IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сирма Груп Холдинг АД (SGH / SKK )

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
    Просто цената на ИПО-то никога не е трябвало да бъде 1.20лв, а на някакво по-реалистично ниво.
    Според мен трябваше да вземат като бенчмарк транзакция сделката с Фадата, а като пиър група главно полските софтуъерни компании (Comarch, Asseco и пр.) и да сложат един дискаунт от 10-15%. Все пак капиталовия пазар в България не е като в Полша, а и Сирма генерира 75% от оборота си в малка страна като България.
    съгласен съм с теб.
    Явно седмицата ти е тръгнала добре

    Коментар


    • Първоначално изпратено от oginvest Разгледай мнение
      Да чакаме цена от 1 лев при такива данни?
      Просто цената на ИПО-то никога не е трябвало да бъде 1.20лв, а на някакво по-реалистично ниво.
      Според мен трябваше да вземат като бенчмарк транзакция сделката с Фадата, а като пиър група главно полските софтуъерни компании (Comarch, Asseco и пр.) и да сложат един дискаунт от 10-15%. Все пак капиталовия пазар в България не е като в Полша, а и Сирма генерира 75% от оборота си в малка страна като България.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от oginvest Разгледай мнение
        Да чакаме цена от 1 лев при такива данни?
        кои данни по-конкретно?

        Коментар


        • Да чакаме цена от 1 лев при такива данни?

          Коментар


          • [QUOTE=EquityPrivate;1059907414]Ами кофти седмица, та може за това да съм малко по-рязък.
            Но си прав, че може някой да се е обидил, за това предварително се извинявам.[/QUOTE]

            Какво ново да чакаме ?

            Коментар


            • EquityPrivate...... ето така се разсъждава

              Коментар


              • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
                Понеже гледам, че фокуса се измества от Сирма Груп в някакви твои лични нападки към мен, просто ще ти кажа няколко неща точка по точка.

                1) Едва ли аз съм човека, който трябва да даде отговор дали и защо Елана евентуално са направили грешки при представянето на финансите на фирмата! Аз в случая се явявам добросъвестен ползвател на техния рисърч. Питай ги тях, ако имаш въпроси относно начина на представяне на маржовете и въобще на бизнес плана.

                2) Представеният рисърч от Елана е единствения документ от трето лице (предполага се, че има стена между ECM и equity research отдела им и двата са независими), който показва евентуалния рейндж на ИПО цената (1.20 - 1.65лв/акция), т.е. това е документа използван от много от инвеститорите записали акции. Докладите на фирмата дават картина само и единствено за минали периоди!

                3) Сирма очевидно са на същото дередже като Елана, защото в тяхната фирмена презентация е пълно с грешно представяне на маржове и ЕБИТДА в зависимост от страницата, на която си. На една представят една ЕБИТДА и марж, а няколко страници по-късно са коренно различни. И за това не съм виновен аз и не мога да дам обяснение дали е направено просто от некадърност. Това обаче трябваше да породи въпросителни у някои хора, особенно ако смятат да си купуват акции.

                4) Не искам четящите да оставят с впечатлението, че ти си чел отчетите на отделните дружества. Не си!
                Гледал си само индивидуален и консолидиран отчет. Не си гледал отчети на 12 отделни фирми съставляващи групата, нито само на Онтотекст! Смятам с това да приключим относно коментара как се оценявала холдингова структура!

                5) Аз не съм се нашил с акции тук, така че не е нужно да съм врял и кипял относно счетоводните им трикове. И все пак ми отне да мина само през няколко документа, за да се убедя, че начина на осчетоводяване на сделката с ITT, както и на капитализиране на разходите е страшно агресивно. Без този подход Сирма реално не генерира печалба или би правила много малка такава.
                Ти обаче си акционер и си купил акции съзнателно след като си прегледал документите и си чул отговори на много от въпросите (надявам се поне).
                Кажи тогава повече относно ITT - защо е продадена и после пак купена, на кого е продадена и кога? Колко време е била във владение на новия инвеститор и възможно ли е той да се окаже някой адвокат от щата Делауеър? Ако е така, може ли това да се счита просто за уеърхаузинг на актива и законно ли е това да не е споменато в проспекта? Защо той се е съгласил да я продаде обратно на Сирма Груп, след като е станало ясно, че им трябва отново, на абсолютно същата цена?

                6) Как ти обясниха точно капитализирането на разходите и превръщането им в активи в баланса? Не съм против това да става в някакви граници - до някаква степен те си капитализират разходите за производството на софтуеър. Амортизационните отчисления в ОПР също са доста малки в сравнение на разходите, който те капитализират като нематериални активи в баланса. За колко години смятат да си отпишат труда по производството на софтуеърен продукт след като в този сектор нещо на 3-4 години вече е морално остаряло?
                Защо за 2012 и 2013 на годишна база тези суми са по 3-4млн. лв, а в последното тримесечие на 2014 (по стечение на обстоятелствата тогава е и решението да направят ИПО) тази сума за 3 месеца е над 4млн. лв и на годишна база е почти 10млн. лв? Без това капитализиране и фиктивната продажба на ITT нямаше ли Сирма да е на загуба за 2014?
                пиши по-сбито, това не ми се занимава да го чета, можеш ли за ми го преразкажеш в две - три изречения?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Valuator Разгледай мнение
                  Private, винаги съм признавал твоята финансова компетентност, но не преставам.....
                  Ами кофти седмица, та може за това да съм малко по-рязък.
                  Но си прав, че може някой да се е обидил, за това предварително се извинявам.

                  Коментар


                  • Private, винаги съм признавал твоята финансова компетентност, но не преставам да се удивлявам на емоционалните изблици на твоята "селективна и избирателна обективност" - както тук, така и в темата за Софарма.

                    Всички твои "прозрения" относно креативността и обективността във финансовите резултати и прогнозите на развитието на Сирма под една или друга форма вече са коментирани и обсъдени в тази тема ПРЕДИ IPO-то, защото тогава беше времето за подобни обсъждания и коментари.

                    Ей богу, не знам защо (не че ме интересува) тогава не си се включил в тях с този неугасващ плам и пространни анализи, както и не разбирам агресивно-емоционалния и високомерно-назидателен тон към останалите участници във форума, ама ти си знаеш какви комплекси те гонят.

                    Забележка: Не съм участвал в IPO-то и нямам акции и интереси в Сирма. По принцип не ми пречиш, но се уморявам да чета едни и същи неща, изречени по 10 различни начина на 5 страници с назидателен тон и мания за величие. Ако си толкова велик (за какъвто се мислиш и представяш) едва ли имаш нужда от признанието на няколко ника в анонимен (и за съжаление все по-посредствен) форум.
                    Last edited by Valuator; 28.11.2015, 15:11.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от obafeme Разгледай мнение
                      след като сирма е холдингова структура, като я оценяваш трябва да разгледаш всички нейни по-големи дружества поне. Все едно да правя анализ на Стара планина и да не знам нищо за ХЕС, примерно. Как ще коментираш това, че в ревюто на Елана ебитда маржина е един, а в презентацията на Елана от сайта им, ЕБИТДА маржина е друг? Отваряш сайта на Сирма и там си гледаш отчетите, които са качени преди публичното предлагане или звънкаш на чичо ти цветан. Айде със здраве.
                      Понеже гледам, че фокуса се измества от Сирма Груп в някакви твои лични нападки към мен, просто ще ти кажа няколко неща точка по точка.

                      1) Едва ли аз съм човека, който трябва да даде отговор дали и защо Елана евентуално са направили грешки при представянето на финансите на фирмата! Аз в случая се явявам добросъвестен ползвател на техния рисърч. Питай ги тях, ако имаш въпроси относно начина на представяне на маржовете и въобще на бизнес плана.

                      2) Представеният рисърч от Елана е единствения документ от трето лице (предполага се, че има стена между ECM и equity research отдела им и двата са независими), който показва евентуалния рейндж на ИПО цената (1.20 - 1.65лв/акция), т.е. това е документа използван от много от инвеститорите записали акции. Докладите на фирмата дават картина само и единствено за минали периоди!

                      3) Сирма очевидно са на същото дередже като Елана, защото в тяхната фирмена презентация е пълно с грешно представяне на маржове и ЕБИТДА в зависимост от страницата, на която си. На една представят една ЕБИТДА и марж, а няколко страници по-късно са коренно различни. И за това не съм виновен аз и не мога да дам обяснение дали е направено просто от некадърност. Това обаче трябваше да породи въпросителни у някои хора, особенно ако смятат да си купуват акции.

                      4) Не искам четящите да оставят с впечатлението, че ти си чел отчетите на отделните дружества. Не си!
                      Гледал си само индивидуален и консолидиран отчет. Не си гледал отчети на 12 отделни фирми съставляващи групата, нито само на Онтотекст! Смятам с това да приключим относно коментара как се оценявала холдингова структура!

                      5) Аз не съм се нашил с акции тук, така че не е нужно да съм врял и кипял относно счетоводните им трикове. И все пак ми отне да мина само през няколко документа, за да се убедя, че начина на осчетоводяване на сделката с ITT, както и на капитализиране на разходите е страшно агресивно. Без този подход Сирма реално не генерира печалба или би правила много малка такава.
                      Ти обаче си акционер и си купил акции съзнателно след като си прегледал документите и си чул отговори на много от въпросите (надявам се поне).
                      Кажи тогава повече относно ITT - защо е продадена и после пак купена, на кого е продадена и кога? Колко време е била във владение на новия инвеститор и възможно ли е той да се окаже някой адвокат от щата Делауеър? Ако е така, може ли това да се счита просто за уеърхаузинг на актива и законно ли е това да не е споменато в проспекта? Защо той се е съгласил да я продаде обратно на Сирма Груп, след като е станало ясно, че им трябва отново, на абсолютно същата цена?

                      6) Как ти обясниха точно капитализирането на разходите и превръщането им в активи в баланса? Не съм против това да става в някакви граници - до някаква степен те си капитализират разходите за производството на софтуеър. Амортизационните отчисления в ОПР също са доста малки в сравнение на разходите, който те капитализират като нематериални активи в баланса. За колко години смятат да си отпишат труда по производството на софтуеърен продукт след като в този сектор нещо на 3-4 години вече е морално остаряло?
                      Защо за 2012 и 2013 на годишна база тези суми са по 3-4млн. лв, а в последното тримесечие на 2014 (по стечение на обстоятелствата тогава е и решението да направят ИПО) тази сума за 3 месеца е над 4млн. лв и на годишна база е почти 10млн. лв? Без това капитализиране и фиктивната продажба на ITT нямаше ли Сирма да е на загуба за 2014?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                        Не "ви обясни", а правилното е "ни обясни". Многократно съм споменавало за неговите "таблици" - доста показателни са. И са "ни" полезни
                        precakanoto, правилното е "Ви обясни".

                        Лек ден от мен.
                        Veni, Vidi, Vici

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
                          Ами Елана води листването на компанията. Проспектът подготвен от Елана и нейният "независим" рисърч преди ИПО-то реално са единствените документи, до които бъдещите акционери имат достъп с финансова информация за фирмата. Емитентът не е длъжен да предоставя отчети преди да стане публична компания, така че съм изненадан ти точно къде си ги чел отчетите, примерно, в началото на годината или преди да излезе проспекта.
                          Така че повечето хора са взели инвестиционното си решение на база на тези документи!
                          Колкото до Онтотекст - за първи път съм споменал фирмата тази сутрин. Не съм я въобще коментирал "преди да съм чел отчета" (тя няма такъв де, но айде....).
                          след като сирма е холдингова структура, като я оценяваш трябва да разгледаш всички нейни по-големи дружества поне. Все едно да правя анализ на Стара планина и да не знам нищо за ХЕС, примерно. Как ще коментираш това, че в ревюто на Елана ебитда маржина е един, а в презентацията на Елана от сайта им, ЕБИТДА маржина е друг? Отваряш сайта на Сирма и там си гледаш отчетите, които са качени преди публичното предлагане или звънкаш на чичо ти цветан. Айде със здраве.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
                            Ами Елана води листването на компанията. Проспектът подготвен от Елана и нейният "независим" рисърч преди ИПО-то реално са единствените документи, до които бъдещите акционери имат достъп с финансова информация за фирмата. Емитентът не е длъжен да предоставя отчети преди да стане публична компания, така че съм изненадан ти точно къде си ги чел отчетите, примерно, в началото на годината или преди да излезе проспекта.
                            Така че повечето хора са взели инвестиционното си решение на база на тези документи!
                            Колкото до Онтотекст - за първи път съм споменал фирмата тази сутрин. Не съм я въобще коментирал "преди да съм чел отчета" (тя няма такъв де, но айде....).
                            Подробни отчети има от много време насам в ТР. Нямам интерес тук.
                            Не-заслужил инвеститор

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от obafeme Разгледай мнение
                              Съгласен съм. Не ми харесва, обаче, че често използва външна непроверена инфо и ненужно провокира хората във форума от сорта - ти чел ли си отчета, след като стана ясно, че и той не го е чел. Дори е срамно да дава мнения за Сирма без да знае какъв по обем е бизнеса на Онтокекст, т.е едва сега чете отчети, а мнение си го даде отдавна. Лесно дава определение и етикети от сорта - вие сте се излъгали, вие сте от онези инвеститори, които гледат печалби. Нека не забравя какъв въщност е той - оператор е на кура си.
                              Ами Елана води листването на компанията. Проспектът подготвен от Елана и нейният "независим" рисърч преди ИПО-то реално са единствените документи, до които бъдещите акционери имат достъп с финансова информация за фирмата. Емитентът не е длъжен да предоставя отчети преди да стане публична компания, така че съм изненадан ти точно къде си ги чел отчетите, примерно, в началото на годината или преди да излезе проспекта.
                              Така че повечето хора са взели инвестиционното си решение на база на тези документи!
                              Колкото до Онтотекст - за първи път съм споменал фирмата тази сутрин. Не съм я въобще коментирал "преди да съм чел отчета" (тя няма такъв де, но айде....).

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
                                Никой не казва, че са го скрили - забили са го в края на страница 51 от проспекта!
                                Хубаво е и че са го споменали по време на роудшоуто, ама ти пита ли защо са го направили, че да ти обяснят икономическата логика на транзакцията? Също така би било интересно да разкажат и колко часа/дни/седмици е била продадена фирмата преди мениджмънта да се сети, че им трябвала пак!!!
                                Не ти ли светна една лампичка, че или става дума за счетоводен трик с цел изкуствено напомпване на печалбата и активите преди ИПО-то или че мениджмънта е заспал зад волана на фирмата и не знае какво прави като продава ITT като нон-кор актив, само за да си промени мнението веднага след това и да си го купи обратно, тъй като много му трябвала фирмата за изпълнението на 3 проекта?
                                Счетоводните хватки или адекватните действия на мениджмънта те подтикнаха тук да си купиш акции? Презумцията ми естествено е че е имало някаква мисловна дейност преди покупката.

                                Колкото до тяхната икономическа логика - тя е перфектна. Продажбата и последвашата покупка са направени в рамките на същата финансова година и за една и съща сума!!! Не може да обвиниш ръководството на фирмата в безстопанственост, тъй като на хартия те не са изгубили пари от обратното закупуване. Същевременно са си увеличили активите и капитала. Акционерите продали акции на ИПО-то са доволни! Ти какво спечели от тази сделка?

                                П.п. Оставям настрана коментара за капитализираните им разходи. Това си е цяла нова тема, тъй като там отново са факири при осчетоводяването на разходи и превръщането им в активи.
                                да, да, бла, бла бла. Всичко това го дъвфакме преди IPO-то. Всичко това е ясно и се знае. Най-накрая си прочел отчета, поздравляния. Аз и не очаквам от една 18 годишна фирма да почне да печели здраво от 19 и 20-тата си година. Определено нямат поненциал за големи скокове, но и това се знае. Залагам на друго. Може и да стане, може и да не стане. Бъдещето ще покаже.

                                п.с. та калко викаш е ебитда маржина за 2014 като махнеш еднократните и капитализираните разходи или викаш да си гледам ревюто на елана и да си правя анализа на чужди данни, мерси
                                Last edited by obafeme; 28.11.2015, 11:31.

                                Коментар

                                Working...
                                X