IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Dronamics Capital - BEAM IPO (DRO1)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Poncho Разгледай мнение
    Ето какво научих аз покрай тая акция:
    SAFE са два вида pre-money и post-money. Вторите са направени от Y-Combinator за да изчистят някой от недостатъците на pre-money SAFE. Основната разлика е в това, че при pre-money не е фиксиран дела от компанията, които ще вземат SAFE държателите. Докато при pre-money SAFE те се размиват един друг, то при post-money всеки следващ SAFE изцяло намалява капитала само на държащите дялове.
    Различаването им е лесно по това дали при изчисляването на т.нар. Капитализация в нея влизат или не акциите които ще се издадат срещу SAFE. Капитализация тук според мен се доближава повече до това което разбираме като Основен капитал и издадени инструменти за неговото увеличаване.
    Има доста информация по въпроса:
    Post Money SAFE — Math Problems
    Pre-money versus post-money SAFE: What’s the difference (and does it matter)?

    От договора за SAFE на Дронамикс Кепитъл виждаме, че от Капитализацията на компанията са изключени "този инструмент, всички останали SAFE инструменти" и става ясно, че говорим за pre-money SAFE.

    В примера, който разглеждам допускам само благоприятния изход - финансиране при Серия А с нов дялов инвеститор при оценка над максималната оценка на SAFE от 125 млн. евро. Използвам този удобен калкулатор, защото разбираемо нямате вяра на моята табличка:
    SAFE Genie
    A calculator for exploring the impact of SAFEs and convertible notes on founder ownership.


    Капитализацията е сумата от дяловете на досегашните акционери, като наш дял съм посочил този на Илевън:




    SAFE всеки може да провери в Документа за допускане страница 51-52. Тука съм извадил в отделен ред SAFEs на Илевън за 150 хил. евро 2020 г. и за 100 хил. евро 2021 г. Въвел съм и допълнителни SAFEs за 3 млн. евро /сумата не претендира за точност/ след тези на Дронамикс Кепитъл, за които основателите споменаха на уебинар на Илевън. Доколкото разбирам в последствие има издавани и още SAFEs, но Скоти е по-вещ и ако иска може да сподели дали е така. Имайте в предвид че следващите SAFEs разводняват деля на Дронамикс Кепитъл. С въвеждането на различна сума на допълнителните SAFEs всеки може да прецени влиянието им.
    Конверсионната цена и бройките акции за SAFE не се променя при промяна на параметрите на финансиране при Серия А. Променя се само дела в капитала.
    Конкретно зададената оценка за Серия А е 250 млн. евро, а новия дялов инвеститор влиза с 50 млн. евро.



    Цената на акция след рунда е изчислена така че за 50 млн. евро новия инвеститор да придобие акции за 50 млн. евро. В моята таблица му давах акции на цена преди конвертирането на SAFEs, която е по-висока. Той получаваше по-малко акции и оставаше по-голям дял и по-висока стойност за досегашните собственици и SAFEs. Видях го така в някой калкулатори, но мисля за по правилно това тук в https://notegenie.io/. Предполагам тези неща са въпрос на договорка с новия дялов, както са и наличието на post-money опции.
    Сложих още един sheet в https://files.bg.cm/SAFEs.xlsx с това изчисление на цената. Разликите със сайта са заради закръгленията.

    Всеки може сам да въведе данните в сайта или екселската таблица и да разиграе различни сценарии, за да види "накъде сме с краката" в момента с ценaта на Дронамикс Кепитъл, а именно около 420 млн. евро оценка на Дронамикс Глобъл. Дали това е скъпо или евтино всеки сам може да си отговори според неговите виждания, разбирания и информация.
    Тия сметки ги пиша, защото предстоят евентуално новини за литнал дрон, за започване на кръг на финансиране и вероятно ще има силна реакция на пазара и нека поне да си изясним техническата част. Пазара накъде ще е тъй или инак не знам, но знам че ако нямам вяра на това което стои зад една акция няма как да спечеля дори и тя да стане х10, защото нито ще купя съществено количество, нито ще го задържа достатъчно дълго и накрая ще излиезе, че е било по-добре да не се занимавам с нея.

    Батя, благодаря за доверието! За мен Спекулант винаги ще е човека от който най-много съм научил и от който имам много още какво да науча.
    Адмирации за труда и за анализа... притежавам SAFE и мисля че не е редно да коментирам това което съм подписал... дай боже всичко да е наред мисля че дронамикс ще има огромна полза за България като държава и за бфб в частност!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Poncho Разгледай мнение
      ...

      Батя, благодаря за доверието! За мен Спекулант винаги ще е човека от който най-много съм научил и от който имам много още какво да науча.
      И аз благодаря за хубавите думи Пончо, както и за труда който полагаш за да изясниш техническата част на казуса тук

      Като спомена Спекулант, ме налегна лека носталгия по стария ми ник

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Poncho Разгледай мнение
        Ето какво научих аз покрай тая акция:
        SAFE са два вида pre-money и post-money. Вторите са направени от Y-Combinator за да изчистят някой от недостатъците на pre-money SAFE. Основната разлика е в това, че при pre-money не е фиксиран дела от компанията, които ще вземат SAFE държателите. Докато при pre-money SAFE те се размиват един друг, то при post-money всеки следващ SAFE изцяло намалява капитала само на държащите дялове.
        Различаването им е лесно по това дали при изчисляването на т.нар. Капитализация в нея влизат или не акциите които ще се издадат срещу SAFE. Капитализация тук според мен се доближава повече до това което разбираме като Основен капитал и издадени инструменти за неговото увеличаване.
        Има доста информация по въпроса:
        Post Money SAFE — Math Problems
        Pre-money versus post-money SAFE: What’s the difference (and does it matter)?

        От договора за SAFE на Дронамикс Кепитъл виждаме, че от Капитализацията на компанията са изключени "този инструмент, всички останали SAFE инструменти" и става ясно, че говорим за pre-money SAFE.

        В примера, който разглеждам допускам само благоприятния изход - финансиране при Серия А с нов дялов инвеститор при оценка над максималната оценка на SAFE от 125 млн. евро. Използвам този удобен калкулатор, защото разбираемо нямате вяра на моята табличка:
        SAFE Genie
        A calculator for exploring the impact of SAFEs and convertible notes on founder ownership.


        Капитализацията е сумата от дяловете на досегашните акционери, като наш дял съм посочил този на Илевън:




        SAFE всеки може да провери в Документа за допускане страница 51-52. Тука съм извадил в отделен ред SAFEs на Илевън за 150 хил. евро 2020 г. и за 100 хил. евро 2021 г. Въвел съм и допълнителни SAFEs за 3 млн. евро /сумата не претендира за точност/ след тези на Дронамикс Кепитъл, за които основателите споменаха на уебинар на Илевън. Доколкото разбирам в последствие има издавани и още SAFEs, но Скоти е по-вещ и ако иска може да сподели дали е така. Имайте в предвид че следващите SAFEs разводняват деля на Дронамикс Кепитъл. С въвеждането на различна сума на допълнителните SAFEs всеки може да прецени влиянието им.
        Конверсионната цена и бройките акции за SAFE не се променя при промяна на параметрите на финансиране при Серия А. Променя се само дела в капитала.
        Конкретно зададената оценка за Серия А е 250 млн. евро, а новия дялов инвеститор влиза с 50 млн. евро.



        Цената на акция след рунда е изчислена така че за 50 млн. евро новия инвеститор да придобие акции за 50 млн. евро. В моята таблица му давах акции на цена преди конвертирането на SAFEs, която е по-висока. Той получаваше по-малко акции и оставаше по-голям дял и по-висока стойност за досегашните собственици и SAFEs. Видях го така в някой калкулатори, но мисля за по правилно това тук в https://notegenie.io/. Предполагам тези неща са въпрос на договорка с новия дялов, както са и наличието на post-money опции.
        Сложих още един sheet в https://files.bg.cm/SAFEs.xlsx с това изчисление на цената. Разликите със сайта са заради закръгленията.

        Всеки може сам да въведе данните в сайта или екселската таблица и да разиграе различни сценарии, за да види "накъде сме с краката" в момента с ценaта на Дронамикс Кепитъл, а именно около 420 млн. евро оценка на Дронамикс Глобъл. Дали това е скъпо или евтино всеки сам може да си отговори според неговите виждания, разбирания и информация.
        Тия сметки ги пиша, защото предстоят евентуално новини за литнал дрон, за започване на кръг на финансиране и вероятно ще има силна реакция на пазара и нека поне да си изясним техническата част. Пазара накъде ще е тъй или инак не знам, но знам че ако нямам вяра на това което стои зад една акция няма как да спечеля дори и тя да стане х10, защото нито ще купя съществено количество, нито ще го задържа достатъчно дълго и накрая ще излиезе, че е било по-добре да не се занимавам с нея.

        Батя, благодаря за доверието! За мен Спекулант винаги ще е човека от който най-много съм научил и от който имам много още какво да науча.
        Цифрите абсолютно съвпадат и с моите изчисления. Не че съм някаква отправна точка, но и аз доста изчетох по темата и смятам, че сме напълно прави в сметките.

        Коментар


        • Пончо, големи поздравления за труда и споделянето му!!! Ще трябва пак да се заиграя с темата и аз, че при всички положения е полезно. Но доколкото сега чета само, без да смятам - стигам пак до старите изводи че при 250млн евро оценка Илевън трябва да е 20 и няколко лева, при 500млн евро оценка - 40 и няколко лева, а борсовият Дрон доста изпреварва оценката на Илевън, нали така

          п.п. Всичко това без да броим другите участия на Илевън де
          Last edited by BSEtrader; 26.07.2022, 17:19.

          Коментар


          • Ето какво научих аз покрай тая акция:
            SAFE са два вида pre-money и post-money. Вторите са направени от Y-Combinator за да изчистят някой от недостатъците на pre-money SAFE. Основната разлика е в това, че при pre-money не е фиксиран дела от компанията, които ще вземат SAFE държателите. Докато при pre-money SAFE те се размиват един друг, то при post-money всеки следващ SAFE изцяло намалява капитала само на държащите дялове.
            Различаването им е лесно по това дали при изчисляването на т.нар. Капитализация в нея влизат или не акциите които ще се издадат срещу SAFE. Капитализация тук според мен се доближава повече до това което разбираме като Основен капитал и издадени инструменти за неговото увеличаване.
            Има доста информация по въпроса:
            Post Money SAFE — Math Problems
            Pre-money versus post-money SAFE: What’s the difference (and does it matter)?

            От договора за SAFE на Дронамикс Кепитъл виждаме, че от Капитализацията на компанията са изключени "този инструмент, всички останали SAFE инструменти" и става ясно, че говорим за pre-money SAFE.

            В примера, който разглеждам допускам само благоприятния изход - финансиране при Серия А с нов дялов инвеститор при оценка над максималната оценка на SAFE от 125 млн. евро. Използвам този удобен калкулатор, защото разбираемо нямате вяра на моята табличка:
            SAFE Genie
            A calculator for exploring the impact of SAFEs and convertible notes on founder ownership.


            Капитализацията е сумата от дяловете на досегашните акционери, като наш дял съм посочил този на Илевън:




            SAFE всеки може да провери в Документа за допускане страница 51-52. Тука съм извадил в отделен ред SAFEs на Илевън за 150 хил. евро 2020 г. и за 100 хил. евро 2021 г. Въвел съм и допълнителни SAFEs за 3 млн. евро /сумата не претендира за точност/ след тези на Дронамикс Кепитъл, за които основателите споменаха на уебинар на Илевън. Доколкото разбирам в последствие има издавани и още SAFEs, но Скоти е по-вещ и ако иска може да сподели дали е така. Имайте в предвид че следващите SAFEs разводняват деля на Дронамикс Кепитъл. С въвеждането на различна сума на допълнителните SAFEs всеки може да прецени влиянието им.
            Конверсионната цена и бройките акции за SAFE не се променя при промяна на параметрите на финансиране при Серия А. Променя се само дела в капитала.
            Конкретно зададената оценка за Серия А е 250 млн. евро, а новия дялов инвеститор влиза с 50 млн. евро.



            Цената на акция след рунда е изчислена така че за 50 млн. евро новия инвеститор да придобие акции за 50 млн. евро. В моята таблица му давах акции на цена преди конвертирането на SAFEs, която е по-висока. Той получаваше по-малко акции и оставаше по-голям дял и по-висока стойност за досегашните собственици и SAFEs. Видях го така в някой калкулатори, но мисля за по правилно това тук в https://notegenie.io/. Предполагам тези неща са въпрос на договорка с новия дялов, както са и наличието на post-money опции.
            Сложих още един sheet в https://files.bg.cm/SAFEs.xlsx с това изчисление на цената. Разликите със сайта са заради закръгленията.

            Всеки може сам да въведе данните в сайта или екселската таблица и да разиграе различни сценарии, за да види "накъде сме с краката" в момента с ценaта на Дронамикс Кепитъл, а именно около 420 млн. евро оценка на Дронамикс Глобъл. Дали това е скъпо или евтино всеки сам може да си отговори според неговите виждания, разбирания и информация.
            Тия сметки ги пиша, защото предстоят евентуално новини за литнал дрон, за започване на кръг на финансиране и вероятно ще има силна реакция на пазара и нека поне да си изясним техническата част. Пазара накъде ще е тъй или инак не знам, но знам че ако нямам вяра на това което стои зад една акция няма как да спечеля дори и тя да стане х10, защото нито ще купя съществено количество, нито ще го задържа достатъчно дълго и накрая ще излиезе, че е било по-добре да не се занимавам с нея.

            Батя, благодаря за доверието! За мен Спекулант винаги ще е човека от който най-много съм научил и от който имам много още какво да науча.

            Коментар


            • Тук всеки опит за оценка на стойността на компанията е обречен. Това е старт ъп и частна компания за която нямаме много информация.
              Най-добрият начин е да изчакаме до края на година когато се надявам на нов рунд финансиране и оценка около 1 млрд долара от голям американски фонд. Големите играчи са специализирани в оценките на подобни компании и със сигурност го правят по-професионално от всички нас.
              и още нещо важно…влезе ли голям играч, то той се надява за поне 10х на инвестицията си!

              Коментар


              • Излъчвахме ли му пакетчето на тази заблудена душичка... хайде обратно- към полета в небесата!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Scottie Pippen Разгледай мнение

                  Твоят талант е безспорен но не е в сметките нито в анализа... нарича се търгуване на волативност та , за мен ти си най добрият в бг на екран,а не в сметки цифри и анализ... д не говорим за усещанията... просто хората се делят на различни групи с различни качества.. това е...за сметката на пончо като мине рунда всички ще разберат как трябва да смятаме... и не че пончо е лош в анализа просто сметката е Трън а и странна... сега първо да премине първото и важно препятствие - полета... рунда е лесна работа...
                  Глупости, какво търгуване на волатилност на неликвидната БФБ.. сам на няколко пъти съм усмивал колегите които се правят на трейдъри и кешират през стотинки. От подобни врътки съм изкарал вероятно под 5% от дохода си.. Както и да е, живи и здрави.. всеки има право на мнение.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                    Защо да е грешна? Къде е грешката? Пончо се е доказъл като полезен и коректен форумец и съм склонен да вярвам на сметките му. А и никой не ги е оборил с аргументи! Усещания на принципа "на Баба меца й се ядат дренки", за мен не са достатъчни да ме убедят!
                    21 г. отдавам тежест на точните смеки и съм супер доволен от резултата
                    Твоят талант е безспорен но не е в сметките нито в анализа... нарича се търгуване на волативност та , за мен ти си най добрият в бг на екран,а не в сметки цифри и анализ... д не говорим за усещанията... просто хората се делят на различни групи с различни качества.. това е...за сметката на пончо като мине рунда всички ще разберат как трябва да смятаме... и не че пончо е лош в анализа просто сметката е Трън а и странна... сега първо да премине първото и важно препятствие - полета... рунда е лесна работа...

                    Коментар


                    • Дрона го свалиха на земята .Аз като говоря,не приказвам

                      Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение
                      от +14% до +2% днес с голям обем горе на Еверест.Сериозен rejection.Нищо чудно да са ви нарисували звездата отгоре и да почва слалома

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Scottie Pippen Разгледай мнение

                        Батя сметката на пончо е грешна... видя че нарочно подминах този негов въпрос... знаеш че съм остър и обичам да черпя вода от извора с въпроси... та и този въпрос бе зададен на събранието от мен....всички грешим в тази игра... важно е постоянството на намерението, уроците... и да не спираме да играем!
                        Защо да е грешна? Къде е грешката? Пончо се е доказъл като полезен и коректен форумец и съм склонен да вярвам на сметките му. А и никой не ги е оборил с аргументи! Усещания на принципа "на Баба меца й се ядат дренки", за мен не са достатъчни да ме убедят!
                        21 г. отдавам тежест на точните смеки и съм супер доволен от резултата
                        Last edited by Батя; 26.07.2022, 10:11.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от MrSi Разгледай мнение
                          защото който иска директна позиция в Глобула ще се натиска да купува Кепитъл
                          Честно казано не виждам кое е по-директното.Както написах по-долу, един ден Илевън ще получи много повече пари от дела си и ще ги разпредели сред много по-малко акции. А и двете са акционери в Глобъл-а....как се определея кой е по-директен от другия? При това SAFE-овете на Илевън са по-ранни и вероятно с по-добър коефиент.
                          Life won't wait for you.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Poncho Разгледай мнение
                            https://notegenie.io/

                            Заместете с цифрите за САФЕ-тата на ДРОНА и си направете сами изводите.
                            ​​​​​​
                            Само ако дрона се развива добре ( само в този случай ) мисля че ще бъде надценен спрямо Илевън, защото който иска директна позиция в Глобула ще се натиска да купува Кепитъл и да участва в увеличенията. Затова според мен няма да излязат сметките, колкото и точно да ги направиш.
                            Мнението ми не е препоръка за покупка или продажба на ценни книжа

                            Коментар


                            • Мажете ските и си лягайте.
                              Голямото реване тепърва предстои.

                              Коментар


                              • https://notegenie.io/

                                Заместете с цифрите за САФЕ-тата на ДРОНА и си направете сами изводите.
                                ​​​​​​

                                Коментар

                                Working...
                                X