IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

БФБ-София АД (BSE)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от msimov Разгледай мнение
    Само големи оператори ще могат да участват в приватизацията на БФБ
    11:09 на 14 мар 2012,


    Да ги приватизират да им смъкнат заплатите до едни нормални нива, да ги ограничат и да ги уволнят поне една част, тая дето направи двата сайта.

    И управата цялата уволнена и заради двата сайта и заради излагацията с Индексите.

    Само да влезе новия собственик веднага ще му се оплача какви безумия и щуротии са ги вършили.
    Че какво против имаш 2та сайта, я колко са си убави, особенно пък втория
    Нещо да не те е яд, че болшинството от твоите акции , са се оказали именно на "убавия" сайт

    Коментар


    • Само големи оператори ще могат да участват в приватизацията на БФБ
      11:09 на 14 мар 2012,


      Да ги приватизират да им смъкнат заплатите до едни нормални нива, да ги ограничат и да ги уволнят поне една част, тая дето направи двата сайта.

      И управата цялата уволнена и заради двата сайта и заради излагацията с Индексите.

      Само да влезе новия собственик веднага ще му се оплача какви безумия и щуротии са ги вършили.
      Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!

      Коментар


      • Условията за приватизация на оператора вече са готови.

        Българската борса само за топ купувачи.
        от capital.bg

        Условията за приватизация на оператора вече са готови. На тях отговарят имена като Deutsche Boerse и London Stock Exchange, но не и Warsaw Stock Exchange
        Реалната приватизацията на Българска фондова борса БФБ започва. Параметрите по бъдещата продажба вече са уточнени и от тях става ясно, че само големи световни или европейски борсови оператори ще могат да участват в надпреварата. В пакета ще бъде включен и контролен пакет от Централния депозитар, което означава, че който и да влезе на българския фондов пазар, ще получи двете ключови институции на него.

        Очаква се изискванията да бъдат представени на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) до дни. Според правителствени източници за придобиването на мажоритарен дял в БФБ
        - София и Централния депозитар ще могат да кандидатстват единствено борси, борсови оператори или холдингови компании, които притежават над 50% от регулирани пазари. Те не може да са държавна собственост, но трябва да разполагат с лиценз за търговска платформа.

        Цедката

        От кандидат-купувачите ще се изисква да отговарят едновременно на няколко количествени критерия: поне 2 млрд. евро средномесечен общ оборот на пазара на акции и/или средномесечен общ брой деривативни контракти (например върху валута, стоки, цветни метали, индекси, финансови инструменти и др.) от поне 2 млн. броя за последните две години към края на 2011 г.

        Така кръгът от потенциални кандидати се стеснява значително. На първо място от списъка отпада Варшавската фондова борса, (която преди време имаше интерес към БФБ тъй като е собственост на полската държава. През последните години тя се разви силно и направи няколко опита за изкупуване на дялове от борси в региона. Но все още няма добре развит деривативен пазар.

        Критериите към кандидатите ограничават кръга заинтересовани до най-големите в света и Европа, а именно: Виенската фондова борса през CEE Stock Exchange Group, германската Deutsche Boerse, английската London Stock Exchange и американско-скандинавското обединение NASDAQ-OMX. Това е и списъкът, който най-активно се коментира неофициално като борсите с най-големи шансове. Това, разбира се, не означава, че е изчерпателен. А и всички те бяха сред потенциални кандидати за БФБ още през 2007-2008 г., когато активно се говореше за продажбата на пазара.

        Потенциалните кандидати

        Допитване на "Капитал Daily" до част от компаниите в този списък показва, че те не са безразлични към българската борса, но все пак отказват да коментират евентуално свое участие в процедурата.

        От Виенската фондова борса например коментираха, че CEE Stock Exchange Group се придържа към стратегията си и все още се интересува от придобиването на дял в борса от Източна Европа в средно- и дългосрочен план. "В момента обаче не водим конкретни разговори", посочиха от оператора. Виенската група, която е изцяло частна собственост, е сред най-активните купувачи на борси в региона, като последните пет години добави към портфейла си от Виена и Будапеща и пазарите в Любляна и Прага.

        Същевременно от пресцентъра на виенската борса изпратиха във вторник съобщение до всички медии, че фондовата борса там е "най-доброто място за листване на български компании". Седмица по-рано пък представи на семинар, организиран от Българската стопанска камара и Austrian Business Agency, възможностите за листване на български компании в австрийската столица.

        Другият потенциален кандидат, който в момента има и технологично партньорство с БФБ- София, чрез платформата си за търговия Xetra - Deutsche Boerse, отказа коментар дали би се включил в бъдещата приватизация, но уточни за "Капитал Daily", че винаги е отворен за всякакъв вид кооперация, която е от взаимна полза за партньорите. "Това определено означава и потенциални партньорства с институциите на българския капиталов пазар, най-добър пример за което е настоящото партньорство с Българската фондова борса."

        В момента БФБ- София, ползва търговската платформа на Deutsche boerse - Xetra, но договорът за нея изтича догодина. Виенската борса полза същата платформа.

        Лондонската фондова борса пък заяви, че никога не коментира или спекулира с каквито и да било въпроси, свързани с потенциални сливания и придобивания.
        Последният кандидат от потенциалната шортлиста сега - NASDAQ-OMX, беше изключително активно заинтересован от придобиването на БФБ– София, преди пет години. Тогава то все още бе само скандинавско обединение на борсите в Северна Европа - OMX, след което се сля с американската технологична борса NASDAQ.
        Оценката на офертите

        Според правителствени източници офертите на бъдещите кандидати ще се оценяват по два основни критерия - предлагана цена и стратегия за развитие. Първият от тях ще има тежест от 70%. Минималната цена обаче, под която агенцията за приватизация няма да продава, ще бъде изготвена за одобрение от бъдещия консултант по сделката. Със сигурност цената не може да е под пазарната, тъй като БФБ- София, е публична компания и съответно се гледа пазарната цена за последните шест месеца.

        В момента 50% от БФБ пазарът оценява на малко над 8 млн. лв., или обща оценка за цялата борса от 16 млн. лв. Преди началото на кризата обаче на база сходни сделки в региона стойността на този дял бе оценява на поне 4 пъти повече.

        По думите на бившия председател на съвета на директорите на БФБ
        Виктор Папазов в интервю за книгата "Българският борсов свят: от първо лице" пък през 2007 г. дори са водени преговори за продажбата на БФБ с оценка за пазара от над 100 млн. лв., и то без дела на Централния депозитар.

        Отделно от това кандидатите ще трябва да представят възможност да осигурят достъп до дериватен пазар или да въведат такава платформа, както и достъп до клирингови услуги. Най-вероятно изискването ще е това да става чрез достъп до негова собствена клирингова къща. Те могат да изградят и отделна клирингова къща или да доразвият функциите на Централния депозитар до 18 месеца след прехвърлянето на собствеността. Последните изисквания слагат допълнително ограничение за потенциалните кандидати.

        Как и кога

        За продан ще бъдат предложени 50.05% от капитала на БФБ- София, и 43.7% от Централния депозитар, на които собственик е финансовото министерство като принципал на държавата. Отделно БФБ
        - София, притежава дял в депозитара и с покупката на двата продавани пакета новият стратегически инвеститор ще контролира и 50.31% от капитала на депозитарната институция.

        Преди да се стигне до продажба на самите дялове обаче, АПСК ще трябва да избере консултант, който да даде предложение за първоначална и минимална цена, на която да се продават пакетите, да сондира потенциален инвеститорски интерес и да изготви нужните информационни и маркетинг документи по продажбата.
        Бъдещият консултант най-вероятно ще е международна инвестиционна банка. Поне ако се съди към изискванията към проектокандидатите, които се обсъждат в момента: да са в топ 15 на консултантите по сливания и придобивания в Източна Европа без Русия и бившите съветски републики през последните пет години до 2010 г. според класацията на mergermarket; да имат поне 5 млрд. евро общ оборот от консултирани сделки и поне 10 осъществени сделки през последните пет години. Консорциуми няма да се допускат. Това автоматично изключва консултант да е българска компания.

        Това означава че евентуална сделка за борсата и депозитара може да има най-рано в края на лятото, ако случайно процедурата не се забави отново, както се случва с други подобни сделки вече няколко пъти. Иначе целта й е ясна: да повиши ефективността на българския капиталов пазар, да гарантира развитието му чрез консолидация с водещ борсов оператор и да се развие като център на капиталовите пазари в региона.
        Last edited by ivocalize; 14.03.2012, 14:37.

        Коментар


        • Страшно много пари са дадени за направата на нашия бик но както при строителството на магистралите е било спестено от материала.

          Те фотографите не смеят да го снимат от едната му страна щото цялото е само дупка до дупка.
          Attached Files
          Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Vola.X Разгледай мнение
            и с една топка и с една опашка. хахахах
            Добре, че поне рогата му са два
            Е с колко опашки трябва да е
            Щом това че има една е проблем??????????
            www.investor.bg

            Коментар


            • Първоначално изпратено от msimov Разгледай мнение
              Погледнете на какво ни прилича символа на борсата, пък после се питаме що борсата не върви нагоре.

              Нашия бик е едноок, едноух и ....
              и с една топка и с една опашка. хахахах
              Добре, че поне рогата му са два
              Реалната част на всяка кратна нула на дзета-функцията е ½.

              Коментар


              • Погледнете на какво ни прилича символа на борсата, пък после се питаме що борсата не върви нагоре.

                Нашия бик е едноок, едноух и целия е все едно чумата се го е изяла

                Мен да ме бяха наели не съм скулптор 100 пъти по-добро нещо щях да направя.

                Срам и позор е тоя скулптор за България дето са го наели.
                Attached Files
                Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
                  Мдаа, "Тюфлеци", много точно!

                  Има поне още един точен вариант. Например: "внимание - балон" )) Не е препоръка

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
                    Същите пак сондирали по ИП-тата дали да се учеличало времетраенето на сесията
                    времетраенето на сесията трябва да е същото като на дойче бьорзе, а то се знае, че ИП-тата винаги ще са против и не трябва да се съобразяват с тях

                    Коментар


                    • Мдаа, "Тюфлеци", много точно!

                      Същите пак сондирали по ИП-тата дали да се учеличало времетраенето на сесията
                      Явно са забелязали че сега брокерите не насмогват да изпълнят всички поръчки на клиентите си

                      Само "гениални" идеи

                      Коментар


                      • Тюфлеците от БФБ трябва всеки ден да палят по една свещичка за здравето на Ники Василев, Доверие, ELARG и тн едри риби, които им 'оправиха' оборотите за последните месеци. Иначе са гола вода, а и не се чува да са се преаботили нещо. Ще видим накрая какви заплати и премии ще си разпределят за 'тежкия' труд.
                        това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение
                          Ще изтегли ли държавата 7-те млн. лв. от БФБ-София преди приватизацията?

                          Днес стана ясно, че държавата ще гласува за дивидент от неразпределената печалба при Булгартабак холдинг

                          http://www.investor.bg/news/article/117101/339.html
                          Е, ако им вземат 7-те милиона, приходите от лихви ще спаднат и не е ясно с тези заплати, дали ще финализират следващата година на печалба. Не е препоръка

                          Коментар


                          • Ще изтегли ли държавата 7-те млн. лв. от БФБ-София преди приватизацията?

                            Днес стана ясно, че държавата ще гласува за дивидент от неразпределената печалба при Булгартабак холдинг

                            http://www.investor.bg/news/article/117101/339.html

                            Коментар


                            • SOFIX е велик – постави световен рекорд! Financial Times

                              Едно често забравяно ъгълче на развиващите се пазари постигна най-добрата възвращаемост на инвестициите в акции от началото на 2011 г. - пише в специализираните си страници Financial Times. И това е България.

                              Индексът на най-ликвидните български акции нараства най-бързо в целия свят от началото на 2011 г. - категорична е финансовата медия. Изчислено в долари, от началото на годината до 13 май SOFIX е нараснал с 29.23% - нещо невиждано в останалите държави и борси. В левове ръстът на индекса е 22%, но и това е напълно достатъчно, за да се нарече отлично постижение.
                              Инвеститорите изглежда са решили, че икономическата ситуация в Югоизточна Европа не е никак толкова зле, както по принцип се счита – коментира FT. Макар че световният рекорд на България е неоспорим, другите борси в региона също не се представят никак зле – 27.58% преизчислен в долари ръст за белградския индекс BELEX, 20.76% доларов ръст за BUX в Будапеща /виж таблицата най-долу/.
                              Пръв в света през 2011 г. по растеж, преизчислен в долари, SOFIX отстъпва само на индекса в Замбия, отчитайки стойността в местна валута – продължава да ни хвали FT.
                              Още по-поразително е, че борсите в Полша, Румъния и Унгария растат също и благодарение на плаващия курс на валутите си – докато завързаното за евро българско левче е поскъпнало само с 8% от началото на годината спрямо долара.
                              Изненадани сме – признават лондонските финансисти. „Имаше много лоши новини, икономическият натиск в региона също беше сериозен“. Но заради помощта от ЕС и МВФ и активността на чуждестранните банки в региона, които са се разбрали помежду си да не изтеглят капитали, ситуацията видимо се е подобрила.
                              Още през лятото на 2009 г. е станало ясно, че регионът ще избегне финансовият крах – споходил Ирландия, Гърция и Португалия, така че инвеститорите, ловящи на дъното, са надушили възможностите.
                              Специално за България се посочва, че равнището на публичния и частния дълг е ниско, както и доходността на 10 – годишните ДЦК е паднала от 3.8% през декември до 3.2%. Януари се е оказал повратна точка за регионалните борси.
                              Много хубаво не е на хубаво
                              Какво можем да очакваме? Стабилността не означава растеж, подмята FT. Икономическото възстановяване в региона е доста слабо и зависи от експорта за Германия. Кредитната експазния също остава ниска.
                              А я има и дългата сянка на Гърция – гръцките банки контролират около 35% от банковите активи в България и 20% в Румъния. Ако гръцката криза пламне отново, ще има шокове в региона.

                              От друга страна, съседни силни играчи като Турция и Русия са дали признаци, че искат да си вкарат парите тук. Но ако това се случи, ще е бавен и несигурен процес.

                              Не следва да се обиждаме, че един от основните експерти по балкански и български фондови пазари в Британия е компанията Exotix. Лидерът й съветва в момента да се продават активи в България и Румъния и да се купуват в Сърбия. Ако инвеститорите послущат съвета му, последиците ще са драматични – подхвърля автора на FT.

                              “Каквото се качва бързо, може тъкмо толкова бързо да започне да се движи в обратна посока“. Борсите в ЮИ Европа като правило са малки, като капитализацията на борсата в България е само 2.2 млрд. долара /бел. ред. ?!/
                              Дори Румъния с капитализация от 20.5 млрд. долара и Унгария с 33.3 млрд. са мнного по-малки от борсата във Варшава с капитализация от 177 млрд. долара. Няма да е нужно много усилие – разсъждава експертът – пазарът да обърне посоката си, особено ако много инвестиции се контролират от бързи в решенията си чужди фондови мениджъри. Заключението му: Балканите никога не са били лесно място за инвеститорите.
                              Last edited by модератор; 18.05.2011, 17:11.

                              Коментар


                              • Още малко инфо от в.Пари

                                Коментар

                                Working...
                                X