IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Barky Разгледай мнение
    Капиталовата позиция на ПИБ си е направо супер, 15.3%, при изискване от новия регламент 8%. Това по най-груби сметки показва, че може да понесе допълнителни загуби от обезценки при стресиран вариант от около половин милиард, ако допуснем, че капиталовата им база е близо до сбора на счетоводния собствен капитал 720 млн лв плюс подчинени инструменти 322 млн лв минус нематериалните активи 13 млн лв или общо около милиард лв, и това при условие, че напълно игнорираме печалбата от оперативна дейност, която си е капитал от първи ред по дефиниция. Освен това ПИБ са се доказали през годините като банка капитализираща печалбата си, а също и като успешен емитент на подчинени инструменти от втори ред и допълнителен първи ред капитал.
    Забравяш, че имат да връщат едни суми към 1.2 млрд.лв. от подпомагането, най-вероятно капиталовата позиция се дължи на акумулирането на част от тези суми, може би първата вноска по връщането на подкрепата. Хич не ги брой тези пари за обезценки, предполагам че са за връщане.

    Коментар


    • Капиталовата позиция на ПИБ си е направо супер, 15.3%, при изискване от новия регламент 8%. Това по най-груби сметки показва, че може да понесе допълнителни загуби от обезценки при стресиран вариант от около половин милиард, ако допуснем, че капиталовата им база е близо до сбора на счетоводния собствен капитал 720 млн лв плюс подчинени инструменти 322 млн лв минус нематериалните активи 13 млн лв или общо около милиард лв, и това при условие, че напълно игнорираме печалбата от оперативна дейност, която си е капитал от първи ред по дефиниция. Освен това ПИБ са се доказали през годините като банка капитализираща печалбата си, а също и като успешен емитент на подчинени инструменти от втори ред и допълнителен първи ред капитал.

      Коментар


      • Всеки ще види това което иска да види. Харесва ми, че бизнеса не се е свил. Вземанията от клиенти са се запазили, дори имаме нищожно покачване. Коефициентите на ликвидност и на капиталова адекватност са ОК. Харесвами, че в банката има бизнес. Печалбата преди обезценки е значителна, някъде около 110 милиона при около 7 за ЦКБ. Това позволява на ПИБ да направи 85 милиона обезценки без да се повлияе негативно капитала и коефициентите и. Аз съм по особен човек. Наличето на обезценки за 85 милиона ме радва и същевремнно наличието само на 800 хиляди обезценки в баланса на ЦКБ ме плаши. Радвам се, че ПИБ не замитат скелети в гардероба, но не ми харесва неяснотата колко остават. В случайче са 200 милиона то още 2016 очаквам чиста печалба от 150 милиона лева, но колко още ще текат тези процеси имайки предвид, че в ПИБ започнаха около две години след другите банки. Не съм забелязал ЦКБ да обезценяват, вероятно имат изключително добър кредитен портфейл. Не ми харесва неяснотата колко държавна помощ е останала в ПИБ. Ликвидността им е точно колкото трябва, дали са връщали нещо не знам?
        С една дума ПИБ е моята рискова експозиция. Виждам проблеми но и добри възможности за ръст. Мисля, че тя ще бъде синият чип на борста.

        Коментар


        • та какво казахте за отчета?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Barky Разгледай мнение
            Ако се интересуваш и четеш ще разбереш, че политиката за практика на ЕК при предоставяне на държавна помощ винаги се извършва по един и същи начин.
            Това ясно , но е извън темата.
            Конкретика - PR - спокойствие - респект
            В случай, че липсва едно от изброените - язък за рекламите .... пари на вятъра.
            А някои се изказаха дори доста негативно в темата - в случая за рекламата.
            Следователно може да се получи обратен ефект.
            Моето заключение на аматьор инвеститор, който не чете отчети - PR- те да си направят дипломите на конфети
            За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

            Коментар


            • Ако се интересуваш и четеш ще разбереш, че политиката за практика на ЕК при предоставяне на държавна помощ винаги се извършва по един и същи начин.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Barky Разгледай мнение
                Да, имаше интервю на Соареш от Бейн, в което се разбира, че са наети да работят с ПИБ...

                Що се отнася до Trustee - това е обичайна и задължителна практика на ЕК при предоставяне на държавна помощ.

                Trustee е независим одитор, който следи за изпълняване на плана и всички задължения на банката, свързани с плана и дейността й - обикновено за периода на плана - и има права да докладва на ЕК, без да уведомява получателя на помощта.
                Получателят поема разноските за адвайзърите по плана и наблюдателя.
                Това се случи и с масата банки, получили държавна помощ в Европа.
                Колко от написаното го има в сайта на ПИБ ? А подробности за плана ?
                Понякога се чудя за какво имат PR специалисти.
                За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

                Коментар


                • Ама троленето за тая банка яко продължава... за смешния обем дето се превъртат акции на банката и всички останали на борсата, въобще не може да се говори за пазар.някой вчера беше написал, че оборота на Кауфланд е повече, така че ще поживеем, пък ще видим

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от keizer Разгледай мнение
                    ае кво стана тука бе? нема ме един понеделник и акцията дет са вика наполовина. кой така бясно натиска? некво инфо ли има, що ли? баси сега три дена ще трябва да съм на преоценен хляб и стар лук да избия загубите...
                    Ти сериозно ли го казваш това или се намираш само на приказка. Вчера минаха 1000 акции, а цената в крайна сметка е завършила с 0% изменение. Ето на, да видиш как реално протече денят, че да не говориш такива неща.

                    Click image for larger version

Name:	Untitled.jpg
Views:	1
Size:	20.6 КБ
ID:	3040197

                    Коментар


                    • ае кво стана тука бе? нема ме един понеделник и акцията дет са вика наполовина. кой така бясно натиска? некво инфо ли има, що ли? баси сега три дена ще трябва да съм на преоценен хляб и стар лук да избия загубите...
                      Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от keizer Разгледай мнение
                        статия от капитал днес-
                        http://www.capital.bg/biznes/finansi...nicite_za_ktb/

                        последния параграф:
                        "Одиторите "КПМГ България"


                        В писмо до медиите бившите директори на банката казват: "Фрапантната цифра от над 4.222 млрд. лв. обезценка на активите, произтичаща основно от оценка на вземания по кредитни сделки, от които нито една не е сключена по време на управление на квесторите, означава, че загубата е трупана с месеци, ако не и с години, и не може да не е усетена дори от неспециалисти. През цялото време обаче дейността на КТБ АД е одитирана от авторитетна, международно призната външна одиторска фирма и отчетите са представяни в БНБ, която освен това периодично е извършвала и надзорни инспекции, като нарушения не само не са констатирани, а и КТБ АД няколко дни преди специалния надзор е определена от самата БНБ като стабилна банка и в това качество й е разрешено да придобие акциите на ТБ "Креди Агрикол".

                        Това е точно така и именно тук е големият проблем с вината на регулатора и независимите одитори.

                        Обвинението на БНБ, че КТБ системно е предавала заблуждаващи отчети към нея, звучи като нескопосан опит за оправдание. Но същевременно то е и звучен шамар за "КПМГ България", което от години безрезервно заверява финансовите резултати на банката. Българското дружество, ползващо името на една от четирите големи световни одиторски компании, е изправено пред пълен репутационен погром в светлината на оценките на колегите им от други две елитни групи - EY и Deloitte, както и българската АФА.

                        Няма как да знаем дали и тяхната оценка е абсолютно точна. Числото 4.2 млрд. лв. може и да е свръхконсервативно и реално при осребряването на активите на КТБ да се види, че може да се възстанови по-голяма стойност. Вероятността обаче трите оценителя да са сбъркали в порядъци не е много голяма.

                        А дори и да игнорираме числото, самите практики в банката, описани в представените от БНБ резултати, би трябвало да са достатъчни да всеят доста съмнение у одиторите на КПМГ.

                        Още на 25 юни регулаторът - Комисията за публичен надзор на регистрираните одитори, е започнала разследване на дейността на КПМГ в банката. Засега окончателен резултат няма, но според информация на "Капитал" изводите от събраните данни са потресаващи. В крайна сметка става дума за контрол и одит на едва 137 кредитни досиета, които представляват 97% от всички кредити в КТБ.

                        Най-тежкото, но логично решение би било отнемане на лиценза за дейност на "КПМГ България", защото с подобно затваряне на очи и лоши практики дейността на фирмата застрашава финансовата стабилност. КПМГ е основен одитор на повечето търговски банки, включително и на самата БНБ. При подобен скандал с кухи специални инвестиционни дружества при фалита на Enron през 2001 г. одиторът Arthur Andersen (тогава един от Голямата петорка) беше разформирован и преустанови дейност.

                        За българските партньори в КПМГ вероятно ще има сериозна санкция и от централата на одиторската фирма. А ако може да се очаква положителен резултат, то това би било затягането на практиките на всички одиторски компании, особено при работата им с банки и други компании от висок обществен интерес. Просто едва ли някои от колегите на одиторите в КПМГ ще искат в скоро време да изпитат подобен срам. Което може да ги направи доста по-неотстъпчиви, а финансовата информация - по реалистична."
                        Докато Цветан Василев е на свобода ще продължават хората да се лутат в най-различни сценарии и да се търсят постоянно виновни или поне, кои евентуално са такива. КПМГ одитират стотици български фирми и сред тях са едни от най-големите бизнеси в страната. Не можеш да генерализираш, че след като с КТБ има проблем с всички има проблем. Ясно се казва и в одиторския доклад, че от КТБ (същите тези директори, които сега са се преквалифицирали в писатели на писма) са подавали неточни данни. По същата схема най-вероятно са били и заблуждавани одиторите. КПМГ ги проверяват постоянно отвън за спазване на международните стандарти, за това не може с лека ръка да се прехвърля вината.

                        Не си ли забелязал, че някак си не се пита вече защо Цветан Василев все още не е екстрадиран и изправен да отговаря пред съда, а се казва, БНБ са виновни, КПМГ са виновни, квесторите са виновни, бай Кольо от отсрещния строеж е виновен... Все се прехвърля вината и се измества темата от това, че именно директорите на КТБ под диктовката на Цветан Василев са виновни за моментното състояние.

                        Коментар


                        • статия от капитал днес-
                          http://www.capital.bg/biznes/finansi...nicite_za_ktb/

                          последния параграф:
                          "Одиторите "КПМГ България"


                          В писмо до медиите бившите директори на банката казват: "Фрапантната цифра от над 4.222 млрд. лв. обезценка на активите, произтичаща основно от оценка на вземания по кредитни сделки, от които нито една не е сключена по време на управление на квесторите, означава, че загубата е трупана с месеци, ако не и с години, и не може да не е усетена дори от неспециалисти. През цялото време обаче дейността на КТБ АД е одитирана от авторитетна, международно призната външна одиторска фирма и отчетите са представяни в БНБ, която освен това периодично е извършвала и надзорни инспекции, като нарушения не само не са констатирани, а и КТБ АД няколко дни преди специалния надзор е определена от самата БНБ като стабилна банка и в това качество й е разрешено да придобие акциите на ТБ "Креди Агрикол".

                          Това е точно така и именно тук е големият проблем с вината на регулатора и независимите одитори.

                          Обвинението на БНБ, че КТБ системно е предавала заблуждаващи отчети към нея, звучи като нескопосан опит за оправдание. Но същевременно то е и звучен шамар за "КПМГ България", което от години безрезервно заверява финансовите резултати на банката. Българското дружество, ползващо името на една от четирите големи световни одиторски компании, е изправено пред пълен репутационен погром в светлината на оценките на колегите им от други две елитни групи - EY и Deloitte, както и българската АФА.

                          Няма как да знаем дали и тяхната оценка е абсолютно точна. Числото 4.2 млрд. лв. може и да е свръхконсервативно и реално при осребряването на активите на КТБ да се види, че може да се възстанови по-голяма стойност. Вероятността обаче трите оценителя да са сбъркали в порядъци не е много голяма.

                          А дори и да игнорираме числото, самите практики в банката, описани в представените от БНБ резултати, би трябвало да са достатъчни да всеят доста съмнение у одиторите на КПМГ.

                          Още на 25 юни регулаторът - Комисията за публичен надзор на регистрираните одитори, е започнала разследване на дейността на КПМГ в банката. Засега окончателен резултат няма, но според информация на "Капитал" изводите от събраните данни са потресаващи. В крайна сметка става дума за контрол и одит на едва 137 кредитни досиета, които представляват 97% от всички кредити в КТБ.

                          Най-тежкото, но логично решение би било отнемане на лиценза за дейност на "КПМГ България", защото с подобно затваряне на очи и лоши практики дейността на фирмата застрашава финансовата стабилност. КПМГ е основен одитор на повечето търговски банки, включително и на самата БНБ. При подобен скандал с кухи специални инвестиционни дружества при фалита на Enron през 2001 г. одиторът Arthur Andersen (тогава един от Голямата петорка) беше разформирован и преустанови дейност.

                          За българските партньори в КПМГ вероятно ще има сериозна санкция и от централата на одиторската фирма. А ако може да се очаква положителен резултат, то това би било затягането на практиките на всички одиторски компании, особено при работата им с банки и други компании от висок обществен интерес. Просто едва ли някои от колегите на одиторите в КПМГ ще искат в скоро време да изпитат подобен срам. Което може да ги направи доста по-неотстъпчиви, а финансовата информация - по реалистична."
                          Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от vanio tanov Разгледай мнение
                            poncho, много ми е интересно какво очакваш Една банка е почти във фалит, а ти очакваш акциите на банки да растат?! Къде се случва това по света? Никъде.
                            Уорън Бъфет: Когато другите продават, ти трябва да купуваш и обратното, когато другите купуват, ти трябва да продаваш (по спомен).

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от onakilev Разгледай мнение
                              Тия одитори ако ги оставим да се развихрят, всички берачи ще станем
                              мдааа. и то при положение, че КПМГ е одитор и на ПИБ и на КТБ... А видях онзи ден - КТБ има чисто кат сълза одит мнение за 2013. Да не стане с КПМГ БГ както стана с едни рискови играчи наречени Артур Андерсен? Питам само де... Щото всеки, който загуби пари има правото да скъса на КПМГ шушоните в съда.
                              Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Poncho Разгледай мнение
                                Не, не разбира се! Намирам за напълно нормално да има натиск върху банковите акции в момента. Мисълта ми беше за допълнителното предизвикателство пред публичната банка, която за да пази доверието на вложителите трябва да пази доверието и на акционерите. За нея винаги се знае и говори повече. Призраците в главите на акционери и вложители се самовъзпроизвеждат и в даден момент могат да станат реалност. На определено ниво трябва да се защити борсовата цена за да не се допусне борсовата паника да се принесе към вложителите, защото от нищо нещата могат да станат много грозни. Стабилна цена - спокойствие на акционерите - спокойствие на вложителите. Спад на цената - безпокойство на акционерите - безпокойство на вложителите. С горните зависимости трябва да съобразява всеки който иска да има публична банка.
                                Коментара ми беше принципен. Нямам конкретен интерес или желание нито към спад, нито към покачване на тази конкретно акция - просто за мен е част от пазара.
                                +1
                                He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

                                Коментар

                                Working...
                                X