
              * Ако сделката е добра за купувача, който евентуално може да направи много пари, то за ПИБ хубавото е, че ще си получи лихвата и главницата по кредит, който представлява сериозна част от кредитното портфолио на банката
              *По този начин банката прави сериозен залог и влиза в тази сделка като кредитор и се надява да направи пари върху голямата главница.
              Veni, Vidi, Vici

              Коментар


              • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение
                Печалбата им за полугодието на тази година е 2,6 млн, а миналата година по същото време загуба 4,7 млн. Обезценки 20 млн. миналата 15 сега
                Специално съм написал 'ако не отписват' активи какво би било положението. И цифрите ти са доста различни от това, което показва финансовия отчет на фирмата.
                Миналата година са отписали 46.0млн. лв. и са реализирали загуба 11.3млн. лв. Ако нямаше отписвания, щяха да са на над 30млн. лв печалба за годината. Това е и числото, което съм взел и за 2013 като правя сметките колко би бил потенциално собствения капитал на банката към октомври 2013.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Silver Fox Разгледай мнение
                  Едва ли някой разполага с инфото, за да каже защо точно е така Тука си опираме до теория на вероятностите.

                  Равновесие ще каже, че ПИБ са много агресивни и не провизират реално, а за сметка на това МКБ са подходили по-консервативно, което може и да е факт.

                  Но може пък и да не е точно така
                  За банковата система 20% лоши и преструктурирани кредити. 8% обезценки на кредити. Цените на недвижимите имоти паднали поне с 40% от пика им 2007 и 2008. Предпочитани обезпечения от банките недвижими имоти.

                  Съответните налични данни както за ПИБ, така и за банковата система като цялост всеки може да си ги намери и лесно може да види колко се отклоняват провизиите на ПИБ от средното за банковата система. И колко се отклоняват от процента на провизиите на банките от първа група. Така че НЕ, Не е мое мнение че ПИБ не провизират достатъчно. Това си се вижда в данните. Освен ако ПИБ не са някакви абсолютни гении с много под средното кофти кредити или много над средното обезпечени кредити. Но де да знам - може пък и да са гении - макар че мен лично това дълбоко ме съмнява, защото де що слушам по новините за голямо фалирало или вървящо към фалит предпирятие все ПИБ му била давала кредити. То не бе ОЦК, ВМЗ Сопот. Все пак за да бъда коректен бих казал че що се отнася до моите лични сметки, приемам че ПИБ има лоши кредити колкото средното за банките от първа група. И това отново, никак не ме кара да се чувствам привлечен да и купувам акциите.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Silver Fox Разгледай мнение
                    Някой има ли инфото да каже адж ба кредита към кремиковци глупав ли е бил или умен???? Това ще е наистина полезно инфо
                    Факт е, че беше много рисков за банката, за кредитополучателя може и да са наред нещата, няма как да знаем

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение
                      първо не е вярно, че не са кредитирали, второ най-тъпите кредити са раздавани 2007 и 2008, после кредитирането замря навсякъде. А ПИБ раздадоха много умния кредит за Кремиковци
                      Някой има ли инфото да каже адж ба кредита към кремиковци глупав ли е бил или умен???? Това ще е наистина полезно инфо
                      Veni, Vidi, Vici

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение
                        е добре де, то и при мкб кредитите не са 1,5, а са 1,174. Да ПИБ са малко по-консервативни като дял на кредитите в активите от МКБ, но все пак разликата е в пъти между единия и другия кредитен портфейл, а в обезценките е 50%
                        Едва ли някой разполага с инфото, за да каже защо точно е така Тука си опираме до теория на вероятностите.

                        Равновесие ще каже, че ПИБ са много агресивни и не провизират реално, а за сметка на това МКБ са подходили по-консервативно, което може и да е факт.

                        Но може пък и да не е точно така
                        Veni, Vidi, Vici

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от fant0mas Разгледай мнение
                          Знаещ, но не си много знаещ! ПИБ не кредитираха 2009 и 2010 - виж им кредитния портфейл през годините. Другите дъщерни бяха активни в кредитирането и в тоя период се набутаха яко. Питай Булбанк за моловете!
                          първо не е вярно, че не са кредитирали, второ най-тъпите кредити са раздавани 2007 и 2008, после кредитирането замря навсякъде. А ПИБ раздадоха много умния кредит за Кремиковци

                          През 2010 портфейлът им нараства с 15%, я провери банковата система - има няма 1% ръст
                          Last edited by znae6t; 22.08.2013, 17:33.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Silver Fox Разгледай мнение
                            То от тези активи не всичко е кредитен портфейл. Кредитният портфейл е 4 млрд и 600 милиона

                            Не е зле да се има в предвид, че провизиите основно са към тези 4.6 млрд, а не към всичките активи от 7 млрд.
                            е добре де, то и при мкб кредитите не са 1,5, а са 1,174. Да ПИБ са малко по-консервативни като дял на кредитите в активите от МКБ, но все пак разликата е в пъти между единия и другия кредитен портфейл, а в обезценките е 50%

                            Коментар


                            • Знаещ, но не си много знаещ! ПИБ не кредитираха 2009 и 2010 - виж им кредитния портфейл през годините. Другите дъщерни бяха активни в кредитирането и в тоя период се набутаха яко. Питай Булбанк за моловете!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение
                                и между друго много резонен е въпросът как ПИБ със 7 млрд. активи има 22 млн. обезценки за полугодието, а МКБ с 1,5 млрд. активи има 15 млн. обезценки. Как ще се промени това след сливането?
                                То от тези активи не всичко е кредитен портфейл. Кредитният портфейл е 4 млрд и 600 милиона

                                Не е зле да се има в предвид, че провизиите основно са към тези 4.6 млрд, а не към всичките активи от 7 млрд.
                                Veni, Vidi, Vici

                                Коментар

                                Working...
                                X