IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от petyob Разгледай мнение
    Не знам дали имат право да обяват кой е купил облигациите. Обикновенно се казва на какъв процент са продадени и колко има презаписване. Публични ли бяха? Ако кандидатите са били повече от предлагането какво става? Би трябвало да се намали доходността? Нали така се прави в пазарни условия?
    Така се получава при пазарни аукциони.
    Когато мутри се разменят едни пари, за да се замажат очите на проверяващите и да се успокои стадото, че вълците ги няма е като в най-добрата банка и най- точните мажоритари....
    Не е ли същото и при продажбата на лошите кредити...
    Какви са, на кого са, за колко са продадени, имало ли е конкурс ( даже и международен) за порфейла...?

    Свещичката догаря....

    Коментар


    • Не знам дали имат право да обяват кой е купил облигациите. Обикновенно се казва на какъв процент са продадени и колко има презаписване. Публични ли бяха? Ако кандидатите са били повече от предлагането какво става? Би трябвало да се намали доходността? Нали така се прави в пазарни условия?

      Коментар


      • Van Basten, интересни прозрения има в твоите въпроси. Браво, определени ми харесват, вероятно и на други на Форума.
        Тези "хубави" лихвени проценти за "нашите" облигационери ми напомнят за емисията облигации на Елана Агрокредит, малко преди увеличението на капитала. Би ли ми припомнил, те на какъв лихвен процент бяха?
        Last edited by nik_naydenov; 29.12.2019, 14:02.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение
          Всички се фокусираха върху увеличението, а има малко задълбочени коментари покрай Облигацията....

          Междудругото, имам чувстото че нарочно се обявиха 3 новини в един 1 ден (продажбата на лошия портфейл, облигацията и Увеличението) - от една страна да се "разводнят" анализите, а от друга според мен да се "пробута" по-незабелязано някоя от тези новини. И май подейства - 95% от анализите и коментарите (дори на Investor-a) са си за увеличението - цената, пък бройките, пък минимума и т.н.... което си е нормално.... като другите 2 действия остават без толкова внимание, като си мисля, че така се пробутват между капките и нетолкова добри (за акционерите) новини.

          1. Сделката с продажбата на лошите кредити не говори нищо, без обявяване на това колко пари са получени! Няма и информация поне какви са били провизиите до момента - ако не са били достатъчно, и както всички очакваме висок процент на дисконт при продажбата, може да се формира дори отрицателен резултат от сделката за 2019 г.... Чудя се как реализация на над Половин милиард лева се обавява без поне минимално допълнително пояснение, особено превид ситуацията, че явно всички проблеми на банката (причина за препоръките от ЕЦБ и предстоящото увеличение на капитала) са точно в сферта на лошите кредити ?!?!

          2. По отношение на Облигацията ?!?

          Първо, факт е, че всички банки в БГ (вкл. ПИБ) са свръхликвидни - в превод, имат пари и не им трябва допълнително кеш. Понеже са свръхликвидни, реално дори плащат на БНБ са свръхликвидността си.

          Та в ситуация, в която лихвите по депозитите са ~0 %, се пласира облигация не при 2-3 %, а при 8 %....

          Тук за мен възникват следните въпроси:
          1.) За какво ще се ползват въпросните 30 млн.ЕUR ? Дали наистина ще могат да се вложат в нови кредити, за да може поне частично да се покрият лихвените плащания по облигацията (защото при лихви от около 3% за ипотечните и 6% за потребителските, наистина не виждам икономическата логика да се вземат пари на 8%) и/или просто тези пари ще увеличат свръхрезервите и ще им се плащат още 0,6% към БНБ, като допълнение на 8-те процента които така или иначе ще се плащат към облигационерите;

          2.) Предвид горния въпрос, ми е много интересно КОЙ записа облигацията ?
          Дали примерно облигацията е стигнала до Пенсиите и те ще реализират тези 8 % доходност.... или е записана от мажо ИЛИ свързани нему лица ?

          Споделете Вашето мнение - ако имате 60 млн.лв., какво бихте предпочели да направите:
          1.) Да си купите Облигации за 60 млн.лв., при 8 % годишна доходност;
          2.) Да си купите акции за 12 млн.лв. (и платите 60 млн.лв.) за тях при 0 % годишна дохоност (освен ако не се обяви някаква драматчина промяна в дивидентната политика за следващите години).

          Аз за себе си знам какво бих избрал....

          И в тази връзка, не знам дали някой си направи труда да направи следните пропорции:
          1.) 60-те млн. са 1/3 от търсенети 200 млн.лв. от увеличението;
          2.) 60-те млн. са 300 % повече от търсения минимум за успешност на увеличението.

          В комбинация на двете новини, смятате ли че при набирането на 60 млн. при 8%, обявения минимум на увеличението е случаен ?

          Според мен наистина е важно да обявят КОЙ записа облигацията !!! (казано честно не знам, дали са задължени да обявяват облигационерите, но според мен би било много добър показател за прозрачност, ако ги обявят, дори и да не са задължени).

          Преди 2-3 години намалиха с 1/3 (без да съм сигурен) онзи "капитал от първи ред" с 12% доходност, след многото бружене , та какво са сега някакви си 8%!
          Прав си , тук всичко си остава по старому, макар и с външен натиск и контрол!
          Да видим до кога?

          Коментар



          • Всички се фокусираха върху увеличението, а има малко задълбочени коментари покрай Облигацията....

            Междудругото, имам чувстото че нарочно се обявиха 3 новини в един 1 ден (продажбата на лошия портфейл, облигацията и Увеличението) - от една страна да се "разводнят" анализите, а от друга според мен да се "пробута" по-незабелязано някоя от тези новини. И май подейства - 95% от анализите и коментарите (дори на Investor-a) са си за увеличението - цената, пък бройките, пък минимума и т.н.... което си е нормално.... като другите 2 действия остават без толкова внимание, като си мисля, че така се пробутват между капките и нетолкова добри (за акционерите) новини.

            1. Сделката с продажбата на лошите кредити не говори нищо, без обявяване на това колко пари са получени! Няма и информация поне какви са били провизиите до момента - ако не са били достатъчно, и както всички очакваме висок процент на дисконт при продажбата, може да се формира дори отрицателен резултат от сделката за 2019 г.... Чудя се как реализация на над Половин милиард лева се обавява без поне минимално допълнително пояснение, особено превид ситуацията, че явно всички проблеми на банката (причина за препоръките от ЕЦБ и предстоящото увеличение на капитала) са точно в сферта на лошите кредити ?!?!

            2. По отношение на Облигацията ?!?

            Първо, факт е, че всички банки в БГ (вкл. ПИБ) са свръхликвидни - в превод, имат пари и не им трябва допълнително кеш. Понеже са свръхликвидни, реално дори плащат на БНБ са свръхликвидността си.

            Та в ситуация, в която лихвите по депозитите са ~0 %, се пласира облигация не при 2-3 %, а при 8 %....

            Тук за мен възникват следните въпроси:
            1.) За какво ще се ползват въпросните 30 млн.ЕUR ? Дали наистина ще могат да се вложат в нови кредити, за да може поне частично да се покрият лихвените плащания по облигацията (защото при лихви от около 3% за ипотечните и 6% за потребителските, наистина не виждам икономическата логика да се вземат пари на 8%) и/или просто тези пари ще увеличат свръхрезервите и ще им се плащат още 0,6% към БНБ, като допълнение на 8-те процента които така или иначе ще се плащат към облигационерите;

            2.) Предвид горния въпрос, ми е много интересно КОЙ записа облигацията ?
            Дали примерно облигацията е стигнала до Пенсиите и те ще реализират тези 8 % доходност.... или е записана от мажо ИЛИ свързани нему лица ?

            Споделете Вашето мнение - ако имате 60 млн.лв., какво бихте предпочели да направите:
            1.) Да си купите Облигации за 60 млн.лв., при 8 % годишна доходност;
            2.) Да си купите акции за 12 млн.лв. (и платите 60 млн.лв.) за тях при 0 % годишна дохоност (освен ако не се обяви някаква драматчина промяна в дивидентната политика за следващите години).

            Аз за себе си знам какво бих избрал....

            И в тази връзка, не знам дали някой си направи труда да направи следните пропорции:
            1.) 60-те млн. са 1/3 от търсенети 200 млн.лв. от увеличението;
            2.) 60-те млн. са 300 % повече от търсения минимум за успешност на увеличението.

            В комбинация на двете новини, смятате ли че при набирането на 60 млн. при 8%, обявения минимум на увеличението е случаен ?

            Според мен наистина е важно да обявят КОЙ записа облигацията !!! (казано честно не знам, дали са задължени да обявяват облигационерите, но според мен би било много добър показател за прозрачност, ако ги обявят, дори и да не са задължени).
            Last edited by Van Basten; 29.12.2019, 13:05.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Чичо Манчо Разгледай мнение
              Нещо много сте се изнервили тука. Всичко е “ясно”, като... в мъгла. Уравнението е с много неизвестни. Полки го е систематизирал. Търсят се 500 млн, като ние знаем само колко ще са облигациите (не знам защо Полки се притеснява от 8-те процента, аз съм ги виждал и на 12,5%), но там играта е друга, те открай време са само за “избрани люде”.
              остави кой колко % лихви е виждал навремето, а вземи погледни ЕЦБ каква основна лихва дава и смятай въз основа на тези 8% колко рискова се явява ПИБ в този момент

              не знам колко дълго ПИБ ще може да си позволи да изплаща подобна лихва

              че то ПИБ ако даде лихва по някакъв нов специален депозит в размер на 4% с точно определен срок на падежа без право на предсрочно прекратяване на депозита ще са поне два пъти по-добре

              Първоначално изпратено от Чичо Манчо Разгледай мнение
              Не знаем колко са получили от продажбата на лошите кредити.
              като гледам лихвата по облигации стигам до извода, че са взели 8% от 538 млн. ......... или не повече от 50 млн. лв.

              максималните нива които съм виждал са 15-16%, но тук случая не е толкова благоприятен

              Първоначално изпратено от Чичо Манчо Разгледай мнение
              Хвърлиха бомбата за до 200 млн. при 5 лв, но дали ще е така? Ами ако е 4 или 3...? Всичко зависи от това колко от необходимите 500 млн вече ще са набавени по другите писти. Те ще знаят, но ние не. Затова Здравко и Полки и много други ще гледаме отстрани.
              вече писах 2-3 страници назад в темата, че емисионна цена никой не го касае освен мажоритаря

              търсят се 200 млн. от увеличение на капита на банката и толкова - лесно е да се проумее ......... дали ще се емитират 67 млн.акци при емисионна 3 лв. ....... или ще се емитират 50 млн.нови акции на 4 лв. ........ или ще се емитират 40млн.акции на цена от 5 лв. е все тая за ЕЦБ ........ значение за емисионната цена има само за двамата мажоритари!!!

              ЕЦБ иска в ПИБ да постъпят 200 лв. чрез увеличение на капитала!!!

              чиче, виж сега как се случват нещата защото виждам, че се луташ ...... след стрес тестовете ЕЦБ казва, че ПИБ трябва да изгради допълнителен капиталов буфер от 262,9 млн. евро

              двете страни се разбират по какъв начин ще се набавят парите и в какъв срок!!! всяка от страните прави предложение и стигат до някакво разбирателство

              след това ЕЦБ одобрява плана и се пристъпва към осъществяването му

              дано плана за оздравяването на ПИБ приключи бързо и благополучно, защото, ако те се издънят ще стане много тегаво за всички ни ...... до 2 месеца ще е ясна и печалбата в отчета за 2019 г., ще е ясно и увеличението на капитала, ще е ясна и каква ще е емисията с облигациите, ще е ясна и сумата която са получили от продажбата на лошите кредити

              успех на всички с акции тук ....... нямам и не смятам да имам акции на ПИБ

              Last edited by polki; 29.12.2019, 14:30.
              fuск the bеаr - give me the bееr

              Коментар


              • Тук както винаги спекулата е основно действие и горещия картОФ завършващо....БФБ 2020 , тримесечие 570-530 в края...май сриФ...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

                  Батя извинявай, но с никого не се заяждам ! На теб може би ти е криво, че казваме някои истини тук ! Яд ме е по скоро на мажовците как се чудят какви схеми да измислят. През годините с нищо не са показали уважение и грижа за акционерите и за акцията си на пазара! И как в един момент опират пак до същия този пазар с наглостта да искат огромна премия ! Ами не, мерси ! Нито искам да имам акции от подобни компании, нито искам да участвам в схемите им ! Това се отнася, не само за тези мажоритари, а и за други ! Знам, че си рисков играч Батя и ти желая успех ! А топки повярвай ми имам, но ги ползвам по предназначение за друга дейност !
                  Еми уж пишем на един език, а така и не се разбираме.. Тези пари просто не се търсят от пазара!
                  Както и да е, живи и здрави и всеки със своята си игра.. С топките най - вече

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

                    Батя извинявай, но с никого не се заяждам ! На теб може би ти е криво, че казваме някои истини тук ! Яд ме е по скоро на мажовците как се чудят какви схеми да измислят. През годините с нищо не са показали уважение и грижа за акционерите и за акцията си на пазара! И как в един момент опират пак до същия този пазар с наглостта да искат огромна премия ! Ами не, мерси ! Нито искам да имам акции от подобни компании, нито искам да участвам в схемите им ! Това се отнася, не само за тези мажоритари, а и за други ! Знам, че си рисков играч Батя и ти желая успех ! А топки повярвай ми имам, но ги ползвам по предназначение за друга дейност !
                    Батя не ви е виновен. Просто има едни изисквания, поставени за да ни пробутат в ЕРМ2 Или го играете това събитие или не. Но не търсете вината другаде, ако не сте намерили достатъчно мотивация да се включите. Така е на борсата. Просто потърсете друга позиция, която да ви носи положителни емоции и да не си тровите душата в тази акция.

                    Коментар


                    • Тук да си го кажем направо ,заформя се едно пране

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                        Не знам защо ти е толкова криво че го обръщаш на заяждане!
                        Ти си баламурник като не купуваш между 3 и 3.50 щом си сигурен че ще може да се продаде на някой на 5
                        Хем нямате топки да рискувате, хем после завиждате!
                        Батя извинявай, но с никого не се заяждам ! На теб може би ти е криво, че казваме някои истини тук ! Яд ме е по скоро на мажовците как се чудят какви схеми да измислят. През годините с нищо не са показали уважение и грижа за акционерите и за акцията си на пазара! И как в един момент опират пак до същия този пазар с наглостта да искат огромна премия ! Ами не, мерси ! Нито искам да имам акции от подобни компании, нито искам да участвам в схемите им ! Това се отнася, не само за тези мажоритари, а и за други ! Знам, че си рисков играч Батя и ти желая успех ! А топки повярвай ми имам, но ги ползвам по предназначение за друга дейност !

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Чичо Манчо Разгледай мнение
                          Нещо много сте се изнервили тука. Всичко е “ясно”, като... в мъгла. Уравнението е с много неизвестни. Полки го е систематизирал. Търсят се 500 млн, като ние знаем само колко ще са облигациите (не знам защо Полки се притеснява от 8-те процента, аз съм ги виждал и на 12,5%), но там играта е друга, те открай време са само за “избрани люде”. Не знаем колко са получили от продажбата на лошите кредити. Размера на печалбата, която евентуално би могла да се капитализира зависи пряко от тези цесии. От това какви обезценки са направили и какви още ще правят до края на годината зависи дали изобщо ще остане нещо за капитала. Въпросът за сделката с VW според мен вече е чист Sci-Fi Така, че накрая остава най-голямата неизвестна (а тя кореспондира пряко с изброените досега, за които ние нямаме инфо, но мажовците и този който вече се е договорил с тях имат) какъв ще е размера на новата емисия и емисионната цена. Хвърлиха бомбата за до 200 млн. при 5 лв, но дали ще е така? Ами ако е 4 или 3...? Всичко зависи от това колко от необходимите 500 млн вече ще са набавени по другите писти. Те ще знаят, но ние не. Затова Здравко и Полки и много други ще гледаме отстрани. Аз също съм имал акции и Здравко е имал и много други са имали, но броя на участващите този път ще е по-малък и съответно рискът “Черния Петър” накрая да остане в някой от спекулиращите тук се увеличава. Едва ли някой очаква да остане в мажовците. Така, че не ни се сърдете! Умната и успех!
                          По интересното е ако увеличението се случи на 5 лв,колко ще е борсовата цена в този момент......май много зависи от това кой точно ще го запише

                          Коментар


                          • Нещо много сте се изнервили тука. Всичко е “ясно”, като... в мъгла. Уравнението е с много неизвестни. Полки го е систематизирал. Търсят се 500 млн, като ние знаем само колко ще са облигациите (не знам защо Полки се притеснява от 8-те процента, аз съм ги виждал и на 12,5%), но там играта е друга, те открай време са само за “избрани люде”. Не знаем колко са получили от продажбата на лошите кредити. Размера на печалбата, която евентуално би могла да се капитализира зависи пряко от тези цесии. От това какви обезценки са направили и какви още ще правят до края на годината зависи дали изобщо ще остане нещо за капитала. Въпросът за сделката с VW според мен вече е чист Sci-Fi Така, че накрая остава най-голямата неизвестна (а тя кореспондира пряко с изброените досега, за които ние нямаме инфо, но мажовците и този който вече се е договорил с тях имат) какъв ще е размера на новата емисия и емисионната цена. Хвърлиха бомбата за до 200 млн. при 5 лв, но дали ще е така? Ами ако е 4 или 3...? Всичко зависи от това колко от необходимите 500 млн вече ще са набавени по другите писти. Те ще знаят, но ние не. Затова Здравко и Полки и много други ще гледаме отстрани. Аз също съм имал акции и Здравко е имал и много други са имали, но броя на участващите този път ще е по-малък и съответно рискът “Черния Петър” накрая да остане в някой от спекулиращите тук се увеличава. Едва ли някой очаква да остане в мажовците. Така, че не ни се сърдете! Умната и успех!
                            Vanitas vanitatum...

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

                              Е той отговора на въпроса беше ясен ! Естествено, че на 5ца няма да купиш, а ще продадеш на баламурниците ! И аз нямам какво да добавя
                              Не знам защо ти е толкова криво че го обръщаш на заяждане!
                              Ти си баламурник като не купуваш между 3 и 3.50 щом си сигурен че ще може да се продаде на някой на 5
                              Хем нямате топки да рискувате, хем после завиждате!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                                Много точно!
                                Здравко, прочети горното, няма какво да добавя.
                                Е той отговора на въпроса беше ясен ! Естествено, че на 5ца няма да купиш, а ще продадеш на баламурниците ! И аз нямам какво да добавя

                                Коментар

                                Working...
                                X