IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Първият индексен фонд в БГ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • st2127@gmail.com

    Коментар


    • дай мейл да ти пратя резултата

      Коментар


      • Ami napravi go.

        Коментар


        • .........до 1 февруари примерно

          Коментар


          • ако искаш все пак да пробваме

            15 000 разделени във всяка от акциите, вложена на 1 януари 2006

            и 15 000 хипотетично вложени в индекса

            и да сравним доходността

            Коментар


            • Рамщайн е прав. Виж линка, който даде Калика по-долу. Оттам става ясно, че портфейлът трябва да се ребалансира всеки ден.

              Ако нищо не се прави, дневната възвращаемост на различните акции ще е различна и ще има различни суми инвестирани във всяка акция още на втория ден. Така възвращаемостта на фонда ще бъде среднопретеглената възвращаемост на различните акции с тегла равни на пропорциите инвестирани във всяка акция. Докато при индекса теглата са равни и възвращаемостта е средноаритметичната възвращаемост на акциите.

              Идеята може би е, че с по-ликвидни акции разходите по поддържането на портфейла балансиран всеки ден ще са по-ниски заради по-малките спредове между купува и продава.

              Коментар


              • ако опиташ да го сметнеш, ще видиш, че ако се вложат например 15 000 лв по 1000 във всяка акция И СЛЕД ТОВА НЕ СЕ ПРАВИ НИЩО, портфейла на фонда ще следва индекса, ако игнорираме разходите по управление. Това, разбира се, не е реалистично, защото ще има и пари от нови инвеститори във фонда, а и оценката на портфейла съгласно правилата е различна от стойностите на акциите в индекса. Както казах по-долу тези разминавания, които се наричат tracking errors се наблюдават при всеки фонд, който инвестира директно във инструментите в индекса, а не в дериват върху индекса. Въпрос на добри правила е тези tracking errors да се минимизират.

                Коментар


                • Ако е така, доходността на фонда не може да следва доходността на индекса, защото при изчисляването на индекса се вземат с равни тегла процентните изменения на 15-те акции, а в портфейла 15-те акции няма да са с еднаква тежест още на втория ден.

                  Коментар


                  • Според мен са имали предвид, че ще влагат набраните суми поравно в различните акции, а не че всеки ден ще го преструктурират. Въпроса е единствено какво ще правят с новопостъпилите пари? Това може би ще разберем след лицензирането им

                    Коментар


                    • Според мен са имали предвид, че ще влагат набраните суми поравно в различните акции, а не че всеки ден ще го преструктурират. Въпроса е единствено какво ще правят с новопостъпилите пари? Това може би ще разберем след лицензирането им

                      Коментар


                      • Не ми става ясно как ще се поддържа равномерно разпределение на активите на фонда в 15-те акции. Да речем, че на втория ден акция А поскъпва примерно с 5%, акция Б - с 15%, акция В пада с 10% и.т.н. Очевидно е, че в 15-те акции вече няма да са вложени равни суми. И какво? Всеки ден ще ли ще се преструктурира този фонд, за да се приведе в равномерно разпределен между 15 акции. Ако е така, много тегаво ми се вижда и даже нереалистично.

                        Коментар


                        • Колега Императоре. Този индексен фонд не е за тебе и за мене, които си имаме някаква идея коя компания е добра и коя не. Той е за тези, които не искат да се занимават с избиране на акции и сега са вложили пари в разните договорни фондове. И като гледам индекса Дневник 15, никой фонд не се е и доближил до него по доходност. Щом прословутите портфейлни мениджъри не могат да се справят /на тях си е по-трудно заради разходите за управление и реклама, задължителния процент кеш и т.н/, сигурно не е толкова лесна задача. Така че такъв фонд ще има голям успех. И ако методиката е достатъчно добра некачествените акции ще се изтикват надолу докато накрая отпаднат.

                          Коментар


                          • Съгласен съм, ама нали не можеш да си купиш акции от Индекс... ;-)
                            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                            Коментар


                            • Колега Императоров, целта на индексите е да създават някаква по-обективна представа за пазара като цяло, защото има инвеститори, за които БФБ е 66-тия пазар на който се чудят дали да влязат или не. Точно за тези инвеститори ликвидността е може би най-важният критерий. Иначе всеки си следва своя стратегия, която не може да вмести в рамките на някакъв индекс. Индексните фондове, както и всички други фондове са за хора, които си нямат хабер от пазара или не им се занимава. Също представляват интерес и за инсти-тата, които влагат навсякъде.

                              Коментар


                              • Точно така lord.among.pawns! Това, че една компания е много добра изобщо не означава, че ще изпомпаш много добри капиталови печалби от нея.

                                Коментар

                                Working...
                                X