IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от fantasy_gt Разгледай мнение
    Е, тук вече говорим за различни неща...
    ПИБ генерира и отчете в един период отрицателна репутация. По ингилизки - bargain purchase или negative goodwill. Та тази репутация минава през дохода и оттам в екуитито. Всяка последваща загуба от придобиването на Юнион (обезценка на кредити, загуби от други активи и т.н.) ще намира директно отражение в отчета за доходите през следващите периоди. Т.е. специфична обезценка на този вид репутация не се прави, защото всички овеществени активи са включени в баланса на консолидираната компания и в бъдеще носят своя плод - печалба или загуба.

    А онези банки, за които говориш, имаха и още имат едни огромни салда в перото положителна репутация ( goodwill) , а това трябва да се преоценява периодично на база далеч по-абстрактни модели. Тази репутация обаче е възникнала поради точно обратните с ПИБ обстоятелства - придобивания на цени доста над екуитито, грубо казано.
    Така, значи по твоята логика. Пиб плаща сега да кажем 40 стотинки за лев. Води си обаче 60 стотинки печалба в собствения капила. 60 стотинки дето ги няма. След това обаче ако прави загуби тя ще намалява тези 60 стотинки дето ги няма

    Виждаш ли защо смятам че репутацията е възух под налягане. Как точно ще намалява нещо дето никога не е го е имала. Като в същото време си създава буфер за останалата част от СК, който всъщност СК би трябвало точно той да намалява ако се реализират загуби. Т.е. да намалява реалната стойност на СК, а не тази дето всъщност никога не я е имало.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
      Просто счетоводство, ама след това не си нулираха тази репутация - което всъщност правят последните години всички основни банки в източна европа, а напротив напомпаха си собствения капитал с нея - точно обратното на това което правят банките които бяха визирани по-долу, че се търгуват с по-високи коефициенти.
      Е, тук вече говорим за различни неща...
      ПИБ генерира и отчете в един период отрицателна репутация. По ингилизки - bargain purchase или negative goodwill. Та тази репутация минава през дохода и оттам в екуитито. Всяка последваща загуба от придобиването на Юнион (обезценка на кредити, загуби от други активи и т.н.) ще намира директно отражение в отчета за доходите през следващите периоди. Т.е. специфична обезценка на този вид репутация не се прави, защото всички овеществени активи са включени в баланса на консолидираната компания и в бъдеще носят своя плод - печалба или загуба.

      А онези банки, за които говориш, имаха и още имат едни огромни салда в перото положителна репутация ( goodwill) , а това трябва да се преоценява периодично на база далеч по-абстрактни модели. Тази репутация обаче е възникнала поради точно обратните с ПИБ обстоятелства - придобивания на цени доста над екуитито, грубо казано.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от fantasy_gt Разгледай мнение
        Сделката е на такава цена, защото никой сериозен играч не иска да купува банка в България, а продавачът беше на зор.
        Забрави за печалбата. Тя не е такава по никаква икономическа логика. Но е единственият начин да обединиш собствения капитал на двете банки без да имаш разминавания в баланса. Просто счетоводство.

        Баси, зорлем ме правиш защитник на тази компания. Толкова хубаво ме наричаха хейтър, като вадех факти, а феновете само пожелания и тирирамби.
        Просто счетоводство, ама след това не си нулираха тази репутация - което всъщност правят последните години всички основни банки в източна европа, а напротив напомпаха си собствения капитал с нея - точно обратното на това което правят банките които бяха визирани по-долу, че се търгуват с по-високи коефициенти.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
          Никой не е дал повече за юнион. Очевидно струва най-много толкова за колкото ги взе ПИБ. не виждам тогава причина да си начисляват печалба върху тази сделка, а още по-малко БНБ да им признава тази печалба.
          Сделката е на такава цена, защото никой сериозен играч не иска да купува банка в България, а продавачът беше на зор.
          Забрави за печалбата. Тя не е такава по никаква икономическа логика. Но е единственият начин да обединиш собствения капитал на двете банки без да имаш разминавания в баланса. Просто счетоводство.

          Баси, зорлем ме правиш защитник на тази компания. Толкова хубаво ме наричаха хейтър, като вадех факти, а феновете само пожелания и тирирамби.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от fantasy_gt Разгледай мнение
            Земята е друга тема, но за репутацията не си прав. Освен ако не вярваш, че Юнион са били банка от типа на ПИБ (с мноооого скелети в гардероба), а това според мен е много малко вероятно.
            Никой не е дал повече за юнион. Очевидно струва най-много толкова за колкото ги взе ПИБ. не виждам тогава причина да си начисляват печалба върху тази сделка, а още по-малко БНБ да им признава тази печалба.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
              Хайде да ми обясниш как така съществуват парите от репутацията И още по важно как така собствения капитал расте и риска пада от тези "пари"

              Или пък как банката може да се надява отново да продаде няколко декара ненужна земя на безумна цена
              Земята е друга тема, но за репутацията не си прав. Освен ако не вярваш, че Юнион са били банка от типа на ПИБ (с мноооого скелети в гардероба), а това според мен е много малко вероятно.

              Коментар


              • Сега ако братчеда си води дъртия форд за 5 бона, а аз му го купя за 500 лева 4500 лева ми се увеличава богатството предполагам. Това е в основата на репутацията

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Barky Разгледай мнение
                  За репутацията, си разшири малко счетоводните познания и ще разбереш. Частни уроци няма да ти давам. А за това, че е сключила добра сделка не разбирам какво лошо виждаш в това, че го повтаряш като папагал вече пети коментар. Като толкова не ти е перспективна позицията, ами не взимай акции тук и си живей щастливо живота. Ама май се опитваш сам себе си да убедиш с коментарите си, защо не си си взел акции тук
                  Кеша ми кажи как се получава. Къв е този собствен капитал дето е увеличен с нещо дето го няма. Счетоводните врътки не ме интересуват.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                    Хайде да ми обясниш как така съществуват парите от репутацията И още по важно как така собствения капитал расте и риска пада от тези "пари"

                    Или пък как банката може да се надява отново да продаде няколко декара ненужна земя на безумна цена
                    За репутацията, си разшири малко счетоводните познания и ще разбереш. Частни уроци няма да ти давам. А за това, че е сключила добра сделка не разбирам какво лошо виждаш в това, че го повтаряш като папагал вече пети коментар. Като толкова не ти е перспективна позицията, ами не взимай акции тук и си живей щастливо живота. Ама май се опитваш сам себе си да убедиш с коментарите си, защо не си си взел акции тук

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Barky Разгледай мнение
                      ravnovesie, ти тотално изтрещя вече човек. На теб и една торба с пари да ти изсипят в краката, пак ще кажеш, че са хартийки и не съществуват
                      Хайде да ми обясниш как така съществуват парите от репутацията И още по важно как така собствения капитал расте и риска пада от тези "пари"

                      Или пък как банката може да се надява отново да продаде няколко декара ненужна земя на безумна цена

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                        Ами когато е станало възможно заради подарък и хартиено надуване на собствения капитал не е нещо особено
                        ravnovesie, ти тотално изтрещя вече човек. На теб и една торба с пари да ти изсипят в краката, пак ще кажеш, че са хартийки и не съществуват

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                          515 милиона обезценки на кредитният портфейл нищо ли е?
                          Ами когато е станало възможно заради подарък и хартиено надуване на собствения капитал не е нещо особено

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                            ПИБ не е направила още нищо от това.
                            515 милиона обезценки на кредитният портфейл нищо ли е?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                              Този въпрос може да се преформулира по ясно като "колко от вас са идиоти?"
                              Така е, ама явно много хора държат Батя така да прави, затова питах.

                              Коментар


                              • И да се върнем пак от там, от където започна целия разговор, а именно дали си казват хората кой, кога, в какво инвестира. Мисля, че тук имаме много добър нагледен пример за това какво се говори и какво се прави в действителност. Като цяло от моите скромни наблюдения излиза, че едни и същи хора постоянно намират по нещо криво на акцията (не само тук де, а и по другите позиции). Някои от тях казват, че не са инвестирали, други че няма да инвестират, а трети, че дори няма и една акция на БФБ, обаче си ги говорят тук едни и си развиват какви ли не сценарии. В същото време цените варират и някои хора правят доста добри печалби. Аз лично съм доволен от печалбите си тук. Купих като беше 1.8 лв. и разкеших на 3.7 лв. 100% отгоре ми дойде добре и реших да не се лакомя за повече. И когато купувах и когато продавах пак едни и същи приказки се говореха тук и пак обичайните заподозрени. Сега влязох на средна 2.6 лв. и съм на + с около 15% и си чакам нивата от 4 лева. Така че който и каквото да си говори и да се обяснява, цената си върви и някои правят печалби, други гледа от страни и си търсят причини поради, които нямат позиции на печалба.

                                Коментар

                                Working...
                                X