Първоначално изпратено от keizer
Разгледай мнение
Хазартните оператори, които организират офлайн залагания върху спортни събития, лотария с търкане на билетчета, тото, лото, да дължат държавна такса в размер на 20% върху разликата между стойността на направените залози и изплатените печалби. Такава промяна в облагането на сектора предлагат от ГЕРБ, ДПС и ПП/ДБ. Тя се прави с преходните и заключителни разпоредби на закона за бюджет 2024.
Вдигат се и еднократните такси за издаване на хазартни лицензи. А обяснението е, че се така ще се увеличат приходите от хазарт. Реално вероятно ще свие напливът от нови желаещи да навлязат в сектора.
В извънредните хазартни редакции няма и дума за допълнително ограничаване на рекламата, която се лее на ръба на закона. Когато ви говорят за хазарт, внимавайте
В момента за офлайн залагания върху спортни събития, лотария с търкане на билетчета, тото, лото се дължи 15% върху приходите от залози, т.е. облагаемата база е по-широка. При новото предложение ставката се вдига на 20%, но основата за облагане се стеснява - тя става разликата между получени залози и изплатени печалби. Ако приемем, че средно около 70% от получените суми от играчите се връщат обратно под формата на печалби, реално тежестта за компаниите намалява и ще е равносилна на около 6% от приходите. И така на практика облагането на офлайн операторите се приравнява с това на онлайн организаторите на игри и става по-ниско. Ако досега на всеки 100 лв. приход се дължаха 15 лв. такса, сега на 100 лв. приход в държавата ще влизат грубо между 10 лв. и 1 лев хазартна такса. Изчисленията варират според това каква част от сумата се изплаща обратно на играчите под формата на печалби - обикновено е над 50 %, при някои игри хазартните оператори твърдят, че може да е и 90%. Въвежда се и еднократна такса за издаване на лиценз от 300 хил. лв.
РЕКЛАМА
Държавата в лицето на Българския спортен тотализатор има монопол за организиране на лотарии с търкане на билетчета и единственa организира наземно тото и лото. Единственият офлайн букмейкър - "Еврофутбол" на Божков, е с отнет лиценз. По информация на "Капитал" обаче два от големите български играчи от хазартния бизнес замислят и офлайн пунктове за всякакви залози, включително спортни.
Вдигат се и еднократните такси за издаване на лицензи. За издаване и поддържане на лиценз за онлайн залагания еднократна такса от 100 хил. лв. се увеличава на 400 хил. лв., за игри в игрално казино се вдигат от 100 хил. на 300 хил. лв. Скачат и таксите за издаване на лиценз за ротативки. Въвежда се и еднократна такса за офлайн игрите в замяна на по-ниския данък. Тези промени обаче няма да засегнат операторите, които вече са с издаден лиценз. Според Министерството на финансите по този начин в бюджета ще влязат 200 млн. лв. повече годишно. За сравнение тази година приходите общо от всички видове такси и хазартни данъци се очаква да са около 340- 350 млн. лв. Промените бяха гласувани без много въпроси.
Коментар