IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Софарма Трейдинг АД (SFT / SFTRD)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Bivol Разгледай мнение
    На БФБ вече наистина на никой да не вярваш, даже на мажоритарният собственик, ба си!
    Разбира се, най-съмнителният елемент е мажоритаря, който стиска повече от 50%. По този начин всичко зависи от волята /капризите/ на един човек. Няма го демократичният принцип "акционерите решават". "Акционерите" са последна дупка на кавала
    Я всегда буду твоим поводом напиться.

    Коментар


    • На БФБ вече наистина на никой да не вярваш, даже на мажоритарният собственик, ба си!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение

        Познавам Мариян още от началото на Инвестора. Винаги е имал стойностни мнения и ги е защитавал с аргументи.
        +1

        Коментар


        • Първоначално изпратено от mecka_stryvnica Разгледай мнение

          Що така никой не се доверява на списаното и предпочита да има свой анализ и мнение. Откакто гребахте като маймуни за няколко книжлета на трейс разбрахме в какво вярвате и на какъв Господ се кланяте. Най-лекото което мога да кажа е казаното вече по-долу "No comment"
          жалка картина
          Познавам Мариян още от началото на Инвестора. Винаги е имал стойностни мнения и ги е защитавал с аргументи.
          Last edited by X_Y; 08.12.2019, 19:47.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от mecka_stryvnica Разгледай мнение

            Що така никой не се доверява на списаното и предпочита да има свой анализ и мнение. Откакто гребахте като маймуни за няколко книжлета на трейс разбрахме в какво вярвате и на какъв Господ се кланяте. Най-лекото което мога да кажа е казаното вече по-долу "No comment"
            жалка картина
            Други нямат желание и толкова да напишат.
            Last edited by X_Y; 08.12.2019, 19:47.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение
              Благодаря за милите думи.
              Няма да скрия, че много ми харесва да се ровя в отчети, да видя къде са скрили скелетите, да "препотявам" мениджмънти, да правя логически връзки и да ги вадя в заглавие.
              Но това има смисъл само при компании, на които "им дреме" за пазара и са логични, с ясни отчети, каквато е "Софарма Трейдинг" АД.

              Сега се чудя, след като Елана направи IPO-тата на Сирма и Енемона, дали трябва да се участва в Телелинк? Дали има връзка между Посредник и ИПО? Дали може да направя таблица с посредник и брои успешни IPO и губещи ИПО? Обаче каква да е методологията?

              Има ли ИП, които има само успешни IPO-та, засега на Ники Мартинов+Карол е успешно в Алтерко (и в Инвестор.бг където беше член на СД и от най-големите акционери, но имаше и други директори и акционери), но ще е ли успешно на Карол без Ники Мартинов при Илевън?

              И може ли да говорим за успех, преди да има 5-10 случая за изследване? Хм

              Благодаря за милите думи mancev, hamorphis, nik_naydenov, abc
              Що така никой не се доверява на списаното и предпочита да има свой анализ и мнение. Откакто гребахте като маймуни за няколко книжлета на трейс разбрахме в какво вярвате и на какъв Господ се кланяте. Най-лекото което мога да кажа е казаното вече по-долу "No comment"
              жалка картина
              Last edited by X_Y; 08.12.2019, 19:47.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от econo_miss Разгледай мнение

                N O comment
                Мдаа
                Някога Диоген търсел хора. С фенер. Още тогава са били дефицит

                Коментар


                • Благодаря за милите думи.
                  Няма да скрия, че много ми харесва да се ровя в отчети, да видя къде са скрили скелетите, да "препотявам" мениджмънти, да правя логически връзки и да ги вадя в заглавие.
                  Но това има смисъл само при компании, на които "им дреме" за пазара и са логични, с ясни отчети, каквато е "Софарма Трейдинг" АД.

                  Сега се чудя, след като Елана направи IPO-тата на Сирма и Енемона, дали трябва да се участва в Телелинк? Дали има връзка между Посредник и ИПО? Дали може да направя таблица с посредник и брои успешни IPO и губещи ИПО? Обаче каква да е методологията?

                  Има ли ИП, които има само успешни IPO-та, засега на Ники Мартинов+Карол е успешно в Алтерко (и в Инвестор.бг където беше член на СД и от най-големите акционери, но имаше и други директори и акционери), но ще е ли успешно на Карол без Ники Мартинов при Илевън?

                  И може ли да говорим за успех, преди да има 5-10 случая за изследване? Хм

                  Благодаря за милите думи mancev, hamorphis, nik_naydenov, abc

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

                    Между другото, чета всяка твоя статия с интерес и чакам следващата. Доста тънки моменти научавам от тях, които никога не бих забелязал сам. Затова едно огромно благодаря и продължавай в същия дух. Имаш много фенове! Не се сещам някой друг да се занимава толкова обстойно с компаниите на БФБ.
                    Напълно подкрепям и аз. Интернет дава свобода на всеки да изразява и изказва мнения. Друг е въпроса за "тежестта" на всяко едно от тях. Когато се криеш зад анонимността на интернет, е много лесно да плюеш дори президента на Щатите, и да обвиняваш Марк Зукърбърг в некомпетентност (например). Той форума е затова, всеки да си изрази личното мнение, но трябва да има известна самооценка и самокритика от всеки един от нас. Мисля че всеки тук познава Мариян, знае къде работи, неговата работа през годините и т.н. Той си е изградил някакво доверие, и аз лично се доверявам напълно на написаното от него. От 'другата страна" бил стоял човек който уж бил заверявал някакви отчети, през някоя си година някъде си. Това може и да е вярно, ама може и да не е. Гаранция няма...

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение
                      пак казвам, текущите резултати са си текущи, бъдещето е важно
                      Трейс (без да знам кой купува) след трагедията в Своге или бог знае защо, падна до 2,32 лв. пре март, сега имаше 3,8 лв. на 6-ти декември
                      това са 63% ръст за под година, в отчета видях ръст на печалбата, не знам дали ще има дивидент, кой и защо купува

                      но и тук
                      ако експанзията е причина за текущия спад на печалбата, щом мениджмънта е на ниво, който си направи анализа, нека инвестира нека спечели (ще си е носил риска). Ами ако причина за слабите печалби е натиска по търговете за лекарства от болници и държава, тоест паднали маржове като цяло? Или когато вземат голям дял при аптечния пазар, ще се получи икономия от мащаба или доминиращ пазарен дял, когато ще могат да реализират баслословни печалби (маржове)?

                      аз ще изчакам да отчета фактите в статия. Прогнози не правя, не ми е работа. Прогнози да си правят мениджмънта и анализаторите (инвеститорите). Аз главата в торбата не си слагам, после регулатора да ме пита, как съм измислил това и онова число.

                      На мен тази компания ми е интересна, защото има логика. Отчети на компании без логика, дори не ги отварям, камо ли да пиша статия.

                      Между другото, чета всяка твоя статия с интерес и чакам следващата. Доста тънки моменти научавам от тях, които никога не бих забелязал сам. Затова едно огромно благодаря и продължавай в същия дух. Имаш много фенове! Не се сещам някой друг да се занимава толкова обстойно с компаниите на БФБ.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение

                        Разбрах искате в заглавия да пиша "низходяща линия", а не дъно.
                        но може и двете
                        Низходящата линия е на 4 поредни години, но дъното е на 7
                        дъното минава отвъд предното връхче, а линията е до него

                        Говорите за различни неща
                        Дъното си е 7 годишно, ако искате питайте където искате

                        Низходящата линия е нещо съвсем различно, има своето място, но не се ползва, защото разни връхчета я прекъсват и не може да напиша 7 години, а само 4, в случая.А журналиста търси по дълги трендове, отделно и в заглавие няма място за "печалбата е на 7 годишно дъно, но тенденцията на спад (според някои низходяща линии на резултата) е на 4 години, а приходите и ебитда са рекордни"

                        например акциите на Сирма са на 4 годишно (дори абсолютно, защото нямат повече години борсово присъствие) дъно
                        но има връхче от ноември 2018-та и може някой философ, да каже, че спада е оттогава и низходящата линия е само една година, преди това е било в диапазон (рейндж).Така е но дъното си е дъно и е сега, не е нужен ръст.

                        В обобщение смесвате понятия
                        А графика поствам веднага
                        на Сирма
                        https://www.investor.bg/companies/SKK/chart/
                        надолу надолу
                        а възходящо движение?, е има някакви подскоци, но те променят ли че акцията е на дъно?

                        Направо се хващам за главата
                        Пишеш си статии 19 години и после идва някой и ти казва, че дъното не е дъно, ако няма ръст ?!?!?
                        WTF
                        Нищо чудно да не зная какво е дъно, връх, тренд, ръст, растеж, понижение, повишение, корекция, подскок на умряла котка, реакция на новина. Да и си ги слагам където ми падне в текста, на съвсем произволни грешни места.
                        Да обаче това е вярно само колкото вие като счетоводител слагате печалбата на мястото на амортизациите, приходите при ДМА-тата, задълженията в приходите от лихви например

                        Вие сте първият, който ми обяснява, че дъното не било дъно, а било връх, цитирам "ново дъно без възходящо движение"?!? Правилно ли да разбирам, че ако някоя акция (или резултат) само падат, няма да има дъно. А какво има тогава, мушмули?

                        Ето Ви определението за дъно "най-малката (ниска) стойност за определен период". Например тригодишно дъно на цената е най-ниската цена за 3 години. Ако тя е станала днес, значи днес е дъното. Няма да чакаме утре да се качи, за да кажем "вчера беше дъното, защото днес се качи".

                        При печалбата, аналогично. Хващаш период, например7 години, и ако най-ниската печалба е последната, казваш че това е дъното. Иначе ако хванех 8 годишен период, дъното щеше да е 2012 г. А разбрах, трябва да чакам 2055 г., например за да има "възходящо движение", за да кажа, че 2019 септември е дъно за 7 години. Спирам да пиша новини, ще пиша 2055-та Или ще почаквам поне 2-3 години.
                        Съответно вие не изготвяйте отчети, защото настоящия отчет е безмислен (за 2019 г. например),ако не можеш да го сравниш със следващия (за 2020 г.). Хм, как да стане.

                        Няма ново дъно, без възходящо движение?Хм, дали не е без низходящо движение? Дали възходящото не е нужно за връх. Или казвате, че при възходящо стават дъна, а при низходящо върхове.

                        "Господин Йорданов, дъно има тогава, когато има възход след това."

                        Предавам се.
                        Марияне, убий глупака с мълчание!

                        Коментар


                        • Подходът на Трейдинга да "облагородява" старото дърво с ниски печалби от болниците с нов млад и слаб засега "калем", който може да даде по-големи маржини ОТ ПРОДАЖБИ НА ГРАЖДАНИТЕ, е ПО ПРИНЦИП ОБЕЩАВАЩ. Подобни са проектите по мярка 6.4 на ПРСР, които правя, за неземеделски проекти в селските райони, при които стар НИСКО рентабилен МИКРО земеделски бизнес се диверсифицира (облагородява) с проект за автомивка, сервиз, дом за стари хора и др., вследствие на което след 5-6 години по бизнес план двата бизнеса общо излизат на нула.
                          До всички - господа, трябват СМЕТКИ и ПРОГНОЗИ от конкретния бизнес план на Трейдинга, Засега, освен полезните материали на Мариан Йорданова, на форума има само лаене.
                          Нищо лично, с уважение!

                          Коментар


                          • пак казвам, текущите резултати са си текущи, бъдещето е важно
                            Трейс (без да знам кой купува) след трагедията в Своге или бог знае защо, падна до 2,32 лв. пре март, сега имаше 3,8 лв. на 6-ти декември
                            това са 63% ръст за под година, в отчета видях ръст на печалбата, не знам дали ще има дивидент, кой и защо купува

                            но и тук
                            ако експанзията е причина за текущия спад на печалбата, щом мениджмънта е на ниво, който си направи анализа, нека инвестира нека спечели (ще си е носил риска). Ами ако причина за слабите печалби е натиска по търговете за лекарства от болници и държава, тоест паднали маржове като цяло? Или когато вземат голям дял при аптечния пазар, ще се получи икономия от мащаба или доминиращ пазарен дял, когато ще могат да реализират баслословни печалби (маржове)?

                            аз ще изчакам да отчета фактите в статия. Прогнози не правя, не ми е работа. Прогнози да си правят мениджмънта и анализаторите (инвеститорите). Аз главата в торбата не си слагам, после регулатора да ме пита, как съм измислил това и онова число.

                            На мен тази компания ми е интересна, защото има логика. Отчети на компании без логика, дори не ги отварям, камо ли да пиша статия.


                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение

                              Ако човекът е бил главен счетоводител на Софарма Трейдинг, да не се чудим защо резултатите са на дъно. За него това е връх
                              Ами щом цената през негово време растеше постоянно а сега след един месеч може да е под седемгодишното дъно, нямате повод за щастие. Ако дъното слиза и слиза все по надолу, що за дъно е това. Каца без дъно. Сега , нека не се обиждат партньорите, които са се налепили като кърлежи окото чичето.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение
                                Ще се опитам и аз да го обясня по-просто: 7-годишно дъно означава, че нещо си (няма значение какво) е било на днешната си стойност за последен път в историята точно преди 7 години и за тези 7 години никога не е минавало под тази стойност. Междувременно колко нагоре е ходило няма абсолютно никакво значение и накъде ще ходи от тук на сетне също няма никакво значение.

                                С други думи ако някой каже, че златото е на 5 годишно дъно, това означава, че за последен път в историята си можел да си купиш толкова евтино злато точно преди 5 години. Никой не знае утре накъде ще поеме златото, но за дъното това няма значение. Ако продължи надолу може да стигне 6 годишно дъно, 7 годишно дъно, етц.

                                Примерът е измислен и няма нищо общо с цената на златото в момента.
                                Ако човекът е бил главен счетоводител на Софарма Трейдинг, да не се чудим защо резултатите са на дъно. За него това е връх

                                Коментар

                                Working...
                                X