IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
    Така погледнато всяко представяне на данните от утежненият сценарий на стрес теста като обективна оценка на текущото състояние леко издиша.
    Това не те ли навежда на мисълта че тези стрес тестове са скалъпени къде от БНБ къде от самите банки (аз залагам на първите) за да представят банковата ни система в една по-розова светлина пред ЕЦБ и общността като цяло ?

    Остава въпроса каква част от кредитният портфейл на ПИБ е към свързани лица и това стрес тестовете не съм сигурен че го отразяват
    http://bnight.sytes.net - Някой интересни неща за форекс-а. Както и ежедневни валутни ана

    Коментар


    • Според мен се правят някакви неуместни аналогии между сртрес тестовете в България и тези на някои италиански банки. Нека преди да хвърляме в пространството "апокалиптичните" резултати да видим още един път какво отразяват те. Утежненият сценарий е направен при спад на БВП за 2016 в размер на 2,6% при регистриран ръст от 3,5%. За 2017 е смятано при спад от 0,9 при вероятни резултати от 3,5% а за 2018 ръст от 0,5 което пак би било доста под лесно постижимите 3,5%. Или общо за трите години утежненият сценарий отчита спад на БВП с около 3 процента при вероятен растеж от около 11. Сходна е и частта с оценката на цените на жилищни имоти. Утежненият сценарий предвижда спад с 9,6% на имотите през 2016 г. при регистриран ръст от статистиката с 8,1%, като вероятно до края на периода комулативното натрупване в различката между утежнен сценарий и реални данни ще бъде минимум 25 процента. Тоест обезпечението би трябвало да има доста по-висока цена от предвиденото в утежненият сценарий. Сходна е ситуацията и с безработицата. През 2017 г. по утежнен сценарий трябва да 9,3 а в момента сме под 7%.
      Така погледнато всяко представяне на данните от утежненият сценарий на стрес теста като обективна оценка на текущото състояние леко издиша.
      Дори и базовият сценарий според който ПИБ няма проблеми е доста по-песимистичен от реалността. Вероятно за целият период растежа на БВП ще бъде подценен поне с 3 процента а само през 2016 г. предвиденото увеличени на основното обезпечение в лицето на имотите е 1,2% вместо 8,1% колкото отчита статистиката. Так погледнато в случай, че човек вярва на стрес теста който цитира то би трябвало да очаква доста по-добри резултати от базовият сценарий.
      Лично аз нямам препоръки за нищо а само се опитах да уточня контекста на нещата за които намеква Van Basten и г-н Груев. Дали човек вярва на мениджмънта на компанията, одиторите, БНБ и външните проверяващи от Мазарс е личен избор на всеки и никой не може да му влияе.
      Лека и доходна.
      http://www.bnb.bg/bnbweb/groups/publ...28_1_a2_bg.pdf

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Protokol Разгледай мнение
        Аз лично отдавам значение предимно на Р/В - някакси по трудно можеш да го тунинговаш ... което не е изключено, особено при неликвиден пазар ...
        Т.е. банка с 5% рентабилност на СК и такава с 10% рентабилност трябва да имат подобни Р/В!?
        Схващаш ли къде е разликата?

        Нападател, както и преди съм ти казвал, проблема ти идва от това че твърде много гледаш в миналото.. Пазара ти показа че това е грешна стратегия, но ти упорито продължаваш... Помисли над това!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

          Въобще не си прав! Подхождаш чисто субективно към случая, понеже акцията не те кефи.
          Винаги се обявяват тези намерения. Все едно да кажеш че ЧЕЗ не трябваше да съобщават че МОЖЕ да продадат, а да съобщят едва когато подпишат предварителен договор.
          Не си прав и за това че на 99% покачването тук е било поради очаквания за тая сделка. Не, в по голямата си част беше заради стабилното представяне в бизнеса и ренатбилността на банката и заради сделката с ОББ, която показа че пазарната оценка на ПИБ е 3-4 пъти подценена.. Така последва едно наваксване в оценката на фундамента.
          И още нещо.. дори да няма сделка и нов инвеститор, не смяташ ли че Р/Е 7 е ниска оценка при текущото състояние на БФБ?
          P/Е е един от показателите... но има и доста други неща, които се гледат.

          Едно от основните неща и реално истинския проблем при банките последните години (бих казал в световен мащаб) е качеството на активите. Акциите на банките в Италия сринаха не заради лоши печалби, а именно заради проблемни активи...

          Или ако трябва да кажем по-просто нещата, инвеститорите гледат резултатати от прегледа на качеството на активите на банките.... И тук идва големия проблем (въпреки че БНБ го замети под килима в добре познат стил....) - ти най-добре от всички знаеш какъв резултат излезе при стрес-тестовете миналата година.

          С пъти по-добър резултат, Монтепакси в Италия тези дни бе национализирана.... а тук чупим рекорди с 3 пъти по-лош процент (спрямо Монтепаски) на CET1 при стрес-теста....

          А за печалбата, която толкова гледаш - при банките тя е толкова колкото решат да бъде.... Знам че се произнасям малко крайно, но всичко е през решение как и с колко да се провизират кредитите.... Провизираш по-малко - печалбата излита в небесата... и обратното....

          Едва ли някой има проблем с качеството на обслужването на физическите лица (дори и аз съм силно впечатлен от него), но по отношение на фирмите кредити нещата са различни.... а именно тях (и то големите експозиции) замери стрес-теста....

          P.S. Колко беше P/E при КТБ... и дали проблемите й дойдоха от ниско "Е" в съотношението ?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Longin Разгледай мнение

            по-важен е
            P/B по текущите цени от днес:

            0.44 CCB
            0.75 FIB
            за сравнение - Price-to-book ratio of global top 100 banks and MSCI World / Q1 2017
            0.95 WE
            1.30 BRICS
            1.40 US

            zeb.market.flash Q1 2017 - BankingHub
            Сори, ма това каква информация дава ( освен че цкб е доста подценена спрямо пиб )....ми никаква.
            Сравняват се портокали с дини.
            По коректно е да се сравняват банки със сходен рисков профил ( рейтинг).

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Longin Разгледай мнение

              по-важен е
              P/B по текущите цени от днес:

              0.44 CCB
              0.75 FIB
              за сравнение - Price-to-book ratio of global top 100 banks and MSCI World / Q1 2017
              0.95 WE
              1.30 BRICS
              1.40 US

              zeb.market.flash Q1 2017 - BankingHub
              Благодаря за линка
              За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

              Коментар


              • Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение

                Препращам те към Батя, той беше задал въпрос към Van Basten:
                Аз лично отдавам значение предимно на Р/В - някакси по трудно можеш да го тунинговаш ... което не е изключено, особено при неликвиден пазар ...
                За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Protokol Разгледай мнение
                  Eдин аматьорски въпрос - при банките не е ли по-важен коефицента P/B ?
                  по-важен е
                  P/B по текущите цени от днес:

                  0.44 CCB
                  0.75 FIB
                  за сравнение - Price-to-book ratio of global top 100 banks and MSCI World / Q1 2017
                  0.95 WE
                  1.30 BRICS
                  1.40 US

                  zeb.market.flash Q1 2017 - BankingHub

                  Last edited by Longin; 07.07.2017, 11:57.
                  "the trend is your friend until the end..."

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                    Много добре даже я е схванал, аз тръгнах да пиша, но се спрях, щото като пиша тук винаги ми казват, че не съм заинтересован и да си мълча, та си замълчавам в повечето случаи.
                    Да го кажа и аз - ти си неправ в правотата си
                    Анкетата на голямата мечка пък е доста показателн и мисля, отговаря на въпросите защо цената стигна (беше добутана) до 6 лева, като нивото около 5,30-5,50 се брани френетично, а пробив под 5 към момента е изключен. естествено, това се дължи само и единствено на прекрасните резултати на банката, особено тези на стрес теста, които са най-добрите от всички листнати Бг банки, затова и тук ръстът е напълно обоснован

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Protokol Разгледай мнение
                      Eдин аматьорски въпрос - при банките не е ли по-важен коефицента P/B ?
                      Препращам те към Батя, той беше задал въпрос към Van Basten:

                      Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
                      не смяташ ли че Р/Е 7 е ниска оценка при текущото състояние на БФБ?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от vankel

                        Не си схванал дискусията .
                        Много добре даже я е схванал, аз тръгнах да пиша, но се спрях, щото като пиша тук винаги ми казват, че не съм заинтересован и да си мълча, та си замълчавам в повечето случаи.
                        Да го кажа и аз - ти си неправ в правотата си
                        Анкетата на голямата мечка пък е доста показателн и мисля, отговаря на въпросите защо цената стигна (беше добутана) до 6 лева, като нивото около 5,30-5,50 се брани френетично, а пробив под 5 към момента е изключен. естествено, това се дължи само и единствено на прекрасните резултати на банката, особено тези на стрес теста, които са най-добрите от всички листнати Бг банки, затова и тук ръстът е напълно обоснован
                        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение

                          Не споря, не изказвам твърдения, само задавам три въпроса:

                          1) Защо други две листнати банки (БАКБ (58,91%) и Тексим (26,50%)) и трета от Софикс в лицето на ЦКБ (73,74%), всички от които имат подобрена рентабилност, нямат годишен ръст от 167,27%?

                          2) Как 12-минутното Общо събрание се оценява в контекста на доброто корпоративно управление и връзката с миноритарите?

                          3) Вярно ли е, че кандидатите за купувачи на ЧЕЗ са известни поименно, докато тези за ПИБ - не?

                          А дали Р/Е 7 е ниска оценка - да, доста. Но както се вижда, този коефициент всеки си го смята по своя методология
                          Eдин аматьорски въпрос - при банките не е ли по-важен коефицента P/B ?
                          За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

                          Коментар


                          • Основният проблем, който коментираме с колегите е не дали някоя банка е печеливша, дали п/е и е ниско или високо... а това до колко се спазват практиките на доброто банкиране, кой регулира, кой е отговорен за риска и тн. Ще кажете, че говорим тенденциозно, но имаме съвсем пресен опит с една друга 'банка на банките' дето спечели къде що има награди, а накрая се оказа пощенска кутия...

                            Пак казвам акциите са си акции, но за мен, а и не само за мен такива сделки (да не кажа) схеми като кремиковци не трябва да се толерират от регулатора, акционерите и фактори в банката.


                            Поздрави и успех на акционерите.

                            мнението ми не е препоръка за покупка или продажба на ации

                            ПП нямам акции в ПИБ, но имам сметки (както имах и в КТБ) сървиса на банката е добър, клоновата мрежа също... това, което ме притеснява до колко риска в определени сделки е оправдан и дали вече не излиза от термина 'бакниране'
                            това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
                              Въобще не си прав. Подхождаш чисто субективно към слочая, понеже акцията не те кефи.
                              Винаги се обявяват тези намерения. Все едно да кажеш че ЧЕЗ не трябваше да съобщават че МОЖЕ да продадат, а да съобщят едва когато подпишат предварителен договор.
                              Не си прав и за това че на 99% покачването тук е било поради очаквания за тая сделка. Не, в по голямата си част беше заради стабилното представяне в бизнеса и ренатбилността на банката и заради сделката с ОББ, която показа че пазарната оценка на ПИБ е 3-4 пъти подценена.. Така последва едно наваксване в оценката на фундамента.
                              И още нещо.. дори да няма сделка и нов инвеститор, не смяташ ли че Р/Е 7 е ниска оценка при текущото състояние на БФБ?
                              Не споря, не изказвам твърдения, само задавам три въпроса:

                              1) Защо други две листнати банки (БАКБ (58,91%) и Тексим (26,50%)) и трета от Софикс в лицето на ЦКБ (73,74%), всички от които имат подобрена рентабилност, нямат годишен ръст от 167,27%?

                              2) Как 12-минутното Общо събрание се оценява в контекста на доброто корпоративно управление и връзката с миноритарите?

                              3) Вярно ли е, че кандидатите за купувачи на ЧЕЗ са известни поименно, докато тези за ПИБ - не?

                              А дали Р/Е 7 е ниска оценка - да, доста. Но както се вижда, този коефициент всеки си го смята по своя методология

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение

                                По-скоро очаквам, да казват нещо, ако имат да казват нещо....

                                Ако са решили наистина да привличат чужда банка - това е много добре ! Но нека да я намерят и да почнат да водят преговори, пък като постигнат резултат да го обявят, или пък поне като почнат преговори, да се похвалят - ако не за друго за да са публични и да разпросранят равна информация към инвеститорите, за да няма изтичане на инфо.

                                Това, че им се иска да привлекат "световна банка" е информация с нулева инвестиционна стойност. Да пускаш такива "новини" за мен е несериозно.... Аналогията пак казвам е да обявя "Аз искам и съм решил да стана милионер"....

                                Просто с тези "новини" изкривяват пазара - видяхте какво стана последните месеци с цената на акцията, на 99 % в резултат на очаквания, че ще има голяма сделка в бъдеще... Ами ако оттук нататък повече нищо не се спомене по този въпрос... или пък чисто и просто в следващите 5 години се отчита "не сме се отказали - продължаваме да търсим".

                                Пак казвам - несериозно е да се афишират желания....
                                Въобще не си прав! Подхождаш чисто субективно към случая, понеже акцията не те кефи.
                                Винаги се обявяват тези намерения. Все едно да кажеш че ЧЕЗ не трябваше да съобщават че МОЖЕ да продадат, а да съобщят едва когато подпишат предварителен договор.
                                Не си прав и за това че на 99% покачването тук е било поради очаквания за тая сделка. Не, в по голямата си част беше заради стабилното представяне в бизнеса и ренатбилността на банката и заради сделката с ОББ, която показа че пазарната оценка на ПИБ е 3-4 пъти подценена.. Така последва едно наваксване в оценката на фундамента.
                                И още нещо.. дори да няма сделка и нов инвеститор, не смяташ ли че Р/Е 7 е ниска оценка при текущото състояние на БФБ?
                                Last edited by Батя; 07.07.2017, 10:07.

                                Коментар

                                Working...
                                X