IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Нещо, някой? Сериозна рокада, започнала преди 3 месеца и завършила сега, а нулеви коментари?
    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

    Коментар


    • Първоначално изпратено от buyvalue Разгледай мнение

      Ако позволите малка забележка: KBC е бутикова банка - ОББ ретейл, клонове, кредити и яко лизинг, нооо и двете не са подложени на "стрес теста" наречен публично търгуване на борсата! Или ако ги подложим на теста "трябва ми днес ликвидност, а утре НЕ" то не е ясно къде щеше да е цената на сделката за ОББ с примерно пазарна цена на борса 0.6 PB!?
      KBC Group не е ли публична, и ако не се лъжа се търгува на над 1,8х p/bv. Не бих казал, че е една от големите банки в белгия е бутикова.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение



        Той Батя, не им вярва много-много на тия стрес-тестове....
        Ако позволите малка забележка: KBC е бутикова банка - ОББ ретейл, клонове, кредити и яко лизинг, нооо и двете не са подложени на "стрес теста" наречен публично търгуване на борсата! Или ако ги подложим на теста "трябва ми днес ликвидност, а утре НЕ" то не е ясно къде щеше да е цената на сделката за ОББ с примерно пазарна цена на борса 0.6 PB!?
        IM d best

        Коментар


        • "Туитовете на Тръмп се появиха на тоалетна хартия" http://www.investor.bg/novini/346/a/...artiia-244323/ ))))) Без коментар както се казва))))) С едни туитове дотолкова..но все е нещо))))))))
          Не е препоръка... !!!
          "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение



            Той Батя, не им вярва много-много на тия стрес-тестове....
            По-точно казано - тълкувам ги различно.. и мисля че добре постъпих, защото иначе трябваше да съм се панирал и да съм разпродал на 2 лв.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
              Батя, като споменваш ОББ и сравняваш с тази сделка ПИБ, не грешиш ли като пренасяш автоматично оценката !?!? ОББ не бяха ли с най-добри резултати на тестовете, (погледни ги пак) и то в пъти по-добри от сравняваните, нале така?
              Първоначално изпратено от buyvalue Разгледай мнение

              много добра забележка!!!
              Той Батя, не им вярва много-много на тия стрес-тестове....

              Коментар


              • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                Батя, като споменваш ОББ и сравняваш с тази сделка ПИБ, не грешиш ли като пренасяш автоматично оценката !?!? ОББ не бяха ли с най-добри резултати на тестовете, (погледни ги пак) и то в пъти по-добри от сравняваните, нале така?
                много добра забележка!!!
                IM d best

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Yan Basten
                  Нека сме наясно - Пазара си е пазар и нищо не показва.... предполагам няма нужда да споменавам Енергони, Енемона, КТБ, Меком и т.н....
                  Van Basten това което ни показваш е, че не познаваш пазара. Това не е лошо, не се засягай, всеки е започвал от фундамента,. но пазара не е само фундамент. Ако беше така, нямаше да наблюдаваме вертикалните излитания и то неколкократни по някои места. Има и ефект търсене-предлагане, има ефект - свободни пари, многократно увеличен свободен кеш (или престрашил се да се яви пред сергията) има ефект психология, ръст на икономика, т.н. Ако забиеш един мощен пирон в стената и се хванеш за него да не паднеш - да и това е фундамент, но каква е ползата да си закотвен )))))) ОК - разбирам те - имаш страх да не ти намажат ските, но разбирането през пазара минава и през малки или големи надмогвания на страха (алчността съответно) Дотогава си прокован за стената доброволно и си чакаш дивидента - пак казвам не е лошо, много добре е че има и такива играчи, стабилизират пазара в някакъв смисъл
                  Не е препоръка... !!!
                  "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                  Коментар


                  • Батя, като споменваш ОББ и сравняваш с тази сделка ПИБ, не грешиш ли като пренасяш автоматично оценката !?!? ОББ не бяха ли с най-добри резултати на тестовете, (погледни ги пак) и то в пъти по-добри от сравняваните, нале така?
                    Не е препоръка... !!!
                    "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                    Коментар


                    • Тук никой нищо не казва .......що така?
                      Last edited by спекуланта; 01.08.2017, 23:23.

                      Коментар


                      • истината е че си коментирате, а цената си върви нагоре и който е купил е доволен. и аз гледам фундамента и затова съм и в стара планина и в алкомет и то от 4 пъти под тези цени сега. но за фибата винаги разсъждавам на принципа- на колко би се продала банката в момента.... е не е тази цената още. колкото и под лупа да я гледате изпускате сантимента във всичко. така че подкрепям батя. важното е да правиш пари, а не да си задаваш екзистенциални въпроси
                        Last edited by relatively new; 07.07.2017, 22:52.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                          Според мен се правят някакви неуместни аналогии между сртрес тестовете в България и тези на някои италиански банки. Нека преди да хвърляме в пространството "апокалиптичните" резултати да видим още един път какво отразяват те. Утежненият сценарий е направен при спад на БВП за 2016 в размер на 2,6% при регистриран ръст от 3,5%. За 2017 е смятано при спад от 0,9 при вероятни резултати от 3,5% а за 2018 ръст от 0,5 което пак би било доста под лесно постижимите 3,5%. Или общо за трите години утежненият сценарий отчита спад на БВП с около 3 процента при вероятен растеж от около 11. Сходна е и частта с оценката на цените на жилищни имоти. Утежненият сценарий предвижда спад с 9,6% на имотите през 2016 г. при регистриран ръст от статистиката с 8,1%, като вероятно до края на периода комулативното натрупване в различката между утежнен сценарий и реални данни ще бъде минимум 25 процента. Тоест обезпечението би трябвало да има доста по-висока цена от предвиденото в утежненият сценарий. Сходна е ситуацията и с безработицата. През 2017 г. по утежнен сценарий трябва да 9,3 а в момента сме под 7%.
                          Така погледнато всяко представяне на данните от утежненият сценарий на стрес теста като обективна оценка на текущото състояние леко издиша.
                          Дори и базовият сценарий според който ПИБ няма проблеми е доста по-песимистичен от реалността. Вероятно за целият период растежа на БВП ще бъде подценен поне с 3 процента а само през 2016 г. предвиденото увеличени на основното обезпечение в лицето на имотите е 1,2% вместо 8,1% колкото отчита статистиката. Так погледнато в случай, че човек вярва на стрес теста който цитира то би трябвало да очаква доста по-добри резултати от базовият сценарий.
                          Лично аз нямам препоръки за нищо а само се опитах да уточня контекста на нещата за които намеква Van Basten и г-н Груев. Дали човек вярва на мениджмънта на компанията, одиторите, БНБ и външните проверяващи от Мазарс е личен избор на всеки и никой не може да му влияе.
                          Лека и доходна.
                          http://www.bnb.bg/bnbweb/groups/publ...28_1_a2_bg.pdf
                          Логически звучи разумно, това което казваш... но защо само някои банки получиха предписание да увеличават собствения си капитал ?
                          Не върви тезата "Държавата им има "зъб" ", защото точно въпросната банка е спасявана неколкократно точно от държавата....

                          Та ако всичко е цветя и рози, защо има предписание за вдигане на капитала ?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                            Нападател, както и преди съм ти казвал, проблема ти идва от това че твърде много гледаш в миналото.. Пазара ти показа че това е грешна стратегия, но ти упорито продължаваш... Помисли над това!
                            Нека сме наясно - Пазара си е пазар и нищо не показва.... предполагам няма нужда да споменавам Енергони, Енемона, КТБ, Меком и т.н....

                            "Минало"... не смятам, че нещо което е било преди 1-2 години се води минало.... нещата не се променят с магическа пръчица... особено при банките.

                            Иначе, не споря че лично аз печеля повече от играчи като теб на борсата... Аз лично се опитвам да оценявам фундамента, пък дали от това печеля на борсата или не, вече е съвсем друга тема... Но конректно в този форум смятам, че идеята е да си говоримза фундаменти, а не за това кой-колко добра спекула е направил...

                            А говорейки за фундаменти, кажи защо според теб изобщо се правиха тия стрес тестове ? Ако негативните резултати, които се получиха при 2-3 банки ги неглижираме, защо за бога се наляха държавни пари да се правят стрес-тестове ?!? Ако ще караме на принципа - "резултата не ме кефи, значи няма значение"....

                            Коментар


                            • Г-н Груев в поста си изобщо не съм коментирал резултатите на банката. Само споменах контекста в който е правен стрес теста. Нагласата е доста интересно нещо. Човек възприема света по начин който го устройва. Един вид пречупва информацията така че да потвърди тезата си. Просто споменах, че не може да се твърди, че състоянието на банката съвпада с утежненият сценарий на стрес теста поради гореизложените причини. Това не изключва възможността да е точно такова каквото споменавате, но тогава няма как човек да се позове на стрес теста а ще се наложи да ползва други доказателства.
                              Успех в търговията.

                              Коментар


                              • г-н 4Д, удоволствие е да чета как младежта се надъхва и в това няма нищо лошо. не смея да изразявам мнение относно опита ви, тип парен каша духа, или възрастта, която, естествено, не е порок , но във вашето изказване, а и особено в темата за златото, си личи някакъв небивал, дори бих го нарекъл див оптимизъм, който ми идва в повече. Това не означава, както вече споменах, че не е удоволствие да ви чета, само го отбелязвам. Предполагам, че пък на вас всички тези "апокалиптоси", които са такива, тъй като не споделят възгледите ви за безкраен ръст от тук до края на света, ви изглеждат по същия начин

                                Не бих желал да ви питам и дали живеете в България, както и в каква сфера се занимавате, но звучите интелигентно, почти никога не копи/пействате, което е прекрасно, но въпреки всичко във фразите ви има нещо прекалено едностранчиво и заучено (сигурно и аз звуча така, но в другата крайност). Та толкова за лиричното отклонение, длъжен бях да го кажа.

                                Сега конкретно - няма как да изразя реалното си и на 100% мнение за конкретната банка, тъй като това значи да ми изтрият поста, затова и тук си подхвърляме разни неща, дето са дотолкова "силни", че да не ги минават с гумата. Запознат сте предполагам с политиката и защо се прави, особено в тази тема. Още по-конкретно, тъй като в случая размислите и страстите ви са породени от едно огромно неразбиране на смисъла на стрс тестовете. Тяхната причина е да не се допусне отново 2008, когато всичко пак беше цветущо, цъфтеше и връзваше, ама след това крашът беше толкова бърз и изгоря толкова много сурово покрай сухото, че ако не бяха хеликоптерните пари, депресията щеше да е чудовищна. Та много ясно, че към момента стрес тестът изглежда смешен, сравнен с реалността, но целта му беше в две насоки:
                                - да се разгледат доста подробно една немалка част от кредитните досиета и да се принудят банките да ги поизчистят, където и доколкото могат, без да се стига до ексцесии
                                - да се симулира подобна на 2008 ситуация, защото това, което бе заложено в стрес теста, реално си се случи през 2008-2010

                                Веселото, г-н 4Д, е, че на този стрес тест се провалиха, при това брутално, само 2 банки, а още по-веселото е, че едната направи провизии за над половин милиард едва в последните 3 години, докато преди това всичко и беше песенно-весело и не се нуждаеше от никакво провизиране, докато не я бейлаутнаха, заради една "гадна атака", която, още по-странно, удари само нея от 30+ банки на пазара - случаЕност, убеден съм? А най-веселото от всичко е, че цената ѝ отлетя нагоре с темпове, неприсъщи на нито една банка у нас или в чужбина, напук на всякаква пазарна логика, благодарение на 1 туит и 5 бодряшки приказки без никакво покритие към момента, в очакване на имагинерния инвеститор вече седма или осма година. Или пък зад дима има и пушек, за който дребосъка не знае?

                                Това е, г-н 4Д, което се вижда черно на бяло, няма злоба, няма завист, вътрешната ми убеденост, която няма как да докажа по никакъв начин, е, че се е търгувало с някакво инфо, до което аз нямам достъп. Според други пък банката е ултра, мега, хипер, гига подценена и те така, те, ше си отлети поне на двуцифрени стойности, защо не и 2 като първа цифра. Прави обаче впечаталение движението ѝ, което сравнително бързо я изстреля нагоре 3 пъти и спря, а под определена стойност много яко се подпира. Що, как, какво и т.н. са въпроси, на които не бих си позволил да напиша предположенията си за отговора във форума, но пък и се дразня на бодряшки фрази, когато картинката определено не е точно такава. Ще се радвам някога, ако не държите особено много на собствената си анонимност и сте в София, да пием по едно и да полафим.

                                желая ви успешна търговия по позицията
                                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                                Коментар

                                Working...
                                X