IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Елана Агрокредит АД (EAC / 0EA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Г-н Груев, последните няколко месеца съм извън форума. Живота е прекрасен и няма много време. Затова съм пропуснал поста ви. За мен беше много интересно кога ще продадете. Нещо като индикатор. Изхождах от идеята, че понеже не знаехте защо сте купил вероятно няма да знаете и защо сте продал. Просто бях приел, че докато сте акционер акцията няма да расте. Лично аз имам много малко бройки купени на 1,10. Като цяло съм доволен от решението си. От тази акция никога не съм губил пари, макар винаги да съм участвал с много малко. Може би защото аз също имам доста забележки към дружеството но се съобразявам с тях за да изкарам пари и не считам, че света ми е длъжен с нещо. Когато някъде се подхлъзна вината е моя, че не съм преценил правилно ситуацията а не на някой друг. Та в общи линии всеки може да спекулира. Важното е да се улучи правилният момент.
    Успех в търговията. Лека и доходна. Пожелавам ви Атера да сбъдне очакванията ви.

    Коментар


    • Пак на преден план трябва да изкараме фермерите, зърнените пазар и от там да смятаме нещо си за Атера. Да не забравяме и комисионните, които УД взема без да е направило нещо съществено през последните години. То има ли какво всъщност да направи???

      Коментар


      • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
        Г-н Груев, интересно ми е дали продадохте.
        Г-н 4Д, хубаво е, когато пишете, и да четете - няколко мнения по-надолу на същата страница съм написал, че продадох тук преди дивидента на Атера. Имам по-високо мнение за вас, принципно, и вярвам, че когато дадена тема ви е интересна, я следите, а не си пишете за спорта, нали?
        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

        Коментар


        • Г-н Груев, интересно ми е дали продадохте.

          Коментар


          • Хубаво си хортувате, но не разбрахте едно - на мениджмънта не му пука за акцията, а още по-малко за акционерите. Просто сте касички, които са вкарали пари на едно място, с идеята, че те (евана) ще ги управляват по-добре от вас. И толкова! Нещо повече - мениджмънта очевидно е видял възможност да ви издои за доста години напред, съответно ви и издои де (то и мен, да не се изключвам от кюпа), а вие си оставате с обещанията за светлото бъдеще и толкова. Абсолютно безсмиелн кеш, който седи по сметки и почти на 100% абсолютно безсмислено увеличение и като резултат срив на акцията. Ама Матросовците се хвърлят на амбразурата и викат - Супер е, рулират. Вярно, че има Стокхолмски синдром, но май трябва да го прекръстят на друга северна столица...

            Дивидент догодина под 4 стинки на акция, ако няма счетоводна врътка!
            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение

              Гледа ли по-подробно отчета ?
              Мен лично пък не ме впечатлява толкова - изобщо не са толкова розови неща !
              Не казвам, че са черни, а просто че няма някакви кой знае какви причини да се вижда голямо подобрение.

              1. Печалбата наистина расте, но погледни как се формира приходната част. Има едни нови приходи, които за мен са еднократни и несвързани с обичайната дейност:
              - от продажба на стоки: 130 хил.лв.
              - прекратени договори: 88 хил.лв.

              Ако ги приемем за еднократни и ги елиминираме, реално ръста в печалбата Q'2018 vs. Q'2017 не е чак толкова впечатляващ.

              2. Аз лично се побърквам като видя тези 18,6 млн.лв. на (-3,5 %)
              Визирам кеша..... знам, че може да ви се стори крайно като анализ, но точно така ги възприемам. Тези -3.5 % си ги броя като реална част от цената на капитала на акционерите. Защото си стоят докато в пасива стоят кредити на такава лихва.... А можеше с елементарно прецизиране на увеличението, тази "цена" да я няма...

              Тези 18,6 млн. на практика си съотвестват на увеличението на капитала. Сбъдна се прогнозата ми, че взетите пари ще седят на каса... ей така - колкото да падне 2 пъти дивидента за акционерите.

              А не виждам следващите 12 месеца как ще се подобри положението. Само след 2 месеца, през Септември ще се стоварят едни 8-9 млн.лв нов кеш от погашенията по действащите лизинги. Според мен даже до следващия Юли няма да може да се инвестират тези окромни ресурси, че да се мине най-после отново на ливъридж.

              За целта трябва да се дават минимум по 1,5 млн.лв нови лизиниги на месец. Колко според Вас се дават след увеличението на капитала ? За Април-Юни'2018 (месеците след увеличението), новите лизинги са за 1,8 млн.лв (но ОБЩО). Т.е. 0,6 млн.лв. месечно.....

              Та така, ще си седим с пари в касата и с двойно по-нисък дивидент... ей така, от мързел да не направим увеличение за потребността за следващите 2 години, а да се направи за следващите 6 години....

              Но какво може да каже човек в такава ситуация, където нищо не зависи от него, освен.... абе ЗДРАВЕ ДА Е !
              Напълно споделям притесненията ти
              Кешът е твърде много. Можеше да направят като Софарма имоти, увеличение всяка година и готово (може би при СФИ е гърба на Софарма,докато Елана няма такъв гръб, което ги оправдава да си вържат сметките за 3 г. напред)

              Моите сметки са,че кеша е реално 15,6 млн. лв., защото са договорили да предплатят 3 млн. лв. към ЕВБР на 15 юли
              Също през октомври ще платят 2 млн. лв. по облигациите, значи падат на 13,6 млн. лв.
              Пишеш за минус 3,5%, но лихвата им е 2,75% и по двата кредита - ЕВБР и Сосиете Женерал
              Пишеш, че ще получат 8-9 млн. лв. погашения по лизингите, но май не е така, ще получат 3,6 млн. лв. (10% от портфейла им, който е 36 млн. лв.), но може и да е така, защото който плаща-та вноска му е не 10%, а може и 20% от остатъка...

              но с това ще се качат на 17 млн. лв. кеш. Ако за H2 отдадат нови 6 млн. лв., ще паднат на 11 млн. лв.

              Сега, според мен, трябва да си изкупуват облигациите на пазар и така да си намалят задълженията по облигациите. Мисля, че лесно ще стане.

              Тези разходи за лихви от 493 хил. лв. за H1 са потенциал през 2018 г. само оттук да има 15-30% ръст на печалбата

              Нe е лесно
              и аз съм в подобна ситуация да оптимизирам и не е лесно

              Поздрави
              Last edited by oslo; 26.07.2018, 15:46.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                Поздравления за Осло - доста, доста професионална преценка! От току-що излезналия отчет се вижда, че е бил абсолютно прав преди месеци, от когато е цитираното му мнение! Очаквам дивидент от около 5,5 ст., което ме устройва идеално в година на увеличение!
                Гледа ли по-подробно отчета ?
                Мен лично пък не ме впечатлява толкова - изобщо не са толкова розови неща !
                Не казвам, че са черни, а просто че няма някакви кой знае какви причини да се вижда голямо подобрение.

                1. Печалбата наистина расте, но погледни как се формира приходната част. Има едни нови приходи, които за мен са еднократни и несвързани с обичайната дейност:
                - от продажба на стоки: 130 хил.лв.
                - прекратени договори: 88 хил.лв.

                Ако ги приемем за еднократни и ги елиминираме, реално ръста в печалбата Q'2018 vs. Q'2017 не е чак толкова впечатляващ.

                2. Аз лично се побърквам като видя тези 18,6 млн.лв. на (-3,5 %)
                Визирам кеша..... знам, че може да ви се стори крайно като анализ, но точно така ги възприемам. Тези -3.5 % си ги броя като реална част от цената на капитала на акционерите. Защото си стоят докато в пасива стоят кредити на такава лихва.... А можеше с елементарно прецизиране на увеличението, тази "цена" да я няма...

                Тези 18,6 млн. на практика си съотвестват на увеличението на капитала. Сбъдна се прогнозата ми, че взетите пари ще седят на каса... ей така - колкото да падне 2 пъти дивидента за акционерите.

                А не виждам следващите 12 месеца как ще се подобри положението. Само след 2 месеца, през Септември ще се стоварят едни 8-9 млн.лв нов кеш от погашенията по действащите лизинги. Според мен даже до следващия Юли няма да може да се инвестират тези окромни ресурси, че да се мине най-после отново на ливъридж.

                За целта трябва да се дават минимум по 1,5 млн.лв нови лизиниги на месец. Колко според Вас се дават след увеличението на капитала ? За Април-Юни'2018 (месеците след увеличението), новите лизинги са за 1,8 млн.лв (но ОБЩО). Т.е. 0,6 млн.лв. месечно.....

                Та така, ще си седим с пари в касата и с двойно по-нисък дивидент... ей така, от мързел да не направим увеличение за потребността за следващите 2 години, а да се направи за следващите 6 години....

                Но какво може да каже човек в такава ситуация, където нищо не зависи от него, освен.... абе ЗДРАВЕ ДА Е !

                Коментар


                • Първоначално изпратено от oslo Разгледай мнение
                  Вижте реалният ръст на печалбата е много по-голям
                  Ще се обоснова
                  Явно става дума за грешно осчетоводяване на разходите за лихви през първото тримесечие на 2017 г., тогава счетоводител е била Елена Павлова
                  сега вече е Емилия Симеонова

                  Сега ще Ви покажа, къде е объркала старата счетоводителка, визуално се вижда
                  Към 31 март 2017 г. лихвени задължения са били 20,048 млн. лв., а разходите за лихви за тримесечието са само 73 хил. лв., според старата счетоводителка. Това прави лихвен процент от само 0,36% на тримесечие и 1,46% на година. Това е далеч от истината, като знаем че се финансират на 3-4%.

                  За полугодието на 2017 г. счетоводителката се е коригирала. Разходите за лихви стават 417 хил. лв., на лихвени задължения от 21,937 млн. лв. или 1,9% за полугодието и 3,8% на годишна база. Е ясно се вижда, че счетоводителката не е осчетоводила около 100 хил. лв. разходи за лихви през първото тримесечие на 2017 г. и ги е натрупала във второто тримесечие на 2017 г.

                  Съответно реалната печалба през първото тримесечие на 2017 г. е не 624 хил. лв., а около 500 хил. лв., а сега е 629 хил. лв. (през първото тримесечие на 2018 г.) или около 25% ръст.
                  Тъй като дружеството скоро ще ползва собствен капитал (а не прехваления от вас привлечен), нивата на рентабилност ще се качат и печалбата ще расте по-бързо.

                  Ето Ви още една засечка. Разходите за лихви през първото тримесечие на 2018 г. са 245 хил. лв., при лихвен дълг от 29 924 хил. лв. (включ. облигациите оф корс). Това са 0,82% за тримесечие или 3,27% за година. Тоест реалистично.

                  Затова очаквам печалба за цялото първо полугодие на 2018 г. от около 1,3 млн. лв., спрямо 1,05 млн. лв. за същия период на 2018 г., тоест около 25% плюс.

                  Само с неразбориите в Търговския регистър, виждам, че увеличението на капитала още не е вписано и дружеството не може да си вземе 20-те млн. лв. и да работи с тях, вместо с прехваления от вас привлечен капитал. И дано да могат да върнат част от кредитите. В отчета като текущи са записано 5,8 млн. лв., така че дано падежът им е скоро или да имат право на предсрочно погасяване.


                  Поздравления за Осло - доста, доста професионална преценка! От току-що излезналия отчет се вижда, че е бил абсолютно прав преди месеци, от когато е цитираното му мнение! Очаквам дивидент от около 5,5 ст., което ме устройва идеално в година на увеличение!
                  Last edited by 15%; 23.07.2018, 19:12.
                  Пътека се прави камък по камък!

                  Коментар


                  • ЕЛАНА Агрокредит увеличи с 35% инвестициите си през първо 6-месечие

                    Коментар


                    • По-слаб месец Юни в бюлетина .

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                        Помня, че с теб се преебахме тук по горе-долу едно и също време, та да споделя какво направих. Упражних си правата+купих нови+купих и на 1,10, за да докарам цена, близка до настоящата. Според мен съотношението 1,10/ 2,07 Елана/ Атера след дивидент е в полза на Еланата. Това обаче само времето ще покаже. Желая ти успех в Атерата.
                        Благодаря, желая успех и на теб - политиката с усредняването ми е чужда и никога не съм я прилагал, но понякога се получава. Дано да стане - изгубя ли вяра в мениджмънта, акцията (независимо коя е, за М+С например имам абсолютно същото мнение точно заради мениджмънта) става пени сток за моите разбирания и бих влязъл само и единствено с цел врътка, а такава тук засега не се очертава. Още веднъж желая успех и дано моите прогнози да са грешни!
                        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                          Засега маневрира на празен ход, а потеглянето е далеееееч във времето, ако изобщо потегли напред, а не назад. Познах за 1,09, очаквам и по-ниско до края на годината, въпреки късно сетилите се еванци, подпиращи неистово на 1,10. Продадох тук, както вече бях обявил, че ще направя преди финалната дата на дивидента на Атера, но лошият спомен остава и никога няма да изчезне - така никой не ме е наигравал, а съм бил ортак и с черепа, и с бедо, и с шиши, и с тимаджиите, че даже и с разни умреляци като енемона и т.н. - отвсякъде съм излязъл ако не на плюс, то поне на 0. Не и тук - евереста си е еверест. Желая ви успех - отказал съм много хора за инвестиция тук, ще отказвам и още, защото нищо не е забравено и нищо не е простено.

                          П.С. Дори и в официалните си бюлетини лъжат или поне леееекинко заблуждават - справка графиката на страница 9 от бюлетина за май, но кой да ти гледа - 15-20 милки е прогнозата - по-точно от това, само арменския поп може да даде...
                          Помня, че с теб се преебахме тук по горе-долу едно и също време, та да споделя какво направих. Упражних си правата+купих нови+купих и на 1,10, за да докарам цена, близка до настоящата. Според мен съотношението 1,10/ 2,07 Елана/ Атера след дивидент е в полза на Еланата. Това обаче само времето ще покаже. Желая ти успех в Атерата.
                          Пътека се прави камък по камък!

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от oslo Разгледай мнение
                            Каква е тази навалица на 1,10 от 4-ма

                            Грую! Ще има ли пак сделки на тази цена или влака ще потегли?
                            Засега маневрира на празен ход, а потеглянето е далеееееч във времето, ако изобщо потегли напред, а не назад. Познах за 1,09, очаквам и по-ниско до края на годината, въпреки късно сетилите се еванци, подпиращи неистово на 1,10. Продадох тук, както вече бях обявил, че ще направя преди финалната дата на дивидента на Атера, но лошият спомен остава и никога няма да изчезне - така никой не ме е наигравал, а съм бил ортак и с черепа, и с бедо, и с шиши, и с тимаджиите, че даже и с разни умреляци като енемона и т.н. - отвсякъде съм излязъл ако не на плюс, то поне на 0. Не и тук - евереста си е еверест. Желая ви успех - отказал съм много хора за инвестиция тук, ще отказвам и още, защото нищо не е забравено и нищо не е простено.

                            П.С. Дори и в официалните си бюлетини лъжат или поне леееекинко заблуждават - справка графиката на страница 9 от бюлетина за май, но кой да ти гледа - 15-20 милки е прогнозата - по-точно от това, само арменския поп може да даде...
                            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                            Коментар


                            • Каква е тази навалица на 1,10 от 4-ма

                              Грую! Ще има ли пак сделки на тази цена или влака ще потегли?

                              Коментар


                              • https://agrocredit.elana.net/wp-cont..._052018_BG.pdf
                                Сделки за още 1,07 млн. лв. през май, спрямо 0,78 млн. лв. за май 2017 г. и 0,82 млн. лв. за май 2016 г.

                                Коментар

                                Working...
                                X