IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Не знам при вас как е,ама при мен съществува и един силно изразен, чисто емоционален момент,при влизането в подобна позиция,с толкова много неизвестни....Ако нещата се сговнясат и касирам известна загуба,ме боли,все пак не съм мазохист....Ама след два-три дни ,вече съм забравил и даже и не се сещам за тая позиция...Но ако позецията се изстреля и аз го пропусна,два пъти повече ме боли, много ме е яд,и след месеци,пак се сещам и пак ме е яд .... Мнението ми не е препоръка....Сами си избирайте ядовете...
    П.П.Сетих се за една актуална за случая(а и не само за тоя случай) руска песничка ... "Если у вас нету тети"

    https://www.youtube.com/watch?v=uAOL2uOLfkU

    Коментар


    • Първоначално изпратено от dex Разгледай мнение
      Ако разбирам правилно съобщението, то печалбата за годината скача до 130 млн. лева от 65 млн. за 9-месечието, което е много добре. Би трябвало тогава онези 500+ млн. продадени кредити да са на цена, която най-малкото покрива това на което са ги оценявали..тоест са били обезценени вече. Разбира се, възможно е и други фактори да влияят на печалбата в Q4..
      Много вероятно е продажбата на дълговете да е донесла една сума, която да не е за пренебрегване. А това от друга страна би било изненадващо.
      Тази година печалбата (нетната) се движеше противоречиво. За 6-те месеца имаше 95 млн., но към 9-те месеца е отишла до 65, като има данни за сериозни провизии за третото тримесечие, един абзац на писмото директно се занимава с това.
      Прав си, при тези бурни събития и при наличната информация, можем само да гадаем за факторите.

      Писмото дава интересен поглед и данни.
      Нещо ме смущава все пак. Кой пише, кому пише, защо пише?
      ПИБ с е обръща към кфн, с копия до бфб и публиката. Писмото е в стил за повдигане на духа и оказване на благоприятен ПР ефект.
      Има някаква вътрешна противоречивост, ... е АЗ ги виждам така нещата, друг колега може довечера да почерпи от възторг в лъскаво заведение.
      Споделят за извършена проверка от ЕЦБ. ПИБ твърди, че това било проява на отговорност от страна на банката към клиенти и акционери. Аз не разбирам връзката между тези две неща. Да не би да прозира твърдение, че са можели да откажат проверката?! Звучи ми нереалистично, но за сметка на това изтръпвам при мисълта, че един такъв отказ е бил обсъждан. Дори не искам да се занимавам с присъствието в писмото на думички като "чакалня", въпреки широко ползване. Да не говорим за наличието на груба граматическа грешка в този абзац. Не са много редни тези неща. Ама, като ще се бие барабан толкова скоро преди официалните отчети, направи го "както трябва".

      Имаме неофициални и предварителни данни за печалба 2019, което внася още малко допълнителна светлина по темата за минимилно търсените пари от увеличението. Е, тук малко са позабравили да споменат, че така обявеното увеличение е нечестно към акционерите, които не разполагат с вътрешна и допълнителна информация. Формално погледнато и юридически подходът е ОК, избрано е увеличение чрез емитиране на права, които ще са за всички акционери. Да, ама ние не можем да знаем, какво е договореното използване на тези права и ще се пържим на бавен огън. Уставът (онзи прословут и увъртян чл. 17, ал. 3.) и законът дават възможност за увеличение на капитала под условие, но ги няма условията, които правят тази възможност в едно задължение.
      При това положение едни ще знаят, други ще се пържат!

      По-долу за мен субективно става още по-зле. Говори се за стратия и фокуси, но изнесените числа по-скоро говорят, че се реализирани резултати, които не са точно в стратегическата линия. Още по-тегаво става при наличието на тези две помпозни думички - ефективност и ефикасност. Ефективно е това, което обслужва поситгане на набелязана важна цел. Ефикасността е нещо друго. Няма време за дефиниции.
      Вероятно съм доминиран от разни емоции и недоверие, има сериозни основания за подозрение след всичките приказки, които сме изслушали по време на срещите с миноритарите, които твърде вероятно са премълчавали важни аспекти. Опитвам се да бъда дипломатичен.

      Чисто реторично питам, какво ли щеше да се случи, при условие че ецб точно сега направи пълна проверка на всички западни банки при прилагане на абсолютно честно и неподправено същиге условия, подходи и критерии, които са ползвани при ПИБ. Провиждам вонливо мазало.

      Поздрави!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от B.Graham Разгледай мнение
        Абсолютно вярно. Затова не се прави публично предлагане с условности. Пускаме акции ама немя да ви кажеме на колко но може на 5 лева. Пускаме облигаци ама няма да ви кажеме, кои са инвеститорите.Продаваме 500 млн. кредити ама няма да ви кажеме за колко...... Ама иначе сме публична компания и правиме срещи с миноритарите, които много обичаме.... Бях се заканил да се разкарам ама ми купиха само 90% от акциите.Останалите викам "Щом пазара не ги ще, да стоят". Ето сега се случва това, което чаках толкова време и пак типичното на час по лъжичка.... Ама както каза Грую гледаме мача. Има го в зара.
        100% съгласен - аз залагам на гледането

        Коментар


        • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
          За мен по важно е каква репутация би имал записалият новите акции.
          Абсолютно вярно. Затова не се прави публично предлагане с условности. Пускаме акции ама немя да ви кажеме на колко но може на 5 лева. Пускаме облигаци ама няма да ви кажеме, кои са инвеститорите.Продаваме 500 млн. кредити ама няма да ви кажеме за колко...... Ама иначе сме публична компания и правиме срещи с миноритарите, които много обичаме.... Бях се заканил да се разкарам ама ми купиха само 90% от акциите.Останалите викам "Щом пазара не ги ще, да стоят". Ето сега се случва това, което чаках толкова време и пак типичното на час по лъжичка.... Ама както каза Грую гледаме мача. Има го в зара.
          Life won't wait for you.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение

            То ,ако всичко беше ясно и точно, отдавна цената щеше да е 5,без да сме успели да се включим в борбътъ.....
            факт
            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

            Коментар


            • Първоначално изпратено от B.Graham Разгледай мнение
              Съществува и риска ако са уговорили продажбата на увеличението с един или няколко инвеститори на 5 лева, това да стане а цената на пазара да не реагира до 5 лева.
              Според мен всички са се вторачили върху емисионната цена, която за момента е несигурна и вярват, че пазара задължително трябва да стигне точно до нея. За мен по важно е каква репутация би имал записалият новите акции. В случай, че пазара му има огромно доверие, то 5 лева в средносрочен план лесно може да се подмине, но в случай, че пазара не вярва на новият акционер, то реакцията към успешно увеличение може да е доста слаба и да не достигне до емисионната, или поне не за дълго и не с читав обем. Та въпросите за мен са на каква цена и вярвам ли на новият.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от dex Разгледай мнение
                Ако разбирам правилно съобщението, то печалбата за годината скача до 130 млн. лева от 65 млн. за 9-месечието, което е много добре. Би трябвало тогава онези 500+ млн. продадени кредити да са на цена, която най-малкото покрива това на което са ги оценявали..тоест са били обезценени вече. Разбира се, възможно е и други фактори да влияят на печалбата в Q4..
                Именно!
                Р/Е 2,70

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                  Това е основният, да не кажа единственият риск, който съществува, но пък си е доста реален и възможен. Ма как беше от ристу естойкоф - кой играи пичели, кой не играи, не пичели. Гледаме мача
                  То ,ако всичко беше ясно и точно, отдавна цената щеше да е 5,без да сме успели да се включим в борбътъ.....

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                    Това е основният, да не кажа единственият риск, който съществува, но пък си е доста реален и възможен. Ма как беше от ристу естойкоф - кой играи пичели, кой не играи, не пичели. Гледаме мача
                    Да, точно.
                    Life won't wait for you.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от B.Graham Разгледай мнение
                      Съществува и риска ако са уговорили продажбата на увеличението с един или няколко инвеститори на 5 лева, това да стане а цената на пазара да не реагира до 5 лева.
                      Това е основният, да не кажа единственият риск, който съществува, но пък си е доста реален и възможен. Ма как беше от ристу естойкоф - кой играи пичели, кой не играи, не пичели. Гледаме мача
                      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                      Коментар


                      • Ако разбирам правилно съобщението, то печалбата за годината скача до 130 млн. лева от 65 млн. за 9-месечието, което е много добре. Би трябвало тогава онези 500+ млн. продадени кредити да са на цена, която най-малкото покрива това на което са ги оценявали..тоест са били обезценени вече. Разбира се, възможно е и други фактори да влияят на печалбата в Q4..

                        Коментар


                        • http://www.x3news.com/download/?id=449663
                          Мненията ми не са препоръки. Имам само една препоръка - не губете пари.

                          Коментар


                          • Съществува и риска ако са уговорили продажбата на увеличението с един или няколко инвеститори на 5 лева, това да стане а цената на пазара да не реагира до 5 лева.
                            Life won't wait for you.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение

                              Надявам се да не си разчел Япония-та с печалби от врътката с ФИБ-а?

                              А иначе, вече сериозно - колко агресивно отвори тази позиция ? Имам предвид колко убедено вярваш в спекулативното си допускане, че някой нещо ще направи, така че увеличението наистина да е на 5,00 лв. (защото самата банка го обяви като "МОЖЕ" да е на толкова лв.), че ще е успешно и че пазарната цена ще се придвижи до цената на увеличението.

                              P.S. Под "колко агресивно/ убедено", имам предвид каква част от портфейла си "заложи" на прогнозното допускане - 5 %, 10 %..... 50 % ?
                              15%, според цената от петък - тук съм заради екскурзията в Япония - ако стане 5 кинта, отивам, ако не стане, значи няма да ходя и толкова. Основните ми интреси са в ЧЕЗ разпределение и отскоро в Спиди. Ни вярвам на Цеко, ни на Алеко или Кремиковци.

                              П.С. Разбира се, подобно допускане, базирано изцяло на желанията на БХ, е супер спекулативно и хич не е невъзможно да не стане, особено с оглед на данданията в последните дни, ма все си мисля, че всичко около вотовете на недоверие ще е буря в чаша вода. Но да видим, времето ще покаже -засега нещата се развиват според очакванията. Не е препоръкЪ, разбира се
                              Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
                                Р/Е 2,70
                                Ако някой с реноме влезе.....
                                Гешев?

                                Коментар

                                Working...
                                X